Skocz do zawartości

inteligentny dom


Dziadol

Recommended Posts

Cytat

A nie lepiej mieć to na jednym monitorku i dopłacić 20tys icon_smile.gif


Nie sprzedaliśmy ani jednego egzemplarza - ale jest. A czy lepiej... nie wszystkie "udogodnienia" ułatwiają życie. Widzimy coraz częściej odchodzenie od skomplikowanych systemów.
Taki przykład :
Krajalnica do chleba-
schowana w kartoniku gdzieś na dnie szafki - zupełnie nie przydatna rzecz
-rozstawiona pod ręką w wygodnej kuchni - bardzo przydatna rzecz

Ogrzewanie... gdy wychodząc na kilka godzin do pubu mamy w przedpokoju 'guziczek" EKO, użyjemy go, ale gdy jest programator z menu 'wejść" ... 'wyjść' - nie będzie nam się chciało tego ruszać - im bardziej skomplikowany system tym mnie z niego korzystamy
Link do komentarza
Cytat

No tak ale rolet ogólnie nikt pojedynczo nie otwiera , oczywiście jak się ma założone silniki. Jest sterowanie które sie ustawia raz na długi czas. U mnie to chodzi automatycznie.


Autorus



Miałem na myśli rolety bez silników. Gdyby tak już wszystko automatyzować, czyli to co było wymienione wcześniej - ogrzewanie, oświetlenie, alarm, monitoring, rolety itd, wyszło by na to, że i tak trzeba się liczyć z kosztami. Podłączyć wszystko do urządzeń I/O, dołożyć do tego tylko centralny system, który będzie wszystkim zarządzał i instalacja IB gotowa.

Ja tam myślę że jeśli wprowadza się w domu pojedyncze rozwiązania automatyki do każdej funkcji osobno, to można się już pokusić o założenie instalacji inteligentnego budynku i zarządzać wszystkim z poziomu jednego panelu, plus np. telefon. Możliwość dowolnego definiowania logiki współdziałania wszystkich podzespołów tworzy spore możliwości. Co do stwierdzenia że im bardziej skomplikowany system, tym mniej się go używa - najpiękniejsze jest właśnie to, że samemu ustalasz na ile skomplikowanie ma to działać icon_smile.gif

Barbossa - z tą kawką bym nie przesadzał - ktoś musi jej jeszcze dosypać i dolewać wody do ekspresu ;P
Link do komentarza
ale to pobudza wyobraźnię i pcha do przodu myśl twórczą icon_biggrin.gif
zastanawia mnie w tym jedno
o ile włączenie lub odłączenie obwodu zasilania nie jest problemem, to pozostaje temat uruchomienia samego urządzenia
obecnie wiele z nich jest na mikrowyłącznikach, czy jak tam je zwą, i jest to sterowane elektronicznie (nie jestem elektrykiem więc nomenklatura lamera)
więc jak uruchomić takie urządzenie? tu się sprawdzą tylko takie, które mają zwykły włącznik/przełącznik ordynarnie zwierający obwód w urządzeniu?
Link do komentarza
Aby sterować urządzeniami potrzebne są specjalne urządzenia. Zwykły ekspres najwyżej się włączy i tyle. Jak chcesz taki co ci zrobi kawę zapewne jest to możliwe tylko koszty rosną wykładniczo icon_sad.gif

Zmywarki tez się nie włączy bo niby jak? Chyba ze kupisz taka z dostępem do netu to by się dało.

Więc inteligentny dom jest ok ale trzeba mieć w nim inteligentne urządzenia i wtedy otrzymujemy całkowity koszt takiego systemu.


Cytat

Miałem na myśli rolety bez silników.



Bez silników żaden inteligentny system ich nie podniesie i nie opuści bo niby jak?
Link do komentarza
Adaś
ja widziałem w akcji full wypas
palmtop z rzutem mieszkania i aktywnymi znacznikami poszczególnych instalacji
ba - nawet oświetlenia w każdym pomieszczeniu z pokazaniem on/off
właśnie ktoś wlazł do kibla icon_smile.gif, jednym szturchnięciem w panel cyk - gasisz światło, a to niespodzianka dookoła klopa icon_biggrin.gif
po co SMS?
co prawda był to apartament, więc do sterowania relatywnie mało, ale miało swoje autonomiczne ogrzewanie, klimę, rolety i parę obwodów elektrycznych do czegoś tam, robilo wrażenie



Cytat

Aby sterować urządzeniami potrzebne są specjalne urządzenia. Zwykły ekspres najwyżej się włączy i tyle. Jak chcesz taki co ci zrobi kawę zapewne jest to możliwe tylko koszty rosną wykładniczo icon_sad.gif
....


stąd moja wcześniejsza uwaga
jeżeli masz urządzenie starej daty to sterowanie nim będzie banalnie proste
sprawa komplikuje się, jeżeli ma czuwanie i układ elektroniczny go uruchamiający
przyjdzie czas odkurzyć starocie na ordynarny fizyczny zwieracz obwodu icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Zdarzało się i mnie dłubać w takich klockach.
Widziałeś kominek sterowany z laptopa/palmtopa/tel komórkowego?
(Znajomek z pod Krakowa ma...)
Wpisuje temperaturę w salonie, decyduje czym ma być zrobiona (system grzewczy czy kominek) i ENTER

Panel dotykowy, osobna aplikacja kontrolna - full informacji wraz z przeliczeniem mocy/pracy/zużycia/uzysku...
Wykresy słupkowe/kołowe itd - na życzenie.
Podgląd bazy wyników z ostatnich 2 sezonów w dowolnej postaci...

Oczywiście - pełna synoptyka aktualizowana "live" wszystkich pomieszczeń z parametrami (temperatura, wilgotność, oświetlenie, wentylacja itd..)

Tylko... PO CO?
Kumpel tym handluje, to ma demo...
Rozumiem.
Ale mnie to na razie potrzebne jak psu piąta noga, chociaż i mam z czego i umiem to postawić.
Ja się uparłem na komplet od solarów przez kogenerator i pompy ciepła (kilka) do fotowoltaiki.
Też będę musiał to jakoś kontrolować a wygodnie z jednego miejsca.
Nie wiem czy zbuduję do tego cały system komputrowy nadzoru i wizualizacji...
Chyba nie...
Adam M.
Link do komentarza
Cytat

Bez silników żaden inteligentny system ich nie podniesie i nie opuści bo niby jak?



Źle mnie zrozumiałeś. Wcześniej podawałem przykład jak instalacja IB może ułatwić życie - zamiast ręcznie otwieranych rolet, zakłada się rolety z silnikami i podłącza wszytko do systemu. To że jedno się wiąże z drugim jest chyba oczywiste.

Cytat

generalnie to fajna zabawka i najlepiej sprawdza sie na poczatku do zabawy.
pozniej zapominamy czesci funkcji lub po prostu nie chcemy sie juz duzej bawic

wywalanie pieniedzy w bloto



Jak dla mnie to kwestia tego co chce się zainstalować i czy robi się to z głową. Jeśli wybierzemy jakieś zbędne bajery, tylko dlatego że fajnie się nimi bawi i są "efekciarskie", to owszem, szkoda pieniędzy. Kupienie takiego systemu np. po to żeby mówił nam "dzień dobry" na wejściu, jest raczej pomyłką.

Decydując się na taką instalację, trzeba wiedzieć co nam się przyda, co będzie funkcjonalne, a potem odpowiednio zaplanować logikę działania systemu. Najlepiej tak, żeby nie wymagał naszej ingerencji i większej uwagi. Trzeba się decydować na rzeczy praktyczne - alarm, sterowanie ogrzewaniem, zaworami wodnymi (ochrona przed zalaniem), podgrzewaniem podjazdu do garażu itd.

Podgrzewanie podjazdu jest tu dobrym przykładem. Niby bajer, ale jak się nad tym zastanowić to okazuje się bardzo praktyczne. Sam nie znam nikogo kto by to miał, ale podam analogiczny przykład. Kumpel miał w swoim Volvo opcje grzania samochodu na postoju. Niby zwykły bajer. Zadawał sobie godzinę o której samochód ma być "gotowy" do jazdy, dzięki temu w zimie wychodził z domu i kiedy wszyscy skrobali i odśnieżali swoje auta, on wsiadał i jechał w ciągu 5s. Teraz kupił nowe, ale szkoda mu było kasy na tą opcję, bo sporo kosztowała. Dziś pluje sobie w brodę icon_smile.gif Analogię chyba widać icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Źle mnie zrozumiałeś. Wcześniej podawałem przykład jak instalacja IB może ułatwić życie - zamiast ręcznie otwieranych rolet, zakłada się rolety z silnikami i podłącza wszytko do systemu. To że jedno się wiąże z drugim jest chyba oczywiste.



Ale mi do tego wcale nie potrzebny inteligentny dom tylko sterownik planotime za 200zł icon_smile.gif
Link do komentarza
Tia... nie ma to jak ułatwiać sobie pracę, czynić ją coraz lżejszą... żeby po pracy zaraz zapierdzielać na siłownię...
W ten sposób 8 godzin dziennie spędzonych na wysiłku w pracy, zamieniamy na 10 godzin (praca + siłownia).
Ale te ludzie są durne...
Róbta se inteligentne domy 120 m kwadratowych powierzchni... trza przecież gdzieś tej inteligencji poszukać... skoro tak trudno wyciągnąć rękę i klapnąć wyłącznik...
Link do komentarza
Cytat

Tia... nie ma to jak ułatwiać sobie pracę, czynić ją coraz lżejszą... żeby po pracy zaraz zapierdzielać na siłownię...
W ten sposób 8 godzin dziennie spędzonych na wysiłku w pracy, zamieniamy na 10 godzin (praca + siłownia).
Ale te ludzie są durne...
Róbta se inteligentne domy 120 m kwadratowych powierzchni... trza przecież gdzieś tej inteligencji poszukać... skoro tak trudno wyciągnąć rękę i klapnąć wyłącznik...



To ja proponuję wyłączyć prąd w domu i biegać ze świeczką, a lodówkę, kuchenkę i kompa spalić icon_wink.gif

Ludzie instalują sobie rożne dziwactwa. Mają systemy alarmowe, ogrzewanie sterowane pięknym panelem, sterowniki do rolet (z silnikami icon_wink.gif ), ale jak słyszą słowo inteligentny dom (który w zasadzie łączy po prostu wszystko to co sami sobie zakładają w jedną całość, z dodatkowymi możliwościami), to zaraz dostają epilepsji. Właśnie dlatego, że nasłuchali się że to dla bogatych, leniwych i bóg wie co jeszcze. A jak zabraknie prądu to jesteśmy więźniem we własnym domu i prawdopodobnie system zabije nas opuszczając roletę kiedy będziemy z niego uciekać ;P. Najczęściej piszą o tym ludzie którzy bladego pojęcia w temacie nie mają, nasłuchali się bzdur od innych.

Podobnie było z komórkami jak wchodziły w naszym kraju. Wszyscy narzekali jakie to badziewie, a teraz każdy sam ma w kieszeni.

Takie moje zdanie icon_wink.gif
Link do komentarza
No niestety, takie prawa rynku. Ale tak jak z wspomnianymi komórkami, pewnie za kilkanaście lat będzie to standardem. A z cenami nie jest tak źle, trzeba tylko dobrze poszukać. Ja już znalazłem coś na swoją kieszeń i powoli się przymierzam. Najpierw wpadłem na ten artykuł http://pclab.pl/pr43979.html , potem okazało się, że taki zestaw to 10tyś zł. Potem odwiedziłem stronę producenta, a przedwczoraj nawet się tam w końcu przejechałem. Jeszcze tam podskoczę na dalsze rozmowy, w celu uzupełnienia informacji itd, ale jak na razie zrobiło na mnie duże wrażenie.
Link do komentarza
Cytat

No niestety, takie prawa rynku. Ale tak jak z wspomnianymi komórkami, pewnie za kilkanaście lat będzie to standardem. A z cenami nie jest tak źle, trzeba tylko dobrze poszukać. Ja już znalazłem coś na swoją kieszeń i powoli się przymierzam. Najpierw wpadłem na ten artykuł http://pclab.pl/pr43979.html , potem okazało się, że taki zestaw to 10tyś zł. Potem odwiedziłem stronę producenta, a przedwczoraj nawet się tam w końcu przejechałem. Jeszcze tam podskoczę na dalsze rozmowy, w celu uzupełnienia informacji itd, ale jak na razie zrobiło na mnie duże wrażenie.



Powiedzmy sobie szczerze ze za 10 tys to w tym systemie nic nie ma. Tzn jest komp, oprogramowanie i kilka przekaźników.
Zazwyczaj to co najważniejsze jest napisane drobnym druczkiem albo na samym końcu.

Pakiet APA Vision Studio nie zawiera:
• Urządzenia UPS,
• Karty SIM do oferowanego modemu GSM,
• Okablowania,
• Elektrozaworów do sterowania grzejnikami i elektrozaworu pełniącego rolę głównego
zaworu wody,
• Wykonania instalacji i podłączenia urządzeń do systemu,
• Innych elementów i usług, jeśli nie zostały opisane jako zawarte w pakiecie.


Link do komentarza
we wtorek rozpoczynają się targi BUDMA w Poznaniu, będzie tam m.in. zobaczyć dom inteligentny, dom już powstaje, zdjęcia z realizacji już są dostępne na stronie targów, dom zostanie pokazany tak, że będzie można zobaczyć wszystkie charakterystyczne przekroje konstrukcji budynku, instalacje, etc.
ja się wybieram do Poznania
Link do komentarza
Cytat

we wtorek rozpoczynają się targi BUDMA w Poznaniu, będzie tam m.in. zobaczyć dom inteligentny, dom już powstaje, zdjęcia z realizacji już są dostępne na stronie targów, dom zostanie pokazany tak, że będzie można zobaczyć wszystkie charakterystyczne przekroje konstrukcji budynku, instalacje, etc.
ja się wybieram do Poznania



W sumie daleko nie mam, jak uda mi się wyciągnąć sąsiada to wpadniemy icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Powiedzmy sobie szczerze ze za 10 tys to w tym systemie nic nie ma. Tzn jest komp, oprogramowanie i kilka przekaźników.
Zazwyczaj to co najważniejsze jest napisane drobnym druczkiem albo na samym końcu.

Pakiet APA Vision Studio nie zawiera:
• Urządzenia UPS,
• Karty SIM do oferowanego modemu GSM,
• Okablowania,
• Elektrozaworów do sterowania grzejnikami i elektrozaworu pełniącego rolę głównego
zaworu wody,
• Wykonania instalacji i podłączenia urządzeń do systemu,
• Innych elementów i usług, jeśli nie zostały opisane jako zawarte w pakiecie.



No tak, ale elektrozawory to raczej nie dziwne - trudno żeby ktoś dobierał elektrozawory do zestawu, nie wiedząc jaką mam instalację w domu. Kartę sim każdy sobie kupi w takiej sieci, żeby mu było taniej. Wykonanie instalacji to już osobna sprawa. Od tego są instalatorzy, nie producent. Z brak ups jest faktycznie minusem... Ale do reszty zastrzeżeń nie mam.

Nie tak znowu "kilka przekaźników" icon_wink.gif

Kontaktrony, czujki ruchu, termostat pokojowy, sonda zalania, kamera IP, zamek szyfrowy, sygnalizator optyczno akustyczny, modem GSM konwerter RS485 zasilacz 24V DC, przekaźniki 16A, Neuron Cyfrowy 4-4, Komputer centralny z monitorem dotykowym.
Ja na razie nie znalazłem nic lepszego w tej cenie.

Byłem i widziałem co to potrafi. Jak ktoś lubi dodatki w stylu gadające drzwi, to może być mało, ale jak dla mnie taka konfiguracja, biorąc pod uwagę praktyczną (!) funkcjonalność, ma wszystko czego trzeba. Edytowano przez Saubers (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dziś na budmie uciąłem sobie pogawędkę z przedstawicielem firmy homiq. Mają bardzo podobny system. Ale mnie bardziej interesowało jak należy przygotować instalację aby w przyszłości coś takieto zainstalować (jak ceny spadną).

Więc tak jak myślałem, od każdego gniazdka i źródła światła przewody idą do rozdzielni. Ot i tyle. Choć to oznacza odpowiednio większą długość kabli i sporo większa rozdzielnię icon_smile.gif W to akurat mogę wejść.

Link do komentarza
W zasadzie masz rację. Każdy obwód który chciało by się sterować przez instalację IB, można potem podłączyć do odpowiedniego przekaźnika/modułu IO. Biorąc pod uwagę fakt, że najprawdopodobniej w przyszłości systemy IB w domach będą już standardem, można wyłożyć przy robieniu tradycyjnej instalacji w domu parę grosza więcej i w ten sposób być przygotowanym na modernizację.

Myślę że do tego trzeba by jednak jeszcze pomyśleć o zasilaniu dla ewentualnych elementów wykonawczych, charakterystycznych dla instalacji IB. Tzn elektrozaworów, elektrozamków, czytników kart, czujek ruchu, kamer itd. Zależy kto co planuje instalować. Ale do podstawowych funkcji myślę że wystarczy rozwiązanie o którym pisałeś.
Link do komentarza
Cytat

W zasadzie masz rację. Każdy obwód który chciało by się sterować przez instalację IB, można potem podłączyć do odpowiedniego przekaźnika/modułu IO. Biorąc pod uwagę fakt, że najprawdopodobniej w przyszłości systemy IB w domach będą już standardem, można wyłożyć przy robieniu tradycyjnej instalacji w domu parę grosza więcej i w ten sposób być przygotowanym na modernizację.

Myślę że do tego trzeba by jednak jeszcze pomyśleć o zasilaniu dla ewentualnych elementów wykonawczych, charakterystycznych dla instalacji IB. Tzn elektrozaworów, elektrozamków, czytników kart, czujek ruchu, kamer itd. Zależy kto co planuje instalować. Ale do podstawowych funkcji myślę że wystarczy rozwiązanie o którym pisałeś.



To prawda położenie tych kabli jest konieczne ale nie wystarczające.
- Odnośnie elektrozamków w furtkach to ok, tzn jedna szt
- Odnośnie sterowania bramami to wydaje sie to wątpliwe, każdy kierowca kluczyki przy sobie nosi i sprawę sie załatwia dodatkowym pilotem.
- odnośnie kamer to system bazuje na kamerach IP, mam takie dwie w chałupie do zabawy. Nie trzeba żadnych kabli, a skoro gniazdka będą już połączone z rozdzielniami to załączanie takich kamer można właśnie tak realizować.
- czytniki kart? Tutaj to już chyba za mocne fiction.
- czujki do alarmu to akurat podstawa i nikt kto zamierza założyć alarm o tej podstawie nie zapomni, a centralka alarmowa może być przy rozdzielni


Mnie raczej interesuje jak będzie podłączone ogrzewanie do tego systemu.

Kompletny system dla domu 200m2 powinien zamknąć się w kwocie 25tys przy komponentach domiq , tak twierdzi wystawca. Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

- odnośnie kamer to system bazuje na kamerach IP, mam takie dwie w chałupie do zabawy. Nie trzeba żadnych kabli, a skoro gniazdka będą już połączone z rozdzielniami to załączanie takich kamer można właśnie tak realizować.
- czytniki kart? Tutaj to już chyba za mocne fiction.
- czujki do alarmu to akurat podstawa i nikt kto zamierza założyć alarm o tej podstawie nie zapomni, a centralka alarmowa może być przy rozdzielni

Mnie raczej interesuje jak będzie podłączone ogrzewanie do tego systemu.



- Niby można podłączyć kamerę IP do gniazdka, ale najczęściej umieszcza się je na sporej wysokości (pod sufitem), wiszący kabel nie wyglądał by zbyt dobrze. Do tego trzeba by umieścić kamerę tak, żeby sięgnąć przewodem do gniazdka. Można podłączyć do przedłużacza, ale to też trochę naciągane. W przypadku instalacji kamery na elewacji, doprowadzenie zasilania jest już w zasadzie konieczne.
- Czytnik to żadne fiction icon_smile.gif Może karty nie są zbyt wygodne, ale można mieć choćby breloczek z "kluczem". Pytanie komu odpowiada takie rozwiązanie w domu. Bo w biurach ma to jak najbardziej sens.
- Systemy IB chyba rzadko korzystają z osobnych centralek alarmowych.

Z tego co wiem to najprostszym i skutecznym rozwiązaniem odnośnie ogrzewania jest sterowanie elektrozaworami. Nie ma potrzeby łączyć się z piecem, skoro można to robić prościej i bardziej niezawodnie.
Link do komentarza
Cytat

- Niby można podłączyć kamerę IP do gniazdka, ale najczęściej umieszcza się je na sporej wysokości (pod sufitem), wiszący kabel nie wyglądał by zbyt dobrze. Do tego trzeba by umieścić kamerę tak, żeby sięgnąć przewodem do gniazdka. Można podłączyć do przedłużacza, ale to też trochę naciągane. W przypadku instalacji kamery na elewacji, doprowadzenie zasilania jest już w zasadzie konieczne.
- Czytnik to żadne fiction icon_smile.gif Może karty nie są zbyt wygodne, ale można mieć choćby breloczek z "kluczem". Pytanie komu odpowiada takie rozwiązanie w domu. Bo w biurach ma to jak najbardziej sens.
- Systemy IB chyba rzadko korzystają z osobnych centralek alarmowych.

Z tego co wiem to najprostszym i skutecznym rozwiązaniem odnośnie ogrzewania jest sterowanie elektrozaworami. Nie ma potrzeby łączyć się z piecem, skoro można to robić prościej i bardziej niezawodnie.



Np domiq integruje sie z systemem satel integra. Jest to o tyle fajne ze mozna zrobic zalaczanie swiatel za pomoca czujek icon_smile.gif
Odnosnie ogrzewania u mnie beda kable grzejne i w kazdym pokoju termostaty.
Link do komentarza
Cytat

Np domiq integruje sie z systemem satel integra. Jest to o tyle fajne ze mozna zrobic zalaczanie swiatel za pomoca czujek icon_smile.gif
Odnosnie ogrzewania u mnie beda kable grzejne i w kazdym pokoju termostaty.



Vision tez integruje się z satelem i działa to tak samo jak piszesz (a propos czujek). Ale jak dla mnie nie ma to zastosowania w domu. No może w jakimś większym - willi czy cuś. Szkoda trochę pieniędzy na dodatkowe urządzenie, które w razie awarii musi serwisować inna firma niż resztę systemu, jeśli zakładamy je w domu 200m^2. Aram można oprzeć o sam system IB, bez żadnych dodatkowych centralek i będzie działać tak samo dobrze. Podobnie jak wyżej, można używać czujek to różnych celów.

Co do tego że to dwa podobne systemy to się już nie zgodzę. domiq to LCN, czyli produkują system według z góry określonego standardu. W zasadzie to różni się znacząco. Mnie osobiście odstraszają systemy standardów typu LCN czy KNX, ze względu m.in na cenę.

Kable grzejne - rozumiem że planujesz ogrzewanie podłogowe? Widzę że inwestycja rośnie icon_wink.gif
Link do komentarza
Witam

A ja mam takie pytanie:
Ponieważ podoba mi się idea systemu xcomfort moellera - każdy odbiornik posiada bezprzewodowo sterowany załącznik, ale brakuje mi jednostki sterującej którą można sobie dowolnie oprogramować. widziałem że są pojedyncze nadajniki które można podpiąć pod sterownik plc ale będą one się kontaktować tylko ze sparowanymi odbiornikami a ja bym chciał taki pojedynczy nadajnik którym steruje poprzez plc ale do wszystkich odbiorników w zasięgu.

Czy macie jakiś pomysł??

wesołego
m_f
Link do komentarza
Cytat

Poza tym będzie ponad 300m2 .



Ponad 300m2 to już prawie willa icon_wink.gif Możesz napisać czym planujesz u siebie sterować? Masz jakieś fajne pomysły? Może bym coś podpatrzył.


Cytat

Witam

A ja mam takie pytanie:
Ponieważ podoba mi się idea systemu xcomfort moellera - każdy odbiornik posiada bezprzewodowo sterowany załącznik, ale brakuje mi jednostki sterującej którą można sobie dowolnie oprogramować. widziałem że są pojedyncze nadajniki które można podpiąć pod sterownik plc ale będą one się kontaktować tylko ze sparowanymi odbiornikami a ja bym chciał taki pojedynczy nadajnik którym steruje poprzez plc ale do wszystkich odbiorników w zasięgu.

Czy macie jakiś pomysł??

wesołego
m_f



Z tego co wiem, to system moellera działa tak, że sygnał jest przesyłany do wszystkich odbiorników, a odpowiada tylko ten do którego został on skierowany. Jeśli chodzi o PLC to Ci nie pomogę, bo nie znam się za bardzo. Ja odkąd zacząłem interesować się inteligentnymi domami, to jak na razie stałem się mocnym zwolennikiem Vision BMS, więc tak jak koledze wyżej sugeruję rozeznanie w temacie. Z xcomfort też jest kompatybilny, wystarczy nadajnik i oprogramowanie pod system. Jeśli chodzi o możliwości jakie daje sterowanie za pomocą Vision, to z tego co na razie rozeznałem zaimponował mi najbardziej.
Link do komentarza
Cytat

Z tego co wiem, to system moellera działa tak, że sygnał jest przesyłany do wszystkich odbiorników, a odpowiada tylko ten do którego został on skierowany. Jeśli chodzi o PLC to Ci nie pomogę, bo nie znam się za bardzo. Ja odkąd zacząłem interesować się inteligentnymi domami, to jak na razie stałem się mocnym zwolennikiem Vision BMS, więc tak jak koledze wyżej sugeruję rozeznanie w temacie. Z xcomfort też jest kompatybilny, wystarczy nadajnik i oprogramowanie pod system. Jeśli chodzi o możliwości jakie daje sterowanie za pomocą Vision, to z tego co na razie rozeznałem zaimponował mi najbardziej.



Chyba namieszałem - rzeczywiście xcomfort przesyła do wszystkich rozkaz ale wykonuje go tylko ten/te z którymi jest zaprogramowany. Natomiast chodziło mi o urządzenie które mogę wysterować z PLC żeby nadało raz do tego odbiornika , raz do innego albo do jakieś grupy odbiorników.
Już nawet znalazłem - do tego potrzeba CKOZ-00/03 który można podpiąć pod sterownik i wysyłać jednym nadajnikiem różne rozkazy do różnych odbiorników.

Jeśli chodzi o to Vision to dla mnie dużym minusem jest to że cały system jest oparty na zwykłym pc a to jako system który ma w zarządzać też alarmem i odpowiadać za bezpieczeństwo to mnie jakoś nie przekonuje.

Link do komentarza
Jako podobny system do XComfort mogę polecić system Z-Wave lub ZigBee. My akurat poszliśmy w Z-Wave'a ponieważ ma szeroko rozbudowaną bazę producentów. Systemy te są jeszcze mało znane w Polsce aczkolwiek bardzo szybko się rozwijają. Jeżeli nie znajdziesz rozwiązań na XComforcie to bardzo prawdopodobne że będą one na tych właśnie systemach.
Link do komentarza
Odnośnie sterowania to mam zamiar przygotować chałupę na takie coś jak IB. Jak zawsze na końcu kasa sie skończy, i trzeba będzie robić na raty.

Ogólnie sterowanie ogrzewaniem. i oświetleniem. Chciałbym dołączyć dodatkowy zewnętrzny system alarmowy i wykorzystać czujnik do sterowania światłami. I to by było na razie tyle icon_smile.gif

Na razie jednak przygotowania i zrobienie porządnie elektryki, i chyba znalezienie odpowiedniego elektryka który by to wszystko był w stanie objąć.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli chodzi o to Vision to dla mnie dużym minusem jest to że cały system jest oparty na zwykłym pc a to jako system który ma w zarządzać też alarmem i odpowiadać za bezpieczeństwo to mnie jakoś nie przekonuje.



Dlaczego tak nie ufasz PC? :> Nie takie systemy buduje się w oparciu o PC. Dobrym przykładem są choćby sieci komputerowe. Moje zdanie jest takie, że jak aplikacja jest dobrze napisana, to czy to pc czy inne urządzenie obsługujące - będzie działać. Jak software jest kiepski to padnie wszędzie. Trzeba wybrać taki, który jest dobry i niezawodny. Jeśli jednostką centralną jest specjalnie produkowane w tym celu urządzenie, to łatwo o dodatkowe problemy z samym hardwarem.

Cytat

Odnośnie sterowania to mam zamiar przygotować chałupę na takie coś jak IB. Jak zawsze na końcu kasa sie skończy, i trzeba będzie robić na raty.

Ogólnie sterowanie ogrzewaniem. i oświetleniem. Chciałbym dołączyć dodatkowy zewnętrzny system alarmowy i wykorzystać czujnik do sterowania światłami. I to by było na razie tyle icon_smile.gif

Na razie jednak przygotowania i zrobienie porządnie elektryki, i chyba znalezienie odpowiedniego elektryka który by to wszystko był w stanie objąć.



Jak dla mnie dobry początek. Sam też mam w planie przede wszystkim oświetlenie, ogrzewanie i alarm. To mimo wszystko najważniejsze kwestie w IB. W moim przypadku dojedzie jeszcze chyba monitoring, bo co kamera to kamera, najlepiej odstrasza i pomaga w sytuacji ewentualnych prób włamania. Poza tym może zastępować czujkę ruchu i ogólnie rzecz biorąc daje sporo możliwości. Stosując kamery IP rozbudowa systemu z jednej kamery do dziesięciu to kwestia kupna samego urządzenia i podłączenia do routera.
Link do komentarza
Cytat

Dlaczego tak nie ufasz PC? :> Nie takie systemy buduje się w oparciu o PC. Dobrym przykładem są choćby sieci komputerowe. Moje zdanie jest takie, że jak aplikacja jest dobrze napisana, to czy to pc czy inne urządzenie obsługujące - będzie działać. Jak software jest kiepski to padnie wszędzie. Trzeba wybrać taki, który jest dobry i niezawodny. Jeśli jednostką centralną jest specjalnie produkowane w tym celu urządzenie, to łatwo o dodatkowe problemy z samym hardwarem.



Nie do końca się zgadzam. Jednak dedykowane urządzenie zawsze sprawdza się lepiej od PCta. Przez kilka lat byłem konstruktorem różnych urządzeń i zawsze były problemy jeśli urządzenie było oparte na windowsie. Co innego dedykowany komputer przemysłowy z linuxem choć i od tego rozwiązania lepiej sprawdzały się dedykowane urządzenia. Prawdą jest natomiast że w dedykowanym urządzeniu hardware i software też można skopać, ale to inna bajka.

Poza tym sam miałem na początku w mieszkaniu zamontowany system IB oparty na domowym PCcie i był on trochę upierdliwy w obsłudze.

Ja osobiście nie uznaje również systemów jednej firmy jak Vision czy XComfort. Najczęściej firmę przerasta budowanie całego systemu samodzielnie i potem system taki oferuje okrojone możliwości. Brak takim systemom elastyki no i często niezawodności. Co innego jak firma wypuszcza jedynie standard a produkcją urządzeń zajmują się inni. Wtedy firma produkująca urządzenia skupia się na kilku produktach i je udoskonala a nie zastanawia się jak tu szybko wypuścić kontrolery rolet w systemie, bo bez tego system jest do bani. Natomiast firma zajmująca się standardem dba tylko o jakość komunikacji. Dlatego właśnie wolę EiB, KNX, ZigBee czy, naturalnie z racji pracy, Z-Wave'a.
Link do komentarza
Cytat

Dlaczego tak nie ufasz PC? :> Nie takie systemy buduje się w oparciu o PC. Dobrym przykładem są choćby sieci komputerowe.



Niestety sieci komputerowe są zbudowane na zasadzie zdublowanych a nawet zdziesiątkowanych komputerów i dysków i wszelakich peryferyjnych urządzeń. Nikt poważnych danych nie gromadzi w jednym komputerze bez matryc dyskowych. Więc to akurat złe porównanie - pecet nie jest jednym urządzeniem wykonanym przez jednego producenta w konkretnym celu - każdy podzespół pochodzi od kogoś innego i to naprawdę cud że to jakoś tam działa icon_wink.gif

Cytat

Jeśli jednostką centralną jest specjalnie produkowane w tym celu urządzenie, to łatwo o dodatkowe problemy z samym hardwarem.


Właśnie na odwrót - pokaż mi jeden poważny zakład produkcyjny który używa PC do kontroli produkcji. Owszem - wizualizacja i zadawanie parametrów pracy ale sterowanie zawsze odbywa się przez dedykowane sterowniki PLC. Poza tym sterownik ma dużo prostszy hardware, przez to nie ma tylu podzespołów które mogą paść.

Sprawa oprogramowania - z systemami pc wiadomo jak jest;) natomiast PLC naprawdę trudno jest zawiesićicon_wink.gif

zhouse

Przeglądnąłem sobie ten wasz system Z-Wave'a ale powiem, że bardzo mało konkurencyjnie wychodzi do Xcomfortu;)
Natomiast jeśli chodzi o samą funkcjonalność to piszesz że Z-Wave jest bardziej elastyczny. Możesz podać więcej szczegółów?

Natomiast znalazłem jeszcze jeden system sterowania bezprzewodowego austriackiej firmy Kopp - Free Comfort (dostępny w praktikerze).


Ja wymagań za wielkich nie mam bo sterowanie będzie sie ograniczać do rolet plus oświetlenia (sceny) plus integracja z czujkami alarmu do inteligentnego sterowania oświetlenia . Ale chyba pozostanę przy rozwiązaniu kablowym +sterownik PLC + wizualizacja na PC. Już na wstępie mi wyszło w okolicach 60 sygnałów wejściowych;)

wesołego
m_f
Link do komentarza
Cytat

Przeglądnąłem sobie ten wasz system Z-Wave'a ale powiem, że bardzo mało konkurencyjnie wychodzi do Xcomfortu;)
Natomiast jeśli chodzi o samą funkcjonalność to piszesz że Z-Wave jest bardziej elastyczny. Możesz podać więcej szczegółów?



Z miłą chęcią. Z-Wave to system rozpowszechniony głównie w stanach, gdzie jest mocno rozwinięty. Rozwijany przez firmę Zensys, która produkuje jedynie moduły odpowiedzialne za komunikację oraz udoskonala sam protokół transmisji. Natomiast o jakość produktów dba ZwaveAlliance, które zrzesza producentów, udziela im pomocy technicznej oraz certyfikuje produkty. O tym, że jest to stabilny system oraz rozwojowy może świadczyć chociażby to, że członkami i głównymi beneficjentami ZwaveAlliance są takie firmy jak Fakro, Danfoss, Logitech, Black&Decker, Nokia, itp.
Do niedawna Z-Wave był mało popularny ponieważ brakowało niektórych głównych modułów w standardzie europejskim. Jakiś rok temu kilka firm wypuściła odpowiedniki europejskie i stan ten uległ zmianie. Obecnie coraz więcej firm wypuszcza urządzenia EU i można zaobserwować dość spory rozwój systemu. Ostatnio również opensourcowy LinuxMCE (dla niewtajemniczonych linux dla systemów inteligentnego budynku) zaczął wspierać Z-Wava.

Działanie jest dość podobne do XComfortu pod względem sposobu komunikacji- urządzenia komunikują się na częstotliwości 868MHz na zasadzie sieci kratowej. Tzn. że nie ma głównego sterownika bo każde urządzenie może nim być, co sprawia,że najprostszy system to np. pilot i sterownik światła. Zasięg każdego urządzenia to 100m w przestrzeni otwartej i okolo 30m w przestrzeni zamkniętej, aczkolwiek znów podobnie jak w systemie XComfort występuje tu routing czyli informacja skacze z jednego urządzenia do drugiego poprzez inne co pozwala na działanie jednej sieci na obszarze ok 3000m2.

Czemu moim zdaniem jest bardziej elastyczny? Ponieważ oferuje większą różnorodność urządzeń. XComfort posiada małą różnorodność pilotów, ograniczone możliwości serwerów webowych, ograniczony wybór kolorowych paneli dotykowych. No i jakoś nie zapowiada się żeby do XComfortu dodali w przeciągu roku czy dwóch zbyt wiele nowych urządzeń. I proszę przy ocenie nie sugerować się naszym asortymentem ponieważ jesteśmy dopiero w trakcie podpisywania umów z kilkoma producentami. Aczkolwiek niestety brakuje jeszcze producenta zamków do drzwi w systemie europejskim, na co niecierpliwie czekamy.
Poza tym kilku instalatorów potwierdziło, iż XComfort dobrze się sprawdza aczkolwiek gorzej mu idzie jeśli sieć jest bardziej rozbudowana, aczkolwiek tu niech sami instalatorzy się wypowiedzą, których jest tu sporo. Natomiast sam na Z-Wave największą sieć robiłem jeszcze w stanach w hotelu na 40 pokoi i system sprawdzał się bardzo dobrze.
Link do komentarza
niestety nie widzę strony PL. Bym sobie poczytał.

A jest icon_smile.gif

Niestety jest to jak xcomfort bezprzewodowe. Jeśli ktoś juz ma wyposażony dom to ok, bo nie ma wyjścia. Nie będzie przecież rozpruwał ścian.

Ale dla nowego domu można rozprowadzić kable. Naliczyłem ok 100 punktów w domu, bez ogrzania, same elektryczne. Średnio by wyszły po 400zł, czyli daje nam to na sucho juz 40tys, a to bez pilotów itp. Drogawo. Jednak pociągnę kable do rozdzielni. Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Witam, ma pytanko czy kolega ma juz przemyślane kładzenie elektryki? Chodzi o samo przygotowanie pod IB.


Cytat

Niestety sieci komputerowe są zbudowane na zasadzie zdublowanych a nawet zdziesiątkowanych komputerów i dysków i wszelakich peryferyjnych urządzeń. Nikt poważnych danych nie gromadzi w jednym komputerze bez matryc dyskowych. Więc to akurat złe porównanie - pecet nie jest jednym urządzeniem wykonanym przez jednego producenta w konkretnym celu - każdy podzespół pochodzi od kogoś innego i to naprawdę cud że to jakoś tam działa icon_wink.gif


Właśnie na odwrót - pokaż mi jeden poważny zakład produkcyjny który używa PC do kontroli produkcji. Owszem - wizualizacja i zadawanie parametrów pracy ale sterowanie zawsze odbywa się przez dedykowane sterowniki PLC. Poza tym sterownik ma dużo prostszy hardware, przez to nie ma tylu podzespołów które mogą paść.

Sprawa oprogramowania - z systemami pc wiadomo jak jest;) natomiast PLC naprawdę trudno jest zawiesićicon_wink.gif

zhouse

Przeglądnąłem sobie ten wasz system Z-Wave'a ale powiem, że bardzo mało konkurencyjnie wychodzi do Xcomfortu;)
Natomiast jeśli chodzi o samą funkcjonalność to piszesz że Z-Wave jest bardziej elastyczny. Możesz podać więcej szczegółów?

Natomiast znalazłem jeszcze jeden system sterowania bezprzewodowego austriackiej firmy Kopp - Free Comfort (dostępny w praktikerze).


Ja wymagań za wielkich nie mam bo sterowanie będzie sie ograniczać do rolet plus oświetlenia (sceny) plus integracja z czujkami alarmu do inteligentnego sterowania oświetlenia . Ale chyba pozostanę przy rozwiązaniu kablowym +sterownik PLC + wizualizacja na PC. Już na wstępie mi wyszło w okolicach 60 sygnałów wejściowych;)

wesołego
m_f


Link do komentarza
Cytat

Witam, ma pytanko czy kolega ma juz przemyślane kładzenie elektryki? Chodzi o samo przygotowanie pod IB.



Przemyślane to mam icon_wink.gif:
Założenia takie do każdego pstryczka pociągnięta skrętka i to będę pstryczki na 24V - sygnały prosto na sterownik.Na obwody sterujące wyjścia na przekaźniki i dalej już kabel do odbiorników. Gniazdek nie będę podpinał pod sterownik.
- rozdzielnia na szczęście jest zlokalizowana w miarę w pomieszczeniu gospodarczym w srodku domu.
przez co kable do oświetlenia rozchodzą się w miarę po krótkich trasach.
Najgorzej z roletami - 10 rolet i tu się zastanawiam czy nie prościej by było puścić jednego obwodu zasilającego wszystkie rolety jednym kablem a tylko przy rolecie bezprzewodowy przekaźnik załączający wybraną roletę - czyli lokalne pstryczki do rolet przy oknach i jeden główny zamykający lub otwierający wszystkie.

wesołego
m_f

Link do komentarza
Cytat

Przemyślane to mam icon_wink.gif:
Założenia takie do każdego pstryczka pociągnięta skrętka i to będę pstryczki na 24V - sygnały prosto na sterownik.Na obwody sterujące wyjścia na przekaźniki i dalej już kabel do odbiorników. Gniazdek nie będę podpinał pod sterownik.
- rozdzielnia na szczęście jest zlokalizowana w miarę w pomieszczeniu gospodarczym w srodku domu.
przez co kable do oświetlenia rozchodzą się w miarę po krótkich trasach.
Najgorzej z roletami - 10 rolet i tu się zastanawiam czy nie prościej by było puścić jednego obwodu zasilającego wszystkie rolety jednym kablem a tylko przy rolecie bezprzewodowy przekaźnik załączający wybraną roletę - czyli lokalne pstryczki do rolet przy oknach i jeden główny zamykający lub otwierający wszystkie.

wesołego
m_f



jestem własnie po założeniu rolet wiec powiem tak. Zasilanie do rolet można podłączyć na stałe, ja tak mam. Natomiast silnik kupuję się od razu z radiówką. Ja mam dwa sterowniki rolet planotime obsługujące po 6 rolet max, ale przecież wystarczy wysłąć odpowiedni sygnał nawet z pilota lub innego urządzenia i efekt będzie podobny.

Z tymi włącznikami na 24v to fajnie wymyśliłeś.


Link do komentarza
Cytat

jestem własnie po założeniu rolet wiec powiem tak. Zasilanie do rolet można podłączyć na stałe, ja tak mam. Natomiast silnik kupuję się od razu z radiówką. Ja mam dwa sterowniki rolet planotime obsługujące po 6 rolet max, ale przecież wystarczy wysłąć odpowiedni sygnał nawet z pilota lub innego urządzenia i efekt będzie podobny.

Z tymi włącznikami na 24v to fajnie wymyśliłeś.



Skrętka np. 8 żyłowa do pstryczków jest o tyle przyszłościowa że zawsze łatwiej coś tam będzie w przyszłości podłączyć - np. kolejny pstryczek i od razu mam sygnał w centralce.

No właśnie w tą stronę się skłaniam żeby rolety zrobić radiowo bo nie uśmiecha mi się ciągnąć oddzielnych kabli do każdej innej rolety.

A jak to jest z tą radiówką? Czy te różne piloty są uniwersalne i wystarczy że odbiornik pracuje w tej samej częstotliwości to pilot może być od innego producenta czy to musi być ten sam producent silnika i sterownika??
Link do komentarza
Cytat

A jak to jest z tą radiówką? Czy te różne piloty są uniwersalne i wystarczy że odbiornik pracuje w tej samej częstotliwości to pilot może być od innego producenta czy to musi być ten sam producent silnika i sterownika??


Silnik to silnik. Może być innego producenta niż sterownik. Ważne żeby pilot i sterownik były albo w jednym standardzie albo jednego producenta.
Link do komentarza
Cytat

Silnik to silnik. Może być innego producenta niż sterownik. Ważne żeby pilot i sterownik były albo w jednym standardzie albo jednego producenta.


no tak ale o standardzie to nigdy nie wiadomo- no to konkretnie czy np. silniki somfy lub nice będą chodziły z waszymi sterownikami? albo czy silniki nice będą chodziły ze sterownikami somfy lub odwrotnie?
Link do komentarza
Cytat

Właśnie na odwrót - pokaż mi jeden poważny zakład produkcyjny który używa PC do kontroli produkcji. Owszem - wizualizacja i zadawanie parametrów pracy ale sterowanie zawsze odbywa się przez dedykowane sterowniki PLC.



Proszę bardzo icon_smile.gif Sam nie miałem zaufania do obsługi przez pc więc zainteresowałem się tematem już jakiś czas temu:
PC mimo wszystko ma dużo większą moc obliczeniową niż plc czy cokolwiek innego. Są procesy produkcyjne, których PLC nie są w stanie obsłużyć. Może i są niezawodne, ale z mocą obliczeniową jest kiepsko.

Przykład 1: Produkcja chipsów icon_smile.gif Gotowe chipsy idące na taśmie są sprawdzane pod kątem czarnych plam itd. Proces jest realizowany w oparciu przez analizę obrazu, do czego używa się właśnie PC, bo PLC nie da rady.

Przykład 2: Bankomaty. Jak poczytać i zgłębić troszkę sprawę, to większość bankomatów działa na PC.

Trzeba też założyć, że do obsługi poważnych systemów, tak jak system IB nie używa się kompa z którego korzystamy na co dzień, tylko mamy specjalnie przeznaczoną stację, tylko do tego celu. Jeśli jest to dodatkowo komp z odpowiednimi podzespołami typu server, to nic mu się nie stanie.


Cytat

Ja osobiście nie uznaje również systemów jednej firmy jak Vision czy XComfort.



Pewnie że nie - jesteś w końcu konkurencją dla nich icon_wink.gif

m_f:
A jak wygląda sprawa pociągnięcia skrętki na większą odległość? Nie będzie problemów z zanikiem napięcia 24V? Jak nie to sam bym skopiował pomysł...
Link do komentarza
Cytat

Proszę bardzo icon_smile.gif Sam nie miałem zaufania do obsługi przez pc więc zainteresowałem się tematem już jakiś czas temu:
PC mimo wszystko ma dużo większą moc obliczeniową niż plc czy cokolwiek innego. Są procesy produkcyjne, których PLC nie są w stanie obsłużyć. Może i są niezawodne, ale z mocą obliczeniową jest kiepsko.


Oczywiście że PLC nie mają dużej mocy obliczeniowej bo nie muszą. Ich zadaniem jest wykonywanie procesów regulacji i prostych lub bardziej skomplikowanych zadań logicznych. Do sterowania domem i systemem typu zapal światło gdy ktoś jest w pokoju lub zgaś gdy ktoś wyszedł i nie wrócił po 2 minutach myślę że się nadają jak najbardziej icon_wink.gif

Cytat

Przykład 1: Produkcja chipsów icon_smile.gif Gotowe chipsy idące na taśmie są sprawdzane pod kątem czarnych plam itd. Proces jest realizowany w oparciu przez analizę obrazu, do czego używa się właśnie PC, bo PLC nie da rady.


Mówiłem o poważnych liniach produkcyjnych icon_wink.gif
a tak na serio to to jest kontrola jakości (która z założenia w fabryce ma tylko kontrolować dobry jakościowo produkt) i jak taki system padnie to wielkiego halo nie będzie bo produkcja leci dalej i tak się mało kto zorientuje że coś było nie tak a peceta na następny dzień podmienią icon_wink.gif
Cytat

Przykład 2: Bankomaty. Jak poczytać i zgłębić troszkę sprawę, to większość bankomatów działa na PC.


i powiedz mi czy zdarzyło Ci się że podchodzisz do bankomatu a na nim napisane - przepraszamy bankomat chwilowo nieczynny??? mi tak i to nie jeden raz

Cytat

m_f:
A jak wygląda sprawa pociągnięcia skrętki na większą odległość? Nie będzie problemów z zanikiem napięcia 24V? Jak nie to sam bym skopiował pomysł...


nawet jak napięcie spadnie do 20V to sterownik i tak będzie widział stan wysoki na wejściu a ja nie będę miał żadnych odbiorników które by obciążały linie 24V, to będą tylko pstyczki.
Nie sądze żeby w domu spadek napięcia był znaczący skoro używa się takiego rozwiązania na halach przemysłowych.

gdzies miałem fajną stronkę /jak znajdę to podrzucę link/ - dom i całe sterowanie zrobione właśnie na plc i masie kabli icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

no tak ale o standardzie to nigdy nie wiadomo- no to konkretnie czy np. silniki somfy lub nice będą chodziły z waszymi sterownikami? albo czy silniki nice będą chodziły ze sterownikami somfy lub odwrotnie?


Na wszystkie pytania: tak, będą chodziły pod warunkiem dobrania parametrów elektrycznych.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...