Skocz do zawartości

jak powiększyć wiatrołap


Recommended Posts

Witam,
pragnę wybudować dom wg projektu ZGRABNY Z PRZEDSIONKIEM http://www.mgprojekt.com.pl/domki/zgrabnyp/rzuty.php
ale wiatrołap w projekcie jest strasznie mały i nie będzie spełniał swojej roli (jedne i drugie drzwi będą pewnie otwarte jednocześnie aby móc wejść i wyjść z budynku)

Czekam na propozycje zwiększenia jego powierzchni bez większej ingerencji w konstrukcje dachu.
Link do komentarza
Mam pomysł po obejrzeniu rzutu parteru: Za garażem jest pomieszczenie gospodarcze i tu można by przesunąć pralnię i kotłownie a wiatrołap powiększyć o pomieszczenie na planie będące kotłownią. Usunięcie jednej ściany zabudowanie jednych drzwi.. Problem teraz gdzie przenieść pomieszczenie gospodarcze.
Link do komentarza
Zaraz, a po co łazienka i wc na parterze i druga łazienka na piętrze? Ten dodatkowy sedesik chyba by można sobie darować. Wymaga to pewnie kombinacji z drzwiami do garażu ale z kotłowni (w planie) można część dodać do wiatrołapu powiększając go w ten sposób a część do obecnego wc które po dodaniu reszty kotłowni może służyć za pomieszczenie gospodarcze.
Link do komentarza
problem w tym że kibelek zamierzałem dołączyć do kotłowni jako miejsce składowania opału (eko-groszek), ale powiedzmy że zaakceptowałbym noszenie opału np. z pom.gosp. w garażu.
drugi problem to ściana nośna oddzielająca wiatrołap od kotłowni - można ją usunąć lub przesunąć?

Bardziej myślałem o wysunięciu wiatrołapu jeszcze o metr, ale nie wiem co z dachem oraz jak to będzie wyglądać
Link do komentarza
Cytat

Bardziej myślałem o wysunięciu wiatrołapu jeszcze o metr, ale nie wiem co z dachem oraz jak to będzie wyglądać


Witam!!!
Ja bym właśnie poszedł w tym kierunku. Można rozważyć powiększenie - wysunięcie wiatrołapu jeszcze o metr. Prawdopodobnie podwyższysz pięterko o np 2 pustaki i automatycznie idzie Ci dach wyżej, więc dalej sięgnie zakrywając wiatrołap.Musisz sobie to rozrysować na przekroju i zobaczysz co wyjdzie.
Co do dodatkowego kibelka.Jeśli łazienka koło sypialni fatycznie wyjdzie logicznie - nie będzie zbytniej ciasnoty, mógłbyś zlikwidować osamotniony kibelek właśnie kosztem kotłowni (zlikwidować działówkę) a ścianę między wiatrołapem a kotłownię oraz drzwi do garażu przesunąć (w stronę komina) tak aby powiększyć wiatrołap.
Pozdrawiam icon_biggrin.gif
Link do komentarza
czy można bezpiecznie przesunąć ścianę nośną oddzielającą kotłownie od wiatrołapu? kto to może zrobić: projektant (twórca projektu) czy adaptator (projektant z regionu)?

Dzięki waszym podpowiedziom mój pomysł na ten przedsionek to:
wysunięcie go o ok 0,5 m (po podwyższeniu ścianki kolankowej) oraz przesunięcie ściany oddzielającej wiatrołap od kotłowni o ok 0,5m. Takie zmiany pozwolą na swobodę poruszania się w przedsionku (wejścia i wyjścia, rozbierania się, przyjmowania gości itp.)
Link do komentarza
no to inne pytanie związane z tym domkiem:

czy mogę wybudować go etapami:
I etap: budowa domu i wykończenie parteru
II etap: budowa garażu (powiększony na 2 stanowiska)
III etap: wykończenie poddasza

chodzi mi głównie o II etap: czy można dobudować garaż później, a jeśli tak to czy od razu wylać fundamenty pod garaż czy zrobić to później?
Link do komentarza
Cytat

czy można bezpiecznie przesunąć ścianę nośną oddzielającą kotłownie od wiatrołapu? kto to może zrobić: projektant (twórca projektu) czy adaptator (projektant z regionu)?



Można - to jest tylko działówka a nie nośna.Korektę może przeprowadzić adaptator.

Cytat

no to inne pytanie związane z tym domkiem:
czy mogę wybudować go etapami:
I etap: budowa domu i wykończenie parteru
II etap: budowa garażu (powiększony na 2 stanowiska)
III etap: wykończenie poddasza
chodzi mi głównie o II etap: czy można dobudować garaż później, a jeśli tak to czy od razu wylać fundamenty pod garaż czy zrobić to później?



Zdecydowanie lepiej dla ciebie i domu nie rozbijać na I i II Etap i zrobić to jednorazowo. Garaż musi być związany z budynkiem. Tylko nasuwa mi się pewna sprawa.Czy musisz robić garaż na 2 stanowiska? Jeśli będzie 2- stanowiskowy garaż to dom przekształci się w oborę (dłuugi i wąski) trochę to żle wygląda.
III Etap zdecydowanie może być jednak miej na uwadze zakończyć na poddaszu wszystkie roboty mokre (wylewki i tynki, ocieplenie poddasza) -mniej ucierpisz jak będziesz je wykańczał.
Moje pytanie - jaki planujesz strop? W projekcie jest Teriva ale lepszy byłby monolityczny, żelbetowy. Mocniejszy no i trochę tańszy i nie martwisz się o działówki na górze.
Link do komentarza
garaż musi być 2 stanowiskowy - nie wyobrażam sobie rano odśnieżania, skrobania itp.
bardziej interesuje mnie funkcjonalność budynku niż wygląd - byle by jakoś wyglądał

a odnośnie stropu to na razie nic nie planowałem tylko w garażu zastanawiałem się nad drewnianym gdyż nad garażem planuję pomieszczenia sportowo-rekreacyjne oraz strych
Link do komentarza
Cytat

garaż musi być 2 stanowiskowy - nie wyobrażam sobie rano odśnieżania, skrobania itp.
bardziej interesuje mnie funkcjonalność budynku niż wygląd - byle by jakoś wyglądał



No ta, skoro jesteś VIP i masz 2 autka no to faktycznie.....nie ma wyjścia. icon_lol.gif

Cytat

a odnośnie stropu to na razie nic nie planowałem tylko w garażu zastanawiałem się nad drewnianym gdyż nad garażem planuję pomieszczenia sportowo-rekreacyjne oraz strych


Tym bardziej jak planujesz pomieszczenie sportowo-rekreacyjne, to powinien tam być strop raczej sztywny (żelbetowy), coby ci kiedyś ciężarek nie wpadł do samochodu (żart oczywiście icon_razz.gif ).A nie planowałeś tam zrobić np. dużą garderobę z pralnią a i przy tej powierzchni zmieściłoby się pomieszczenie sportowe? icon_wink.gif
Pozdrawiam i życzę powodzenia. icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

czy można dobudować garaż później, a jeśli tak to czy od razu wylać fundamenty pod garaż czy zrobić to później?



Garaż można dobudować w dowolnym czasie, gdyż powinien być on oddylatowany od budynku. Różne są bowiem obciążenia przenoszone na grunt przez garaż i dom, a więc mogą pojawić się różnice w głębokości ich osiadania, co skutkuje pojawieniem się pęknięć na styku obu części budynku.
Link do komentarza
Cytat

Garaż można dobudować w dowolnym czasie, gdyż powinien być on oddylatowany od budynku. Różne są bowiem obciążenia przenoszone na grunt przez garaż i dom, a więc mogą pojawić się różnice w głębokości ich osiadania, co skutkuje pojawieniem się pęknięć na styku obu części budynku.


Przy domku jednorodzinnym taka sytuacja raczej nie wystepuje.Co innego przy budynku wielokondygnacyjnym.
W przypadku domu jednorodzinnego wszystkie tego typu osiadania przejmują ławy fundamentowe(które nie są przecież dylatowane).Poza tym wieńce ścian fundamentowych, jak i ścian kondygnacji wykonuje się na całości budynku - spina się cały budynek - Budynek pracuje jako całość.
Jeśli garaż ma być budowany w późniejszym terminie to również nie wykonuje się ław pod garaż.Wtedy dopiero pojawiłyby sie spękania.Wówczas faktycznie trzeba garaż oddylatować od reszty budynku.Chyba gra nie warta świeczki.Nie lepiej od razu postawić cały stan surowy z dachem? A właśnie jak później bedziesz kombinował z dachem w przypadku dobudowywania garażu???Rozbierać, przerabiać.....
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Witam
Też zamierzam budować dom z projektu Zgrabny z przedsionkiem i ciekawi mnie jaki jest realny koszt budowy i z jakich materiałów był budowany dom?
Z góry dziękuje za odpowiedź.



icon_sad.gif na razie wszystko leży bo gmina 3 rok uchwala plan zagospodarowania i uchwalić nie może.
i nie wiem co z tym można zrobić innego niż tylko czekać icon_sad.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...