Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Misiek_76

własne ujęcie wody - studnia

Recommended Posts

Witam,
potrzebuję pilnie porady najlepiej popartą ustawami.
mam działkę siedliskową i staram się o warunki zabudowy (jest to ziemia rolna), wodociagi cofneły mi promesę. zadeklarowałem sie, że wykonam własne ujecie wody, czyli studnię. Jednak urzędnicy zażadali badań jakościowych wody ze studni, której jeszcze nie nam.
Czy ktoś spotkał sie z podobnym przypadkiem, żeby przed wydaniem warunków zabudowy na daną działkę takiego dokumentu?
- takie dokumenty są wymagane w przypadku zbiorowego zaopatrywania sie w wodę ze studni.
(oczywiście pozostałe warunki sa spełnione)

Pozdrawiam
Misiek_76

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, warunki zabudowy dla terenów nie objętych miejscowym planem zagospodarowania mogą być wydane w przypadku spełnienia m. in. warunku wystarczającego uzbrojenia terenu lub zawarcia umowy z dostawcą mediów o zagwarantowaniu wykonania takiego uzbrojenia.

W praktyce za wystarczające uznaje się doprowadzenie energii elektrycznej, ale urząd gminy może też rozszerzyć te wymagania na inne media. Niejasna jest przyczyna, dla której cofnięte zostało zapewnienie podłączenia do wodociągu - jeśli istnieje sieć to dostawca ma obowiązek wykonania takiego przyłącza.

Można więc raczej domyślać się konfliktu między inwestorem a gminą, bo inwestor nie chce podłączyć się do gminnego wodociągu np. ze względu na koszty. W takiej sytuacji urząd gminy może domagać się przedstawienia dokumentów świadczących o możliwości zaopatrzenia w wodę z innego źródła, które zapewni odpowiednią wydajność i jakość wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję za odpowiedź.
istniejąca instalacja wodno sanitarna znajduje się na terenie gminnym (droga dojazdowa do pól). ZWiK w odpowiedzi na nasze pisma określił się, iż nie jest właścicielem istniejącej instalacji. Natomiast Gmina nie zezwala na jakąkolwiek modernizację istniejącej instalacji. Inwestor bardzo chętnie przyłączyłby się do tej instalacji - koszta nie są wysokie, w porównaniu do wykonania własnego ujęcia wody oraz np szczelnego zbiornika na ścieki.

"Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 r., Nr 75, poz. 690)
Dział II
ZABUDOWA I ZAGOSPODAROWANIE DZIAŁKI BUDOWLANEJ
Rozdział 5
Przyłączenia do sieci zewnętrznych (§ 26-30)
1. Działka budowlana, przewidziana pod zabudowę budynkami przeznaczonymi na pobyt ludzi, powinna mieć zapewnioną możliwość przyłączenia uzbrojenia działki lub bezpośrednio budynku do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej i ciepłowniczej.
(...)
3. W razie braku warunków przyłączenia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej działka, o której mowa w ust. 1, może być wykorzystana pod zabudowę budynkami przeznaczonymi na pobyt ludzi, pod warunkiem zapewnienia możliwości korzystania z indywidualnego ujęcia wody, a także zastosowania zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków, jeżeli ich ilość nie przekracza 5 m3 na dobę. Jeżeli ilość ścieków jest większa od 5 m3, to ich gromadzenie lub oczyszczanie wymaga pozytywnej opinii właściwego terenowo inspektora ochrony środowiska."

-nie ma mowy o wykonaniu studni i dostarczeniu jakich kolwiek potwierdzeń przed wydaniem warunków zabudowy.

Pozdrawiam/ Misiek_76.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×