Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

przebudowa budynku a odległość ppoż


Recommended Posts

Dzień dobry,

chcielibyśmy przebudować 40letni budynek wewnątrz oraz zmienić okna na tarasowe oraz zwęzić dwa okna, ale nie od strony nieszczęsnego sąsiada. Do granicy z sąsiadem jest 7 metrów. a sąsiad ma od swojej parterowej domowej przybudówki do granicy tylko 0,7m. Projektant twierdzi, że obowiązuje nas obecnie 8 metrów ppoż miedzy budynkami i w związku z tym musielibyśmy od strony sąsiada zamurować 6 okien oraz zrobić ścianę ppoż. Czy projektant ma rację? 

Edytowano przez Zuza Sko (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem jest chyba z tym, że w opisie technicznym projektu jest punkt: warunki ochrony ppoż i standardowo projektant pisze tam, że są zgodne z tym i tym artykułem, są zachowane odległości i ściana z materiałów niepalnych i święto. 

A w tym przypadku niewiadomo co napisać.

Urzędnik też chyba nie do końca wie jak interpretować przepisy w tym przypadku i sugeruje ścianę ppoż, "a w ogóle to on nie może świadczyć uslug doradczych i projektant jest od tego, żeby to zaprojektować poprawnie". Urzędnik ani projektant nie będą mieszkać w pokojach bez okien, więc dla nich najbezpieczniej jest zaprojektować ślepą ścianę ppoż.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, bajbaga napisał:

1. Czy ta dobudówka sąsiada jest legalna (tzn. czy jest naniesiona na mapie) ?

2. Czy te okna (istniejące i do "poprawy") są na ścianie skierowanej w stronę granicy z sąsiadem ?

1. Niestety jest na mapie. Oznaczona jako "i" przyklejona do jego domu. Nie wiem jak to możliwe, że jest legalna tak blisko. Może w latach 80. dało się różne rzeczy załatwić. 

2. Od strony sąsiada zostałyby okna takie jakie są. Nie byłyby ruszane.

3. W przybudówce sąsiada niestety też jest okno. Jest w dodatku również piec gazowy. Więc sąsiad napewno nie będzie chciał się jej pozbyć.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Właśnie tych mostków trochę się boje. Teoretycznie mniejszy kątownik to mniejsze mostki punktowe, ale tez trochę słabsze mocowanie.    Z drugiej strony systemowe rozwiązania są zarówno wielkości tych mniejszych jak i większych kątowników. 
  • To w takim razie chyba lepszy będzie ten szeroki 172x105x90 niby grubość 3mm ale myśle ze wystarczy  Jakieś systemowe kątowniki kosztują szt. Ok 16 zł a wcale nie są lepiej zrobione nawet wydają się bardziej chwiejne. Te wychodzą 6zł więc ponad 1000 w kieszeni na jednej ścianie.   
  • Gość pablo
   Nie bunkier tylko drogę. Każdy kto raz choćby zetknął się z przyzwoitą technologią podjazdów czy dróg betonowych wie, że beton towarowy min. C30 i tyle...
  • Była inspekcja kominiarska. i komniarzy tylko stwierdził że sąsiad z dołu ma wentylator ale wyłączony. I koniec tematu, wentylacja przy otwartym oknie działa dobre (co jest prawdą, ale tylko wówczas) więc wszystko jest ok. i koniec tematu.
  • Zaskoczyłeś mnie trochę. Takie parametry chyba trzeba wziąś pod uwagę: 1. Grubość izolacji (+szczelina wentylacyjna 3 cm) - i grubość łat(drewniane, alu, blaszane?) (z rezerwą na pionowanie i dystansowanie od ściany (wełny) +- 1.5 cm (chyba że masz bardziej nierówną ścianę (ale zawsze możesz użyć dodatkowy dłuższy, lub dociąć, kątownik. 2. Mocowanie co 0.5 - 0.6 mb chyba (bo drzewo sie odkształca) -  chyba ze łaty będą stalowe. lub aluminiowe, to wtedy rzadziej. Musisz popatrzyć na systemy ociepleń w necie. Zawsze, im szerszy i grubszy ocynkowany kątownik (w rozsądnych granicach) - tym lepszy, bo lepiej będzie niosł obciążenie i nie odksztalci się. Z tych podanych przykładów jednak wydaje mi się , że są za słaby i za mocny. Coś po środku - jeśli mocowanie co 0.5 m 3. Ciężar desek (grubość rodzaj drewna) Do tego też dobieramy łaty i ich rozstaw i silę kątowników. 4. Rozstaw łat - też popatrz w systemach - chyba w granicach co 50 - 60 cm.     Rozumiem, że wejdziesz na kilka stron producentow takich systemów - i tam sie doszkolisz  Możesz wpisać "ocieplenie wełną mineralną budynku ze szczeliną wentylacyjną", albo "fasady wentylowane z wełny mineralnej" , albo "system ocieplenia murow(ścian) welna mineralną" - co tam jeszcze wymyślisz....   Ale weź pod uwagę ważną rzecz -im więcej kątowników, im grubszych i szerszych - tym więcej mostkow zimna.   Dlatego też wolę styro + tynk lub okładzina .
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...