Skocz do zawartości

inteligentny dom


Dziadol

Recommended Posts

Na początek powiem tylko, że jestem w fazie planowania budowy domu i zbieram informacje.

Interesuje mnie ile tak naprawdę oszczędzamy na posiadaniu instalacji inteligentny dom.
Chodzi mi o wypowiedzi osób korzystających z tego typu instalacji (kontrola światła + kontrola temperatury).
Może ktoś kto ma takie cudo wypowie sie w tej kwestii. Nie chce mi się wierzyć w zapewnienia firmy Smartech o tym, że można nawet 48%

Z tego co zrozumiałem z różnych artykułów inteligentny dom zastępuje tradycyjną instalacje elektryczną w takim razie skąd to porównanie ceny w artykule (zobacz ten link) dla przykładowych domów 200m tradycyjna 43tys. a około 70tys. (za KNX).
Podpieram się również stroną firmy montującej (zobacz ten link) inteligentny dom.
Czy to 43 tysiące jest to koszt samej instalacji elektrycznej? Wydaje mi się że coś to za duża kwota jest jak na samą elektrykę.

Trzecie pytanie czy taka instalacja w systemie KNX będzie współpracowała z ogrzewaniem kotłem SAS GRO ECO (zobacz ten link) + jakiś kominek z turbiną wykorzystywany rzadziej.
Link do komentarza
Miałem klienta,który w pewnej fazie budowy ogromnego i drogiego domu zastanawiał się nad takim rozwiązaniem.Wycofał się z tego wcale nie z powodu kosztów,ale z powodu przerażającego zagęszczenia automatyki,sterowań,pilotów,zabezpieczeń.
Gość logicznie wykoncypował,że takie systemy są piękne i atrakcyjne,dopóki działają sprawnie.Słusznie też wykoncypował,że od czasu do czasu coś zaszwankuje i wtedy życie w takim domu może stać się koszmarem.
Przeżycie awarii systemu nawet raz na parę lat jest dla niego wystarczająco zniechęcające.
Wg. mnie bez sensu jest oplatanie całego domu masą kabli,czujników itp. gadżetów tylko po to,by czymś się tam czasem pobawić.
Są systemy bezprzewodowego sterowania ,oświetleniem,zamkami,bramami,żaluzjami,zraszaczami itd,bez rozbudowy okablowania.Można takie coś zmontować sobie samemu w wolnych chwilach i rozbudowując to stopniowo w oparciu o starą,zwyczajna instalację elektryczną. Np. www.deltadore.com
A co do sterowania temperaturą w domu,to nie potrzeba tu żadnych wielkich słów bo takie systemy oferują od dawna wszyscy szanujący się producenci urządzeń grzewczych.Np.Danfoss może sterować ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym przy kotle węglowym.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Witam icon_smile.gif

Obserwując polski rynek Inteligentnych Domów zauważyłem, że jest bardzo mało informacji na ten temat, nie będących specjalistyczną wiedzą, lub marketingowym bełkotem ciągle o tym samym. Być może przyczyną jest dość mały rynek przez co producenci i dystrybutorzy nie chcą angażować się w edukację, być może coś innego...

Tak, czy inaczej ja od 11 lat prowadząc firmę SMARTech staram się (poza zdobywaniem klientów oczywiście) przekazywać swoją wiedzę, w miarę możliwości w bezstronny sposób tak, by czytający jednak mógł się czegoś dowiedzieć o systemach, a nie tylko, że my jesteśmy najlepsi.

Aby wspomóc osoby budujące dom w zdobyciu wiedzy, napisaliśmy zatem poradnik o Inteligentnych Domach. Jest on dostępny za darmo w 20 odcinkach przesyłanych mailem każdemu, kto zapisze się na subskrypcję na http://smartech.pl/poradnik?p5=budujemydom Zaznaczam, że w poradniku tym nie namawiamy nikogo do korzystania z naszych usług, nie piszemy nic o firmie, nie będziemy nikogo spamować reklamami itd - starałem się, by treść byłą jak najbardziej rzetelna i obiektywna.

Zapraszam do czytania i dzielenia się ze mna swoimi uwagami (tu, albo w odpowiedzi na maile), ewentualnie sugestiami zmian, czy dodania nowych treści. Chciałbym, by był to materiał edukacyjny, przekazujący wiedzę, co można zrobić, jak i jakie są możliwości na rynku (o wielu z nich sam nie wiedziałem kilka lat temu, a pewnie 90% Polaków nie wie do dziś). Poradnik jest pisany w oparciu o najpopularniejszy w Polsce system KNX/EIB, ale większość z informacji w nim ma ogólne przełożenie na wszystkie systemy.

Na poradnik można się zapisać na http://smartech.pl/poradnik?p5=budujemydom

Pozdrawiam serdecznie,
Mariusz Szepietowski
--
www.smartech.pl - kompleksowe usługi wdrażania systemów
Inteligentnego Domu. Mamy największą ofertę i doświadczenie.
Link do komentarza
Cytat

Witam icon_smile.gif

Obserwując polski rynek Inteligentnych Domów zauważyłem, że jest bardzo mało informacji na ten temat, nie będących specjalistyczną wiedzą, lub marketingowym bełkotem ciągle o tym samym. Być może przyczyną jest dość mały rynek przez co producenci i dystrybutorzy nie chcą angażować się w edukację, być może coś innego...

Tak, czy inaczej ja od 11 lat prowadząc firmę SMARTech staram się (poza zdobywaniem klientów oczywiście) przekazywać swoją wiedzę, w miarę możliwości w bezstronny sposób tak, by czytający jednak mógł się czegoś dowiedzieć o systemach, a nie tylko, że my jesteśmy najlepsi.

Aby wspomóc osoby budujące dom w zdobyciu wiedzy, napisaliśmy zatem poradnik o Inteligentnych Domach. Jest on dostępny za darmo w 20 odcinkach przesyłanych mailem każdemu, kto zapisze się na subskrypcję
Zaznaczam, że w poradniku tym nie namawiamy nikogo do korzystania z naszych usług, nie piszemy nic o firmie, nie będziemy nikogo spamować reklamami itd - starałem się, by treść byłą jak najbardziej rzetelna i obiektywna.


W związku z powyższym właśnie się zareklamowałeś ,a nic nie edukowałeś. Cwane, ale widoczne.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Witam icon_smile.gif

Obserwując polski rynek Inteligentnych Domów zauważyłem, że jest bardzo mało informacji na ten temat, nie będących specjalistyczną wiedzą, lub marketingowym bełkotem ciągle o tym samym. Być może przyczyną jest dość mały rynek przez co producenci i dystrybutorzy nie chcą angażować się w edukację, być może coś innego...

Tak, czy inaczej ja od 11 lat prowadząc firmę SMARTech staram się (poza zdobywaniem klientów oczywiście) przekazywać swoją wiedzę, w miarę możliwości w bezstronny sposób tak, by czytający jednak mógł się czegoś dowiedzieć o systemach, a nie tylko, że my jesteśmy najlepsi.

Aby wspomóc osoby budujące dom w zdobyciu wiedzy, napisaliśmy zatem poradnik o Inteligentnych Domach. Jest on dostępny za darmo w 20 odcinkach przesyłanych mailem każdemu, kto zapisze się na subskrypcję na http://smartech.pl/poradnik?p5=budujemydom Zaznaczam, że w poradniku tym nie namawiamy nikogo do korzystania z naszych usług, nie piszemy nic o firmie, nie będziemy nikogo spamować reklamami itd - starałem się, by treść byłą jak najbardziej rzetelna i obiektywna.

Zapraszam do czytania i dzielenia się ze mna swoimi uwagami (tu, albo w odpowiedzi na maile), ewentualnie sugestiami zmian, czy dodania nowych treści. Chciałbym, by był to materiał edukacyjny, przekazujący wiedzę, co można zrobić, jak i jakie są możliwości na rynku (o wielu z nich sam nie wiedziałem kilka lat temu, a pewnie 90% Polaków nie wie do dziś). Poradnik jest pisany w oparciu o najpopularniejszy w Polsce system KNX/EIB, ale większość z informacji w nim ma ogólne przełożenie na wszystkie systemy.

Na poradnik można się zapisać na http://smartech.pl/poradnik?p5=budujemydom

Pozdrawiam serdecznie,
Mariusz Szepietowski
--
www.smartech.pl - kompleksowe usługi wdrażania systemów
Inteligentnego Domu. Mamy największą ofertę i doświadczenie.





Witam Panie Mariuszu,
wlasnie przez przypadek natrafilem na to forum i Pana opinie.Zgadzam sie z Panem w 100%.Od dluzszego czasu szukam w internecie informacji na ten temat i poza scisle fachowa i jak Pan to nazwal marketingowym belkotem nie znalazlem niczego.Temat ten interseuje mnie juz od pewnego czasu ale nie ma gdzie w Internecie o nim porozmawiac ,wymienic doswiadczenia otrzymac fachowa porade nie tylko od sprzedawcow ale rowniez od uzytkownikow ktorzy z takich systemow juz korzystaja.Dlatego moja mysl powstania Forum o tej tematyce gdzie kazdy bedzie mogl sie w swobodny sposob wypowiedziec,opisac wlasny system w miare zrozumialy dla czytelnikow,odpowiadac na pytania.Miejsce gdzie zainteresowani beda mogli poczytac o roznych systemach,ich zaletach,porownac je,wyposrodkowac ktory bylby dla nich najlepszy i dlaczego je w ogole montowac u siebie.Wiemy dzisiaj ze temat Inteligentny dom jest aktualny zwlaszcza w dobie rosnachych cen energii.O tym wszystkim mozna rozmawiac na tym forum www.inteligentnydom.pun.pl . Zapraszam Pana na to forum tutaj moze Pan opisac swoj system,odpowiadac na pytania i oczywiscie wszystkich ktorzy maja ochote o tym rozmawiac bo musicie sie Panstwo ze mna zgodzic jest to temat rzeka.
Serdeczne pozdrowienla
Marek
Link do komentarza
To że instalacja inteligentna zastępuje tradycyjną instalację elektryczną to gruba przesada. Powiedziałbym raczej, że się uzupełniają. To że światło w pokoju uruchomi czujnik ruchu lub zrobimy to pilotem czy też tradycyjnie łącznikiem na ścianie nie zmiemia w niczym faktu, że żarówka wymaga zasilania z sieci.
Podstawowe pytanie brzmi: ile automatyki nam potrzeba? I czy faktycznie jest czym sterować? Często okaże się że "system" nie bardzo ma czym zarządzać. Ile osób ma np. rolety zewnętrzne z siłownikami albo siłownik zamykający okno dachowe w czasie deszczu? Dla samego sterowania oświetleniem moim zdaniem nie warto bawić się za to w inteligentną instalację.
Link do komentarza
Coś mi się jeszcze przypomniało. Inteligentne instalacje to b. mało precyzyjne określenie. W którym momencie automatyka np. alarmu domowego staje się inteligentną instalacją?
Takie instalacje to nie nowość np. w salach wystawowych, klubach, salach koncertowych. Tam nawet samo sterowanie oświetleniem jest b. trudne - źródeł światła może być kilkadziesiąt czy nawet kilkaset w jednym pomieszczeniu. Zaprogramowanie pewnych gotowych schematów to ogromna pomoc przy obsłudze. Wdomu jednorodzinnym instalacje są nieporównywalnie mniej złożone. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co mi jest potrzebne i do tego dostosować instalacje - może warto nawet tworzyć inteligentny system?
Jak na razie to widzę w nowych projektach np. oświetlenie całej kondygnacji w domu jako jeden obwód i krew mnie zalewa... Albo cały duży dom na jednym wyłączniku różnicowoprądowym - kolejny idiotyczny pomysł na oszczędność.
Link do komentarza
Wracając do motywu oszczędności w inteligentnych instalacjach. Dla mnie jest to bardziej funkcja ciekawej optymalizacji, a przez to i źródło oszczędności. Jeśli ktoś jest bardzo rozrzutny jeśli chodzi o pozostawione zapalone światła lub wietrzy pokój, który jest ogrzewany na 100% to faktycznie inteligentny dom może mu pomóc zaoszczędzić sporo złotówek. Jednak o jakiś konkretnych wyliczeniach nie znając budynku, zachowań mieszkańców absolutnie nie może być mowy.

Jeśli chodzi o oszczędność np. na zastosowanym oświetleniu to faktycznie można to wyliczyć, ale już nie można wyliczyć tego jak efektywnie dane światło zostanie wykorzystane. Teoretycznie światło powinno palić się tylko i wyłącznie w tedy jakaś osoba przebywa w pomieszczeniu. W sterowaniu ogrzewaniem powinno brać się pod uwagę, bezwładność cieplną ogrzewania, porę dnia, przebywanie domowników, rola pomieszczenia w życiu tych domowników, czy właśnie sytuacja wietrzenia, czy nawet nasłonecznienia itp. No i tutaj systemy tzw. inteligentnych budynków faktycznie idą z pomocą.

Tyle że inteligencja systemu domowego to bardziej inteligencja instalatora, programisty, w połączeniu z przemyślanymi instrukcjami od klienta. Samo zainstalowanie systemu nie jest gwarancją jakichkolwiek oszczędności.

Jeśli ktoś mówi, że "Inteligentny Dom" zastępuje instalacje elektryczną to ma chyba na myśli kompleksową usługę instalacji systemu pod konkretny system danego producenta, który dodatkowo faktycznie wymaga specjalnie poprowadzonej elektryki. Na ogół to działa bardzo niekorzystnie na cenę i pracochłonność wykonania takiego systemu... Jednak nie wszystkie systemy wymagają jakiejś specjalnej infrastruktury elektrycznej. W tym miejscu chciałbym polecić system NEXO firmy Nexwell, który właśnie bardzo ładnie integruje się z klasyczną instalacją elektryczną, chociaż jest systemem z przewodową magistralą komunikacyjną.

Co do ilości automatyki w domu... to bez wątpienia już teraz jej ilość jest znaczna, nie zależnie od tego czy jest ona zintegrowana (czyt. INTELIGENTNY DOM) czy nie.
Jakby celem samym w sobie inteligentnych instalacji jest to żeby w ogólnie nie zauważać tej automatyki, tylko żeby ona sama realizowała wszelkie powtarzalne funkcje i to w związkach logicznych które obejmują równocześnie np. rolety, oświetlenie, ogrzewanie, alarm, wideodomofon, bramy wjazdowe... tylko po to by właśnie nie mieć 6pilotów tylko 1, żeby zakomponować oświetlenie z roletami na najbliższą kolację z ukochaną nie szukając 5przycisków na ścianie tylko 1.
Link do komentarza
Od kilku lat obserwuje rozwój "inteligentnego domu" w Polsce. U nas w dalszym ciągu jest to "czarna magia". Wiele osób myśli, że jak zepsuje się w takim systemie cokolwiek to już cały "inteligentny dom" "siada". Tak może jest w systemach zcentralizowanych, ale w systemach takich jak knx/eib, lcn czy xcomfort takie sytuacje nie mają miejsca. Jak się spali nam jeden styk załączający to co najwyżej nie będziemy mogli załączyć jednego obwodu, a nie całego systemu.
Dalej wiele osób uważa, że takie system pobierają ogromną ilość energii, nawet w stanie czuwania. Nic bardziej mylnego. Proszę zauważyć, że np zasilacze eib/knx standardowo produkowane są o mocy 160mA, 320mA i 640mA i napięciu 29V. Znając te parametry łatwo wyliczyć ile kW taki system zużywa miesięcznie. Zapewne nasz system nie pobierze nam energii więcej niż na kilka złotych miesięcznie.

Kiedyś też myślałem, że systemy inteligentnego domu to przerost formy nad treścią. Ale po kilku dniach mieszkania w domu już z zapomnianym systemem x10 zmieniłem całkowicie wyobrażenie. Chociaż x10 to tylko namiastka inteligentnego domu. Prawdziwe możliwości dają dopiero nowsze systemy.

Moim zdaniem licząc tylko na oszczędności z takiego systemu powinniśmy „zaprządz” system inteligentnego domu tylko do sterowania ogrzewaniem, bo tak naprawdę tylko tu są "wielkie" oszczędności. Proszę tylko spojrzeć jakie są największe rachunki za utrzymanie domu - czy to będzie za oświetlenie, za ogrzewanie, czy wodę??
Myśląc o inteligentnym domu tak naprawdę zapominamy co jest jego największą cechą - KOMFORT!!! Podkreślam jeszcze raz KOMFORT!! Dobrze zintegrowany dom z systemem alarmowym, z systemem ogrzewania, klimatyzacji i innymi urządzeniami może naprawdę ułatwić i umilić nam życie.

Cena takiego systemu... no cóż tanie to nie jest. Ale nie przesadzajmy 100tys zł za inteligentny system w domu 200m2 - jest to możliwe i takie systemy się zdarzają. Ale przecież spokojnie można taki dom wyposażyć w inteligentny system oparty nawet na EIB/KNX za 1/3 tej ceny. Nie zmniejszając znacznie funkcjonalności tego domu.

To takie moje luźne przemyślenia na temat inteligentnych instalacji. Ogólnie zachęcam wszystkich, którzy teraz budują dom do przygotowania instalacji pod jakiś system inteligentny – w przyszłości może nie będziemy musieli kuć ścian icon_wink.gif

Jeżeli ktoś ma jakieś konkretne pytania to z chęcią na nie odpowiem.

Pozdrawiam
controlhome
Link do komentarza
Inteligentny dom to bardzo drogi KOMFORT a o oszczędnościach nie ma tu mowy gdyż: sam system to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, co z tego że system jest na 24V i pobiera bardzo mało energii kiedy wszystkie urządzenia i automatyka (rolety, okna , drzwi garażowe , brama i co tam jeszcze aby było czym sterować) to ogromne koszty i wszystko zużywa prąd.
Najlepiej niech panowie co tym handlują niech od razu napiszą że jeśli ktoś ma za dużo kasy i lubi drogie zabawki to coś dla nich.
Link do komentarza
Przerost formy nad treścią. Tak czytam i trudno mi uwierzyć jak ludzie mogą się nabierać na coś takiego jak inteligentny dom. Według mnie to jest potrzeba wytworzona przez producenta i jego reklamę niż ułatwienie życia. Niech ktoś mi wytłumaczy jak mi to może ułatwić życie, jeżeli muszę pamiętać o ustawianiu całej tej elektroniki. Czy tak trudno pamiętać o zgaszeniu światła po wyjściu z pomieszczenia, zakręceniu termostatu w pomieszczeniu nieużytkowanym czy zamknięciu rolet? Myślenia o tych czynnościach mniej niż przy ustawianiu elektroniki a pieniądze w kieszeni leżą. Ot byle 33 tyś jak zapewnia nas "controlhome".
Link do komentarza
Mnie interesuje jeszcze jedna kwestia, wszystkie te niby "ułatwiające" nam życie urządzenia mają zasilanie elektryczne, co się dzieje w czasie przerwy (znowu nie tak rzadkiej) w dostawie prądu??? Stajemy się więźniami własnego domu??? A może nie możemy się do niego dostać jak akurat nie było nas w domu??? Wiecie co ja dziękuję inteligentny to ma być człowiek, a dom to ma być ciepły, przytulny i mój, a nie systemu elektronicznego. Może to i nowoczesne i ble ble ble ale ja chcę mieszkać w domu, a nie w cyborgu, w razie awarii takiego systemu to tylko siąść i płakać, a nie ma urządzań bezawaryjnych. Może jestem 100 lat za... ale tak mi dobrze. Oczywiście to tylko moje zdanie.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Mnie interesuje jeszcze jedna kwestia, wszystkie te niby "ułatwiające" nam życie urządzenia mają zasilanie elektryczne, co się dzieje w czasie przerwy (znowu nie tak rzadkiej) w dostawie prądu??? Stajemy się więźniami własnego domu??? A może nie możemy się do niego dostać jak akurat nie było nas w domu??? Wiecie co ja dziękuję inteligentny to ma być człowiek, a dom to ma być ciepły, przytulny i mój, a nie systemu elektronicznego. Może to i nowoczesne i ble ble ble ale ja chcę mieszkać w domu, a nie w cyborgu, w razie awarii takiego systemu to tylko siąść i płakać, a nie ma urządzań bezawaryjnych. Może jestem 100 lat za... ale tak mi dobrze. Oczywiście to tylko moje zdanie.
Pozdrawiam



Niestety ale w takim błędzie (niewiedzy) żyje większość Polaków. Proszę mi tylko wytłumaczyć jedną rzecz jak systemy automatyki mogą użytkownika uwięzić w domu, albo jak mogą zabronić mu do niego wejść jeżeli ma klucze do drzwi??
Ciągle dziwią mnie takie historie wyssane z palca. Proszę mi wytłumaczyć jak P. w swoim domku włączy oświetlenie jeżeli nie będzie miała P. "prądu"??
Oczywiście jeżeli nie mamy zasilania to nie podniesiemy rolet elektrycznych, czy nie zapalimy danego oświetlenia, albo nie włączymy TV. Taka sama sytuacja występuje zarówno w instalacjach tradycyjnych jak i inteligentnych.
Niestety żadne urządzenie, które jest zasilane energią elektryczną bez "prądu" nie będzie działało zarówno w instalacji tradycyjnej jak i inteligentnej. Jeżeli nie mamy żadnego rezerwowego zasilania to w takiej sytuacji pozostaje nam tylko świeczka.

Co się dzieje w czasie zaniku prądu gdy mamy w domu inteligentną instalację?? To zależy jak bardzo mamy rozbudowany system. Przy najbardziej rozbudowanej wersji z agregatem i upsem nawet nie odczujemy braku zasilania zewnętrznego. Nasz system po prostu sam się przełączy na "własne" zasilanie.
A teraz do rzeczy. Programista systemu zawsze ustala co ma się wydarzyć przed zanikiem zasilania i po jego powrocie tzn. czy wszystkie dane obwody mają wrócić do stanu z przed zaniku zasilania, czy maja być załączone czy wyłączone.

Pozdrawiam
ch
Link do komentarza
A Pan lub Pani ma taki system u siebie w domu?
Bo ja mam znajomego, który sprzedaje pompy ciepła, a u siebie instaluje kocioł na paliwo stałe. Więc gdyby proponował mi PC to bym raczej jej nie kupiła. A gdy rolet nie będę mogła podnieść to będę u siebie w domku czuła jak w grobowcu? No i chyba taki system (rozbudowany) nie jest na każda kieszeń.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Przerost formy nad treścią. Tak czytam i trudno mi uwierzyć jak ludzie mogą się nabierać na coś takiego jak inteligentny dom. Według mnie to jest potrzeba wytworzona przez producenta i jego reklamę niż ułatwienie życia. Niech ktoś mi wytłumaczy jak mi to może ułatwić życie, jeżeli muszę pamiętać o ustawianiu całej tej elektroniki. Czy tak trudno pamiętać o zgaszeniu światła po wyjściu z pomieszczenia, zakręceniu termostatu w pomieszczeniu nieużytkowanym czy zamknięciu rolet? Myślenia o tych czynnościach mniej niż przy ustawianiu elektroniki a pieniądze w kieszeni leżą. Ot byle 33 tyś jak zapewnia nas "controlhome".



"Elektronikę" zazwyczaj ustawia integrator, a nie sam użytkownik. Użytkownik ustala wszystkie parametry instalacji z integratorem a on ustawia "elektronikę". Oczywiście część parametrów może sobie sam zmienić użytkownik, ale jest to na tyle proste że nie wymaga żadnej wiedzy na temat instalacji.
Odnośnie zakręcania "termostatów" czy zaworów to jakoś nie mogę sobie wyobrazić użytkownika biegającego kilka razy dziennie do każdego grzejnika i zmieniającego otwarcie zaworu icon_wink.gif A tak właśnie jest systemami automatyki.
Załóżmy taką sytuację, że mamy sypialnię w której przebywamy tylko rano i wieczorem. Gdy śpimy lubimy chłodniej, a gdy w niej funkcjonujemy to lubimy cieplej. W dodatku gdy nas nie ma też mogłoby być trochę chłodniej.
Uzyskanie czegoś takiego w inteligentnym domu jest podstawową funkcją. Natomiast załóżmy że chcemy coś takiego uzyskać przez przykręcanie "termostatu" przy grzejniku. Scenariusz zapewne wyglądałby tak: z godzinę przed wstaniem należałoby wstać i "podkręcić ogrzewanie", żeby od razu po wstaniu było cieplej. Dalej przed wyjściem trzeba byłoby też "przykręcić ogrzewanie". Następnie wieczorem ta sama sytuacja. Z godzinę przed przyjściem należałoby "podkręcić ogrzewanie", a przed położeniem się do łóżka znowu "przykręcić".
To tylko jedna funkcja takiego inteligentnego domu, a takich ułatwień jest wiele.

Pozdrawiam
ch
Link do komentarza
Cytat

A Pan lub Pani ma taki system u siebie w domu?
Bo ja mam znajomego, który sprzedaje pompy ciepła, a u siebie instaluje kocioł na paliwo stałe. Więc gdyby proponował mi PC to bym raczej jej nie kupiła. A gdy rolet nie będę mogła podnieść to będę u siebie w domku czuła jak w grobowcu? No i chyba taki system (rozbudowany) nie jest na każda kieszeń.
Pozdrawiam



Właśnie buduję domek i taki system sobie instaluję. Oczywiście na początek tylko "wersja podstawowa" ale w przyszłości liczę, że ją rozbuduję. U mnie jest troszeczkę inaczej niż tym Panem od PC. Namiastkę systemu inteligentnego domu mają moi rodzice(tylko salon) i może wkrótce będzie miała siostra. Jeżeli jest P. z okolic Warszawy to przyszłą wiosną zapraszam do siebie na bliższe poznanie systemu.
Gdybym miał dofinansowanie do PC tak jak jest w innych krajach też z chęcią bym sobie coś takiego zainstalował, ale niestety będzie gaz.

Pozdrawiam
ch
Link do komentarza
Cytat

Inteligentny dom to bardzo drogi KOMFORT a o oszczędnościach nie ma tu mowy gdyż: sam system to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, co z tego że system jest na 24V i pobiera bardzo mało energii kiedy wszystkie urządzenia i automatyka (rolety, okna , drzwi garażowe , brama i co tam jeszcze aby było czym sterować) to ogromne koszty i wszystko zużywa prąd.
Najlepiej niech panowie co tym handlują niech od razu napiszą że jeśli ktoś ma za dużo kasy i lubi drogie zabawki to coś dla nich.



Zgadzam się w 100% - to wszystko jest bardzo drogie. Ale jeżeli ktoś ma te wszystkie elementy(rolety elektryczne, bramę garażową elektryczną, bramę wjazdową, wentylację czy klimatyzację, system alarmowy, system nawadniania ogrodu itp. to wtedy koszt samej automatyki wcale nie jest taki wysoki.

Pozdrawiam
ch
Link do komentarza
Cytat

Właśnie buduję domek i taki system sobie instaluję. Oczywiście na początek tylko "wersja podstawowa" ale w przyszłości liczę, że ją rozbuduję. U mnie jest troszeczkę inaczej niż tym Panem od PC. Namiastkę systemu inteligentnego domu mają moi rodzice(tylko salon) i może wkrótce będzie miała siostra. Jeżeli jest P. z okolic Warszawy to przyszłą wiosną zapraszam do siebie na bliższe poznanie systemu.
Gdybym miał dofinansowanie do PC tak jak jest w innych krajach też z chęcią bym sobie coś takiego zainstalował, ale niestety będzie gaz.

Pozdrawiam
ch


Ja nie jestem z okolic Warszawy więc raczej nie skorzystam, acz za zaproszenie dziękuję i cieszę się, że choć niewielu sprzedawców instaluje u siebie ten sprzęt, którym handluje, jak na razie pozostanę tylko przy bramie wjazdowej i garażowej z automatyką. W reszcie domu nie mam potrzeby sterowania elektronicznego.
Pozdrawiam i życzę wielu zadowolonych klientów.
Link do komentarza
Witam wszystkich,
widze ze od mojej ostatniej wizyty na tym forum dyskusja Inteligentny Dom dalej biegnie. icon_biggrin.gif Co do kosztow takich systemow ciagle sie zastanawiam skad wszyscy biora sumy 100 000 zl 30 000 zl ? Wcale sie nie dziwie ze zraza to wielu ludzi do tej techniki.Zapraszam na forum www.inteligentnydom.pun.pl.Na tym forum zobaczycie Panstwo ze mozna zbudowac samemu bez wielkiej znajomosci tego tematu podstawowe funkcje automatyzacji domu nie wydajac wiecej anizeli 1000 Euro.Sam taki system uzywam i nie jestem ani producentem ani sprzedawca takich systemow.Na forum tym jest coraz wiecej informacji zwiazanych z tym tematem.Ciekawa lektura dla wszystkich.Nowy temat "Zrob to sam" podzielcie sie z nami informacjami na temat automatyzacji waszego domu czy mieszkania albo po prostu zapytajcie jak mozna to czy owo u siebie w domu zmienic nie wydajac majatku.A moze macie swoje wizje?chetnie o nich porozmawiamy.
Serdecznie zapraszamy
maruspl
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Cytat

Przerost formy nad treścią. Tak czytam i trudno mi uwierzyć jak ludzie mogą się nabierać na coś takiego jak inteligentny dom. Według mnie to jest potrzeba wytworzona przez producenta i jego reklamę niż ułatwienie życia. Niech ktoś mi wytłumaczy jak mi to może ułatwić życie, jeżeli muszę pamiętać o ustawianiu całej tej elektroniki. Myślenia o tych czynnościach mniej niż przy ustawianiu elektroniki a pieniądze w kieszeni leżą. Ot byle 33 tyś jak zapewnia nas "controlhome".



Nie zgadzam się. W praktyce inteligentny dom jest po prostu bardzo funkcjonalnym i pomocnym mechanizmem - jak komputer zamiast maszyny do pisania.

Taki system wcale nie musi dużo kosztować przy odrobinie zacięcia i chęci nabycia wiedzy można go poskładać samemu:

Inteligenty dom zarządzany przez sterownik PLC

Pozdrawiam,
PJ
Link do komentarza
Cytat

Przerost formy nad treścią. Tak czytam i trudno mi uwierzyć jak ludzie mogą się nabierać na coś takiego jak inteligentny dom. Według mnie to jest potrzeba wytworzona przez producenta i jego reklamę niż ułatwienie życia. Niech ktoś mi wytłumaczy jak mi to może ułatwić życie, jeżeli muszę pamiętać o ustawianiu całej tej elektroniki. Czy tak trudno pamiętać o zgaszeniu światła po wyjściu z pomieszczenia, zakręceniu termostatu w pomieszczeniu nieużytkowanym czy zamknięciu rolet? Myślenia o tych czynnościach mniej niż przy ustawianiu elektroniki a pieniądze w kieszeni leżą. Ot byle 33 tyś jak zapewnia nas "controlhome".



Panie Marcinie. odpowiadam w/g chronologii.
Napewno nie warto budować systemu w mieszkaniu.Chyba, że to duże mieszkanie.

Ma pan rację, a ja ponownie potwórzę INTELIGENTNY DOM to mit. Nie ma inteligentnych domów, są mniej lub bardziej automatyczne.
Jak bardzo jest to przerost formy nad terścią zależy od nas samych.

Czy ułatwia życie? TAK
Pan nie jest w stanie ustawić żadnej automatyki, z prostych powodów wszystko jest przygotowanie dla pana i pod pana.
Kiedy idzie pan uszyć sobie porządny garnitur to kto go szyje pan czy krawiec.

Jak można ułatwiś sobie życie w naszym ID? ( a może nawet zaoszczędzić ? )
przykład ogrzewanie;
co można wycisnąć z ogrzewania?
1.można oszczędzić na ogrzewaniu
- stałe utrzymanie temperatury ( na stopnie celcjiusza) w pomieszczeniu- czyli jeśli jest wyższa temp. od zadanej grzejnik zamykany jest automatycznie
- system automatycznie zamyka grzejniki jeśli pan otworzy okno
- jeśli lubi pan spać w temp. "komfortowej" może pan mieć taką temperaturę zawsze nocą
- może pan manualnie podnieść lub obniżyć temp. zmieniając ją o 0.5 st. C za pomocą kliknięcia aż do temp "sauny"
- po wyjściu z domu i uzbrojeniu alarmu może pan automatycznie obniżyć do minimalnej w całym domu

2. można uchronić swój dobytek
Jak?
- przed wyjściem zawsze musimy sprawdzić dom, ta czy nie? Tak
Ale mamy duży dom, to musimy sporo się nachodzić. Ale możemy.
Z uwagi na to, że części systemu np. KNX ( dlaczego KNX, bo to jedyny otwarty standard na świecie) wykożystują informacje z tych samych źródeł np. z kontaktronów w oknach nasz system powiadomi nas które okno jest otwarte , aktóre tylko uchylone(możliwości) możeny podejść do tego okna nie przechodząc całego domu. Jeśli okna będoą wyposażone w siłowniki system je zamknie automatycznie po zazbrojeniu alarmu.

- ha, nie chcieliśmy tak, chcieliśmy móc wietrzyć dom nawet jak nas nie ma w domu !
A tu zaczął padać deszcz, i velux'y zostały otwarte.
- system może być tak przygotowany, że przy dużym wietrze zwinie rolety, zamknie velux'y gdy zacznie padać deszcz- pana wola

3.światło
to aby tylko fantazji nam wystarczyło, ale oszczędność jest wtedy, jeśli nie świeci się światło tam, gdzie nie trzeba- korytarze, schody, wiatrołap
- jeśli ktoś ma silną potrzebę (a są tacy) nie mieć wyłączników na schodach, korytarzach światło zapala się samo, jak wejdziesz w strefę i gaśnie po wyjściu z niej. to są oszczędności

Wielu ma takie lampy z czujnikiem przed domem, furtką, nie zawsze ładne, zawsze funkcjonalne.
Czasem lampy te zapalają sie same, albo nie reagują na naszą obecność. Ale to z prostej przyczyny tak się dzieje- kupiliśmy ją supermarkecie. Nie była ładna, nie była dobrego producenta, była TANIA. Wykonana została w chinach kupiona na tony i w kontenerze przypłynęłą do Polski.

O komforcie i wygodzie można napisać wiele. Sam fakt tworzenia scen świetlnych daje ogromne możliwości.
Jedno kilknęcie i wszystko się zmienia w/g wcześniej ustalonych potrzeb.
A fantazję można mieć dużą.

Od wielu lat obserwuję rozwój tej dziedziny automatyki.
Napewno ten kierunek rozwoju techniki będzie się dalej rozwijał.
Napewno będzie coraz tańczy.
Napewno będzie z czasem powszechny.
Napewno nie jest to jedyny system, choć jeśli chodzi o otwarty standard - to KNX jest jedyny wykorzystywany w budownictwie mieszkalnym)
Jest wiele systemów, są to systemy zmknięte tzn. nie współpracuję bezpośrednio z urządzeniami innych producentów, są radiowe np. x-comfort MOELERA, czy Funk-Bus GIRY, jest wiel innych i są naprawdę dobre.
Wszystko zależy od tego czego oczekujemy od naszej instalacji.
I najważniejsze -nikt nas nie może do niczego zmusić.

mam nadzieję że, trochę zmieniłem państaw pogląd
Link do komentarza
Witam wszystkich, zgadzam się z przedmówcą, Inteligentne Domy to za dużo powiedziane. Inteligentne Instalacje Domowe to nic więcej jak zintegrowane systemy sterowania poszczególnych instalacji. Dopowiem trochę do ostatniej wypowiedzi:

- chrońmy dobytek:
naturalnie instalacja zintegrowana (magistralna) pomaga nam ochronić naszą posiadłość nie tylko przed włamywaczami, ale także przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, które mogą nas wiele kosztować. wyobraźmy sobie, że podczas naszej nieobecności jedna z rur wodnych pęka, a woda zalewa dom. przykra sprawa, ale może się zdarzyć, instalacja KNX korzystając z czujników zalania zamyka główny zawór wody w budynku. scenariusze z wichurą, czy niespodziewanym deszczem poruszył już kolega przede mną.
kolejna rzecz (gadżet) - symulacja obecności (wiadomo, nas nie ma, a dom wygląda jakby był zamieszkiwany, zapalają się światła, włącza się muzyka itp.)

- oszczędzajmy:
do większości z nas nie przemawiają informacje podane przez producentów sprzętu, mówiące o tym, że z taką instalacją można naprawdę zaoszczędzić. tu sprawa wygląda podobnie jak z kolektorami słonecznymi, nie w każdym przypadku opłaca się je stosować (przy żywotności 25 lat podczas normalnego użytkowania zwracają się po 20 latach). w instalacjach inteligentnych zależy to również od wielu czynników... m.in.: od naszpikowania domu poniekąd zbędnymi gadżetami, tj. zbytnia ilość paneli dotykowych do sterowania domem (przy koszcie każdego z nich ok. 10 tyś zł) sprawia, że inwestycja staje się domem atrakcyjnym technicznie, ale mało opłacalnym. przede wszystkim decyzja o systemie KNX musi być dobrze przemyślana, a system w przyszłości konsekwentnie użytkowany.

To tylko mała część informacji, która przychodzi mi w tym momencie do głowy. w razie jakichkolwiek pytań proszę pisać na forum, bądź kierować je bezpośrednio do nas: kontakt@id-technika.pl, w miarę możliwości będziemy starali się odpowiedzieć na każde z nich. Zapraszamy również przeciwników oraz zwolenników idei inteligentnego budownictwa na stronę poświęconą Inteligentnym Domom www.id-technika.pl
____________________________
www.id-technika.pl
Link do komentarza
Ale taka symulacja obecności może być również źródłem kłopotów! Dlaczego? A jakbyście się poczuli, gdybyście przyjechali do kogoś w odwiedziny (czasami ludzie wpadają do siebie bez zapowiedzi np. będąc przejazdem), a tam światła, muzyczka itp. Tylko nikt was za próg nie wpuszcza? icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Ale taka symulacja obecności może być również źródłem kłopotów! Dlaczego? A jakbyście się poczuli, gdybyście przyjechali do kogoś w odwiedziny (czasami ludzie wpadają do siebie bez zapowiedzi np. będąc przejazdem), a tam światła, muzyczka itp. Tylko nikt was za próg nie wpuszcza? icon_smile.gif



Nie zupełnie tak to działa.
"Aktywna symulacja obecności domowników np. podczas urlopu. Gdy domownicy wypoczywają z dala od domu - jest on atrakcyjnym obiektem dla złodzieja. Funkcja symulacji obecności znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka niemiłej niespodzianki po powrocie z urlopu. Odpowiedni moduł "nagrywa" działania domowników w okresie poprzedzającym urlop, a następnie "odtwarza" je. Efekt jest bardzo przekonujący, gdyż oddaje rzeczywiste działania, które są różne każdego dnia. Można wybrać, które elementy mają brać udział w symulacji, tak aby nie zużywać niepotrzebnej energii np. na włączanie ekspresu do kawy, czy pralki."(cyt. "Zastosowaniasystemów KNX/EXB" mgr inż. Wojciech Wiśniewski, Politechnika Łódzka)
Lecz aby takie zdarzenie w funkcji domu zaszło, muszą być spełnione warunki odpowiadające naruszeniu bezpieczeństwa.
Warunki zostają określone przy programowaniu instalacji, np;
- system alarmowy uzbrojony
- ruch w strefie otaczającej dom wykryty przez czujniki zewnętrzne
- od wykrycia ruchu w czasie większym od założonego "t" nie został rozbrojony system alarmowy

Jeżeli pana znajomi przyjechali symulacja nie uruchomi się jeśli zostaną przed furtką , która i tak jest zamknięta w czasie pana urlopu.
Jeżeli jednak przeskoczyli przez ogrodzenie (a ma pan zażyłe kontakty ze znajomymi) pan jest na wyjeździe, symulacja zadziałała, zawsze mogą do pana zadzwonić.
Może pan mieć funkcję telefonicznie rozbrojenia alarmu i otwarcia drzwi. Ugości pan przyjaciół mimo swojej nieobecności.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Widzę że rozmowa o inteligentnym domu poszła w zupełnie inną stronę. Jeżeli ktoś nie widzi sensu i potrzeby montowania takich urządzeń to po co wchodzi na takie forum? Pokłócić się? Ja mam taki system i jestem z niego naprawdę zadowolony działa poprawnie, ustawiono go raz i jest wszystko porządku instalatorzy przyjeżdżają do mnie 2 razy do roku na serwis wszystko działa tak jak to mówiono na początku. Nie ma możliwości żeby przy nowym budynku który buduje nie wykorzystać tego rozwiązania, może i kosztuje ono więcej od instalacji tradycyjnej ale oszczędności czasu i spokoju psychicznego o jego zabezpieczenie są tego warte. Zdecydowanie polecam.
Link do komentarza
Nieporozumienia i małe rozpowszechnienie takich systemów biorą się chyba z tego, ze system "inteligentnego" domu trzeba uszyć "na miarę".
Za każdym razem inny, nawet z takich samych klocków.
Poza tym...
To system dla ludzi kumatych.
Słabo kumaci nie dadzą jasnych wytycznych co do tego - co im jest potrzebne.
MOŻNA godzinami opowiadać bajki - jakie to fajne, ile oszczędności przyniesie itp.
Ale...
Przyniesie - jak będzie używane!
Często też zupełnie niepotrzebnie stosuje się bardzo zaawansowane technicznie regulatory do zadań prostych, wcale nie potrzebujących takiej regulacji.
Czemu?
- BO SĄ!!!
Przykład?
Wentylacja.
Można zastosować do regulacji wentylacji sterownik mikroprocesorowy z ciągłym i wielopunktowym śledzeniem wilgotności wnętrz. Można pomiary robić i 100 razy na sekundę, regulując prędkość wentylatorów natychmiast w odpowiedzi na każde wahnięcie wyniku pomiaru.
Tylko po co?
Wilgotność średnia domu to stan, który zmienia się bardzo wolno i ustala w ciągu dni a nie milisekund!

A często wystarczy dobre trafienie pioruna w drzewo w okolicy i cały system idzie do piachu!

Uważam, że każdemu według potrzeb - to w tym wypadku dobre podejście.
Dla wielu, pilot do bramy to aż "za dość".

I żeby nie było, że bredzę...
Jestem fizykiem, elektronikiem, automatykiem...
Stawiam takie i podobne systemy od lat.
Czasem nawet, na żądanie klienta, je demontuję! icon_biggrin.gif

Adam M.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam,
na stronie http://www.isys.pl/ jest przedstawiona instalacja inteligentnego domu w systemie eHouse. System współpracuje z komputerem PC w dowolnej formie (Tablet, panel dotykowy itd pracującym pod Windows XP..7).
Mam ten system zainstalowany u siebie w domu i działa bezproblemowo od 5lat.
Użytkownik może sobie dopisywać własne algorytmy sterowania automatyką na PC w oparciu o tworzone logi. Uruchomienie zdarzenia systemowego automatyki z PC jest tak proste jak skopiowanie pliku w Windows
Link do komentarza
Cytat

Witam,
na stronie http://www.isys.pl/ jest przedstawiona instalacja inteligentnego domu w systemie eHouse. System współpracuje z komputerem PC w dowolnej formie (Tablet, panel dotykowy itd pracującym pod Windows XP..7).
Mam ten system zainstalowany u siebie w domu i działa bezproblemowo od 5lat.
Użytkownik może sobie dopisywać własne algorytmy sterowania automatyką na PC w oparciu o tworzone logi. Uruchomienie zdarzenia systemowego automatyki z PC jest tak proste jak skopiowanie pliku w Windows



Jeśli orientuję się system eHouse jest zamknięty scentralizowany oparty na systemie alarmowym.
Czy eHouse jest systemem alarmowym z rozbudowanymi modułami ekspander?
Czy to inteligentna insatalacja czy tylko automatyczna?
Czy uszkodzenie modułu kontrolera np. ogrzewania powoduje,że w całym domu jest zimno? itd.?

proszę przybliżyć temat.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Jeśli orientuję się system eHouse jest zamknięty scentralizowany oparty na systemie alarmowym.
Czy eHouse jest systemem alarmowym z rozbudowanymi modułami ekspander?
Czy to inteligentna insatalacja czy tylko automatyczna?
Czy uszkodzenie modułu kontrolera np. ogrzewania powoduje,że w całym domu jest zimno? itd.?

proszę przybliżyć temat.


AD1,2 System eHouse NIE jest oparty na systemie alarmowym - alarm jest jednym z modułów wchodzących w skład systemu i pracującym niezależnie.

Cały system eHouse składa się z następujących sterowników:

ExternalManager+InputExtendery = sterownik rolet, bram, zintegrowany system alarmowy

CommManager = sterownik, rolet, bram, alarm, zintegrowany moduł GSM, ethernet, powiadomienie SMS - sterowanie przez SMS, eMail, WiFi, Ethernet bezpośrednio z PDA, telefonów komórkowych, alternatywa dla (externalManagera+InputExtenderów).

RoomManager'y (lub EthernetRoomManager'y) = sterowanie pomieszczeniami, ogrzewaniem indywidualnym w pomieszczeniach, oświetleniem, sprzętem Audio / Video / HiFi przez podczerwień. (Sterowanie zdecentralizowane.)

HeatManager = sterowanie kotłownią, wentylacją, rekuperacją, wymiennikami ciepła, kominkiem z płaszczem wodnym + DGP, kolektorami słonecznymi,

LevelManager = sterowanie całym piętrem alternatywnie zamiast kilku RoomManagerów (Wersja Ethernet). (Sterowanie scentralizowane lub instalacja w mieszkaniu.)

Dodatkowo może być do niego podłączony Komputer PC w dowolnej postaci (tablet, panel montowany w ścianę itd). Może być na nim uruchomiona aplikacja do wizualizacji i sterowania graficznego. Obrazy do wizualizacji tworzy się indywidualnie dla każdej instalacji.

Moduły pracują niezależnie od siebie na wspólnej magistrali RS-485 lub w architekturze sieci Ethernet.

Głównym elementem systemu nie jest alarm lecz RoomManager'y do sterowania pomieszczeniami w ilości zależnej od typu instalacji (ekonomiczna, komfortowa, prestiżowa) i ilości pomieszczeń głównych (gdzie zamierza się sterować pilotem podczerwieni i urządzeniami HiFi A/V).

RoomManager w przeciwieństwie do innych systemów, jest zintegrowanym sterownikiem mikroprocesorowym posiadającym zasoby sprzętowe i funkcjonalność wystarczające na sterowanie całego pomieszczenia (a nie np. 1 włącznik + modem). Różnica w kosztach będzie więc spora na korzyść systemu eHouse, gdyż nie płaci się za każdy włącznik, lampkę itd, tylko za cały sterownik.

RommManager posiada np.
12 wejść cyfrowych (do podłączenia włączników, czujników itd).
24 wyjścia cyfrowe (do podłączenia odbiorników energii przez przekaźniki ),
8 wejść pomiarowych ze zdefiniowanymi progami min / max (do podłączenia czujników analogowych – pomiar temperatury, oświetlenia itp). Progom można przyporządkować zdarzenia systemowe np dotyczące wł / wył ogrzewania, oświetlenia itd.
Nadajnik podczerwieni do sterowania sprzętem HiFi/Audio/Video bezpośrednio z RoomManagera i systemu eHouse.
Odbiornik Podczerwieni do sterowania RoomManageram'i z pilota w standardzie Sony.
3 ściemniacze PWM/DC.
Terminarz - kalendarz 248 pozycji.
24 programy pracy (ustawienie wszystkich wyjść, progów pomiarowych wejść analogowych)


W oparciu o powyższe sterowniki można stworzyć instalację zdecentralizowaną:
RoomManager'y, HeatManager, ExternalManager+InputExterndery lub CommManager
lub scentralizowaną:
LevelManager, CommManager, HeatManager. W tym przypadku Alarm i sterownik centralnego ogrzewania działają niezależnie od siebie.


AD. 3 Dla mnie pojęcie inteligentnego budynku to określenie typu „masło maślane” najwyższej klasy jakie do tej pory powstało. Wielu producentów produkujących zwykły alarm, lampkę z czujnikiem ruchu, czy stary poczciwy system kamer przemysłowych piszą o swoim produkcie, że jest to inteligentny dom.

System eHouse jest sterowany na tak wiele sposobów (Panele dotykowe, PC, PDA, Telefon Komórkowy, Pilot Podczerwieni, przeglądarkę WWW, FTP, system plików, Terminarz - kalendarz, programy pracy) przez WiFi, Ethernet, SMS, eMail, BlueTooth, WWW, FTP, Explorer Plików, oraz możliwość tworzenia własnego oprogramowania do zwiększania funkcjonalności sterowników elektronicznych czynią go inteligentnym i otwartym. Umożliwia to wyjście poza naturalne ograniczenia systemów sterowania domem i ich sterowników dzięki możliwości wsparcia systemu
o unikalne algorytmy których nie zaimplementował producent.


AD 4. Co do uszkodzeń to jest jak we wszystkich systemach, zależy od skali uszkodzeń (jeśli zostanie uszkodzony jakiś element sterownika np 1 wejście, 1 wyjście można się przełączyć na kolejne wolne. Na pewno w przypadku uszkodzenia magistrali sterującej system eHouse lepiej by sobie poradził niż system oparty na architekturze 1 włącznik+1 modem. Sterowniki pracują lokalnie nie zależnie od siebie.

Jeśli padnie cały sterownik jest parę opcji:
dla sterownika Centralnego ogrzewania można sterować pracą kotła manualnie i pozostałymi instalacjami CO na czas awarii.

Dla RoomManager'a jeśli padnie 1 można go zastąpić RM z mniej krytycznego pomieszczenia.
Wymontowanie, ze względu na zastosowane szybkozłączki komputerowe (IDC z taśmami płaskimi) trwa mniej niż minutę (od momentu dostania się do niego). Przekopiowanie konfiguracji sterownika z PC i dołączonego oprogramowania też zajmie mniej niż minutę.

RoomManagerem też można zastąpić ExternalManager w przypadku awarii sterownika rolet bram i alarmu.

Ogrzewaniem indywidualnym w pomieszczeniach sterują RoomManagery, które decentralizują instalację i zmniejszają wpływ usterki na dyskomfort użytkowania domu.

Nie mówimy tu o uszkodzeniach losowych jak uderzenie pioruna, klęski żywiołowe, sabotaż itd. Bo to prawdopodobnie odniosło by się podobnie dla wszystkich systemów.

Decentralizacja może także polegać na rozprowadzaniu segmentu instalacji w pomieszczeniu sterowanym przez RoomManager a nie ciągnięciu wszystkich przewodów do jednej centralnej rozdzielni. Koszty przewodów i robocizny są parokrotnie mniejsze niż przy instalacji scentralizowanej.

Poza tym w mojej instalacji jeszcze nie padło nic poza dwoma przekaźnikami przez ponad 5 lat.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam,
moim skromnym zdaniem tzw.inteligentne systemy sterowania to typowe systemy zapewniające pewne udogodnienia w działaniu różnorakich instalacji, łączenie ich w całość.Ale nie ma to wiele wspólnego z oszczędnościami które należałoby liczyć jako okres zwrotu inwestycji.A nie wiem czy ktoś się podjął takiej analizy.
Dla zainteresowanych podaje ciekawy link do systemu xcomfort firmy Moeller na stronie www.systemykomfortu.pl.

http://www.systemykomfortu.pl/artykuly/13-...-domem-xcomfort
Link do komentarza
Cytat

moim skromnym zdaniem tzw.inteligentne systemy sterowania to typowe systemy zapewniające pewne udogodnienia w działaniu różnorakich instalacji, łączenie ich w całość.Ale nie ma to wiele wspólnego z oszczędnościami które należałoby liczyć jako okres zwrotu inwestycji.A nie wiem czy ktoś się podjął takiej analizy.


Tego typu systemy kosztują dużo więcej możliwości i dużo więcej kosztują. Montuje się je przede wszystkim dla wygody, ale też oszczędności. Sceptyk zapyta się gdzie ta oszczędność skoro więcej kosztuje... pojawia się w czasie eksploatacji - na oświetlenie, na ogrzewaniu... Podobnie jest z kasa włożona w lepsze ocieplenie domu lub pompę ciepła. Dobrze zrobiony system będzie dbał m.in. by światło w takich miejscach jak hol i schody nie paliło się gdy nie trzeba, by wychodząc z domu wszystko zgasić, by podkręcić temperaturę jak nikogo nie ma lub wietrzymy. Nad tym wszystkim człowiek nie jest w stanie sam zapanować a automatyka dobrze sobie z tym poradzi.
Link do komentarza
Do Integratora KNX

Ja w swoim domu (150m mieszkalnej powierzchni {Salon+Kuchnia+6pokoi+2łazienki+sauna+hol+garaz+piwnica 100m2}) zainstalowałem wersję komfort systemu eHouse.
dla mnie wyszło to 10 RoomManagerów (sterowniki pokojowe), HeatManager (sterownik kotłowni, rekuperatora, kominka z płaszczem wodnym, dgp, kolektorów słonecznych itd), oraz sterownik rolet,bram i alarmowy.
Za wersję full wypas zapłaciłem poniżej 15000. Instalację wykonałem samodzielnie więc o kosztach nie piszę.
Jest ona całkowicie zdecentralizowana małe skrzynki w pomieszczeniach sterujących z przekaźnikami) które umieściłem w miejscach gdzie zaplanowałem że będą czymś lekkim zasłonięte. Pozwoliło to na lokalne rozprowadzanie przewodów 230V które są najdroższe co dotyczy też nakładów na robociznę. Podejrzewam że dzięki temu długość przewodów zmniejszyła się jakieś 3 razy. Pomimo rozprowadzenia wszystkich wyjść 24 na sterownik długość przewodu 230V jaki zużyłem zmieściła się w 3 KM.
Przewody do sterowników są głównie taśmami płaskimi np. jak do dysku twardego w PC nie trzeba więc pod nie kuć żadnych bruzd by zmieścić je pod tynkiem.


Jakby przeliczyć liczbę wejść, wyjść sterujących aby porównać do innych systemów to moja instalacja posiada:
11*7=77 wejść pomiarowych temperatury (lub innych), (do sterowania podłogówką, kaloryferami, + czujniki temp w podłodze, powietrzu wewnątrz i na zewnątrz z każdej strony).
11*1=11 wejść pomiarowych poziomu oświetlenia,
11*12=132 wejść cyfrowych włączniki, czujniki itd,
11*24=264 wyjścia cyfrowe do włączania urządzeń (odbiorników energi)
10 odbiorników podczerwieni do sterowania systemem przez pilota Sony
10 nadajników podczerwieni do sterowania sprzętem Audio Video, HiFi w zakresie widzialności,
11*3=33 ściemniacze PWM/DC,
42 wejścia czujek alarmowych dla systemu zabezpieczeń
14 niezależnych kanałów sterowania roletami, bramami, markizami w standardzie Somfy,
14 wyjść automatycznie sterowanych sygnałami alarmowymi z czujek (zapalanie świateł zewnętrznych, w piwnicy garażu itd).
16 wejść pomiarowych temperatury dedykowanych automatyce kotłowni i 30 wyjść sterujących pompami, rekuperatorem, bypasami, wentylatorami wspomagającymi, wymiennikami itd.

Daje to bardzo duży zapas wejść i wyjść i nawet jak spali się wejście pomiarowe, cyfrowe czy wyjście można się przełączyć na kolejne, a nie trzeba od razu wymieniać całego sterownika.


Zgadzam się częściowo z przedmówcą, że niektóre systemy są drogie.
Oczywiście są systemy, które nigdy się nie zwrócą.

Jednak biorąc pod uwagę że ja do ogrzewania domu wykorzystuje tanie paliwa (grzeję tylko z kominka z płaszczem wodnym), kolektory słoneczne, rekuperator, gruntowe wymienniki ciepła, magazynowanie energii w dużym zasobniku 1000l myślę, że po 3 latach mieszkania w domu system mi się zwrócił.

Automatyka poza oczywistymi bajerami zapewnia optymalne zużycie energii elektrycznej i grzewczej oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła co na pewno wpływa też na odległości między remontami, zmniejszenie poziomu alergenów, grzybów i pleśni w domu ze względu na to, że nowe, szczelne i wilgotne domy są na to szczególnie wrażliwe.
Dodatkowo najczęściej nie są należycie wyschnięte po mokrych procesach budowlanych, gdyż każdy chce się jak najszybciej wprowadzić. Mi na przykład się bardzo śpieszyło i od stropu nad piwnicą do wprowadzenia się do domu minęło zaledwie 7 miesięcy (budownictwo tradycyjne). Pomimo tego nie mam jeszcze w domu nigdzie śladów grzybów, pleśni, wilgoci itd.
Mam natomiast znajomych, którzy 2 lata po wprowadzeniu się do nowego domu musieli zrobić kapitalny remont z powodu zagrzybionych ścian, łuszczącej się farby i zapachu stęchlizny.

Myślę, że o zasadności instalacji inteligentnych, sposobów ogrzewania, wentylacji rekuperacji trzeba pomyśleć znacznie bardziej długo terminowo. Oczywiście na ogół im jesteśmy bliżej końca budowy tym bardziej oszczędzamy. Ale myślę, że
z drogiej glazury, tynku strukturalnego nie będziemy się długo cieszyli jak zacznie on odpadać np po 2 latach mieszkania.
Do tego jak dla mnie pierwsze 2 lata mieszkania w domu były dość krytyczne (przydało by się to i tamto o czym nie pomyślałem podczas projektowania). Dzięki temu że wyrzuciłem trochę więcej pieniędzy na dociągnięcie przewodów w różne miejsca udało mi się uniknąć paru remontów salonu, kuchni i łazienki.

Link do komentarza
Cytat

Do Integratora KNX

Ja w swoim domu (150m mieszkalnej powierzchni {Salon+Kuchnia+6pokoi+2łazienki+sauna+hol+garaz+piwnica 100m2}) zainstalowałem wersję komfort systemu eHouse.
dla mnie wyszło to 10 RoomManagerów (sterowniki pokojowe), HeatManager (sterownik kotłowni, rekuperatora, kominka z płaszczem wodnym, dgp, kolektorów słonecznych itd), oraz sterownik rolet,bram i alarmowy.
Za wersję full wypas zapłaciłem poniżej 15000. Instalację wykonałem samodzielnie więc o kosztach nie piszę.
Jest ona całkowicie zdecentralizowana małe skrzynki w pomieszczeniach sterujących z przekaźnikami) które umieściłem w miejscach gdzie zaplanowałem że będą czymś lekkim zasłonięte.

Jakby przeliczyć liczbę wejść, wyjść sterujących aby porównać do innych systemów to moja instalacja posiada:



Robe przpraszam że nie odpisałem od razu.
poproszę cię o bardziej przyziemne dane. ilośc pokoi, ilośc stref grzewczych, co, ile i jak jest sterowane, itp. załączenia on/off, ściemnianie czujniki obecności lub ruchu, monitory, panele dotykowe, ilośc grup urządzeń odbiorczych

ilości wyjść załączających czy binarnych nie mają tu istotnego znaczenia.

postaram sie odpowiedzieć najszybciej jak dam radę, lecz z uwagi na realizację obecnego projektu KNX poza miejscem zamieszkania prosze o cierpliwość.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Witam Panie Mariuszu,
wlasnie przez przypadek natrafilem na to forum i Pana opinie.Zgadzam sie z Panem w 100%.Od dluzszego czasu szukam w internecie informacji na ten temat i poza scisle fachowa i jak Pan to nazwal marketingowym belkotem nie znalazlem niczego.Temat ten interseuje mnie juz od pewnego czasu ale nie ma gdzie w Internecie o nim porozmawiac ,wymienic doswiadczenia otrzymac fachowa porade nie tylko od sprzedawcow ale rowniez od uzytkownikow ktorzy z takich systemow juz korzystaja.Dlatego moja mysl powstania Forum o tej tematyce gdzie kazdy bedzie mogl sie w swobodny sposob wypowiedziec,opisac wlasny system w miare zrozumialy dla czytelnikow,odpowiadac na pytania.Miejsce gdzie zainteresowani beda mogli poczytac o roznych systemach,ich zaletach,porownac je,wyposrodkowac ktory bylby dla nich najlepszy i dlaczego je w ogole montowac u siebie.Wiemy dzisiaj ze temat Inteligentny dom jest aktualny zwlaszcza w dobie rosnachych cen energii.O tym wszystkim mozna rozmawiac na tym forum www.inteligentnydom.pun.pl . Zapraszam Pana na to forum tutaj moze Pan opisac swoj system,odpowiadac na pytania i oczywiscie wszystkich ktorzy maja ochote o tym rozmawiac bo musicie sie Panstwo ze mna zgodzic jest to temat rzeka.
Serdeczne pozdrowienla
Marek



A ja znalazłam kilka fajnych informacji na stronie mieszkajbezpiecznie.pl mój mąż nie chciał montować automatyki. Dla niego ważniejszy był system alarmowy. Ja chciałam żeby w domu było mi też wygodnie z niektóymi rzeczami. poszliśmy na kompromis i instalator zamontowała nam system alarmowy, który dodatkowo mógł sterować niektórymi elementami w domu. Teraz nie muszę przed wyjściem biegać po cąłym domu i wyłączać światła po moim synku gdy spieszymy się na popołudniowe zajęcia :-). A mój mąż w końcu się przekonał i też jest zadowolony.
Link do komentarza
Cytat

Gość logicznie wykoncypował,że takie systemy są piękne i atrakcyjne,dopóki działają sprawnie.Słusznie też wykoncypował,że od czasu do czasu coś zaszwankuje i wtedy życie w takim domu może stać się koszmarem.
Przeżycie awarii systemu nawet raz na parę lat jest dla niego wystarczająco zniechęcające.



Całkowicie się z kolega zgadzam. Dla tego ja skłaniam sie do kilku rożnych systemów, np jak sterowanie ogrzewaniem to np można zastosować ten system elektry z satelitami, jak sterowanie roletami to system nice na pilota. itd. Wydaje mi sie ze więcej oddzielnych systemów to większa szansa ze jak nam coś padnie to nie będzie to koszmar ale zwykła awaria.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Powiem tak jeśli chodzi o systemy w polsce to jak dla mnie rewelacyjną oferte inteligentego domu ma firma nexwell. Dobrym jest to że w ich systemie można wybrać co ma być podłączone do systemu dla każdego klientta przygotowują osobny kosztorys i rozwiazania. A co jest najlepsze w tym wszystkim że mają niezły panel do do zarządzania który można ssamemu konfigurować. A oszczedność energii policzą dla Ciebie indywidualnie. No i masz saport całego sprzętu w Polsce bo to firma polska i raczej cena też będzie lepsza niż rozwiązań z zagranicy.
Tu masz link zobacz i sam oceń bo jak dla mnie to nie mają konkurencji w Polsce
Nexwell Inteligentny domek:)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Całkowicie się z kolega zgadzam. Dla tego ja skłaniam sie do kilku rożnych systemów, np jak sterowanie ogrzewaniem to np można zastosować ten system elektry z satelitami, jak sterowanie roletami to system nice na pilota. itd. Wydaje mi sie ze więcej oddzielnych systemów to większa szansa ze jak nam coś padnie to nie będzie to koszmar ale zwykła awaria.


Ale w ten sposób każdy system musisz obsługiwać innym urządzeniem. Mimo wszystko jest to wygodne, jeśli możesz wszystkim zarządzać z poziomu jednego panelu/monitora. W dodatku nie możesz liczyć na współpracę tych systemów, nie mówiąc o tworzeniu jakiejś bardziej skomplikowanej logiki działania.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Ale w ten sposób każdy system musisz obsługiwać innym urządzeniem. Mimo wszystko jest to wygodne, jeśli możesz wszystkim zarządzać z poziomu jednego panelu/monitora. W dodatku nie możesz liczyć na współpracę tych systemów, nie mówiąc o tworzeniu jakiejś bardziej skomplikowanej logiki działania.



A ile masz tych systemów w domu?

-Ogrzewanie elektryczne, sterowanie w każdym pokoju może być zrealizowane przez system elektry ocs4.
-Sterowanie rekuperatorem, reku w 95% chodzi na pierwszym biegu, po co wiec nim sterować?
- podlewanie ogrodu, można zrealizować przez komputer włożony na kran koszt ok 200zł,
- sterowanie otwieraniem bramy i garażu , tego nie rozumiem. Koszt dodatkowego pilota dwufunkcyjnego nice to ok 80zł.
- rolet brak
- sterowanie oświetleniem
- sieć komputerowa , w zupełności wystarcza mi ruter wifi.

Mam pytanie , po co mam za to zapłacić ponad 30tys? Nie powiem , podoba mi się duży dotykowy monitor do sterowania, ale szkoda trochę kasy.

Autorus


Link do komentarza
autorushd - ok, ale dopisz do tej listy jeszcze np. system alarmowy, sterowanie roletami, i kontrolę dostępu. Można by wymienić więcej, ale powiedzmy że system p.pożarowy czy nagłośnienie jest dla bardziej wymagających. Do tego dochodzi możliwość konfiguracji całości według swoich potrzeb. Tzn tworzenie logiki działania integralnej całości. Np. - jak czujka ruchu przed domem wykryje obecność, przełączą się światła w pokojach, załączy telewizor itd... To tylko przykład, ale widać po nim, że posiadając taki system można samemu wymyślić pełno podobnych zachowań.

Do tego dochodzi fakt, że ma się gwarancję jednego producenta. A jeśli coś nawali, tak jak to pisał Adamis, zawsze można wrócić do sterowania "ręcznego", aż do naprawy usterki.
Link do komentarza
Zgadza się - kto co lubi. Jedni lubi wszystko robić samemu, inni wola żeby wyręczyła ich dostępna technologia. Ja akurat należę do tych drugich, bo jeśli automatyka może wykonywać za mnie pewne czynności, to dlaczego ja miał bym tracić na to czas i energię.

Nie chodzi nawet o lenistwo, po prosu czas który poświęcał bym na otwieranie wszystkich rolet, każdorazowe ustawianie ogrzewania czy podlewanie ogrodu, wole wykorzystać w inny sposób. Tym bardziej że, tak jak pewnie większość z Was, mam go często niewiele. Jak by tak podliczyć ile czynności można by wyrzucić z codziennej listy, myślę że można by zaoszczędzić sporo czasu.

Do tego dochodzą sprawy najbardziej praktyczne - czyli wszelkie systemy alarmowe, p.pożarowe. Pozostałe rzeczy są w zasadzie bardzo często dodatkiem. Edytowano przez Saubers (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
to
sobie wyobraź np
plany poszły w....
Ty poprzez wifi w hotspocie, bądź bezpośrednio GSM z drugiego końca świata
możesz zmienić czas opuszczenia rolet, uruchomienia ogrzewania, bądź klimy, bo po co jak Cię nie będzie
ba - wyłączyć żelazko, o którym zapomniałeś, włączyć ekspres, żeby na wejście kawka czekała
a rolety? ano do frontu otwierasz, od tyłu nie, zapalasz światło, odpalasz radio, ktoś, kto to widzi, raczej sądzi, że ktoś jest w chałupie

a to wszystko za pomocą małego palmtopa/palmfona/tabletu
możliwości ograniczone tylko zasobnością portfela
wykorzystaj te swoje 40 kW icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...