Skocz do zawartości

Styropian EPS Dach/Podłoga pod wylewkę Anhydrytową?


Antoni CH

Recommended Posts

Cześć Pracy

 

Mój majster ułożył Styropian Krasbud EPS 70-038 o grubości 140 mm pod ogrzewanie podłogowe i wylewkę Anhydrytową o grubości 60 mm.

Wprawdzie ten produkt jest opatrzony jest określeniem Dach/Podłoga ale wydaje mi się zdecydowanie zbyt miękki do tej aplkacji.

 

Czy ktoś z Was może mi powiedzieć, czy muszę wymieniać styropian na twardszy czy nie (podłogówka już została zamontowana...)?

 

Jeżeli ten styropian się nie nadaje to jakie opcje są poza jego wymianą?

 

Pozdrawiam

Link do komentarza

Skąd przypuszczenie, że ten styropian jest za miękki. Ma przecież oznaczenie PODŁOGA. Wartość współczynnika Lambda to 0,038, a wytrzymałość na ściskanie to 70 kPa. W tej grupie styropianów producent ma jeszcze płyty z oznaczeniem 80 i 100 czyli: 80 kPa i 100kPa. Zawsze można pójść w stronę rozwiązań parkingowych i wtedy mamy wytrzymałość na ściskanie >= 200 kPa. Pytanie - po co?

Link do komentarza

Ocena styropianu pod względem "twardości" miękkości" jest subiektywna i tzw. odczuć będzie tyle ilu badających... W praktyce parametr "twardości" (chociaż trzeba podkreślić, że  takiej cechy nie mają styropiany budowlane - nie ma takiego parametru w normie europejskiej) jest dość często przypisywany do płyt styropianowych. Przytoczony wcześniej typ produktu (choć rzadko spotykany) może być stosowany  do ocieplenia podłóg, jeśli został zaprojektowany lub inwestor wraz z osobami nadzorującymi i wykonującymi podjęli taką decyzję. Najczęściej do ocieplenia podłóg stosuje się styropian np. EPS 100 TERMONIUM PLUS dach-podłoga , chociaż dopuszczalne są również płyty styropianowe EPS 60 DALMATYŃCZYK dach-podłoga  jest obawa inwestora "styropian zbyt miękki", która może być zasadna jeśli styropian faktycznie nie spełnia deklarowanych przez producenta cechy wytrzymałości na ściskanie CS(10). Wówczas  odczucie tzw. "twardości" styropianu będzie sprawiało wrażenie, że coś jest nie tak. Przed zakupem warto sprawdzić producenta jakie ma dodatkowe rekomendacje, certyfikat czy też jaka jest jego historia wyników w ramach kontroli Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. W przypadku produktów Termo Organika, wyniki kontroli są podawane na stronie firmy wyniki kontroli lub na stronach GUNB. 

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...

Witam, mam pytanie czy zdecydował się Pan na pozostawienie tego styropianu pod wylewkę ? Mam podobną zagwozdkę, aczkolwiek w moim przypadku już nie ma opcji na wymianę styropianu, ponieważ wylewka już wylana. U mnie został położony następujący styropian:  dach/podłoga Austrotherm EPS 037 80Kpa 6cm. Zastanawiam się czy wytrzymałość na ściskanie nie jest za mała i jakie mogą być tego ewentualne konsekwencje po latach ? Czy wylewka może osiadać ? Dodam że u mnie zostało dodatkowo zastosowane ogrzewanie podłogowe. Może jest ktoś na forum kto ma styropian o podobnych parametrach pod wylewką i może się wypowiedzieć ?

Pozdrawiam

Tomek

Link do komentarza

Do Wszystkich, którzy jeszcze mają wątpliwości na temat styropianu zastosowanego pod ogrzewanie podłogowe

https://www.austrotherm.pl/zastosowania/piwnica/podlogi-na-gruncie

Przecież jeden z producentów wyraźnie zaleca takie styropiany do izolacji podłóg na gruncie. Skąd obawy , ze styropian jest zbyt miękki. Przecież to nie warsztat samochodowy z podnośnikiem i dużym obciążeniem punktowym (na to tez są sposoby).

Przykładowo Termo Organika ma styropiany z tej grupy, których wytrzymałość na ściskanie wynosi już od 60 kPa i więcej - https://termoorganika.pl/styropian-dach-podloga

Pisałem o tym w poprzednim poście, ale wciąż pojawiają się podobne pytania.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...