Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Buduję dom - Viking 4 odbicie lustrzane


Recommended Posts

Witam,

 

Po długich przygotowaniach, zmaganiem się z trudnościami terenu oraz niespodziewanymi wydarzeniami związanymi z pandemią, w sierpniu tegoż pamiętnego roku rozpoczęłam budowę mojego upragnionego domu - Vikinga 4, który też jest największym wyzwaniem mojego życia (jak dotąd ;) największym).

 

Już od 2012 roku (a może już w latach poprzednich) zaczął kształtować się plan perfekcyjnego miejsca zamieszkania. Poszukiwania tego miejsca trwały aż do 2017 roku. Ostatecznie zakup gruntu zakończył sie w maju 20018 roku, kiedy to stałam się szczęśliwą posiadaczką gruntu rolnego z możliwością budowy domu jednorodzinnego. Teraz na poważnie zajełam się poszukiwaniem najodpowiedniejszego projektu. Warunkami koniecznymi były:

- sypialnia z garderobą i osobną łazienką gospodarza,

- pokój/gabinet na parterze,

- w miarę duża kuchnia,

- przestronna/otwarta powierzchnia parteru,

- garaż w bryle budynku,

- odpowiednie usytuawanie budynku względem stron świata,

- oczywiście możliwie najtańszy w budowie.

 

Pierwszy projekt Sielanka przewidywał bardzo przyjazny koszt budowy, ale nie bardzo sprawdzał sie pod względem usytuowania względem stron świata.

Następnie zakochałam się po uszy w projekcie Willa Parkowa, ale również nie pasował pod względem ustawienia względem słońca. Do tego projekt zagospodarowania przestrzennego nie zezwalał na kolumny, które w projekcie występowały przy elewacji wejściowej i tylnej. Aby tego było mało, rodzinka wybijała mi z głowy nadmiar metrów kwadratowych tej pięknej willi.

Koniec końców wybór padł na Vikinga 4 - odbicie lustrzane. Projekt zakupiony w lutym 2019 roku i oddany do adaptacji. W projekcie bramę garażową przeniosłam na ścianę z oknami oraz dach nad garażem będzie dwuspadowy zgodnie z wymogiem planu zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe drobne zmiany wewnątrz będą wprowadzane wraz z postępem prac. Mianowicie, planuję powiększyć łazienkę na parterze kosztem pomieszczenia gospodarczego. Myślę, że przesunięcie ścianki wspólnej o jakieś 25 cm  pozwoli na bardziej komfortową przestrzeń w łazience, która w początkowej fazie zamieszkania może stanowić jedyne miejsce ablucji. Dodam, że dom będzie ogrzewany pompą powietrzną. Planowana jest też rekuperacja. 

W gabinecie/pokoju na parterze okno balkonowe planuję zmnejszyć na standardowe i przenieść na ścianę wschodnią.

Ciągle zastanawiam się nad dwoma zmainami:

1. Czy schody wylewać czy też zastąpic je drewnianymi?

2. Czy zrezygnować ze spiżarni, a ścianę tę wykorzystać do zabudowy ciągłej? Zdawałoby się, że spiżarka to bardzo przydatne miejsce, ale ta jest tak mała i nie wiem czy ma sens. Niestety moja wyobraźnia przestrzenna mi w podjęciu decyzji nie pomaga. 

A  co wy o tym sądzicie?

 

image.png.1df93b0e7a447618d2f24a613c90f72f.png

 

image.png.2d33d7afb54c9c3788e95224bdfd1847.png

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • To miło że masz ubaw. Ale wiesz nie będę się do tego odnosił bo wyjaśniałem wcześniej o co chodzi, kto chciał to poniał, kto nie - nie poradzisz nic.   No widzisz jaki Ty jesteś, nie czytasz ze zrozumieniem co napisałem wcześniej i pleciesz o szczelinkach w betonie, a tu chodzi o szczelinkę między betonem a bloczkiem. Do tego pisałem to już kilka razy, a Ty piszesz że beton jest jak pumeks. Na dowód proszę masz:   Tak więc jeszcze raz polecam przeczytać ze zrozumieniem i potem możemy dyskutować, bo bez tego to będziemy kręcić się w kółko.
  • Jak pytasz o to zagłębienie to nie, trzeba to zatynkować. Listwy powinno się w pionie ukladać, bo wtedy jedna cała warstwa trzyma się od dołu. Poprzedzielana w poziomie już nie jest podparta po usunięciu listwy. W zależności jeszcze jak masz te fałdy do wyrównania, bo niekoniecznie będzie dało rady w pionie i na całej długości, chyba że się wkujesz, bo listwy akurat mają chyba 2cm grubości. Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
  • @vlad1431 Zastanawia mnie ten wystający element podsufitowy? Co to może być? Czy powinienem tam wtopić narożniki podczas tynkowania?
  • demo Zabawne co napisałeś, bo to znaczy, że te produkty nie są odporne na warunki atmosferyczne typowe dla Polski, deszcz, śnieg, itp. Jest to więc podstawa dochodzenia roszczeń z tytułu wad produktu.   Co do zasad płynięcie wody. Wg ciebie ta woda zamiast zgodnie z kierunkiem góra dół uparcie wgryza się w zabetonowane miejsce styku daszek-bloczek, potem wchodzi tam i rozsadza kamień po zimie!  Zrób eksperyment - złącz betonem dwa takie bloczki, a potem polej je wodą, powtórz to kilka razy, a potem rozbij i sprawdź ile tej wody przeniknęło to betonu. Raczej nic. Beton nie jest nasiakliwy w takim stopniu, aby nabierał wody i pękał potem na mrozie.   Sens takich forów to wymiana doświadczeń i spostrzeżeń lub wiedzy, o ile ktoś ją ma.   Daszek z sita ... pomijając kuriozalność tego to druga dobra wiadomość, bo oznacza wadę produktu.   Pioter, a gdzie ci ta woda wchodzi? Nie masz tam wypełnienia w środku betonem? Beton wody nie chłonie. Czy bloczki joniec /vestone są wodoprzepuszczalne?   Szczelinki w betonie, do którego dostaje się woda? Rozumiem, że beton jest jak pumeks. Czy ty nigdy nie widziałeś betonowego ogrodzenia stojącego przez lata? Czy tam tych szczelinek nie było Są granice nonsensu!
  • Gość Robert
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...