Skocz do zawartości

Działka w pobliżu wody


JacekZbyszek

Recommended Posts

Mam działkę przy której z jednej strony sąsiad planuje zbudować oczko wodne, staw. Będzie to 6m od mojej granicy. W tym miejscu nie mam jeszcze płotu i mam spad tam muszę podsypać ziemi. Jak mogę zabezpieczyć się przed ewentualnym podtopieniem, tak by woda nie przedostała się pod ziemią w moją stronę? Nie liczę na fachowe wykonanie zabezpieczenia stawu ze strony sąsiada.

Link do komentarza

Ja bym raczej liczył na fachowe zabezpieczenie stawu i to z sąsiadem skonsultował. Ważne jest wiele rzeczy, ale rodzaj gruntu/ów ma tu ogromne znaczenie, spadki terenu, poziom wód gruntowych etc. O powierzchni i głebokości stawu nie wspomnę To w zasadzie specjalistyczne prace melioracyjne. Nie wystarczy wykopać dziurę w ziemi i czekać na deszcz.

 

Kilka słów o formalnościach - jako przygotowanie do rozmowy z sąsiadem. Cytat z https://kb.pl/

"

Stawy rybne, jak i zbiorniki z przeznaczeniem do rekreacji czy oczyszczania ścieków, są urządzeniami wodnymi. To ważne z uwagi na obowiązujące przepisy:

zgodnie z Prawem wodnym (Dz.U.2005 Nr 239, poz. 2019) staw jest urządzeniem wodnym (art. 9 ust. 1 pkt 19 lit c), dlatego na jego budowę wymagane jest pozwolenie wodnoprawne (art. 122 ust. 1 pkt 3).

Okazuje się, że kopanie stawów o powierzchni do 500 mkw. i głębokości do 2 m od naturalnej powierzchni terenu polega jedynie zgłoszeniu wodnoprawnemu. Co jednak kluczowe, takie zbiorniki mogą być zasilane wyłącznie wodami gruntowymi, roztopowymi i opadowymi, a nie można ich napełniać sztucznie. Oczywiście powierzchnia stawu nie może wykraczać poza granice działki właściciela, na której się on znajduje."

Link do komentarza

Kiedyś 70 lat temu w tym miejscu był staw. Część mojej działki jest na tym spadzie. By wyrównać ziemię do poziomu ulicy muszę kraniec około 1/3 działki zasypać na wysokości 1.2m do 1.5m Nie wiem jaką ziemią to zrobić by ustrzec się w późniejszym czasie "kontaktów" z sąsiadem. Jego staw pewnie będzie się mieścił w tych regułach 500m2. Zapewniał mnie że staw będzie 6m od mojej granicy.

Edytowano przez JacekZbyszek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...