Skocz do zawartości

Jakie jest zużycie gazu/h przez kocioł?


Recommended Posts

Mam piec junkers zwe 24-2kp. Przy pogodzie jaka mamy za oknem +10 stopni mój piec pobiera 3m3 na dobę. Temperatura w mieszkaniu 22 stopnie 72m blok, parter. Czy to normalne zużycie? Pierwsza moja zima przede mną z tym piecem. Nie chciałbym pójść z torbami. Czy może ktoś się wypowiedzieć? Dembek88@gmail.com
Link do komentarza

Wszystko zależy od ogrzewanej kubatury i od ocieplenia budynku, który ogrzewasz. Istotną rolę gra też sposób sterowania kotłem: zwykły termostat w pomieszczeniu lub np. automatyka pogodowa, która działa na zasadzie zaprogramowanych krzywych. To tak w skrócie. Biorąc pod uwagę dane z tej instrukcji

http://www.serwisjunkers.waw.pl/upload/file/instrukcje/Kotly_wiszace/Eurostar_2_3/ZE24-2K - instrukcja obslugi kotla Junkers Eurostar.pdf

na kotle tym możesz ustawić minimalnie 7.3 kW co przy mieszkaniu 72 m2 w bloku wystarczy "na oko" na ogrzanie średnio-kiepsko ocieplonego mieszkania. Dochodzi jeszcze pewno cwu (o ile to z tego samego kotła idzie). To zużycie nie jest takie jeszcze duże. Zobacz nastawy na grzejnikach. Regulacja odbiorem ciepła istotnie wpływa na zużycie energii.

Link do komentarza

Tak teraz czytam wypowiedź Eksperta Cezarego i faktycznie 3 m3 to przysłowiowe "grosze". Nadejda mrozy i mam takie wspominki ze zużycia przy ogrzewaniu starym kotłem przewymiarowanym domu 250 m2, które wynosiło na poziomie kilkunastu m3 na dobę. Ja bym nie panikował tylko zmniejszył o stopień temperaturę zadaną. Jak jest sterowany kocioł? Termostatem pokojowym?

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość czytelnik
nie ustawiam pracy kotła na utrzymanie jakiejś temperatury tylko na czas pracy, np 1 godzina czy trzy godziny. Ostatnio puścilem go na ok 10 godzin i zużył ponad 100m3. To chyba przesada ....
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok temu...
Moje zużycie dom Parterowy 140m2 z garażem temp wszędzie podłogówka z garażem temperatura na sterownikach 21 stopni łazienki 23 ciepła woda 60 stopni. Zużycie dobowe 6.5 m3 najmniej miałem 2.5 na dobę Podkarpacie
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
nie wiem jak poustawialiscie piece ale ja ogrzewam 90 m2 parter + woda ciepla 45c i gotowanie temp w domu 21-22 c zuzycie pieca beretta 20 letni piec 3,5-4 m3 na dobe ,druga powierzchnia 650m2 piec brotje 90 kw temp pomieszczen 21 c woda ciepla +45c zuzycie dobowe 50-55 m3 ,czasami warto przeczytac instrukcje obslugi
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Mariusz
Od 1 Pazdziernika do 11 kwietnia 692 metry, wychodzi 3,60 m3 . 20cm styropianu grafitowego klejonego samemu bardzo dokładnie, szczelny montaż okien, na stropie 30cm wełny. Powierchnia grzana ok 140m2.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
To zależy jaki ma się piec. Mój bosch gc9000 ma modulację od 14%. Moc całkowita pieca to 19KW. Także przy temperaturach na dworze około 0 stopni moduluje na 15%. I dobowe spalanie to około 10m3 gazu. Oczywiście instalacja musi być przewymiarowana tak żeby zasilać ją niską temperaturą.
Link do komentarza
To zależy jaki ma się piec. Mój bosch gc9000 ma modulację od 14%. Moc całkowita pieca to 19KW. Także przy temperaturach na dworze około 0 stopni moduluje na 15%. I dobowe spalanie to około 10m3 gazu. Oczywiście instalacja musi być przewymiarowana tak żeby zasilać ją niską temperaturą.
I wszystko w temacie. Jak się zrobi wszystko tak jak trzeba, to i rachunki i komfort jest ok. Czyli startuje od około 2.5kw, z ciekawości jaka wtedy jest temperatura na wyjściu? Ile metrów do ogrzania?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
1 godzinę temu, vlad1431 napisał:

I wszystko w temacie. Jak się zrobi wszystko tak jak trzeba, to i rachunki i komfort jest ok

A co on zrobił OK, bo zużycie  dobowe gazu 10m3 to jednak dość dużo i przy niezbyt niskiej temperaturze zewnętrznej.

Gdyby zrobił wszystko OK to powinno być nie więcej niż 6m3.

Link do komentarza

Taktowanie niskie ma sens przy podlogówce.
To jestem w staniee zrozumieć.
Ale przy grzejnikach stalowych w/g mnie nie ma sensu, bo one nigdy nie pozwolą na taktowanie poniżej - no - niech jest 4,8kW
I to uważam za standard.

3,5 kW taktowania w nowych kondensatach, tylko do podłogówki ma sens.
Powolutku, bez wyłączania pieca.
Myślę że przy powrocie wody w instalacji z grzejnikami, nie ma sensu, bo nigdy woda na powrocie nie osiągnie odpowiednich parametrów.
Błądzę?

Link do komentarza
34 minuty temu, bobiczek napisał:

Błądzę?

Nie wiem, bo nie bardzo zrozumiałem.

Taktowanie to wyłączanie i załączanie palnika a obniżanie mocy palnika to modulacja.

37 minut temu, bobiczek napisał:

bo nigdy woda na powrocie nie osiągnie odpowiednich parametrów.

Odpowiednich to znaczy jakich?.

Link do komentarza
Taktowanie niskie ma sens przy podlogówce.
To jestem w staniee zrozumieć.
Ale przy grzejnikach stalowych w/g mnie nie ma sensu, bo one nigdy nie pozwolą na taktowanie poniżej - no - niech jest 4,8kW
I to uważam za standard.
3,5 kW taktowania w nowych kondensatach, tylko do podłogówki ma sens.
Powolutku, bez wyłączania pieca.
Myślę że przy powrocie wody w instalacji z grzejnikami, nie ma sensu, bo nigdy woda na powrocie nie osiągnie odpowiednich parametrów.
Błądzę?
Ja uważam, że powinno się, oczywiście przy temperaturach w okolicach zera, tak ustawić kocioł, żeby w ogóle nie taktował, czy ma to wpływ na zużycie gazu? Z tego co mi się wydaje nie ma, albo ma znikomy. Natomiast wpływ na żywotność kotła według mnie ma największy, nie wspominając o komforcie. Inaczej jest przy temperaturach np 10° w plusie, bo tego się nie uniknie, ale można też za pomocą odpowiedniego sterownika ustawić tak, żeby załączał się kilka razy na godzinę, tu chodzi właśnie o niskie zużycie gazu, bo kocioł sam wtedy potrafi dobrać tak moc, żeby woda nie wracała zimna.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Gość Pozdrawiam
Witam.Prosze o opinie nt.spalania.Kociol de Dietrich mcr home 24t.Dom 120m2 bez podlogówki grzejniki przewymiarowane,ocieplenie 10cm.styropianu.Spalanie 6 do 8 M3 gazu ziemnego przy temp zewnętrznej 0 do -4.sterownik pokojowy z modulacja temperatura żądaną 19stopni.Czy spalanie na tym poziomie jest ok czy można coś poprawić.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość Robert
Witam, ja mam piec Termet Ecodens Gold Plus 20 i od 25 dni ogrzewam nim nowy dom 85mkw i grzeję wodę (zasobnik 100l). Przez pierwsze 10 dni spalił 49m3, a dziś sprawdziłem pobranie za 15 dni grudnia i wyszło 69m3. Temperatura w domu 20 st.C w dzień (od 7 do 21), a noc 19 st.C. Czy to dużo?
Link do komentarza
13 minut temu, Gość Robert napisał:

Czy to dużo?

Obiektywnie poniżej 5 m3 to nie jest dużo.

Trzeba wziąć pod uwagę też to że udział procentowy w ogrzewaniu cwu może wynosić od 10 do 15% , ale też może być większy, w zależności od ilości zużywanej grzanej wody cwu.

Link do komentarza
Witam Mam kocioł gazowy Termet Ecodens Gold Plus 32 Jeżeli podłączę do niego nagrzewnice wody i ustawie kocioł załóżmy na 65 stopni (bo to minimum żeby nagrzewnica grzała) ,wysteruje tak zeby się wogole wyłączał,czyli pracuje bez przerwy to jak bardzo wpłynie to na żywotność palnika/kotła? Wiem ze zużycie gazu będzie wyższe. Proszę o opinie.
Link do komentarza
Witam Mam kocioł gazowy Termet Ecodens Gold Plus 32 Jeżeli podłączę do niego nagrzewnice wody i ustawie kocioł załóżmy na 65 stopni (bo to minimum żeby nagrzewnica grzała) ,wysteruje tak zeby się wogole nie wyłączał,czyli pracuje bez przerwy to jak bardzo wpłynie to na żywotność
Link do komentarza
Zalety podane w karcie producenta:niezwykle szeroki zakres modulacji mocy: od 11% do 100% . Jeśli będzie pracował w zakresie od 30% do 60% mocy to brzmi optymistycznie czyli nie będzie zbytnio meczony.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...