Skocz do zawartości

Instalacja fotowoltaiczna - maksymalne wykorzystanie prądu solarnego


Recommended Posts

Wzrost cen prądu i rosnące zużycie energii elektrycznej to główne czynniki przemawiające za montażem instalacji fotowoltaicznej w budynku. Jakie urządzenia zapewnią nam maksymalne wykorzystanie prądu solarnego na bieżące potrzeby, a więc największe korzyści z instalacji PV?
Aby domowa instalacja fotowoltaiczna pracowała w najbardziej efektywny sposób w pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby została zaprojektowana adekwatnie do potrzeb budynku. Oznacza to, że moc instalacji PV powinna być dobrana w taki sposób, aby energia wytworzona przez nią w ciągu roku wystarczała na zaspokojenie zapotrzebowania znajdujących się w domu odbiorników prądu. Przewymiarowana moc instalacji fotowoltaicznej oznacza nie tylko wyższe nakłady finansowe na etapie inwestycji, ale również dłuższy okres zwrotu oraz częściową utratę nadwyżki energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę.

Gdy moc instalacji PV zostanie odpowiednio dopasowana, możemy skupić się na maksymalnym wykorzystanie prądu solarnego w domu. Dlaczego jest to istotne?

Prąd z instalacji fotowoltaicznej – z korzyścią dla nas

 

Instalacja fotowoltaiczna pracuje w ciągu dnia – wytwarza prąd z promieniowania słonecznego. Jest on zużywany na bieżąco przez znajdujące się w budynku sprzęty AGD i RTV oraz inne odbiorniki. Często jednak (zwłaszcza w okresie letnim) instalacja fotowoltaiczna wytwarza więcej energii, niż są w stanie w danej chwili zużyć domowe odbiorniki. Nadwyżka prądu solarnego trafia do sieci energetycznej, gdzie jest magazynowana.

Wprowadzoną do sieci energię możemy odebrać w czasie, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje (np. nocą) lub w okresach, kiedy ilość wytwarzanego przez nią prądu nie wystarcza na pokrycie naszych bieżących potrzeb. Dystrybutor, u którego magazynowane są nasze nadwyżki energii oddaje je nam, jednak pomniejszone o współczynnik ilościowy 0,8 (w przypadku instalacji o mocy do 10 kW). W praktyce oznacza to, że przekazując do sieci 10 kW energii, możemy odebrać 8 kW. Pozostałe 20% to forma opłaty za magazynowanie prądu.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla właścicieli instalacji PV jest więc maksymalne wykorzystanie prądu solarnego na bieżąco, a więc w tym samym momencie, w którym jest on produkowany.

Poziom bieżącego zużycia energii elektrycznej pochodzącej z fotowoltaiki możemy zwiększyć m.in. zmieniając sposób eksploatacji niektórych urządzeń. Chociażby ustawiając sprzęty AGD z możliwością programowania czasu pracy tak, aby uruchamiały się w ciągu dnia, kiedy pracuje instalacja fotowoltaiczna. To jednak nie wszystko...

- Klimatyzacja za darmo
- Ciepło z prądu solarnego

Cały wpis przeczytaj na naszym blogu firmowym TUTAJ

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć,   chciałbym poradzić się w kwestii kanalizacji. Otóż mój problem wygląda tak, że pomiędzy domem a studzienką rewizyjną kanalizacji, którą mam na działce uda mi się maksymalnie uzyskać różnice wysokości 90 cm na 7 metrach odległości.  Daje to spadek rury na tym odcinku około 13%.    Reasumując, na domu spadek 2%, pomiędzy domem a studzienką (7 metrów) 13% i pomiędzy studzienką a główną nitką 4%   Ja wiem, że optymalny spadek to 2% natomiast interesuje mnie czy ktokolwiek był zmuszony użyć tak dużego spadku i u niego to funkcjonuje. Znalazłem kilka informacji, że dopuszczalny jest spadek 15%.   Pozdrawiam Mikołaj.
    • Dzień dobry,  W maju ubiegłego roku zamieszkałem w domu. Dziś zauważyłem około 30 do 50 cm nad oknami dachowymi takie dziwne plamy na membranie. Te plamy na te chwile są suche membrana uniosła się do góry tak jak kartka papieru która jest zmoczona i potem wyschnie. Dach pokryty blachodachówką panelową. Strych nie jest ocieplony. Pomiędzy parterem a strychem legary z drewna i 35 cm wełny mineralnej. Wokół dwóch kominów i we wszystkich innych newralgicznych miejscach takie coś nie występuje.  Macie Państwo pomysły co to i czy to może być groźne ? Podejrzewam że ma to coś wspólnego z wykraplaniem się wody, lub niepoprawną obróbką okien dachowych.  
    • Liczyć na "niezniszczalność" paneli winylowych mógł tylko ktoś, kto nigdy nie miał gramofonu i nie słuchał płyt. Winylowych przecież. Byle czym się przecież rysują, nie tylko szafirową (bardzo twardy materiał) igłą.   Natomiast zupełnie innym materiałem jest laminat. I swoją opinie napisałem znając ten materiał. Kiedyś kuchenne meble były wykończane laminatem. Można też było kupować płyty laminowane, bez podkładu. Czyli tę wierzchnią strukturę, z której niektórzy robili nawet boazerię. Kawałki takiej płyty mam do dzisiaj, przydają się w domowym warsztacie. Jeśli nie będziesz sypał piasku pod nogi, to niełatwo je zarysować na podłodze.     To oczywiste, bo ich powierzchnia wody nie przepuści nawet przez tydzień, ale diabeł leży w szczegółach, czyli krawędziach, jak wcześniej wspominałem. Niby są zabezpieczane, ale nigdy nie wiemy czy nie ma tam jakichś nieciągłości i/lub mikrouszkodzeń Lepiej więc nie przekonywać się, że jednak są.  A woda wejdzie w najmniejszą mikro dziurkę, ale wyjść nią później nie chce. Takie wychodzenie pod postacią pary trwa później miesiące i lata. 
    • Tak tak wodę zbierać od razu bo jak będzie stała to wiadomo że żaden panel nie wytrzyma. Ja się jednak decyduje na panele.  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...