Skocz do zawartości

Połącznie pieca gazowego z kominem


Recommended Posts

Witam,

 

zwracam się do Was z moim pytaniem, moimi wątpliwościami. Mam nadzieję, że Wy jako specjaliści będziecie umieli odpowiedzieć na moje pytanie.

Otóż. Dwadzieścia late temu kupiłem na własność mieszkanie jako nowe od dewelopera (TBSu), który wtedy budował mieszkania na wynajem i na sprzedaż.

Czyli jestem pierwszym właścicielem mieszkania, kupionego na rynku pierwotnym. Skoro kupiłem mieszkanie jako nie-specjalista mam prawo zakładać, że dostało ono wszystkie odbiory i dopuszczenia.

Po dwudziestu latach ja (oraz pozostali lokatorzy) otrzymali zalecenia po kontroli kominiarskiej, że... na połączeniu  przewodu kominowego (na ścianie) mamy zamontować rozetę, która umożliwi rozpięcie rury od pieca do komina, żeby móc zbadać ciąg komina.

Powołują się przy tym na normę PN89/B-10425 pkt.3.3.12.2

Zarządca straszy nas w piśmie, że jeśli tego nie zrobimy zgłosi sprawę do PINB, który nałoży na mieszkańców kary administracyjne i nakaże wprowadzenie tych zmian. Straszy nas również, że jeśli nie zastosujemy się do zaleceń kominiarskich PGNIG odetnie nam w budynku gaz.

 

Być może ktoś z Was wie, czy faktycznie ta rozeta jest jedynym i koniecznym rozwiązaniem w tym wypadku. Poprzednie firmy kominiarskie badały ciąg instalacji kominowej przykładając czujnik pod piecem gazowym przy wlocie powietrza (sorki za amatorski język).

 

Na zdjęciu przedstawiam stan obecny (istniejący od nowości tego mieszkania).

 

Bedę wdzięczny za konkretne i rzeczowe odpowiedzi.

komin.jpg

Link do komentarza

Ta rozeta ma umożliwić kominiarzowi dostęp i zbadanie ciągu. To nie jest duży koszt a w przepisach jest to ujęte. Wystarczy, że kominiarz się uprze i nie podpisze odbioru z uwagi na brak dostępu do kanału spalinowego (to taki złośliwy scenariusz :) ) i będzie zamieszanie i niepotrzebne nerwy. To groszowa sprawa, szkoda nerwów. Kominiarzowi będzie wygodnie to rozpinać i serwisantowi urządzenia grzewczego też. Wyobraź sobie, że kominiarz rurę przy ścianie będzie chciał wyjąć i tynk z farbą obleci etc. Rozeta temu zapobiegnie. To jest piecyk gazowy do CWU?

https://allegro.pl/oferta/rozeta-rura-do-komina-160-kotla-pieca-kominka-ocyn-5832027654

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...