Skocz do zawartości

Przebudowa stodoły na terenie Natura 2000


Recommended Posts

Napisano

Witam. Mam starą stodołę w mocno opłakanym stanie i chciał bym z niej zrobić budynek mieszkalny. Stodoła stoi między drogą a rzeką, od rzeki jest 6-8m. Dzisiaj dowiedziałem się od projektanta, że w tym roku rejon ten został przekształcony w Nature2000 i minimum od rzeki to 10m. Gdybym tyle odstąpił to dom będzie miał 5m szerokości ! Czy naprawdę nie można tej stodoły wyremontować po istniejącym obrysie i ewentualnie troszkę zmodyfikować dach ? Wygląda to mniej więcej tak:

.

1.PNG

Napisano

Źle, projektant mówił że to trzeba podciągnąć pod budowę bo chcemy troszkę przerobić dach, może podnieść wyżej z 0.5m. Trochę mnie wkurzył bo tego że tam jest ta natura 2000 to powinien się dowiedzieć na początku. Coś mi się wydaję że będę się musiał rozejrzeć za kimś innym....

Napisano

Przeczytałam, zobaczyłam i pierwsze co pomyślałam ... nie boisz się? :scratching:

Kurcze — w obliczu istniejących współcześnie anomalii pogodowych bałabym się notorycznego zalewania domu przez rzekę.

W zasadzie nie tylko współcześnie, bo pamiętam, jak byłam dzieckiem (ze 30 lat temu), wiecznie zalaną łąkę u babci.

Od rzeki do babci domu jest jakieś 100 metrów, rzeczka tyci tyci, a bywało, że woda podchodziła pod sam dom, choć jest lekki spadek w stronę rzeki.

Rozeznałeś sprawę pod tym kątem?

 

 

Napisano
Cytat

Przeczytałam, zobaczyłam i pierwsze co pomyślałam ... nie boisz się?

Kurcze — w obliczu istniejących współcześnie anomalii pogodowych bałabym się notorycznego zalewania domu przez rzekę.

To koryto jest wymurowane i ma wysokość ok 2,5m. Jeszcze się chyba nie przelało. Poza tym w stronę rzeki jest spad i ma on przynajmniej ok. 1m w stosunku do drogi, a może nawet więcej.

Napisano

Takie coś znalazłam:

 

Obszar Natury 2000 jak już wcześniej powiedzieliśmy zawiera nie tylko obszary naturalne, ale także zurbanizowane. Pierwszymi ograniczeniami będzie zachowanie ochrony wód. Należy pamiętać, że w przypadku ochrony wód i obszaru wokół nich należy zachować 100 m od granicy brzegowej. Dodatkowo powstałe wcześniej budynki, jeśli są na działce, wyznaczają linie zabudowy – tj. jeśli budynek jest bliżej niż 100 m od jeziora bądź rzeki, to nieprzekraczalna linia zabudowy znajduje się w miejscu tego budynku. Obszar Natura 2000 nie może ograniczać rozwoju gospodarstwa, miasta czy gminy.

https://kompleto.pl/obszar-natura-2000/

 

Ale nie mam pojęcia, jak to zinterpretować.

Napisano

No wychodzi z tego że można to wyremontować w ramach istniejącej zabudowy, ale....czy potem taki budynek gospodarczy można przekształcić, przerejestrować (nie wiem jak to fachowo napisać ) w budynek mieszkalny ?

Napisano

sorry, tak o poranku, w piątek, ale nie mogę się powstrzymać....

pierw udowodnij, że jesteś sianem lub słomą, to potem bez problemu zrobisz z tego mieszkaniówkę :icon_biggrin:

 

 

a tak serio to zapoznaj się z zapisami N2000 odnośnie tego konkretnie obszaru, i to dokładnie...

lub podaj link do tego

Napisano (edytowany)
22 godziny temu, aru napisał:

sorry, tak o poranku, w piątek, ale nie mogę się powstrzymać....

pierw udowodnij, że jesteś sianem lub słomą, to potem bez problemu zrobisz z tego mieszkaniówkę :icon_biggrin:

:D:D:D:D:D

 

Cytat

a tak serio to zapoznaj się z zapisami N2000 odnośnie tego konkretnie obszaru, i to dokładnie...

lub podaj link do tego

Konkretnie chodzi o Szczawnicę, ale ja nie mogę znaleźć żadnych konkretów.

Chociaż...może to coś wyjaśni:

Planowanie przestrzenne Szczawnica

Nie wiem na ile to aktualne, bo projektant mówił, że ta natura 2000 wlazła na ten teren w tym roku.

mapa1.jpg

Przechwytywanie1.PNG

Edytowano przez gkrz67
dodanie zoomu (zobacz historię edycji)
Napisano

Masz działkę **46/2, czy i **46/3?

 

 

obraz.png.83b87a3a11cf9508859ad85d2f84a3a9.png

 

 

 

Chodzi o tą stodołę nad samym Grajcarkiem?

 

st.jpg.21a7d392611abb9257e1937ffc0e9777.jpg

 

Cóż, to jest jakby nie patrzeć górska rzeka, chociaż w samym centrum Szczawnicy... ludzie tam od dziesiątków lat mieszkają...

 

Budynki w okolicy są niewiele wyższe, na Szl***** 23 i 24 stoją nowe, na pewno zgodnie z planem zagospodarowania... A piwnic nie zrobisz...

Ale chyba zmień projektanta...

Napisano (edytowany)
Cytat

Masz działkę **46/2, czy i **46/3?

Mam tylko jedną niestety, chcieliśmy dokupić tą pustą, ale gość się w końcu nie zdecydował i nie chodziło o kasę.

Cytat

Chodzi o tą stodołę nad samym Grajcarkiem?

Tak, dokładnie ta stodoła. Z tym że kółko zaznaczenia troszkę za małe :-) Ta stodoła ciągnie się do tej brązowej bramy. Ma wymiary jakieś 10/10m dokładnie nie pamiętam, może 11 któryś wymiar. Ale to nie istotne chyba.

Ale według mnie to tam jest kolor inny:

mapa2.jpg

Edytowano przez gkrz67
bo tak (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Sprawdzona metoda zabezpieczenia domu z bala przed UV bez efektu żółknięcia. Używam zestawu OSMO: WR Aqua 4001, 429 Naturalny Efekt i 420 UV-Ochrona – daje świetny, surowy wygląd i trwałość. Pełny opis tutaj: [link]
    • Przypominam podsumowanie mojego poprzedniego wpisu - wiążąca jest dopiero interpretacja przepisów wydana przez sąd, jego wyrok w konkretnej sprawie. Niestety, tak jak w tym przypadku przez dewelopera, bywa to wykorzystywane do tworzenia dość karkołomnych interpretacji. Chociaż i sądom też zdarzają się dość dziwne oraz wzajemnie sprzeczne wyroki.  Proszę spojrzeć jeszcze raz na brzmienie § 308. Podano w nim liczbę kondygnacji (przynajmniej 2 nadziemne), jako obligujące do zastosowania dalszych zapisów. Nie ma tam zawężenia do budynków wielorodzinnych. Najwyraźniej prawodawca nie miał więc intencji zastosowania takiego zawężenia, Tym bardziej, że w wielu innych przepisach tego samego rozporządzenia jest wyrażone wprost rozróżnienie na budynki wielorodzinne i jednorodzinne.  Argument o zmianie przepisów lub ich interpretacji od 2022 r. także jest nietrafiony. Ta część rozporządzenia (§ 308), brzmi tak samo od momentu przyjęcia jego pierwotnej wersji jeszcze w roku 2002, czyli 20 lat wcześniej. Fakt, że budynek został oddany do użytkowania , zaś nadzór budowlany nie wnosił uwag wcale nie znaczy, że wszystko wykonano prawidłowo. Jego przedstawiciele mogli czegoś nie sprawdzić, nie zauważyć itd.  Wreszcie mamy kwestię zasadniczą, czyli przywołany już § 146. 1.    § 146. 1. Wyloty przewodów kominowych powinny być dostępne do czyszczenia i okresowej kontroli, z uwzględnieniem przepisów § 308.   Proponuję zacząć od zadania deweloperowi pytania (na piśmie) jak w takim razie realizowany jest obowiązek wynikający z tego przepisu? Na jakiej podstawie twierdzi, że wystarcza do tego ruchoma drabina? Jeżeli odpowiedź nie będzie satysfakcjonująca następnym krokiem powinno być zwrócenie się z tymi samymi pytaniami do nadzoru budowlanego.    Osobiście uważam, że w tym przypadku powinno być zapewnione wejście na dach od zewnątrz, po drabinie stałej. Słusznie Pan zauważył, że wejście na dach przez wyłaz, z jednego z domów tworzących budynek szeregowy, nie zapewnia faktycznie dostępu na dach w celach opisanych w § 146. 1.  Dlatego przypominam o cytowanym już § 101. 1.   § 101. 1. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych względami użytkowymi, jako dojście i przejście między różnymi poziomami mogą służyć drabiny lub klamry, trwale zamocowane do konstrukcji.    Nie bardzo widzę w tej sytuacji możliwość obrony stanowiska, że drabina ruchoma jest wystarczająca. 
    • No właśnie - wewnętrzne schody w mieszkaniu to nie jest klatka schodowa. Klatka schodowa jest wydzielona ścianami i wejście do lokali jest przez drzwi. Dlatego moim zdaniem powinna być ta drabina, bo zachodzi szczególny przypadek (dom wielolokalowy bez klatki schodowej).
    • W praktyce zdążą zareagować obydwa. Najczęściej.
    • Według dewelopera - cytat z maila, pod którym podpisał się "Inspektor nadzoru", imienia i nazwiska nie podam, bo mnie jeszcze jakieś RODO dopadnie: "Paragraf (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie),  na który Pan się powołuje, dotyczy wewnętrznego dostępu z min 1 klatki schodowej w przypadku budynku wielorodzinnego posiadającego więcej klatek schodowych. Nie ma tu mowy o drabinie zewnętrznej,  którą sugeruje Pan na przesłanych zdjęciach. W naszym przypadku występują budynki jednorodzinne nie posiadające wydzielonej klatki schodowej ,a jedynie schody wewnętrzne. Dostęp do urządzeń na dachu (kominy) zapewniony jest przez dostawienie drabiny mobilnej umożliwiającej wejście na dach bez konieczności użycia dodatkowych ław kominiarskich z uwagi na płaski dach." Wspomniana drabina mobilna nie jest na wyposażeniu naszego małego osiedla oczywiście. W wiadomości skierowanej do dewelopera zasugerowałem montaż stałej drabiny zewnętrznej, ponieważ dostęp przez wyłaz z jednego segmentu nie będzie dostępem stałym. Wystarczy przecież, że mieszkaniec segmentu z wyłazem wybierze się na podróż dookoła świata, misję, czy inny długotrwały wyjazd służbowy i już mamy kłopot z dostępem. Drabina załatwia sprawę i oczekiwałbym takiego właśnie rozwiązania (przykład na foto - budynek oddany w podobnym terminie ulicę dalej). Nie przekonuje mnie tłumaczenie dewelopera a także ten fragment wiadomości a szczególnie podkreślona jej część końcowa: "W celu rozwiania Pańskich wątpliwości informuję, że budynek wybudowany został zgodnie z projektem oraz obowiązującymi przepisami na 2022 rok, a zatem „papiery” i stan faktyczny są zgodne. Ponadto został odebrany przez Nadzór budowlany i dopuszczony do eksploatacji" bez uwag", a zatem na dzień oddania spełniał wszystkie wymogi dla takiego obiektu. Od tego czasu niektóre przepisy zostały zmienione lub podejście służb i interpretacja wytycznych spowodowane jakimiś wydarzeniami, zmieniły się." "Niektóre przepisy", podejście służb i interpretacja się zmieniła... tak skonstruowane bardzo ogólne zdanie mogę zrozumieć tylko w taki sposób, treść przepisów można interpretować szeroko - w zależności od tego kto jakie ma potrzeby. Dla mnie - laika w przepisach budowlanych - nie ma różnicy między klatką schodową a schodami wewnętrznymi. Jedno i drugie ma taką samą funkcję, a stosowanie wydzielonej klatki schodowej nie ma przecież sensu w szeregowcu. Ma sens w budynkach wysokich (W) i wysokościowych (WW) i nie rozumiem dlaczego "inspektor" wciska tą wydzieloną klatkę schodową do budynku będącego budynkiem niskim (do 12m). Kierując się jego interpretacją wychodzi, że również budynki średniowysokie (czyli do 25m) obsłużyłby drabiną mobilną (która ma być na wyposażeniu każdej firmy kominijarskiej ???). Na koniec wiadomości od dewelopera dostałem tak jakby... ostrzeżenie, żółtą kartkę?: "Proszę również nie podważać decyzji (oświadczenia) jaką wydał Powiatowy Inspektor Nadzoru budowlanego.  Jeżeli ma Pan inne zdanie proszę skierować skargę właśnie do tej jednostki" Przecież nie sugerowałem, że decyzja PINB jest niewłaściwa. Wysłałem po prostu zapytanie po rozmowie i wizycie pracownika firmy kominiarskiej, według którego brak stałego dostępu do dachu jest niezgodny z obowiązującymi przepisami. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem i oczywiście jestem otwarty na wszelkie sugestie. Jeżeli racja jest po stronie mieszkańców - nie będziemy odpuszczać tematu, ważne jest jednak, żeby mieć pewność, że warto dalej naciskać dewelopera w kwestii dostępu do dachu.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...