Skocz do zawartości

Adaptacja poddasza - nieużytkowe "kąty"


wtk111

Recommended Posts

Witam,

Jestem w trakcie ocieplania poddasza - jako, że ścianka kolankowa była bardzo niska to mam sporo przestrzeni, którą chce wyłączyć z użytkowania i tutaj rodzi się kilka pytań; czy takie nieużytki mogę na stałe odgrodzić i pozostawić bez wentylacji?

Czy trzeba tam układać paroizolację/płytować to czy wystarczy odciąć scianą, ścianę docieplić i od wewnątrz dać folię.

Z góry dzięki za informację bo nie bardzo wiem jak do tego podejść.

Link do komentarza
58 minut temu, wtk111 napisał:

czy takie nieużytki mogę na stałe odgrodzić i pozostawić bez wentylacji?

zalezy od konstrukcji dachu i konstrukcji - czy są tam jakieś szczeliny, dzięki którym te powierzchnie będą przewietrzane.

Natomiast i tak trzeba tam docieplić strop poddasza (podłogę) - inaczej będzie uciekać spod spodu ciepło (a więc musi być paroizolacja i ocieplenie - a także powinien być tam jakiś dostęp (właz z dachu, lub od środka poddasza).

Link do komentarza

Szczelin nie ma chociaż przedścianka będzie wykonana dookoła poddasza więc teoretycznie mógłbym coś zrobić, żeby zachować wentylację.

 

Właściwie dopiero wczoraj mnie oświeciło, że coś nie tak wymyśliłem  a między krokwiami mam już 15cm ocieplenia. Zamysł był taki, że na całym dachu ma być 30cm wełny a te "nieużytki" odgrodzę ściankami i... tyle...

Link do komentarza
4 godziny temu, wtk111 napisał:

Właściwie dopiero wczoraj mnie oświeciło, że coś nie tak wymyśliłem  a między krokwiami mam już 15cm ocieplenia. Zamysł był taki, że na całym dachu ma być 30cm wełny a te "nieużytki" odgrodzę ściankami i... tyle...

a jaki masz kąt dachu i jakie wysokie ścianki kolankowe?

Link do komentarza

Kurcze ... szkoda byłoby mi tego miejsca.

Być może teraz nie doceniasz, bo wydaje Ci się, że masz wystarczająco miejsca do przechowywania. Im dłużej mieszkasz, tym więcej zbiera się „przydasi" ;)

Jeśli nie całkowicie zabudowane schowki, to może zabudowa meblami na wymiar, mini garderoba, lub schowki powstałe z zabudowy z płyt g-k. Poniżej kilka inspiracji :)

 

 

 

 

 

208528-1ae2-877x0-sc1x33333_scianka-kolankowa11-budujemydompl-png.jpg

9713532-bardzo-niskie-scianki-kolankowe-mozna-zabudowac-konstrukcja.jpeg

20056283-scianka-kolankowa-o-wysokosci-do-110-cm-sprawia-ze.jpeg

image-46.jpg

Jak-wykonczyc-poddasze-ze-skosami-big.jpg

P9030228.JPG

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Dnia 30.10.2020 o 23:46, Eksperci Śnieżka napisał:

Nieużytki mają to do siebie, że dobrze zaaranżowane mogą być bardzo użyteczne

Tak jest - a oprócz tego to jest przestrzeń, ktorą mamy prawie za darmo, a tracimy ją, gdy odcinamy.

A może to być czasem kilkanaście i więcej metrów pod dachem.

Jak przeliczymy to przez koszt budowy m2 - to jest to całkiem miła liczba.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...