Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Buduję dom - Viking 4 odbicie lustrzane


Recommended Posts

Witam,

 

Po długich przygotowaniach, zmaganiem się z trudnościami terenu oraz niespodziewanymi wydarzeniami związanymi z pandemią, w sierpniu tegoż pamiętnego roku rozpoczęłam budowę mojego upragnionego domu - Vikinga 4, który też jest największym wyzwaniem mojego życia (jak dotąd ;) największym).

 

Już od 2012 roku (a może już w latach poprzednich) zaczął kształtować się plan perfekcyjnego miejsca zamieszkania. Poszukiwania tego miejsca trwały aż do 2017 roku. Ostatecznie zakup gruntu zakończył sie w maju 20018 roku, kiedy to stałam się szczęśliwą posiadaczką gruntu rolnego z możliwością budowy domu jednorodzinnego. Teraz na poważnie zajełam się poszukiwaniem najodpowiedniejszego projektu. Warunkami koniecznymi były:

- sypialnia z garderobą i osobną łazienką gospodarza,

- pokój/gabinet na parterze,

- w miarę duża kuchnia,

- przestronna/otwarta powierzchnia parteru,

- garaż w bryle budynku,

- odpowiednie usytuawanie budynku względem stron świata,

- oczywiście możliwie najtańszy w budowie.

 

Pierwszy projekt Sielanka przewidywał bardzo przyjazny koszt budowy, ale nie bardzo sprawdzał sie pod względem usytuowania względem stron świata.

Następnie zakochałam się po uszy w projekcie Willa Parkowa, ale również nie pasował pod względem ustawienia względem słońca. Do tego projekt zagospodarowania przestrzennego nie zezwalał na kolumny, które w projekcie występowały przy elewacji wejściowej i tylnej. Aby tego było mało, rodzinka wybijała mi z głowy nadmiar metrów kwadratowych tej pięknej willi.

Koniec końców wybór padł na Vikinga 4 - odbicie lustrzane. Projekt zakupiony w lutym 2019 roku i oddany do adaptacji. W projekcie bramę garażową przeniosłam na ścianę z oknami oraz dach nad garażem będzie dwuspadowy zgodnie z wymogiem planu zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe drobne zmiany wewnątrz będą wprowadzane wraz z postępem prac. Mianowicie, planuję powiększyć łazienkę na parterze kosztem pomieszczenia gospodarczego. Myślę, że przesunięcie ścianki wspólnej o jakieś 25 cm  pozwoli na bardziej komfortową przestrzeń w łazience, która w początkowej fazie zamieszkania może stanowić jedyne miejsce ablucji. Dodam, że dom będzie ogrzewany pompą powietrzną. Planowana jest też rekuperacja. 

W gabinecie/pokoju na parterze okno balkonowe planuję zmnejszyć na standardowe i przenieść na ścianę wschodnią.

Ciągle zastanawiam się nad dwoma zmainami:

1. Czy schody wylewać czy też zastąpic je drewnianymi?

2. Czy zrezygnować ze spiżarni, a ścianę tę wykorzystać do zabudowy ciągłej? Zdawałoby się, że spiżarka to bardzo przydatne miejsce, ale ta jest tak mała i nie wiem czy ma sens. Niestety moja wyobraźnia przestrzenna mi w podjęciu decyzji nie pomaga. 

A  co wy o tym sądzicie?

 

image.png.1df93b0e7a447618d2f24a613c90f72f.png

 

image.png.2d33d7afb54c9c3788e95224bdfd1847.png

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • takie sensacje, że coś pomoże na rdzę grusz i jałowców są błędne. Faktem jest sposób podany i stosowany przez pracownice(dla użytkowników profesjonalnych). Należy w  tym wypadku opryskać grusze wiosną 2 razy całkiem dokładnie w okresie nabrzmiewania pąków i kwitnienia. Jedyny środek to Score, i niestety musi być temperatura od +12 C wzwyż, najlepiej 8 godzin do 3 dni bez opadów. Miedziany i pudrowanie nie działają wcale. Jeżeli jałowce są zaatakowane, to jest zbyt późno, by je uratować, to już trwa ponad rok. Wprawdzie uratowałem róże  z żółtaczki astra srebrem i czymś tam, ale tego się nie da zrobić. Obecnie bukszpany należy opryskiwać 10 razy w roku Mospilanem na ćmę. To straszne.
  • 1. no  w wikipedii tego nie znajdziesz 2. ja nic nie muszę opierać niewiele widziałeś? może jednak wiele, z racji choćby wieku, a że nie zrozumiałeś 3. popatrz, już odchudziłeś żelbet o 3 centy (z 15 do 12) uhu, konstrukcja stalowa, grubo, znaczy się jaka ta konstrukcja? znowu lekko, ile to w końcu jest? a działówki tak się stawia, żeby lekko nie było, a nawet leciutko     to to już typowo twoje buractwo, ale czego od takiego oczekiwać...
  • 1. Pod jakimi warunkami? 2. No to opieraj - na swoją odpowiedzialność. Ja w życiu na cegle 12 nie oparłbym stropu żelbetowego o rozpiętości 3 m, albo więcej. 3.Jedynym murem wg mnie konstrukcyjnym o grubości 12 cm mógłby być żelbet. Tak jak wyżej napisałem. Albo konstrukcja stalowa - ale to juz nie mur. Jak ci sie strop lekko ugnie i dociśnie ściankę, działową, to bedzie lekko. Ale oparty będzie na ścianach konstrukcyjnych.   Oparcie stropu - to nie żarty. A ty retro, zapytaj żony, czy na ściance działwej opiera strop żelbetowy. I przykładaj taką smą miare do bezpieczeństwa konstrukcji, jak do swojej elektryki.
  • Masz belkę na 13 cm szerokie. Blachy z boku + łebki śrub - to jakieś 2 cm więcej. Z okladem ( razem ze szczeliną powietrza koło belki) będzie 16 - 17 cm. To co za problem obmurować to ceglą czy bloczkami na zaprawie cementowej czy innej? Normalnie murujesz z dziurami na belkę. A jeśli to nie mur, tylko ścianka kolankowa - to przecież ona powinna być za czołem belki przy zewnętrznymlicu muru. To nawet nie trzeba belek obmurowywać, chyba że masz jakieś grube te ścianki kolankowe.  
  • Można dać kątowniki przymocowane do wieńca, tak jak w poście Zenka . Dość prosto i solidnie. Tylko nie do czoła, a do boków belki. Przecież to co do zasady analogiczne rozwiązanie do tego które podałem na rysunku. W starych kamienicach to się właśnie zostawiało szczeliny wokół belek i nawet nie smołowało belek od czoła. Właśnie, żeby ruch wilgoci dalej był możliwy.  Umocowanie belek do wieńca jest wytrzymałościowo lepsze niż pozostawienie ich swobodnie. I pewniejsze pod względem stabilności stropu. Belki potrafią się znacznie odkształcić, a wtedy nieutwierdzony strop zacznie się ruszać (drgania) przy każdym kroku.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...