Skocz do zawartości

Brak światła po burzy


bobiczek

Recommended Posts

Koleżanki i koledzy.

Może ktoś podpowie gdzie mam szukać awarii.

Mam oświetlenie zewnętrzne na jednym włączniku.

Lampa na ganku, a dalej 2 lampy pod okapem garażu oświetlające podwórze, oraz lampa przed bocznymi drzwiami do garażu.

Po burzy z solidnymi wyładowaniami, świeci tylko lampa na ganku, pozostałe nie mają ochoty.

Może ktoś podpowie gdzie najprędzej szukać przyczyn, bo nie mam zielonego pojęcia.

Gdyby nie świeciły wszystkie byłoby łatwiej, a tak to sam nie wiem czy zacząć od tablicy z bezpiecznikami, czy szukać na drodze przesyłu prądu.

Link do komentarza
1 godzinę temu, joks napisał:

Żarówki całe ?:icon_biggrin:

Od tego zacząłem :)

 

1 godzinę temu, joks napisał:

Sprawdź włączniki - może popalone?

Tylko że to działa na jednym włączniku, a ten włącza, bo lampa na ganku działa.

 

1 godzinę temu, joks napisał:

Bezpieczniki włączone?

Wszystkie jak zawsze, poza tym działa lampa na ganku, a więc prąd płynie.

 

Po tej burzy u kumpla obok bezpiecznik w rozdzielni "wybił" (ma te starsze, takie automatyczne z pstryczkiem) a faza była i prąd wciąż płynął.

Mówił mi że kiedy sprawdził, okazało się że na tablicy od tyłu się to skleiło jakby spawem i dlatego pomimo że zabezpieczenie teoretycznie zadziałało, przepływ prądu miał.

To była solidna burza......

 

Link do komentarza

A jaki jest układ połączeń? Ta na ganku jest pierwsza za łącznikiem, a dalsze za nią połączone do zacisków poprzedniej lampy? Czy jakiś układ z połączeniami równoległymi, np. od puszki?

Jeżeli w takim szeregu, to na początek wymienić żarówkę/świetlówkę w pierwszej lampie po tej na ganku na nową. W LED-ach od skoków napięcia mogła się zepsuć elektronika. Jeśli to nie pomoże, to multimetr i sprawdzenie czy w porządku jest na lampach nie tylko faza (L), ale i żyła neutralna (N).

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...