Skocz do zawartości

Drzewo na dach - czy to zgnilizna?


Recommended Posts

Dzień dobry,

Zamówiłem drzewo na dach w tartaku, na które czekałem 3 tygodnie. Wczoraj przywieźli zostało złożone na placu budowy. Podczas układania drzewa zauważyłem takie coś na murłatach i na krokwiach - proszę o poradę, czy jest się czym martwić. Poczytałem trochę i zaczynam mieć ogromne wątpliwości w jakość przywiezionego mi drzewa.

Drzewo - murłata.jpg

Drzewo - murłata1.jpg

Drzewo - murłata2.jpg

Drzewo - murłata3.jpg

Drzewo - murłata4.jpg

Drzewo - murłata5.jpg

Drzewo - murłata6.jpg

Edytowano przez Maciek8080 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedź... Znalazłem taką informację na internecie dotyczącą wad drewna odnośnie sęków:

 

Sęk nadpsuty w nim zgnilizna zajmuje nie więcej niż 1/3 powierzchni jego przekroju. 

Sęk zepsuty w nim zgnilizna zajmuje więcej niż 1/3 powierzchni jego przekroju. Sęk w drewnie drzew iglastych ze zgnilizną miękką, w stadium rozkładu drewna ma proszkowatą lub włóknistą masę nosi nazwę sęka tabacznego. Czy te zdjęcia nie pokazują sęka nadpsutego i zepsutego?

Link do komentarza

Może się komuś przyda, po konsultacji z kierownikiem budowy - została złożona reklamacja. Na 36 dostarczonych krokiew - 18 było uszkodzonych. Ubytki w sęku miały głębokość od 3-5 cm, gdzie grubość krokwi wynosi 8 cm. Na krokwi, która miała 6,6m ilość jakich sęków 3-4. Na cztery zamówione murłaty - dwie były mocno uszkodzone - głębokość sęków to ok. 6 cm. Wszystkie sęki były miękkie z oznakami próchna. Po potwierdzeniu przez dekarza i kierownika budowy - drzewo nie spełnia swojej roli jako drzewo na więźbę dachową - po wyschnięciu wskazane sęki odpadły by od drzewa powodując jego nieodwracalne uszkodzenia mogące mieć wpływ na konstrukcję dachu i jego użytkowanie. Firma, która sprzedała mi drewno na podstawie przesłanych zdjęć uznała reklamację i w dniu dzisiejszym otrzymałem zwrot pieniędzy. Oczywiście zostałem bez materiału a to powoduje, że budowa mi się przesunie. Ale lepiej mieć dobry dach i niż zły.

 

Moja rada sprawdzajcie co dostajecie - bo to drzewo to jedna wilka katastrofa....

 

PS. nie szukałem drzewa taniego - ogólnie to się na tym nie znam, chciałem mieć po prostu dobry materiał.

krokiew1.jpg

krokiew2.jpg

krokiew3.jpg

krokiew4.jpg

krokiew5.jpg

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...