Skocz do zawartości

przebudowa budynku a odległość ppoż


Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Dzień dobry,

chcielibyśmy przebudować 40letni budynek wewnątrz oraz zmienić okna na tarasowe oraz zwęzić dwa okna, ale nie od strony nieszczęsnego sąsiada. Do granicy z sąsiadem jest 7 metrów. a sąsiad ma od swojej parterowej domowej przybudówki do granicy tylko 0,7m. Projektant twierdzi, że obowiązuje nas obecnie 8 metrów ppoż miedzy budynkami i w związku z tym musielibyśmy od strony sąsiada zamurować 6 okien oraz zrobić ścianę ppoż. Czy projektant ma rację? 

Edytowano przez Zuza Sko (zobacz historię edycji)
Napisano

Problem jest chyba z tym, że w opisie technicznym projektu jest punkt: warunki ochrony ppoż i standardowo projektant pisze tam, że są zgodne z tym i tym artykułem, są zachowane odległości i ściana z materiałów niepalnych i święto. 

A w tym przypadku niewiadomo co napisać.

Urzędnik też chyba nie do końca wie jak interpretować przepisy w tym przypadku i sugeruje ścianę ppoż, "a w ogóle to on nie może świadczyć uslug doradczych i projektant jest od tego, żeby to zaprojektować poprawnie". Urzędnik ani projektant nie będą mieszkać w pokojach bez okien, więc dla nich najbezpieczniej jest zaprojektować ślepą ścianę ppoż.

Napisano

1. Czy ta dobudówka sąsiada jest legalna (tzn. czy jest naniesiona na mapie) ?

2. Czy te okna (istniejące i do "poprawy") są na ścianie skierowanej w stronę granicy z sąsiadem ?

Napisano
21 minut temu, bajbaga napisał:

1. Czy ta dobudówka sąsiada jest legalna (tzn. czy jest naniesiona na mapie) ?

2. Czy te okna (istniejące i do "poprawy") są na ścianie skierowanej w stronę granicy z sąsiadem ?

1. Niestety jest na mapie. Oznaczona jako "i" przyklejona do jego domu. Nie wiem jak to możliwe, że jest legalna tak blisko. Może w latach 80. dało się różne rzeczy załatwić. 

2. Od strony sąsiada zostałyby okna takie jakie są. Nie byłyby ruszane.

3. W przybudówce sąsiada niestety też jest okno. Jest w dodatku również piec gazowy. Więc sąsiad napewno nie będzie chciał się jej pozbyć.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Gradu nie było. Szkodnika od zeszłego roku nie potrafię ustalić. Łażenie nocą z latarką niczego nie wyjaśniło. Inteligencja internetowa zasugerowała brak składników pokarmowych, powodujących mikropęknięcia, a kiedy liść się rozrasta, one się powiększają tworząc rozerwane dziury. Zaczynam się skłaniać ku tej sugestii.
    • W nowoczesnym budownictwie liczy się szybkość, trwałość i oszczędność. Coraz więcej firm i inwestorów prywatnych wybiera siatki zbrojeniowe kompozytowe zamiast stalowych. Dlaczego? ✅ 2,5× tańsze niż stal – kompozytowe siatki to realna oszczędność dla Twojego budżetu. ✅ Skrócenie czasu montażu – lekkie, łatwe w cięciu, nie wymagają dźwigów. ✅ Odporność na korozję i czynniki chemiczne – nie rdzewieją, nie reagują z betonem ani wodą gruntową. ✅ Ekologiczne rozwiązanie – bez emisji CO₂ z procesu produkcji stali, w 100% nadające się do recyklingu. Dzięki tym właściwościom kompozytowe siatki świetnie sprawdzają się w: 🔹 fundamentach, 🔹 posadzkach, 🔹 podjazdach, 🔹 ogrodzeniach i stropach. 🔗 Sprawdź dostępność w sklepie: 👉 sklep.trokotex.pl/pl/c/Siatki-z-kompozytu/17 🔗Jeśli interesuje Cię zakup hurtowy, zapraszamy do kontaktu pod adresem: siatki@trokotex.plWstaw grafikę z adresu URL Zainwestuj w nowoczesność. Zainwestuj w kompozyt. Buduj szybciej, lżej i taniej.
    • @podczytywacz   Jest to salon z aneksem. Wentylacja jest grawitacyjna (czyli taka po prostu kratka). Południowa.  Ma wysoką klasę energetyczną, to pamiętam (A albo A+). Szczegóły doślę, jak będę w domu - ale chyba standardowe ocieplenie - napiszę potem to ocenicie. W tym salonie jest klimatyzacja - ale to pewnie od kilku lat. Nie, jest sypialnia.   @Budujemy Dom - działka i dom A jak mogę to potwierdzić? Czy takie plamy powinny się zmyć? Mam w szufladzie dwie płytki "kamienia", które zostały wymontowane prawdopodobnie na skutek instalacji telewizora podwieszanego. W każdym bądź razie jedną z nich mogę połamać i pozaglądać czy jest tam wyraźna struktura i wysłać tutaj zdjęcia. Mógłbym też wziąć ekspertka mykologa, ale to koszt. Jakie są jeszcze możliwości wykluczenia/potwierdzenia czy to pleśń ?
    • Niektóre miejsca wyglądają, jakby już malowane były strukturalną farbą   Powierzchnia sufitu jest bardzo nierówna i niejednorodna... Moim zdaniem żadna  nie pokryje satysfakcjonująco TEGO sufitu...  Może jakaś strukturalna da radę... może tynk japoński...   W żadne kasetony się nie pchaj, może tapeta strukturalna, ale jednobarwna - tylko umiejętnie położona - przy tym stanie wykończenia ścian byłaby najmniej "inwazyjna" i najmniej mogąca narobić szkód...      
    • Najlepiej doradzi doświadczony elektryk-praktyk, @retrofood już jutro, jak tylko wypocznie!     A moje uwagi? może się nie mylę...   Podwójny przełącznik A pozwoli załączać niezależnie oba punkty na suficie. B i C powinny być schodowe do włączania/wyłączanie kinkietu nad łóżkiem - niezależnie przez leżących po obu stronach łoża...        
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...