Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

zamiana domów czy sprzedaż

Recommended Posts

Gość
Jakie koszty będę musiała ponieść w związku z zamianą domów - oba nie
mają 5 lat. Szacujemy wartość każdego na 200.000zł.Nie przewidujemy dopłat Domy są w różnych miejscowościach. Czy sprzedaż w takim wypadku może być korzystniejsza finansowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Umowa zamiany ze względu na koszty jest korzystniejszą umową niż zawieranie dwóch oddzielnych umów sprzedaży. Szczególnie jest to odczuwalne w przypadku zamiany lokali mieszkalnych gdyż w tym przypadku podatek od czynności cywilnoprawnych płaci się tylko od różnicy wartości a w przypadku gdy lokale są równej wartości co nie znaczy, że muszą być równego metrażu podatku nie płaci się. Niestety w przypadku zamiany domów takich ulgowych warunków już
nie ma ale dalej jest to korzystniejsze podatkowo niż dwie odrębne umowy sprzedaży gdyż przy zamianie podatek policzony będzie tylko od jednej nieruchomości tej o wyższej wartości. Tak samo taksa notarialna zostanie pobrana tylko raz od wyższej wartości. Ponadto zwyczajowo przy umowie zamiany koszty ponoszą obie strony po połowie więc z tych w/w powodów jest to dużo korzystniejsza forma przeniesienia własności nieruchomości.

przykładowe wyliczenie zamiany dwóch domów o wartości po 200.000 zł

Podatek 4000 zł
opłata sądowa 2 x 2320 zł
taksa notarialna 1800 zł + 150 zł + 429 zł VAT
koszt wypisów ok. 130 zł
--------------------------------
łączny koszt około 11150 zł czyli jeżeli strony podzielą się po połowie to
każdego nabycie własności będzie kosztować około 5575 zł.

jeżeli strony nie dokonałyby zamiany lecz dwóch sprzedaży za 200.000 zł :

I Umowa sprzedaży
Podatek 4000 zł
opłata sądowa 2320 zł
taksa notarialna 1800 zł + 150 zł + 429 zł VAT
koszt wypisów ok. 130 zł
--------------------------------
łączny koszt około 8830 zł

II Umowa sprzedaży
Podatek 4000 zł
opłata sądowa 2320 zł
taksa notarialna 1800 zł + 150 zł + 429 zł VAT
koszt wypisów ok. 130 zł
--------------------------------
łączny koszt około 8830 zł

czyli przy zamianie strony zapłacą po około 5575 zł przy wzajemnej sprzedazy zapłaciłaby po 8830 zł . Zatem osczędność to 6510 zł, czyli jeżeli strony ponoszą koszty po połowie każda ze stron zaoszczędzi około 3255 złotych przez to że jako formę prawną wybiorą zamianę a nie dwie sprzedaże.

Wyliczenia oparto o taksą notarialną obowiązującą do 30.06.2004 roku.

Paweł Puch
prawnik
redakcja Budujemy Dom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • To samo już słyszałem. Niby mam się cieszyć, ale zupełnie nie jestem zadowolony. Powiedz mi jak pozbyć się tego mchu!  
  • masz czyste powietrze i wysoką wilgotność. Toksycznie nie jest.
  • Swoją drogą, zakładając temat na forum ekspertów OKNOPLAST liczyłem, że któryś z nich zabierze on głos w tej sprawie. W końcu to autoryzowany montażysta popełnił powyższe prace. Zresztą - jak pamiętam - mówił że takie zalecenia były na ostatnich (w 2017r.) szkoleniach. Chętnie przeczytam rady jak z ich punktu widzenia można byłoby ratować ten "montaż".  
  • Witam wszystkich serdecznie!

   Przymierzam się do remontu poddasza samodzielnie, z małą pomocą znajomych lub ewentualnym wynajęciem jakiegoś specjalisty. Korzystając z pomocy fachowców mam kilka pytań. Poddasze ma powierzchnie 10x11m patrząc po linii domu. Nie mam aktualnych planów architektonicznych, ponieważ dom jest budowany w latach 60 i niestety gdzieś przepadły. Dom jest nieocieplony z zewnątrz, dach kopertowy. Jest to dom z piwnicą, parterem mieszkalnym i poddaszem. Cały czas użytkowany. Z tego co wiem budowany jest z cegły z pustką termiczną oraz są wymienione okna na 3 warstwowe PVC na dole. Temperatura w zimie jest okej, więc nie śpieszy się póki co z ocieplaniem całego domu z zewnątrz ( to też później jest w planach ). Wiadomo, że ciepło przez ściany ucieka, ale myślę, że na poddaszu nie będzie to tak odczuwalne gdy się je ociepli z góry i dołu. 

   1. Chcę zacząć od ocieplenia dachu wełną szklaną. Szerokość między krokwiami to około 80 cm, a wysokość krokwi to 14. Najlepszym rozwiązaniem byłoby dać 10 cm wełny między krokwie ( + szczelina wentylacyjna ) i 20 cm na górę? 
   2. Niektóre krokwie są popękane. Co w takim wypadku? Wzmocnić je? W załącznikach dodam zdjęcie, o których mowa. 
   3. Co zrobić ze ścianami, na których są okna? Zamurować czy wstawić trochę wyżej okna poziome? Murowanie wiąże się z utratą światła, którego i tak będzie mało na poddaszu. Myślałem o oknach kolankowych ale to wiąże się z rozcinaniem dachu i dodatkowymi kosztami. Nie wiem czy nie lepiej przeznaczyć te pieniądze później na ocieplenie domu z zewnątrz. Jak myślicie? Co doradzicie? 
   4. Warto zrobić oddzielne ogrzewanie na górze? Na dole w domu jest zwykły piec węglowy. Na górze chciałem zrobić oddzielnie ogrzewanie gazowe z racji wygody. Trzeba byłoby wybrać albo zrobić nowe ogrzewanie na cały dom albo tylko oddzielne gazowe na górę. 
   5. Na załączonym zdjęciu daje kilka największych uwag.
   - CZERWONE - Pęknięcia na krokwiach. Co z tym zrobić?
   - NIEBIESKIE - łączenia murłaty w tym miejscu są dość liche na moje oko. Zostawić to? Są to dwie deski połączone ze sobą metalowymi łączeniami. Nie wiem na ile jest to wytrzymałe. 
   - ŻÓŁTE - nierówności w deskowaniu. Przeszkadza to w czymś? Dach nie przecieka ale zastanawiam się czy później nie będzie to stanowić problemu. Nie chcę wywalić pieniędzy w błoto. 


   Ps. Jeszcze odnośnie okien to jeśli zrobię tam podłogę bez podniesienia okien to będą one na wysokości stóp, czyli totalny bezsens. Teraz decyzja czy zamurować czy podnieść okna lub ewentualnie wstawić okna kolankowe z wycinaniem dachu. 


   Pytania mogą wydawać się banalne, ale szczerze mówiąc nie mam za bardzo doświadczenia w takich sprawach, więc wole łopatologicznie zapytać fachowców 
  • Mnie weszła faza, a Tobie jak na razie weszło jedynie zero! Bidny jesteś i nie ogarniasz niczego, jak już zresztą wspomniałeś, dlatego współczuję Ci i żegnam! Bądź zdrów w swoim mało cywilizowanym świecie, tam pewnie będziesz jakimś idolem, kto to wie czym się zajmujecie? Pa, pa!
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×