Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Instalacja fotowoltaiczna - maksymalne wykorzystanie prądu solarnego


Recommended Posts

Wzrost cen prądu i rosnące zużycie energii elektrycznej to główne czynniki przemawiające za montażem instalacji fotowoltaicznej w budynku. Jakie urządzenia zapewnią nam maksymalne wykorzystanie prądu solarnego na bieżące potrzeby, a więc największe korzyści z instalacji PV?
Aby domowa instalacja fotowoltaiczna pracowała w najbardziej efektywny sposób w pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby została zaprojektowana adekwatnie do potrzeb budynku. Oznacza to, że moc instalacji PV powinna być dobrana w taki sposób, aby energia wytworzona przez nią w ciągu roku wystarczała na zaspokojenie zapotrzebowania znajdujących się w domu odbiorników prądu. Przewymiarowana moc instalacji fotowoltaicznej oznacza nie tylko wyższe nakłady finansowe na etapie inwestycji, ale również dłuższy okres zwrotu oraz częściową utratę nadwyżki energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę.

Gdy moc instalacji PV zostanie odpowiednio dopasowana, możemy skupić się na maksymalnym wykorzystanie prądu solarnego w domu. Dlaczego jest to istotne?

Prąd z instalacji fotowoltaicznej – z korzyścią dla nas

 

Instalacja fotowoltaiczna pracuje w ciągu dnia – wytwarza prąd z promieniowania słonecznego. Jest on zużywany na bieżąco przez znajdujące się w budynku sprzęty AGD i RTV oraz inne odbiorniki. Często jednak (zwłaszcza w okresie letnim) instalacja fotowoltaiczna wytwarza więcej energii, niż są w stanie w danej chwili zużyć domowe odbiorniki. Nadwyżka prądu solarnego trafia do sieci energetycznej, gdzie jest magazynowana.

Wprowadzoną do sieci energię możemy odebrać w czasie, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje (np. nocą) lub w okresach, kiedy ilość wytwarzanego przez nią prądu nie wystarcza na pokrycie naszych bieżących potrzeb. Dystrybutor, u którego magazynowane są nasze nadwyżki energii oddaje je nam, jednak pomniejszone o współczynnik ilościowy 0,8 (w przypadku instalacji o mocy do 10 kW). W praktyce oznacza to, że przekazując do sieci 10 kW energii, możemy odebrać 8 kW. Pozostałe 20% to forma opłaty za magazynowanie prądu.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla właścicieli instalacji PV jest więc maksymalne wykorzystanie prądu solarnego na bieżąco, a więc w tym samym momencie, w którym jest on produkowany.

Poziom bieżącego zużycia energii elektrycznej pochodzącej z fotowoltaiki możemy zwiększyć m.in. zmieniając sposób eksploatacji niektórych urządzeń. Chociażby ustawiając sprzęty AGD z możliwością programowania czasu pracy tak, aby uruchamiały się w ciągu dnia, kiedy pracuje instalacja fotowoltaiczna. To jednak nie wszystko...

- Klimatyzacja za darmo
- Ciepło z prądu solarnego

Cały wpis przeczytaj na naszym blogu firmowym TUTAJ

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Mam taki XPS - jak się tupnie obcasem, to się wgłębi. Ale jak położysz na nim kawałek OSB czy deski - to możesz młotkiem bić - i nic się nie stanie. Zmierzam do tego, że warstwa dociskowa nie tylko dociska  ale zmienia jakiś nacisk (czegokolwiek z góryY z punktowego na rozłożony na większą powierzchnię. Tak jak wylewka w garażu. Papa tego razej nie zapewni. Szczególnie nagrzana np. I co dalej z tym tarasem - jak te legary są mocowane - do styropianu, czy papy? Projekt budowlany musi takie rozwiązania dać - przynajmniej w opisie technicznym. Może - tylko jakoś trzeba ten styropian przymocować na kleju, piance - bo może dlatego po wichurach widać całe polacie styropianu zwisające z blokow - oczywiście obklejone papą.   legary 2,5 na papie? niezła tam będzie temperatura w słońcu. I dla papy, i dla styropianu. Wtopią się do środka, może nawet w styropian też - 2.5 cm to listwa, nie legar - jeszcze paru plażowiczów - i wcisną . Ale to pewnie wysokość - bo te legary może są jak deska. Tylko jeśli tak - to też nie zapewniają rozlożenia ciężaru równomiernie. Tu się ugnie, tam wyjdzie - po podłoże nie jest twarde.      
  • można to zrobić lepiej przez wyrównanie zaprawą wyrównawczą, ale - olałbym to i zostawił decyzję dekarzowi... natomiast to na co zwrócił uwagę @zenek , jest ważne...   Deski kompozytowe z legarami polecą razem   Legary mocowane (?)/układane na wspornikach... a te wsporniki mocowane/układane na styropianie - jak wsporniki mocowane? do czego? do styropianu? nawet EPS1000? przez papę? Już bardziej wyobrażam sobie długie legary - 6m - mocowane do ściany i  attyk - ale nie w wskazanej w tabelce grubości (2,5 cm)...   Ale tu jest gruntowanie (więc piasek luźny - wykluczony) i klejenie styropianu...   Może projektant i dekarz wiedzą, co robią Może - póki co - nie rób w salonie jakichś wymyślnych, podwieszanych sufitów... zrobisz je po jakichś kilku sezonach z opadami, po których okaże się, że dach-taras nie odfrunie i  sprawdza się... i na kanapę przed telewizorem nie potrzeba jest brać parasola...
  • okna tam raczej nie było nie widać żadnych śladów żeby mogło być
  • To nadproża powinny pozostać po zamurowaniu otworu okiennego.
  • Gość rafwla
   kominek z płaszczem wodnym nie może mieć tego płaszcza w komorze spalania ale nad komorą aby już dopalone spaliny oddały tam ciepło. Wtedy i szyba czysta i właściciel zadowolony
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...