Skocz do zawartości

inteligentny dom


Dziadol

Recommended Posts

Cytat


Normalnie kopalnia wiedzy.

Dopiero doczytałem icon_smile.gif

Więc tak streszczając:

- zespoły gniazdek przewody 3x2,5mm
- punkty oświetleniowe 2x1mm
- alarmy standardowo 4x0.5 i 10x0.5mm czujki w każdym pomieszczeniu
- no i skrętka, skrętka skrętka icon_smile.gif gdzie się tylko da.

Na tym etapie nie widzę jakichś wielkich kosztów.

Ciekawi mnie tylko jak to jest z tym 24v do włączania światła. Na poczatku jednak będę chciał zrobić standardowe włączanie. Oczywiście w puszce może być juz skrętka. Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jak zrobić IB aby koszty nas nie zabiły? Hm to w sumie dośc proste. Ale oczywiście bez wysiłku się nie obędzie.

http://plc-home.pl/

Tu jest krok po kroku, napisane jak to zrobić, dodatkowo autor strony chętnie opowiada na pytania. Jest forum itd. Normalnie luzik. Na ta chwile wstępnie razem z kumplem będziemy rozkładali instalację i programowali sterowniki PCL.

Najtrudniej jest dokładnie odpowiedzieć na pytanie co się chce osiągnąć. Bo możliwości ze tak powiem są nieograniczone.

Odnośnie kosztów jakie podał twórca strony to samo sterowanie fatek to koszt ok 3tys. Resztę i tak musimy położyć czyli kable, gniazdka , rozdzielnie ( tutaj będzie droższa bo większa ale bez przesady)


A to są założenia i wymagania systemu:

Założenia i wymagania systemu IB
Link do komentarza
Witam,
Za jakiś czas będę w fazie podłączania instalacji elektrycznych w moim aktualnie surowym stanie domu, dlatego zaczynam się już orientować w temacie systemów zarządzających IB.
Z tego co zauważyłem tu na forum, to podajecie różne rozwiązania w zakresie cenowym i funkcjonalności.
Mógłby mi ktoś polecić jeden system do zarządzania wszystkimi elementami instalacji IB?
Mówię od razu, że nie chodzi mi o to żeby zaoszczędzić trochę pieniędzy (w przypadku sterowników PLC) tylko o to, żebym mógł z poziomu jednego manipulatora (najlepiej dotykowego) sterować (już) typowymi urządzeniami IB. Chciałbym również kontrolować sytuacje w domu z pracy (internet?).
Pytam o to na forach ponieważ chcę uzyskać obiektywną opinię, a nie wysłuchiwać przechwalanek jednego systemu.
Jestem z okolic Rybnika, więc prosiłbym raczej o przytoczenie systemów firm z jego okolic.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam,
Mógłby mi ktoś polecić jeden system do zarządzania wszystkimi elementami instalacji IB?
Mówię od razu, że nie chodzi mi o to żeby zaoszczędzić trochę pieniędzy (w przypadku sterowników PLC) tylko o to, żebym mógł z poziomu jednego manipulatora (najlepiej dotykowego) sterować (już) typowymi urządzeniami IB. Chciałbym również kontrolować sytuacje w domu z pracy (internet?).
Pozdrawiam



Większość systemów IB oferuje te funkcje. Jaki system wybierzesz już zależy od Ciebie. Jedni nie ufają radiówce i wybierają przewodowe KNX/EIB, innych albo przeraża wizja okablowania albo koszty kucia ścian i wybierają Z-Wave/XComfort, jeszcze innym podobają się urządzenia w konkretnym systemie i dlatego go wybierają, inni kierują się ceną i biorą to co najtańsze. O gustach się nie dyskutuje tak więc ciężko obiektywnie polecić jeden konkretny.
Link do komentarza
Cytat

Witam,
Za jakiś czas będę w fazie podłączania instalacji elektrycznych w moim aktualnie surowym stanie domu, dlatego zaczynam się już orientować w temacie systemów zarządzających IB.
Z tego co zauważyłem tu na forum, to podajecie różne rozwiązania w zakresie cenowym i funkcjonalności.
Mógłby mi ktoś polecić jeden system do zarządzania wszystkimi elementami instalacji IB?
Mówię od razu, że nie chodzi mi o to żeby zaoszczędzić trochę pieniędzy (w przypadku sterowników PLC) tylko o to, żebym mógł z poziomu jednego manipulatora (najlepiej dotykowego) sterować (już) typowymi urządzeniami IB. Chciałbym również kontrolować sytuacje w domu z pracy (internet?).
Pytam o to na forach ponieważ chcę uzyskać obiektywną opinię, a nie wysłuchiwać przechwalanek jednego systemu.
Jestem z okolic Rybnika, więc prosiłbym raczej o przytoczenie systemów firm z jego okolic.

Pozdrawiam



Każdy system pozwala praktycznie na sterowanie wszystkim.
Jeśli chcesz gotowca to w okolicach Czerwionki jest jakiś dytrybutor homiq'a, w Gliwicach masz Apa czyli już tu wspomniany vision BMS i Nexwell ale w obrębie śląska na pewno wszystkie liczące się firmy znajdziesz.

Link do komentarza
Cytat

Tylko co wchodzi w skład tego? Jak z nimi rozmawiałem na budmie to za 200m2 chcieli 25tys.



Komplet sterowania - czyli serwer (tu się rozczarowałem bo to pecet tyle że na linuxie) plus moduły sterownika do rozdzielni plus oprogramowanie. Fakt że sterowanie z poziomu komputera wygląda ładnie. W cenę nie wliczono okablowania - wszystkie kable trzeba podprowadzić do rozdzielni.

Fajne pstryczki impulsowe mieli - taki zwykły podłużny pstryczek był podzielony na 2 małe kwadraciki.
Jeśli dobrze znalazłem to chyba takie:
http://vimar.net.pl/index.php?p4064,two-in...hes-kolor-szary
w ramce można do 3 równolegle zestawić co daje 6 pstryczków. można też mieszać podłużny i te małe podwójne.


Link do komentarza
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Muszę przejrzeć na spokojnie zaproponowane systemy i wtedy zapewne narodzą mi się nowe pytania (w szczególności spodobały mi się Homiq, Vision BMS i Nexwell- może ktoś już ma je wdrożone? Może wyrazić swoją opinię?).
Link do komentarza
Cytat

Komplet sterowania - czyli serwer (tu się rozczarowałem bo to pecet tyle że na linuxie) plus moduły sterownika do rozdzielni plus oprogramowanie. Fakt że sterowanie z poziomu komputera wygląda ładnie. W cenę nie wliczono okablowania - wszystkie kable trzeba podprowadzić do rozdzielni.

Fajne pstryczki impulsowe mieli - taki zwykły podłużny pstryczek był podzielony na 2 małe kwadraciki.
Jeśli dobrze znalazłem to chyba takie:
http://vimar.net.pl/index.php?p4064,two-in...hes-kolor-szary
w ramce można do 3 równolegle zestawić co daje 6 pstryczków. można też mieszać podłużny i te małe podwójne.



Tez są sprzedawane na allegro, niestety cena kompletów nie napawa optymizmem icon_sad.gif Chyba żeby jakieś wspólne zakupy.

http://allegro.pl/vimar-eikon-wlacznik-bro...1457200944.html

Widziałem tez poniżej 200zł.




Link do komentarza
Cytat

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Muszę przejrzeć na spokojnie zaproponowane systemy i wtedy zapewne narodzą mi się nowe pytania (w szczególności spodobały mi się Homiq, Vision BMS i Nexwell- może ktoś już ma je wdrożone? Może wyrazić swoją opinię?).



Widzę, że jesteś na podobnym etapie jak ja jakiś czas temu icon_smile.gif Robiłem podobne rozeznanie i w zasadzie rozważałem podobne systemy do tych których wyminiłeś (oprócz Homeiq, ten odpadł jak już znalazłem Vision). U mnie był Nexwell, Vision, Xcomfort i coś jeszcze... jak mi się przypomni to napiszę.

Xcomfort odpadł ze względu na ograniczenia - jest jak na razie mało rozbudowany. Ale jeśli Tobie będzie odpowiadać jego zakres to wziął bym na Twoim miejscu pod uwagę. Nexwell ze względu na to, że natknąłem się na parę marketingowych ściem icon_wink.gif Ale to kwestia indywidualna. Vision najbardziej mi podpasował i na niego się zdecydowałem. Jak byś miał jakieś pytania co do tych systemów, to mogę Ci odpowiedzieć to co będę wiedział, ale jak łatwo się domyślić najwięcej wiem o tym ostatnim.
Link do komentarza
Cytat

Tez są sprzedawane na allegro, niestety cena kompletów nie napawa optymizmem icon_sad.gif Chyba żeby jakieś wspólne zakupy.

http://allegro.pl/vimar-eikon-wlacznik-bro...1457200944.html

Widziałem tez poniżej 200zł.



Wiem cena koszmarna więc szukam tańszych odpowiedników - znaczy będę szukał jak trochę czasu wygospodaruję icon_wink.gif
Widziałem z Mertena takie do systemów KNX - 8 przyciskowe z miejscem na opisy - można je stosowac chyba jako impulsowe ale cena też jakoś mało optymistyczna była icon_sad.gif
Link do komentarza
Witam, polecam inteligentny dom na sterownikach PLC WAGO. np 750-841. Od roku użytkuje taki system i jestem bardzo zadowolony. Jest trochę zabawy, ale ... Dodatkowo WAGO ma gateway do EIB. Ja położyłe oprócz skrętek kable do EIB. Jak za jakiś czas EIB stanieje to może się skuszę na rozszerzenie systemu o jakiegoś tritonka icon_smile.gif Dodatkowe zalety sterowników WAGO: wbudowany webserver oraz moduł do wizualizacji - można od razu bardzo ładną wizualizację zrobić oraz bardzo przejrzysty język bloków funkcyjnych - CFC w standardzie (niektórch PLC standardowo nie można programować w CFC)

Taki jeden sterowniczek 750-841 spokojnie cały dom pociągnie i jeszcze sie wynudzi.


Pozdrawiam i życzę dużo frajdy przywyborze ev. budowie systemu
Marek
Link do komentarza
Cytat

Witam, polecam inteligentny dom na sterownikach PLC WAGO. np 750-841. Od roku użytkuje taki system i jestem bardzo zadowolony. Jest trochę zabawy, ale ... Dodatkowo WAGO ma gateway do EIB. Ja położyłe oprócz skrętek kable do EIB. Jak za jakiś czas EIB stanieje to może się skuszę na rozszerzenie systemu o jakiegoś tritonka icon_smile.gif Dodatkowe zalety sterowników WAGO: wbudowany webserver oraz moduł do wizualizacji - można od razu bardzo ładną wizualizację zrobić oraz bardzo przejrzysty język bloków funkcyjnych - CFC w standardzie (niektórch PLC standardowo nie można programować w CFC)

Taki jeden sterowniczek 750-841 spokojnie cały dom pociągnie i jeszcze sie wynudzi.


Pozdrawiam i życzę dużo frajdy przywyborze ev. budowie systemu
Marek



Poszperałem na temat Wago i oto co znalazłem :
http://www.wspin.duu.pl/
tylko podziwiać.

wesołego
m_f
Link do komentarza
Cytat

Xcomfort odpadł ze względu na ograniczenia - jest jak na razie mało rozbudowany. Ale jeśli Tobie będzie odpowiadać jego zakres to wziął bym na Twoim miejscu pod uwagę. Nexwell ze względu na to, że natknąłem się na parę marketingowych ściem icon_wink.gif Ale to kwestia indywidualna. Vision najbardziej mi podpasował i na niego się zdecydowałem. Jak byś miał jakieś pytania co do tych systemów, to mogę Ci odpowiedzieć to co będę wiedział, ale jak łatwo się domyślić najwięcej wiem o tym ostatnim.



Saubers mógłbyś mi napisać na jakie to ściemy muszę uważać? Przyjrzałem się temu Nexwellowi i zrobił na mnie dosyć dobre wrażenie. Tak samo Vision, z tego co widziałem na filmiku z Youtube, wygląda na bardzo funkcjonalny i prosty w obsłudze.
Nie chcę się póki co napalać i wolę wiedzieć czego mam się przestrzegać wykręcając numer (lub idąc na spotkanie) którejkolwiek z firm.

Sterowniki PLC WAGO również wyglądają na praktyczne i obsługują pewnie więcej we/wy w niższej cenie. Szkoda tylko, że nie ma w nich możliwości podglądu kamer z poziomu manipulatora lub internetu/telefonu, co zawierają w/w systemy.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Saubers mógłbyś mi napisać na jakie to ściemy muszę uważać? Przyjrzałem się temu Nexwellowi i zrobił na mnie dosyć dobre wrażenie. Tak samo Vision, z tego co widziałem na filmiku z Youtube, wygląda na bardzo funkcjonalny i prosty w obsłudze.
Nie chcę się póki co napalać i wolę wiedzieć czego mam się przestrzegać wykręcając numer (lub idąc na spotkanie) którejkolwiek z firm.

Sterowniki PLC WAGO również wyglądają na praktyczne i obsługują pewnie więcej we/wy w niższej cenie. Szkoda tylko, że nie ma w nich możliwości podglądu kamer z poziomu manipulatora lub internetu/telefonu, co zawierają w/w systemy.

Pozdrawiam



Można można podglądać obraz z kamery, ale musi to być kamera IP.
Skoro sterownik zawiera webserwer to można na stronce html podłączyć obraz z innego źródła.

Kolega ma zintegrowany obraz w gadżecie na pulpit:
http://www.wspin.duu.pl/index.php?option=c...y&Itemid=54

Wago oferuje również gotowe funkcje budynkowe.
Wstawiasz bloczek łączysz z odpowiednim wejściem i wyjsciem za pomocą przeciągnięcia linii (w CFC) i już światło się zapala lub roleta jest sterowalna. Oczywiście parę kabelków do tego trzeba podłączyć.


Pozdrawiam

Link do komentarza
Cytat

Saubers mógłbyś mi napisać na jakie to ściemy muszę uważać? Przyjrzałem się temu Nexwellowi i zrobił na mnie dosyć dobre wrażenie. Tak samo Vision, z tego co widziałem na filmiku z Youtube, wygląda na bardzo funkcjonalny i prosty w obsłudze.



W sumie to ściem wielkich nie ma, ale popatrz na panele Nexo, nie widziałem innych niż 8,4 cala, to dość małe. Wygodne, ale małe, a powiem, że z tymi dotykowymi panelami to różnie bywa, klikasz tu, a skaczesz tam. W Visionie panel możesz mieć dowolnej wielkości. Ciekawe, czy można podłączyć więcej domofonów do Nexo i czy da się oglądać obraz z kilku kamer jednocześnie. Wiesz, coś takiego, że widzisz jak ludzik idzie korytarzem i wchodzi do garażu.
Uważaj na pewno na centralkę alarmową, trzeba wiedzieć, czy można podłączyć do Hexo taką certyfikowaną. Wiem, że do Vision można podłączyć Satela. Jak masz certyfikowany system alarmowy, to dostajesz zniżki na ubezpieczeniu.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

A jakie macie plany odnośnie samej rozdzielni? Jak duża? A może dwie mniejsze obok siebie. I oczywiście dodatkowa mała na skrętki. Największą natynkowa widziałem na 144moduły ale to przecież i tak mało.

W jaki sposób oznaczacie kable aby się nie pomylić?

Autorus



Ja u siebie zainstalowałem małe skrzynki w każdym pomieszczeniu sterowanym (za małymi szafkami żeby nie szpeciły i żeby była rewizja w razie czego).

Zyskałem dzięki temu 3-5 razy na przewodach 230V i czasie robocizny.

Zwolennicy rozdzielni o powierzchni 4-6m2 będą komentowali ale kosztowo jest to najlepsze rozwiązanie, Zamiast 12 kilometrów kabli mam 3km ograniczonych do pojedynczych pomieszczeń w którym włączają urządzenia .

W moim przypadku mam system oparty na sterownikach pokojowych który sam instalowałem:

Moja samodzielnie wykonana instalacja inteligentnego domu w systemie eHouse

strona producenta systemu inteligentnego domu i budynku eHouse

Link do komentarza
U mnie ma być coś ok 3500m icon_smile.gif

Ważne żeby rozdzielnie zrobić w centrum. Aby odległości do skrajnych miejsc były porównywalne.
Jutro ma dotrzeć jednostka główna Fatek MCU, moduł pamięci i moduł głosowy.
Monitor przemysłowy już leży na biurku.

Autorus







Cytat

Ja u siebie zainstalowałem małe skrzynki w każdym pomieszczeniu sterowanym (za małymi szafkami żeby nie szpeciły i żeby była rewizja w razie czego).

Zyskałem dzięki temu 3-5 razy na przewodach 230V i czasie robocizny.

Zwolennicy rozdzielni o powierzchni 4-6m2 będą komentowali ale kosztowo jest to najlepsze rozwiązanie, Zamiast 12 kilometrów kabli mam 3km ograniczonych do pojedynczych pomieszczeń w którym włączają urządzenia .

W moim przypadku mam system oparty na sterownikach pokojowych który sam instalowałem:

Moja samodzielnie wykonana instalacja inteligentnego domu w systemie eHouse

strona producenta systemu inteligentnego domu i budynku eHouse


Link do komentarza
Może zapoznaj się z tym filmem: http://www.youtube.com/watch?v=Pi7U4L0WeOg
To jest autonomicznie działający internetowy przekaźnik programowalny plc. Możesz mieć ich kilka w różnych lokalizacjach czy w tym samym domu i sterować z jednej komórki wszystkim co sobie wprogramujesz w komórkę. Każdy z domowników może mieć w własnym telefonie wpisane inne funkcje przypisane do różnych przekaźników - każda kombinacja możliwa. Przekaźniki oczywiście wykonują zaprogramowane funkcje, a ty możesz dodatkowo wymuszać zachowanie. Żadnych dodatkowych kosztów.
moim zdaniem wszelkie systemy oparte o dodatkowe ekrany, piloty i takie tam sa do niczego. Dzisiaj chcesz miec fejsbooka w telefonie idąc do domu, a przed domem przełączasz się na inną aplikację żeby rozbroić alarm i otworzyć furtkę.
Link do komentarza
Cytat

moim zdaniem wszelkie systemy oparte o dodatkowe ekrany, piloty i takie tam sa do niczego. Dzisiaj chcesz miec fejsbooka w telefonie idąc do domu, a przed domem przełączasz się na inną aplikację żeby rozbroić alarm i otworzyć furtkę.



Nie zgodzę się z kolega. Latanie z telefonem żeby włączyć określone światło jest fajne na krótką metę.
Podstawa to zwykłe włączniki światła typu dzwonkowego, impulsowe.

Odnośnie paneli to ich rolę widzę raczej jako informowanie co się w domu dzieje. Pokazywanie wizualne stanu systemu.
W fateku także można zrobić to co na filmie, jednak trzeba dołożyć serwer www.

http://plc-home.pl/forum/hmi-t181.0.html

post #8

Autorus

Link do komentarza
Cytat

Podstawa to zwykłe włączniki światła typu dzwonkowego, impulsowe.



Tym razem ja się nie zgodzę icon_smile.gif Do zwykłego zapalania światła są zwykłe wyłączniki i wyłączniki schodowe/krzyżowe icon_smile.gif To jest pozbawione sensu żeby sterować światłem w domu poprzez elektronikę. Można zapalać światło w garażu razem z innymi obwodami ale przy okazji, np przy otwieraniu garażu. Można coś tam zapalać, jasne ale nie ma co popadać w skrajności.
Serwer www nie zapewni ci poufności i bezpieczeństwa sterowania obwodami. W końcu sąsiad będzie ci otwierał bramę dla kawału albo złodzieje icon_smile.gif
Dodatkowe, wiszące ekrany to głównie wypalają prąd, a mając ileś lat na karku nie bedzie ci się chciało do nich wstawać icon_smile.gif
Komórke masz przy poduszce icon_smile.gif Edytowano przez banzai (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Tym razem ja się nie zgodzę icon_smile.gif Do zwykłego zapalania światła są zwykłe wyłączniki i wyłączniki schodowe/krzyżowe icon_smile.gif To jest pozbawione sensu żeby sterować światłem w domu poprzez elektronikę. Można zapalać światło w garażu razem z innymi obwodami ale przy okazji, np przy otwieraniu garażu. Można coś tam zapalać, jasne ale nie ma co popadać w skrajności.



W skrajności nigdy nie należy popadać ale przy inteligentnym sterowaniu mamy możliwość choćby zaprogramowania zapalania swiatła gdy nas nie ma w domu (symulacja obecności) lub gaszenia jednym pstryczkiem kilku obwodów. Na logice w sterowniku da się zrobić prawie wszystko co się zapragnie i nie trzeba o tym pamiętać zeby to światło teleonem uruchomić - fakt da się część z tego zrobić również na zwykłlych przekaźnikach i czasówkach w szafie tylko mało komu się taka szafa do domu zmieści icon_smile.gif

Cytat

Serwer www nie zapewni ci poufności i bezpieczeństwa sterowania obwodami. W końcu sąsiad będzie ci otwierał bramę dla kawału albo złodzieje icon_smile.gif



To akurat wspaniały przykład dlaczego nie chce sterowania telefonem - łatwiej zgubić telefon (albo ktoś Ci go ukradnie) niż PCta icon_smile.gif i wtedy dopiero będzie zabawa.

Jeśli chodzi o sterowanie przez WWW to jest to na pewno bezpieczniejsze przy odpowiednio skonstruowanym systemie zabezpieczeń niż sterowanie przez telefon, a np. nie wyobrażam sobie żeby w telefonie przy każdej chęci zapalenia żarówki musiał jakieś hasło dostępu podawać icon_smile.gif

weosołego
m_f
Link do komentarza
Cytat

te światełka w domu załatwiam włącznikiem czasowym wtykanym do gniazdka; 2szt x20 PLN - jakaś chińszcyzna na małe paluszki, mam zaprogramowany cały tydzień na różne godziny i chwatit
do tego (tylko) ynteligencja żadna nie jest potrzebna



Światełka to tylko przykład - integracja wszystkich układów: rolet, ogrzewania, alarmu, podlewaczy w ogródku, powiadomienia dla użytkownika jak coś nie jest w porządku to już się tak prosto nie zrobi icon_smile.gif

wesołego
m_f
Link do komentarza
To prawda, ale czy w praktyce, nie jest tak jak ze wszystkimi gadżetami – np. kalkulatorem, kupujemy wypasiony („naukowy”) ale użytkujemy go jak zwyczajne liczydło i to bez działań w nawiasach. icon_biggrin.gif

Ps. To jest przenoszenie na żywca, rozwiązań które są niezbędne do „zarządzania” dużym budynkiem.
Tam przynosi to duże oszczędności - w przypadku kurników, to raczej gadżet i to kosztowny (akurat ja jestem niepoprawnym gadżeciażem).
Nie zapominajmy również o tym, że automaty są „głupie”, a do ich obsługi (zaprogramowania) potrzebna jest odpowiednia wiedza – w tym przewidywanie.
Link do komentarza
Też bym chyba nie próbował nic zmieniać na dzisiaj.
Ile można w ciągu dnia podglądać nieruchomość w ciągu dnia przez net?
Poza tym nie wyobrażam sobie co powiedzieli by goście którzy czasami odsypiają gdy My jesteśmy w pracy - na taki pełny monitoring....
Niani nie ma, sprzątaczki i ogrodnika też - tak że nie mam kogo podglądać.
Z "nowinek" przydatnych które polecam to:
- programator i sterowanie pieca CO
- alarm z powiadomieniem telefonicznym (centralka z telefonem która w razie "W" dzwoni na komisariat, do mnie, do znajomych powiadamiając o próbie włamania)
- oświetlenie zewnętrzne oprócz standardowego włącznika z domu - na pilota ( podjeżdżam po ciemku, robię "klik" i widzę dziurkę zamka w bramie, w garażu, w drzwiach wejściowych - świeci przez 3 minuty - potem można poprawić albo gaśnie)
Przydatne zimą również przy wyjeżdżaniu.
Zamykam bramę, odjeżdżam i wiem że nie będzie świeciło w nieskończonośc.
Jeden pilot - włącza alarm jednym przyciskiem, drugim oświetlenie w razie potrzeby.

Acha.
Jeszcze mam programator w pralce -icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

W skrajności nigdy nie należy popadać ale przy inteligentnym sterowaniu mamy możliwość choćby zaprogramowania zapalania swiatła gdy nas nie ma w domu (symulacja obecności)



Ty wiesz ile prądu wciąga oświetlenie? I myślisz, że złodziej jest taki głupi i da się nabrać na symulację obecności hehe?
Mnie się włamali kilka lat temu, mimo alarmu. Wywalili szybę i w 60 sekund ukradli to co stało i było do wzięcia po czym uciekli. To tyle w temacie icon_smile.gif
Symulacja obecności tylko zjada prąd i ma wątpliwą wartość. Większa szansa, że okradnie cię członek rodziny dalszej czy bliższej, który zna wszystko niż przypadkowy złodziej.
lepiej zapłacić abonament za "Security" 70zł u nas i zainwestować w najtańszy alarm.


Cytat

To akurat wspaniały przykład dlaczego nie chce sterowania telefonem - łatwiej zgubić telefon (albo ktoś Ci go ukradnie) niż PCta icon_smile.gif i wtedy dopiero będzie zabawa.



Zwróć uwagę, że trzeba wpisać hasło minimum 15 znakowe i w zestawie jest zaawansowana kryptografia. Niech wezmą telefon, nic im z niego nie przyjdzie. Przecież całość jest szyfrowana end to end jak rozmowy telefoniczne w rządowych telefonach. Przeczytaj instrukcję: http://www.elkom.com.tw/relay_a/relay_a_In...kcja_pl_013.zip Edytowano przez banzai (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

A ja w tym wątku zmieniłem zdanie. Na początku byłem totalnie przeciw, a teraz zakładam. Ale.. nie zakłądam systemu knox/eib za kosmiczną kasę tylko same urządzenia + ślęczenie nad programowaniem.

A to nabytek który dotarł wczoraj icon_smile.gif

Konkretnie model FBs-MCU 60 - koszt 1350zł z wejściem USB

7730.jpg

Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ty wiesz ile prądu wciąga oświetlenie? I myślisz, że złodziej jest taki głupi i da się nabrać na symulację obecności hehe?
Mnie się włamali kilka lat temu, mimo alarmu. Wywalili szybę i w 60 sekund ukradli to co stało i było do wzięcia po czym uciekli. To tyle w temacie icon_smile.gif
Symulacja obecności tylko zjada prąd i ma wątpliwą wartość. Większa szansa, że okradnie cię członek rodziny dalszej czy bliższej, który zna wszystko niż przypadkowy złodziej.
lepiej zapłacić abonament za "Security" 70zł u nas i zainwestować w najtańszy alarm.



Bardzo prosto policzyć - I = P/U icon_mrgreen.gif
ale chyba to tu nie ma za wilele do rzeczy - IB ma ułatwiać życie a nie komplikować
/wpisanie 15znakowego kodu na telefonie jest śmieszne jeśli chce zgasić jedną żarówkę /

- z pełną świadomością idę w stronę PLC zabudowanego w szafie i sterującego obwodami zewnętrznymi z kilku powodów:

1) programowanie niektórych odbiorników jak mnie nie ma w domu (przejmowanie się tym że mi kilka świetlówek wypali 100W/h w przeciągu tygodnia jest śmieszne)
2) elastyczność instalacji - bezproblemowa modyfikacja do czego który pstryczek służy i którym odbiornikiem steruje lub którą grupą urządzeń
3) proste zaprogramowani sekwencji jakiś wydarzeń -np.wspomniane otwarcie bramy i zapalenie świateł, uzbrojenie alarmu i wyłączenie niepotrzebnych odbiorników zasunięcie rolet gdzie trzeba, itp
4) dostęp z zewnątrz do monitoringu!!! parametrów w domu (co do sterowania nie jestem jakoś przekonany - ale istnieje możliwość bezproblemowego doprogramowania tego)
5) kontrola sterowania ogrzewaniem

Za wielkich wymagań nie mam i wiem że jestem w stanie to zrobić w cenie o ok 15%-20% większej niż standardowa instalacja.
Też jestem gadżeciarzem ale akurat sterowanie przez komórkę uważam za utrudnienie i komplikacje życia.

wesolego
m_f






Link do komentarza
hasło 15 znakowe możesz wpisać raz i programu nie zamykać. Nie wiesz jak działa Android chyba? Ale wychodząc gdzieś jest nierozważne pozostawianie komórki z wpisanym hasłem. Kluczyki od samochodu też zostaw icon_smile.gif

Zobacz jak sterują domami Niemcy: http://www.youtube.com/watch?v=syuHTduT0S8

Jedziesz sobie do domu i przed dojazdem, jak już wiesz gdzie jesteś to klikasz i włączasz zdalnie swoje obwody, ogrzewanie i tak dalej.

Edytowano przez banzai (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
No to się pochwalę icon_smile.gif
http://www.youtube.com/watch?v=peT7Yq0XydM
Buduję mój "inteligentny dom" na bazie przekaźników internetowych PLC2011A0. Myślę, że nie użyję więcej niż trzech co przy zakupie kilku od razu daje mi sporą zniżkę.
Sorki za bałagan ale jeszcze wszystko w trakcie Sterownik PLC też jescze nie podłączony w całości. Podłączone są tylko bramy i dzisiaj robię jeszcze oświetlenie w garażu i na zewnątrz. Będzie pełna automatyka oświetlenia w oparciu o zegar astronomiczny i otwieranie bram oraz ze 2-3 scenariusze otwarcia bram i zapalenia światła. To jeśli chodzi o garaż. Będę mógł przy okazji otwierać furtkę wejściową.
Tutaj nic więcej do szczęścia nie potrzeba.

Zróbcie jakieś własne zdjęcia, a lepiej nakręćcie filmy żeby można było porównać nasze rozwiązania.
Link do komentarza
Trochę mnie tu nie było, a że poruszono kilka kwestii które mnie interesują, więc trochę swojego naskrobię. icon_smile.gif

Cytat

Nie zgodzę się z kolega. Latanie z telefonem żeby włączyć określone światło jest fajne na krótką metę.
Podstawa to zwykłe włączniki światła typu dzwonkowego, impulsowe.
Autorus



Cytat

Tym razem ja się nie zgodzę icon_smile.gif Do zwykłego zapalania światła są zwykłe wyłączniki i wyłączniki schodowe/krzyżowe icon_smile.gif To jest pozbawione sensu żeby sterować światłem w domu poprzez elektronikę. Można zapalać światło w garażu razem z innymi obwodami ale przy okazji, np przy otwieraniu garażu. Można coś tam zapalać, jasne ale nie ma co popadać w skrajności.
Serwer www nie zapewni ci poufności i bezpieczeństwa sterowania obwodami. W końcu sąsiad będzie ci otwierał bramę dla kawału albo złodzieje icon_smile.gif
Dodatkowe, wiszące ekrany to głównie wypalają prąd, a mając ileś lat na karku nie bedzie ci się chciało do nich wstawać icon_smile.gif
Komórke masz przy poduszce icon_smile.gif



Cytat

To akurat wspaniały przykład dlaczego nie chce sterowania telefonem - łatwiej zgubić telefon (albo ktoś Ci go ukradnie) niż PCta icon_smile.gif i wtedy dopiero będzie zabawa.

Jeśli chodzi o sterowanie przez WWW to jest to na pewno bezpieczniejsze przy odpowiednio skonstruowanym systemie zabezpieczeń niż sterowanie przez telefon, a np. nie wyobrażam sobie żeby w telefonie przy każdej chęci zapalenia żarówki musiał jakieś hasło dostępu podawać icon_smile.gif



Cytat

Też bym chyba nie próbował nic zmieniać na dzisiaj.
Ile można w ciągu dnia podglądać nieruchomość w ciągu dnia przez net?
Poza tym nie wyobrażam sobie co powiedzieli by goście którzy czasami odsypiają gdy My jesteśmy w pracy - na taki pełny monitoring....



Cytat

Zwróć uwagę, że trzeba wpisać hasło minimum 15 znakowe i w zestawie jest zaawansowana kryptografia. Niech wezmą telefon, nic im z niego nie przyjdzie. Przecież całość jest szyfrowana end to end jak rozmowy telefoniczne w rządowych telefonach. Przeczytaj instrukcję: http://www.elkom.com.tw/relay_a/relay_a_In...kcja_pl_013.zip



Cytat

hasło 15 znakowe możesz wpisać raz i programu nie zamykać. Nie wiesz jak działa Android chyba? Ale wychodząc gdzieś jest nierozważne pozostawianie komórki z wpisanym hasłem. Kluczyki od samochodu też zostaw icon_smile.gif





W temacie sterowania światłem - wszystko zależy od tego jakie mamy oczekiwania i wyobraźnię. Sterowanie oświetleniem za pomocą elektroniki na zasadzie chodzenia z telefonem, lub podłączenia przełącznika do systemu który zrobi to samo co przełącznik w tradycyjnej instalacji (bez dodatkowej logiki działania) faktycznie mija się z celem.
Ale jeśli dodać do tego kilka pomysłów, można zrobić całkiem praktyczną funkcjonalność.
1 - Wspomniana wyżej symulacja obecności - ma swoich zwolenników i przeciwników - ja uważam że w połączeniu ze sterowaniem sprzętem RTV (telewizor, wieża itd..) może skutecznie odstraszyć włamywacza, a przynajmniej ich część, co już jest pewnym sukcesem. Do tego można by dołożyć włączanie wszystkich świateł przy wykryciu naruszenia itd.
2 - Sterowanie światłem "na co dzień" można też rozwiązać na kilka sposobów, sam dużo się nad tym nakombinowałem. Np: jeśli chcę tak jak do tej pory w ciągu dnia załączać światło przełączniem dzwonkowym, to podłączam go do systemu i działa to tak jak tradycyjna instalacja. W trybie nocnym mogę dodać do tego sterowanie z czujek ruchu - wstanę zaspany i nie szukam włącznika, tylko po wykryciu ruchu światło zapala się samo i razem ze mną "podąża" przez kolejne pokoje za potrzebą. Do tego można dołożyć kolejne rzeczy - jeśli zainstaluję kamerę wykrywającą ruch w odpowiednich strefach obrazu i ściemniacz oświetlenia, to nie dość że uniknę sytuacji zapalenia światła kiedy przewracam się w nocy w łóżku, to przy zapaleniu nie zostanę oślepiony, bo natężenie oświetlenia będzie się zwiększać powoli.
3 - Takich przykładów można by wymyślać dużo więcej, tak jak mówiłem - zależy to od wyobraźni i upodobań osobistych.

Odnośnie sterowania telefonem /WWW - Takie połączenia są szyfrowane i tak jak zostało wspomniane wyżej zabezpieczane hasłem. Jedynym mankamentem jest to, że faktycznie nie należy zostawiać telefonu z wbitym hasłem, ale to już kwestia pomyślunku właściciela icon_smile.gif Jestem w domu - mam wbite hasło, wychodzę - wylogowuje się. Jak już nie daj boże zgubię telefon to zmieniam hasło i tyle. Jedno jest pewne - telefon z hasłem jest bezpieczniejszy niż pilot, który hasła raczej nie miewa...
Podgląd kamer z telefonu i www to kolejna kwestia sporna - jak ktoś ma dzieciaki i lubi sprawdzić czy nic nie przekombinowały to czemu nie. Albo siedząc w ogrodzie podejrzeć w telefonie czy obiad się nie pali na kuchence icon_wink.gif Na czas obecności gości faktycznie wyłączał bym podgląd - kwestia zdrowego podejścia do wszystkiego.
Link do komentarza
Mija się z celem. Ciągnięcie kabli sygnałowych od wyłączników po to aby przełączyć dany obwód nie ma sensu. Nawet możliwość gaszenia na siedząco nie jest warta takiej funkcjonalności.
Symulacja obecności? Myślisz, że złodziej taki głupi? Lepszy jest alarm i podłączenie do jakiegoś "Security".
Co do czujek ruchu. Jak nie będziesz chciał kogoś wpuścić, a często tak bywa, to ci te czujki staną się zmorą. Takie rzeczy jak zapalanie samoczynne to są dosyć "intymne" sprawy i to ty powinieneś świadomie to światło zapalać.
Jak już tyle wydasz na ten system, oczywiście z kredytu, i jak komornik zacznie przychodzić to zapalanie na czujkę cię zdradzi icon_smile.gif

Sterowane powinno być tylko to ma sens i chroni naszą prywatność. To tak jak z kamerami monitoringu. Ciebie chronią ale jak raz przyjedziesz pijany samochodem, to zapis na nich będzie świadczył przeciwko tobie.
Link do komentarza
Cytat

Mija się z celem. Ciągnięcie kabli sygnałowych od wyłączników po to aby przełączyć dany obwód nie ma sensu. Nawet możliwość gaszenia na siedząco nie jest warta takiej funkcjonalności.



Tego nie rozumiem. Kable sygnałowe do włączników światła to podstawa. A co my s tym potem zrobimy to już tylko od naszej inwencji zależy.
Link do komentarza
Cytat

Tego nie rozumiem. Kable sygnałowe do włączników światła to podstawa. A co my s tym potem zrobimy to już tylko od naszej inwencji zależy.



No tak tylko wiedz, że kabli sygnałowych w słabej izolacji nie powinno się wprowadzać do szafy z silnoprądowymi 230V. Żeby zapalić żarówkę potrzeba przekaźnika bistabilnego i przycisku. Nie mówię nawet o elektronice, bo jej nie potrzeba. Pytanie zasadnicze tylko po co chcesz zapalać światło przekaźnikiem ? Do lampy sufitowej w sypialni chcesz podłączać takie sterowanie? A po co?
Link do komentarza
Cytat

No tak tylko wiedz, że kabli sygnałowych w słabej izolacji nie powinno się wprowadzać do szafy z silnoprądowymi 230V.



icon_eek.gif no proszę skąd taka teoria???
a w jaki sposób wyobrażasz sobie sterowanie przemysłowe? sygnałowe przewody 230V???

Cytat

Żeby zapalić żarówkę potrzeba przekaźnika bistabilnego i przycisku. Nie mówię nawet o elektronice, bo jej nie potrzeba. Pytanie zasadnicze tylko po co chcesz zapalać światło przekaźnikiem ? Do lampy sufitowej w sypialni chcesz podłączać takie sterowanie? A po co?



po to chociażby że za rok jak będziesz chciał żeby pstryczek koło łóżka nie gasił światło ale zaparzał Ci kawę w kuchni rano jak wstaniesz icon_razz.gif
"Inteligencja" budynku jest taka jakąś sobie ktoś wymyśli ale jeśli wszystkie pstryczki będą podłączone w sposób tradycyjny do konkretnych żarówek to bez prucia domu nic nie zrobisz.

Link do komentarza
Zgadzam się z autorushd - jeśli w jakikolwiek sposób chcemy sterować światłem, to trzeba mieć możliwość sterowania zarówno z przycisku jak i jak ktoś chce na wszelkie inne sposoby (pilot, telefon, czujka ruchu itd.). To na ile jest to "intymne" to już kwestia indywidualna. Jak dla mnie jeśli podejdzie się do planowania logiki działania domu sensownie, to można fajnie połączyć zarówno załączanie obwodów oświetlenia z przycisków jak i z "automatu". Ustawienia zawsze można pozmieniać jeśli dojdę do wniosku że obecne działanie mi nie pasuje, więc żadna to zmora.
Po co sterować obwodami oświetlenia z przekaźników? wypisałem wyżej już kilka przykładów, można by ich podać jeszcze więcej - wszystko kwestia pomysłu. Oczywiście musi to być praktycznie a nie sztuka dla sztuki.
I tak jak napisał m_f - zawsze można stwierdzić, że pstryczek na ścianie ma zapalać oprócz światła jeszcze muzyczkę, albo otwierać rolety, bramę garażu, albo jeszcze jeden obwód oświetlenia.

Mi osobiście właśnie to w IB podoba się najbardziej - jeśli raz położy się dobrą i przemyślaną instalację, można z nią potem działać cuda - zmieniać, dopasowywać do aktualnych wymagań i kombinować w każdą stronę icon_smile.gif

Symulacja obecności - tak, myślę że niejeden złodziej jest taki głupi. Sekwencje symulacji potrafią być całkowicie losowe, więc niełatwo się zorientować że to symulacja. Oczywiście że bardziej rozgarnięty włamywacz zorientuje się jeśli będzie chciał, ale jeśli odstraszy to chociaż część z nich, to warto. Alarm i security swoja drogą - jedno drugiego nie wyklucza. Jeśli już mamy sensowną instalację IB to trzeba korzystać z wszystkich jej możliwości.
Link do komentarza
Cytat

Dla tego tez inwestycja w kable jest bardzo opłacalna na przyszłość. A nie są to koszta duże. Obecnie najwięcej kupiłem skrętki tzn 1,5km.



Tak - kable cat5 można położyć, to wiele nie kosztuje. Pamiętaj jedno żeby doprowadzić po 2 krętki razem z kablami od telewizji. Jedna skrętka przyda ci się jako sharing karty dekodera do innych pomieszczeń, a drugą doprowadzisz sobie filmy z serwera i podłączysz dodatkowe usługi dekoderów cyfrowych, które chętnie chcą internetu.
Czyli 2x cat5 + 2xTV do telewizorów.
Link do komentarza
Cytat

Tak - kable cat5 można położyć, to wiele nie kosztuje. Pamiętaj jedno żeby doprowadzić po 2 krętki razem z kablami od telewizji. Jedna skrętka przyda ci się jako sharing karty dekodera do innych pomieszczeń, a drugą doprowadzisz sobie filmy z serwera i podłączysz dodatkowe usługi dekoderów cyfrowych, które chętnie chcą internetu.
Czyli 2x cat5 + 2xTV do telewizorów.



Dzięki za zwrócenie uwagi. Tego się właśnie najbardziej obawiam ze jakiegoś kabla nie puszcze tam gdzie być powinien.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...