Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Jeden kabel - trzy lampy?

Recommended Posts

Witam. Piszę w takiej sprawie. Przed wejściem do domu nad drzwiami mam lampę oświetleniową, lecz chciałbym jeszcze przed domem przy ścieżce do furtki dołożyć słupki oświetleniowe, problem jest taki ze juz mam budynek ocieplony a za jakiś czas wchodzą brukarze więc mogę jeszcze kable puścic w ziemi, czy mozna dołożyć te lampy z istniejącego przewodu na wejściem?

Czy może jakieś inne lepsze rozwiązanie?

Którędy masz zamiar opuścić ten kabel znad drzwi tak, aby wkopać go w ziemię? Nie naruszysz ocieplenia?

Ta lampa włączana jest od wewnątrz, czy ma czujnik ruchu i światła?

Słupki przy ścieżce mają świecić się równolegle z lampą nad drzwiami?

Może lepiej wyprowadzić dodatkowy kabel (pod progiem , na przykład) i dołożyć dodatkowe przełączniki...

2 godziny temu, Wojtek83 napisał:

Witam. Piszę w takiej sprawie. Przed wejściem do domu nad drzwiami mam lampę oświetleniową, lecz chciałbym jeszcze przed domem przy ścieżce do furtki dołożyć słupki oświetleniowe, problem jest taki ze juz mam budynek ocieplony a za jakiś czas wchodzą brukarze więc mogę jeszcze kable puścic w ziemi, czy mozna dołożyć te lampy z istniejącego przewodu na wejściem?

Czy może jakieś inne lepsze rozwiązanie?

Instalacja zewnętrzna ziemna powinna być rozdzielona i oddzielnie zabezpieczona, kable YKY,  na słupkach lampy IP44 - IP67 w zależności od umiejscowienia.

Podciągnij przewody do budynku przewierć się przez ścianę na dole poniżej gruntu wprowadź przewód do budynku na ścianę od wewnątrz do rozdzielni.

• Lubię to 1
10 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Co do zasady odbiorniki zewneęrzne zasila się z wydzielonego obwodu - to zadanie dla elektryka.

no ale jak wydzielić jak się nie pomyślało zawczasu.

Dnia 29.10.2020 o 17:23, Wojtek83 napisał:

Przed wejściem do domu nad drzwiami mam lampę oświetleniową, lecz chciałbym jeszcze przed domem przy ścieżce do furtki dołożyć słupki oświetleniowe,

zaproś elektryka znajdzie miejsce z którego prąd pociągnąć najmniejszym kosztem czyli nie niszcząc elewacji .

na pewno nie masz żadnego gniazdka na zewnątrz ???

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Witam serdecznie forumowiczów :) Mam problem z wentylacją w toalecie. Jest ona wyprowadzona przez ścianę na zewnątrz (nie ma możliwości górą przez dach). W tej chwili mam po prostu zainstalowaną kratkę z dwóch stron i jak się możecie domyślać to po prostu nie działa. Przy kąpieli praktycznie nie ma możliwości wyprowadzenia wilgoci na zewnątrz. Chciałem zainstalować instalację mechaniczną (wiatraczek) w momencie zapalania oświetlenia plus izolowaną rurę z kolanem 90 st. na zewnątrz zakończoną grzybkiem. Pytanie jak długa ma być ta rura i czy będzie to działało ? W załączniku podaje rysunek jak to mniej więcej wygląda aktualnie i jak chciałem to zrobić.  Nie powiem, że nie ma za bardzo budżetu na coś drogiego, czy zamiast izolowanego ocynku można użyć izolowanej spirali aluminiowej ?  Z góry wielkie dzięki za pomoc :) 
    • Dodam tylko, że mój znajomy hydraulik zawsze zabezpieczał klucze taśmą, bawełnianą koszulą żeby nie uszkodzić powłoki chromowanej przy dokręcaniu.
    • Kotły gazowe kondensacyjne pracują z modulacją palnika 1:8 nawet 1:12 i to na niskiej temperaturze, idealnej do podłogówki - np. 30-45 stopni. W tym zakresie prawdopodobnie najlepiej zachodzi kondensacja spalin i wydajność urządzenia jest największa. Jakie masz zapotrzebowanie na ciepło budynku i jak jest ocieplony? Tu na forum ktoś ma duży dom i "obtańcował" go kotłem o mocy 13 kW. Kwestia kosztów kotła - to zależy od modelu, marki, mocy etc. Przykładowo kocioł Viessmann Vitodens 100 o mocy 18 kW można kupić za kwotę max 6 tysięcy. Inne modele np. Vitodens 200 sa droższe, ale nie bez powodu. Popularne są też urządzenia Junkers, Buderus, De Dietrich, Termet. Oczywiście - bierz pod uwagę cenę ale najważniejsza jest moc kotła i modulacja palnika oraz automatyka, która pozwala na płynne zarządzanie wydajnością i temperaturą w pomieszczeniach. Jeżeli ten kocioł jest tylko na podłogówkę to moim zdaniem jest przewymiarowany. W okresie jesienno-zimowym producenci urządzeń grzewczych mają ciekawe promocje. Można coś "trafić" w korzystnej cenie..
    • A czy to nie jest tak, że na cokół ma gdzieś niedokładnie zrobioną izolację termiczną? Grzyb powstaje w specyficznych warunkach. Najchłodniejsze są narożniki i tam pewno powstał tzw. punkt rosy. Zwiększenie temperatury w pomieszczeniach i zmniejszenie wilgotności przy okazji powinno zniwelować problem. Za szafami brak jest cyrkulacji powietrza i o wykraplanie dużo łatwiej niż na odkrytej ścianie. Odsłoń te powierzchnie, wygrzej, grzyb usuń i obserwuj.
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...