Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

zamiana domów czy sprzedaż

Recommended Posts

Gość
Jakie koszty będę musiała ponieść w związku z zamianą domów - oba nie
mają 5 lat. Szacujemy wartość każdego na 200.000zł.Nie przewidujemy dopłat Domy są w różnych miejscowościach. Czy sprzedaż w takim wypadku może być korzystniejsza finansowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Umowa zamiany ze względu na koszty jest korzystniejszą umową niż zawieranie dwóch oddzielnych umów sprzedaży. Szczególnie jest to odczuwalne w przypadku zamiany lokali mieszkalnych gdyż w tym przypadku podatek od czynności cywilnoprawnych płaci się tylko od różnicy wartości a w przypadku gdy lokale są równej wartości co nie znaczy, że muszą być równego metrażu podatku nie płaci się. Niestety w przypadku zamiany domów takich ulgowych warunków już
nie ma ale dalej jest to korzystniejsze podatkowo niż dwie odrębne umowy sprzedaży gdyż przy zamianie podatek policzony będzie tylko od jednej nieruchomości tej o wyższej wartości. Tak samo taksa notarialna zostanie pobrana tylko raz od wyższej wartości. Ponadto zwyczajowo przy umowie zamiany koszty ponoszą obie strony po połowie więc z tych w/w powodów jest to dużo korzystniejsza forma przeniesienia własności nieruchomości.

przykładowe wyliczenie zamiany dwóch domów o wartości po 200.000 zł

Podatek 4000 zł
opłata sądowa 2 x 2320 zł
taksa notarialna 1800 zł + 150 zł + 429 zł VAT
koszt wypisów ok. 130 zł
--------------------------------
łączny koszt około 11150 zł czyli jeżeli strony podzielą się po połowie to
każdego nabycie własności będzie kosztować około 5575 zł.

jeżeli strony nie dokonałyby zamiany lecz dwóch sprzedaży za 200.000 zł :

I Umowa sprzedaży
Podatek 4000 zł
opłata sądowa 2320 zł
taksa notarialna 1800 zł + 150 zł + 429 zł VAT
koszt wypisów ok. 130 zł
--------------------------------
łączny koszt około 8830 zł

II Umowa sprzedaży
Podatek 4000 zł
opłata sądowa 2320 zł
taksa notarialna 1800 zł + 150 zł + 429 zł VAT
koszt wypisów ok. 130 zł
--------------------------------
łączny koszt około 8830 zł

czyli przy zamianie strony zapłacą po około 5575 zł przy wzajemnej sprzedazy zapłaciłaby po 8830 zł . Zatem osczędność to 6510 zł, czyli jeżeli strony ponoszą koszty po połowie każda ze stron zaoszczędzi około 3255 złotych przez to że jako formę prawną wybiorą zamianę a nie dwie sprzedaże.

Wyliczenia oparto o taksą notarialną obowiązującą do 30.06.2004 roku.

Paweł Puch
prawnik
redakcja Budujemy Dom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość gargamel
   wziąłem sobie te rady do serca i dobrze wyszło! malowałem duluxem easycare wałkiem z długim włosiem, 2 warstwy, sprawnie bez dłuższych przerw i wyszło super, bez smug czy prześwitów
  • Sposobów na malowanie ścian może być tyle, ile osób, które się tego podejmują. Wszystko zależy od naszych chęci, głowy pełnej pomysłów oraz czasu, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na pracę nad konkretnym pomieszczeniem.
   Pełna treść artykułu pod adresem:
   https://www.budujemydom.pl/sciany-wewnetrzne/25209-sposoby-na-malowanie-scian-wewnetrznych
  • To jakieś poplątanie z pomieszaniem + pomieszanie kompetencji. We wniosku o WZiZT nie pisze sie o takich "parametrach" - te parametry określa gmina przy decyzji o wydaniu WZiZT.   Wejdź na stronę gminy i pobierz wniosek o wydanie WZiZT - wypełnij go zgodnie ze wskazówkami, dołącz wymagane załączniki i złóż w gminie.   Jak gmina będzie miała "wątpliwości" - zwróci się do Ciebie o ich wyjaśnienie.   Jeśli coś nie będzie zgodne z "ładem architektonicznym gminy" - gmina poprosi o zmianę w Twoim wniosku.
  • Energooszczędność, bezpieczeństwo, ciekawy design i przystępna cena - to cechy produktów oferowanych w tym roku przez firmę Hörmann w specjalnej promocji. Ucieczce ciepła z garażu i domu zapobiegają dobrze izolowane termicznie bramy segmentowe oraz energooszczędne drzwi wejściowe.   W tegorocznej promocji firmy Hörmann są to zbudowane z pełnych segmentów o grubości 42 mm i wyposażone w wysokiej jakości uszczelki bramy RenoMatic i RenoMatic light oraz stalowe i aluminiowe drzwi wejściowe Thermo65 oraz ThermoSafe. Zarówno skrzydła, jak i aluminiowe ościeżnice tych drzwi posiadają przegrody termiczne. Dzięki temu Themo65 o grubości skrzydła 65 mm mają współczynnik przenikania ciepła UD na poziomie 0,87 W/(m2K), a ThermoSafe z płytą o grubości 73 mm osiągają UD nawet około 0,8 W/(m2K).   Ponadto 6 promocyjnych wzorów drzwi Thermo65 standardowo oferowanych jest z wyposażeniem przeciwwłamaniowym w klasie RC 2, a wszystkie wzory drzwi ThermoSafe mają klasę przeciwwłamaniową RC 3.   Pełne bezpieczeństwo bram RenoMatic gwarantuje napęd ProMatic z systemem sterowania radiowego BiSecur i 128-bitowym kodowaniem sygnału.   Zaletą tej promocyjnej oferty jest też szeroka paleta atrakcyjnych wzorów. Ciekawą propozycją są naświetla boczne do drzwi Thermo65. Te o szerokości 400-550 mm można zamówić w klasie RC 2. Promocja potrwa do końca roku.   Zapraszamy do zapoznania się z ofertą promocyjną oraz prospektem drzwi zewnętrznych
    
 • Popularne tematy

×