Skocz do zawartości

Izolacja drewnianego domu bez cegły - sufit , poddasze


mielicki

Recommended Posts

Osobiście bym odradzał. znasz chociaz parametry termiczne takiej pianki ? Pamiętaj że drewno nie lubi okładania materiałami sztucznymi. Dodatkowo między deskami a pianka piwnna byc szczelina wentylowana. W tym wypadku istnieje duże ryzyko wykroplenia się kondensatu i w konsekwencji zawilgocenia drewna. Mokre drewno z czasem zostanie atakowane przez grzyby i pleśnie i po X latach będzie do wymiany cała lub część konstrukcji dachu.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 23.10.2020 o 14:08, Eksperci Rockwool napisał:

Osobiście bym odradzał. znasz chociaz parametry termiczne takiej pianki ? Pamiętaj że drewno nie lubi okładania materiałami sztucznymi. Dodatkowo między deskami a pianka piwnna byc szczelina wentylowana. W tym wypadku istnieje duże ryzyko wykroplenia się kondensatu i w konsekwencji zawilgocenia drewna. Mokre drewno z czasem zostanie atakowane przez grzyby i pleśnie i po X latach będzie do wymiany cała lub część konstrukcji dachu.

Dzięki za odpowiedź. W teori znam i dlatego pytam. Wiem że ciężko przepuszcza parę wodną.

 

Co w takim razie byś zastosował ? Styropian? A moża Pianka PU (np taka montażowa w piance? - ona przepuszcza parę i oddycha - mam racje?)

 

Dzięki za pomoc !

Link do komentarza
Dnia 21.10.2020 o 12:01, mielicki napisał:

Czy mogę ją spokojnie zastosować jeśli w domu nie ma innej metody wentylacji aniżeli drewniane puste przestrzenie ?

To dodaj jakieś wentylacje na poddaszu - nawiew, wywiew.

Chyba nie chcesz się udusić. Ani grzybów chodować i pleśni.

 

A co to są "drewniane puste przestrzenie"?

11 godzin temu, mielicki napisał:

Co w takim razie byś zastosował ? Styropian? A moża Pianka PU (np taka montażowa w piance? - ona przepuszcza parę i oddycha - mam racje?

To są takie mikroprzepuszczania.

Nie służą do wentylowania ani dachu, ani poddasza. Nie zastąpią normalnej wentylacji.

Wg mnie.

Link do komentarza

Nie lepiej zaizolować to tak, aby było na wieki wieków. Przecież w ofercie Rockwool jest też wełna do wdmuchiwania. Trzeba oczywiście odpowiednio zabudować krokwie i stworzyć przestrzeń do wypełnienia.

 

A tutaj masz gotowe płyty z "PIANKI" z okładziną g-k w materiale filmowym. Artykuł podpinałem kilka postów wyżej.

 

Link do komentarza
Dnia 2.11.2020 o 10:23, mielicki napisał:

Dzięki za odpowiedź. W teori znam i dlatego pytam. Wiem że ciężko przepuszcza parę wodną.

 

Co w takim razie byś zastosował ? Styropian? A moża Pianka PU (np taka montażowa w piance? - ona przepuszcza parę i oddycha - mam racje?)

 

Dzięki za pomoc !

Ja bym Ci polecał jednak wełnę mineralną np. skalną Toprock w rolce która oprócz tego że jest paroprzepuszczalna to jest również hydrofobizowana. Ewentualnie rozważ nadmuch granulatu skalnego Granrock Super. Wówczas zabudowujesz wszystko płytą gk a nastepnie wdmuchujesz granulat robiąc kilka otworów rewizyjnych

Link do komentarza
Dnia 2.11.2020 o 21:49, zenek napisał:

To dodaj jakieś wentylacje na poddaszu - nawiew, wywiew.

Chyba nie chcesz się udusić. Ani grzybów chodować i pleśni.

 

A co to są "drewniane puste przestrzenie"?

To są takie mikroprzepuszczania.

Nie służą do wentylowania ani dachu, ani poddasza. Nie zastąpią normalnej wentylacji.

Wg mnie.

dzieki za informacje

 

Masz racje , również rozważam odpowiedni nawie i wywiew. Rodzą się pytania z tym związane.

Czy nawiew powinien iść możliwe najwiekszą liczbą aby móc tym według efektów manipulować ? tzn gdzzie lepsze powietrze tędy wpuszczam itp. 

Czy nawiew może iść prosto z kratki .. kanalizacyjnej ? Czy im dłuższcza droga w rurze tym lepiej i wówczas cieple powietrze mamy w mieszkaniu ?

 

Podnie z wywiewem , im więcej rur na suficie tym lepiej ?

Dnia 4.11.2020 o 13:23, Eksperci Rockwool napisał:

nadmuch granulatu skalnego Granrock Super

ile to kosztuje i skąd mam wziąść taką maszyne ??

Link do komentarza
4 godziny temu, mielicki napisał:

Czy nawiew może iść prosto z kratki .. kanalizacyjnej ?

Z jakiej kanalizacji? Chyba nie chcesz smrodu i gazu (np. metanu) sobie wpuszczać do domu.

Na pewno możesz założyć, że część z tego powietrza przyjdzie z doły (klatką schodową?).

Część oknami (rozstrzelnieniami) - a część wentylacją np. zetową nawiewną.

Nie ma co się bawić w jakieś długie rury, bo i tak co ogrzejesz, to i tak tracisz na ogrzewaniu.

Natomiast możesz pomyśleć o rekuperatorze - tam ta wymiana ciepła jest bardziej opłacalna - tylko wtedy przydaje się wcześniejsze skupienie wentylacji blisko siebie, czy w jednym pionie.

4 godziny temu, mielicki napisał:

Czy im dłuższcza droga w rurze tym lepiej i wówczas cieple powietrze mamy w mieszkaniu ?

 

Im dłuższa rura, tym dłużej się powietrze ogrzewa, ale i dłużej wewnetrzne powietrze sie oziębia.

Moim zdaniem na jedno wychodzi.

Ale niech się wypowiedzą specjaliści od takich rzeczy i rekuperacji :icon_biggrin: 

Link do komentarza
Dnia 5.11.2020 o 18:29, zenek napisał:

Im dłuższa rura, tym dłużej się powietrze ogrzewa, ale i dłużej wewnetrzne powietrze sie oziębia.

no tak ale lepiej aby powietrze z zewnatrz jednak mialo jakas droge w murach ?

Dnia 5.11.2020 o 15:07, aru napisał:

tę piankę pod panele podłogowe chcesz kłaść na izolację połaci dachowych?

no wlasnie chyba ta pianka jednak bedzie zla bo nie oddycha. A moze jednak można jej nadmiar jakos sensownie wykorzystać na poddaszu ? W jaki sposób ją wykorzystać ?

Link do komentarza
58 minut temu, mielicki napisał:

no tak ale lepiej aby powietrze z zewnatrz jednak mialo jakas droge w murach ?

wentylację zetową nawiewną robi się po to, by osłabić podmuchy wiatru, który wpycha powietrze do wentylacji - a nie po to, by ocieplić powietrze. Żeby napływ powietrza był bardziej równomierny.

Link do komentarza
Dnia 7.11.2020 o 10:05, zenek napisał:

wentylację zetową nawiewną robi się po to, by osłabić podmuchy wiatru, który wpycha powietrze do wentylacji - a nie po to, by ocieplić powietrze. Żeby napływ powietrza był bardziej równomierny.

czyli upraszczając chodzi o to aby powietrze wchodzocę do budynku miało jakiś łuk na przykład? Widzę zdjęcia kiedy powietrze wchodz górą a wychodzi dołem po ścianie)

Czy tak samo należy zrobić w przypadku pomieszczen na 1 pietrze a nie od fundamentów?

Link do komentarza
7 godzin temu, mielicki napisał:

czyli upraszczając chodzi o to aby powietrze wchodzocę do budynku miało jakiś łuk na przykład? Widzę zdjęcia kiedy powietrze wchodz górą a wychodzi dołem po ścianie)

Znaczy wchodzi górą w ścianę i potem wchodzi dołem do pomieszczenia.

Bo to jest zimne powietrze.

7 godzin temu, mielicki napisał:

Czy tak samo należy zrobić w przypadku pomieszczen na 1 pietrze a nie od fundamentów?

Nie wiem jakie pomieszczenie chcesz wentylować?

Od fundamentów? Nie wiem, jaką sytuacje masz na myśli.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...