Skocz do zawartości

Ściany zewnętrzne i nośne - pustak MAX ?


matrek

Recommended Posts

Witam,

 

W przyszłym roku planuję budowę domu i chciałbym zasięgnąć Waszej opinii. Mam dylemat, ponieważ odziedziczyłem bardzo dużą ilość pustaka MAX zakupionego kilkanaście lat temu (10-15). Materiału jest na tyle, że pewnie jeszcze by zostało po budowie na coś innego. Jest to głównie pustak o rozmiarze 18x28x22cm, tak jak na poniższym zdjęciu: 
1123870254_pustakmax_obrobiony.thumb.jpg.b9ffe51475d34f23912983ba65b6dadd.jpg
Na paletach są również inne mniejsze rozmiary. W projekcie na ściany zewnętrzne i nośne mam wpisany pustak ceramiczny 25cm. Po rozmowie z architektem dowiedziałem się, że 25cm to jest minimum, jeśli chodzi o grubość ściań. 

 

W związku z powyższym mam trzy pytania:

 

1) czy taki pustak można obrócić i murować tak, żeby grubość ściany miała 28cm (najdłuższym bokiem)?

 

2) Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie brzmi tak, to czy jest sens budować z MAXa, jako że mam go już za darmo? Czy lepiej próbować kombinować - sprzedać i kupić coś innego? 

 

3) Jakie są wady i zalety tego pustaka?

 

Z góry dziękuję za radę!

Edytowano przez matrek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Na m2 ściany wyjdzie więcej pustaków, ale skoro masz za darmo. Czeka cię jeszcze segregacja materiału. Ten pustak nie ma wad. W tej pozycji bez ocieplenia będzie cieplejsza ściana i będzie lepiej izolowała akustycznie. Wszak będzie grubsza o 10 cm. Jeżeli finalnie ściane ocieplisz - -> j.w.

Link do komentarza

B. dobry pustak. W pozycji w poprzek bęzie lepiej izolował, bo grubsza warstwa, wiecej komór z powietrzem.

Ale to za mało na normy cieplne, więc i tak trzeba ocieplić styropianem 20 cm. Wtedy będzie super.

A to, ż się pustak wysezonował - moim zdaniem to nawet lepiej - o ile nie ma wiekszych uszkodzeń mechanicznych, od przemrożeń, itp.

Ale ten, co jest na fotce wygląda b. dobrze. Nawet, jeśli się znajdą jakieś równe części tego pustaka, można je użyć, dociąć. 

Link do komentarza

Bardzo dziękuje za Wasze odpowiedzi. 

 

Jednym z głównych powodów dla którego chciałem zaczęrpnąć opinii innych, jest fakt, że jestem po rozmowie z kilkoma firmami murarskimi. Tylko 1/3 fachowców nie narzekała na MAXy i usłyszałem odpowiedź w stylu: "jak Pan ma już takie pustaki, to będziemy z takich budować". 

 

Dom będzie ocieplony steropianem o grubości 20 cm. Dokładnie taką warstwę ocieplenia mam wpisaną w projekt. Jeśli chodzi o kondycję pustaków, to są zabezpieczone folią i przechowywane na paletach pod dachem od czasu zakupu. Pustak ze zdjęcia był eksploatowany przez kilka lat na działce i wygląda dużo gorzej od tych na paletach.

 

 

Edytowano przez matrek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...