Skocz do zawartości

Dziwne plamy w rogach na suficie.


Damian147

Recommended Posts

Witam,

dwa lata temu, fachowiec wymienił mi opierzenia na dachu budynku jednorodzinnego. Po jego remoncie, na wyższej kondygnacji zaczęły wychodzić dziwne plamy w rogach pomieszczeń (zewnętrznych budynku). Po prośbie o poprawienie opierzeni przyjechał dotknął sufitu w miejscu występowania plam i stwierdził, iż sufit jest suchy więc to nie jego wina, tylko wentylacja do niczego. Dziwne, bo ani okien, ani niczego innego nie wymienialiśmy, a plam przez 12 lat nie było. Czy pomoże ktoś podpowiedzieć od czego są te plamy i jak się ich pozbyć?

IMG_20201018_143035.jpg

IMG_20201018_143039.jpg

IMG_20201018_143044.jpg

IMG_20201018_143049.jpg

IMG_20201018_143147.jpg

IMG_20201018_143154.jpg

IMG_20201018_143248.jpg

IMG_20201018_143254.jpg

Link do komentarza

To wg mnie grzyb. Pojawił się z powodu błędnie ułożonego ocieplenia. Ocieplenia jest w narożach albo mniej, albo zostało wciśnięte na siłę, co też jest niewłaściwe. Skutek tego jest taki, że w narożach powstaje różnica temperatur i warunki sprzyjające rozwojowi grzyba. Zapewne wentylacja nie jest idealna, skoro się grzybek rozwija, ale skoro piszesz, że przez 12 lat grzyba nie było, widocznie dotąd gdzieś ta granica nie była przekraczana, a teraz już tak. No i są wykwity.

Inny trop: wentylacja połaci - kiedyś była w narożnikach to trudne miejsca , a po remoncie przestała być. A to też sprzyja grzybkom.

dopisałem: w pradawnych czasach walkę z grzybem w narożnikach pokoju prowadzono gipsując na okrągłą łączenie ścian i sufitu, iżby sprzyjać cyrkulacji powietrza.

Najprościej chyba byłoby poprawić wentylację. Tylko jak?

Link do komentarza

Ja miałem podobną sytuację na niskim poddaszu. W oknach były nawiewniki higrosterowane, narożniki były w miarę ciepłe, drzwi otwierane, ale mimo to cyrkulacja i wymiana wilgoci była zbyt mała. Wystarczyło przebić się do wolnego kanału wentylacyjnego i po grzybku ślad zaginął. Dlatego wspomniałem w komentarzu, że nie do końca mam pewność co do istoty tego zjawiska na zdjęciach.

Można zmierzyć temperaturę i wilgotność w narożniku i na ścianie bliżej środka pomieszczenia. Grzyb to grzybnia - pełno tego w naszych domach i w takich właśnie warunkach potrafi "zakwitnąć". Jedno jest pewne - trzeba zmienić warunki: wilgotność i temperaturę.

 

Teraz już wiemy, po co są bonie w narożach - ozdoba i dodatkowa warstwa ocieplenia od zewnątrz.

Link do komentarza

Zmierzyć termometrem bezdotykowym temp.  w narozniku - zmaczna różnica miedzy pozostałą powierzchnią ściany rozstrzygnie czy to przeciek czy kondensacja. Warto też sprawdzić wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...