Skocz do zawartości

Czy fotowoltaika jest opłacalna?


Recommended Posts

12 godzin temu, Eksperci Viessmann napisał:

....ale co z operatorami sieci i sprzedawcami energii...

Otóż , to - sieć ta sama, nowej nikt nie stworzy, najwyżej na osiedlach będzie krótsza droga przesyłu + ewentualnie dodatkowy mini-transformator. Bez magazynowania w sieci krajowej i tak się nie obejdzie ale będzie to mniejsza skala. W zimę prawdopodobnie i tak będziemy musieli korzystać z usług monopolisty. Także prawdopodobnie każdy dostanie swój kawałek tortu :)

Link do komentarza
Dnia 8.03.2019 o 11:07, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Otóż , to - sieć ta sama, nowej nikt nie stworzy, najwyżej na osiedlach będzie krótsza droga przesyłu + ewentualnie dodatkowy mini-transformator. Bez magazynowania w sieci krajowej i tak się nie obejdzie ale będzie to mniejsza skala. W zimę prawdopodobnie i tak będziemy musieli korzystać z usług monopolisty. Także prawdopodobnie każdy dostanie swój kawałek tortu :)

Grunt, żeby było sprawiedliwie. Żeby wypracować złoty środek potrzebna jest rozmowa. Cieszę się, że tak dużo instytucji zaangażowało się w projekt ustawy. Mam też nadzieję, że głos każdej z nich, niezależnie od środowiska jakie reprezentuje, będzie brany pod uwagę :)

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
Prawdopodobnie instalacje nie działają jeszcze tak długo żeby można stwierdzić, jaka jest żywotność paneli. Może się okazać, że inwestycja jeszcze nie zdąży się zwrócić, gwarancja na panele się skończy a trzeba będzie kupić nowe, bo stare stracą sprawność.
Link do komentarza
4 godziny temu, Gość wojcio napisał:

Okres zwrotu inwestycji przy skorzystaniu z dotacji to, niestety, ciągle kilkanaście lat. Nie biorąc pod uwagę kosztów ew. awarii.

Nie mogę się zgodzić! To mus być jakaś strasznie dziwna kalkulacja! Instalacje fotowoltaiczne są w stanie zwrócić się  po kilku latach i to bez dotacji!

Mamy system opustów! Instalujemy instalacje na miarę potrzeb, a nie przewymiarowane i drogie... 

Jak to liczyłeś?

Link do komentarza
Gość Tomek
Zapewne duża część tego promieniowania jest odbijana od panelu. Tylko mały procent jest wyłapany i przetworzony na energię słoneczną. A gdyby przed każdym panelem powiedzmy 10 cm, montować ramki z taflą szkła oklejonego folią z efektem lustra weneckiego. Czy to promieniowanie nie byłoby wykorzystane w dużo większym procencie?
Link do komentarza
1 godzinę temu, Gość Tomek napisał:

Czy można zwiększyć wydajność paneli poprzez np. Lustra, czy szkła powiększające. Tak aby wyłapać jak najwięcej tego promieniowania.

Na Saharze wybudowano wieżę, którą otaczają lustra zmieniające swoje położenie wraz ze słońcem. Odbijane światło słoneczne jest nakierowane na szczyt wieży, na którym znajduje się zbiornik z solą. Sól gromadzi dniem ciepło, z którego w nocy produkowana jest energia elektryczna. Ciepła jest tyle, że wystarcza na 14 godzin pracy takiej produkcji.

Możesz spróbować zrobić to w mniejszej skali.

 

https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/energia-ze-slonca-takze-noca-3582.html

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
żadnych szkieł powiększających i skupiających ! Panele pracując rozgrzewają się, im wyższa temperatura tym wydajność spada. Mogą osiągnąć temp 60stopni w upalne dni.
Link do komentarza
Dnia 24.07.2019 o 12:25, Brum napisał:

Info z wczoraj, program "Twój prąd" - dotacje do instalacji PV

https://wysokienapiecie.pl/21408-program-moj-prad-czyli-dotacje-instalacji-pv-przewodnik-co-gdzie-kiedy-jak-ile/

 

Dofinansowanie do 50% kosztów, nie więcej niż 5 tyś.

Wiemy bardzo mało.. żadnych regulaminów, wytycznych. Doradcy energetyczni którzy mają udzielać informacji ws. programu niestety o samym programie dowiedzieli się z mediów... 

 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Taki ukłon od rządzących - Ujednolicona stawka VAT na fotowoltaikę – 8% niezależnie od lokalizacji! Sejm przyjął stosowną poprawkę!

 

Poprawka, przyjęta przez Sejm ujednolica stawkę podatku VAT na instalacje fotowoltaiczne funkcjonalnie związane z budynkiem o powierzchni do 300 m2. Wszystkie takie systemy będą opodatkowane podatkiem VAT na poziomie 8%. Prawdopodobnie nowe przepisy wejdą w życie na przełomie października/listopada bieżącego roku.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Nie wiem jaka opłacalność była kiedyś bo na moim przykładnie, zamontowane panele na garażu, od niedawna VAT 8% kiedyś 23% czyli już 15% oszczędności 17% ulgi podatkowej i 5000zł dotacji, więc to wszystko sprawia że czas zwrotu inwestycji jest znacznie krótszy niż kiedyś.

 

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość EZHome
Każdy mówi o czasie zwrotu, że to się opłaca itd. Ale może więcej konkretów. Wyliczyłem, że dla domu koszt założenia instalacji fotowoltaicznej wyniesie ok 25.000 zł. Z tego dostanę 5.000 zł dotacji rządowej. I ... tyle. Koszt 20 tys wsadzony w instalację zwróci się po ok 13 latach!! Przez 13 lat to ta instalacja może wyfrunąć, zepsuć się, przestać działać na pełnych obrotach itd. Dla mnie fotowoltaika na takich zasadach (nie sprzedajesz prądu, tylko go oddajesz) to bzdura.
Link do komentarza
2 minuty temu, Gość EZHome napisał:

Każdy mówi o czasie zwrotu, że to się opłaca itd. Ale może więcej konkretów. Wyliczyłem, że dla domu koszt założenia instalacji fotowoltaicznej wyniesie ok 25.000 zł. Z tego dostanę 5.000 zł dotacji rządowej. I ... tyle. Koszt 20 tys wsadzony w instalację zwróci się po ok 13 latach!! Przez 13 lat to ta instalacja może wyfrunąć, zepsuć się, przestać działać na pełnych obrotach itd. Dla mnie fotowoltaika na takich zasadach (nie sprzedajesz prądu, tylko go oddajesz) to bzdura.

A dlaczego 25 tys? skoro można za 17,9 tys;

12,9 można odliczyć od dochodu poza dotacja.

Czas zwrotu u mnie 3,5 roku

 

Chcący szuka sposobu a leń powodu.

Link do komentarza

Ja też nie rozumiem skąd się wzięło to 13 lat. Przy założeniu ceny energii 59 gr brutto, rocznym wzroście cen energii na poziomie 7% i współczynniku autokonsumpcji 25% instalacja powinna się zwrócić po około 6 latach z uwzględnieniem ulgi i mojego prądu. Bez - okolo 8 lat. Skro wyszło 13, to założenia w obliczeniach musiały być bardzo niekorzystne.

Link do komentarza
3 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał:

Ja też nie rozumiem skąd się wzięło to 13 lat. Przy założeniu ceny energii 59 gr brutto, rocznym wzroście cen energii na poziomie 7% i współczynniku autokonsumpcji 25% instalacja powinna się zwrócić po około 6 latach z uwzględnieniem ulgi i mojego prądu. Bez - okolo 8 lat. Skro wyszło 13, to założenia w obliczeniach musiały być bardzo niekorzystne.

Ja też nie wiem o czym piszesz ??

Link do komentarza
26 minut temu, Eksperci Viessmann napisał:

Chodzi mi o to że musiały być założone bardzo niekorzystne elementy obliczeń skoro wyszło aż 13 lat

Sadzisz że w całej Polsce są takie same dotacje? W niektórych rejonach można trafić na dobrą że tak nazwie konfiguracje i kumulacje dotacji więc wychodzi zwrot krótszy w latach.

Wystarczy sobie poczytać ostatni nr miesięcznika BD i poczytać artykuł „Fotowoltaika – kiedy to się zwróci?”. gdzie są wyliczone i pokazane w formie tabelki wszystkie warianty co do fotowoltaiki i nigdzie tam nie ma zwrotu 3,5 roku od zainstalowania PV.

Link do komentarza
58 minut temu, Eksperci Viessmann napisał:

O przykładowej instalacji za około 25 tysięcy. Nie wiem skąd wzięło się aż 13 lat zwrotu

 

Chodzi mi o to że musiały być założone bardzo niekorzystne elementy obliczeń skoro wyszło aż 13 lat

 

Sam Gaweł piszesz o 3,5 więc skąd 13?

Przy pełnym pokryciu to wyszłoby 10 lat jak liczyłem a przy przewymiarowaniu to się nigdy nie zwróci.

Link do komentarza
Dnia 5.11.2015 o 15:49, Gość AW napisał:

To jest temat przyszłości. Podobnie było w pompami ciepła. Kiedyś kosmos dziś coraz bardziej powszechne.

Dokładnie, ale ludzie muszą dojrzeć do nowoczesnych rozwiązań. Fotowoltaika to przyszłość tym bardziej, że powietrze coraz bardziej mamy zatrute. 

Link do komentarza
Dnia 29.02.2020 o 21:49, mhtyl napisał:

Sadzisz że w całej Polsce są takie same dotacje? W niektórych rejonach można trafić na dobrą że tak nazwie konfiguracje i kumulacje dotacji więc wychodzi zwrot krótszy w latach.

Wystarczy sobie poczytać ostatni nr miesięcznika BD i poczytać artykuł „Fotowoltaika – kiedy to się zwróci?”. gdzie są wyliczone i pokazane w formie tabelki wszystkie warianty co do fotowoltaiki i nigdzie tam nie ma zwrotu 3,5 roku od zainstalowania PV.

Ja rozumiem, że może być krócej, dlatego pytałem o 13 lat w kontekście że to dużo jak na obecne realia. Ale nieważne, to nie jest to jakoś istotne :P

 

 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

 

Może i jeszcze parę lat temu fotowoltaika była mało opłacalna. Za 1kw płaciło się kosmiczne ceny, ale teraz to juz inna bajka. Są dopłaty, firm się porobiło dużo więc i konkurencja robi swoje. Jak się człowiek dobrze zakręci i dobrze sobie dobierze fotowoltaikę to szybko się inwestycja zwróci. Polecam czytać aktualne informacje z wiarygodnych źródeł.

 

Link do komentarza
21 godzin temu, aaaa napisał:

Otóż nie. Nie każdemu się będzie opłacać. Koniec i kropka.

To jest na tym forum fajne.

Że nikt nikomu nie jest w stanie wmówić czasami sprzecznych informacji i poglądów.

Bo najbardziej sprawdzona informacja zawsze wypływa od zaufanego uczestnika forum, który użytkując dane urządzenie bądź technologię, wie o wiele więcej i uczciwiej przekaże swoje spostrzeżenia, aniżeli producent bądź sprzedawca wspomnianych urządzeń i technologii.

Na tym polega wyższość tego forum nad przeczytanymi informacjami w sieci.

 

Link do komentarza

Oczywiście że nie każdemu. Chociażby dlatego potrzebna jest wizja lokalna. Gdyby wszyscy byli w takiej samej sytuacji, mieli takie same warunki do montażu, to nikt by nie robił wizji lokalnej, nic nie liczył itd. Jednakże generalnie widać to, że produkcja własnej energii jest dla ludzi z roku na rok coraz bardziej opłacalna i temu ciężko zaprzeczyć. 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Melex
Róbta co chceta ja chciałem instalację 9,6kw i wyszło ,że mi się nie opłaca. Mam nocną taryfę z której sporo korzystam i w bilansie 4 miesięcznym za 1kwh prądu wychodzi mi 0.48 zł wliczając w to abonament,opłaty vat itd (enea) pierwsza taryfa mnie kosztuje 0.70 druga 0.30 Sprawdziłem rachunki sprzed 21 lat i nocna podrożała o 60% a dzienna o 70% co oznacza że średnio lekko ponad 3% inflacji na rok Nie wydane na fotowoltaikę pieniądze można zainwestować tam , gdzie wygenerują większy zysk (zarobią na ten prąd) natomiast wydając te pieniądze , już nigdy ich nie zobaczymy. Jak źle obliczycie sobie panele ,to będziecie dokupywać prąd po dziennej stawce,bo nocnej już nie ma.... Za mała instalacja-dokupujecie drogie kw za duża instalacja - przepadają wam kw Ktoś na YouTube chwalił sie że ma instalacje 6kw i za rok płaci 1200 zł (niby tylko) U mnie 6 osób i dom 200 metrów (w domu 2 kuchnie na prąd) a rachunek na niecałe 400zł /2mc czyli 1200 zł to u mnie 6 miesięcy. Ja nie polecam, za to namawiam do wymiany sprzętu na energooszczędny bo UWAGA 20 lat temu za prąd płaciłem 450-550 zł czyli więcej niż dziś. Popatrzcie na rachunki za wodę (i ścieki) i tu szukajcie oszczędności -zaczyna się robić droższa od prądu :-(
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

sytuacja zwykle trochę bardziej skoplikowana...

Czasami nie wystarczy dołożyć paneli, do całości instalacji może trzeba dołożytć optymalizatory - bo np. wędrujący cień (to może znacznie podrożyć koszt inwestycji)...jak zawsze - to samo można zrobić na kilka sposób, zwykle nie ma jednego, złotego środka...

Link do komentarza
Dnia 26.06.2020 o 18:11, aaaa napisał:

sytuacja zwykle trochę bardziej skoplikowana...

Czasami nie wystarczy dołożyć paneli, do całości instalacji może trzeba dołożytć optymalizatory - bo np. wędrujący cień (to może znacznie podrożyć koszt inwestycji)...jak zawsze - to samo można zrobić na kilka sposób, zwykle nie ma jednego, złotego środka...

Dokładnie, każda inwestycja jest inna, każdy budynek i warunki do lokalizacji elektrowni powinien być indywidualnie oceniany i projektowany. 

Pamietajmy jednak, że jeśli nie ma możliwości lokować fotowoltaiki na dachu, pozostaje jeszcze grunt, garaż czy inne.... mamy ujednoliconą stawkę VAT, więc nie ma z tym problemu.

Link do komentarza
Dnia 7.07.2020 o 06:23, Gość Maciek napisał:

Płace za prąd około 70pln na miesiac, czy w moim przypadku zmiana na panele sie opłaca? Chyba raczej nie....

Jakie roczne zużycie energii? 

Instalację zawsze można założyć - dzisiaj wychodzi dodatkowo Mój Prąd - dotacja i ulga termomodernizacyjna, więc system jest dużo tańszy w rzeczywistości, ale oczywiście najbardziej opłaca się tym, którzy zużywają dużo i mają wysokie rachunki - wtedy opłacalność jest widoczna bardzo wyraźnie. 

Edytowano przez Eksperci Viessmann (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

U nas panele świetnie zdają egzamin. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że się zdecydowaliśmy na montaż. Duża w tym zasługa oczywiście firmy montażowej, która dobrze zaprojektowała instalację. Ważny jest odpowiedni dobór mocy. My montowaliśmy z firmą PGM Fotowoltaika, którą mogę szczerze polecić, bo naprawdę znają się na rzeczy.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Fotowoltaika to nie kwestia opłacalności tylko niezależności od dostawcy i zmian cen energii. Instalacja PV powinna się zwrócić po 6-7 latach. Okres ten prawdopodobnie jeszcze się skróci z uwagi na różnego rodzaju dofinansowania, dużą konkurencję wśród producentów i monterów. Postęp technologiczny prawdopodobnie tez wpłynie na obniżkę cen elementów instalacji PV.

Link do komentarza

Myślę, że to niebawem będzie stały element krajobrazu. Produkcja energii elektrycznej we własnym zakresie jest kolejnym krokiem do ochrony środowiska. Z każdym kolejnym rokiem panele i przetworniki będą miały większą sprawność i uzysk będzie jeszcze większy z tego samego poletka na dachu. Montaż tego zawsze istotny element całej inwestycji. Elektrownia nad głową to już nie są żarty. Myślę, że jeszcze kilka razy zmienią się zasady dofinansowania oraz rozporządzenia dotyczące zabezpieczenia instalacji PV.

Link do komentarza

Oczywiście, ale to zdanie "Drugiej Strony". Potrzebna będzie zmiana regulacji, restrukturyzacja sieci energetycznej. Konsument staje się producentem, a dotychczasowy dostawca energii musi się w tym wszystkim odnaleźć i na czymś zarabiać. Utrzymanie sieci i buforowanie energii oraz koszty poniesione na restrukturyzację zostaną pewno okupione zwiększeniem "daniny" dla dostawcy z 20% na ..? To tylko jeden z tematów, a takich tematów na różnych platformach pojawia się bardzo dużo. Lawina zachwytu i wątpliwości ruszyła. Ja bym posiłkował się relacjami od niemieckich sąsiadów, u których panele PV pojawiły się na dachach kilka lat wcześniej. Błędy organizacyjne, technologiczne i ustawowe pewno już zostały ujawnione kilka razy i zniwelowane. trzeba zatem czerpać z tych doświadczeń.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Prosze państwa, gdyby Panstwu zależało rzeczywiście na ekologi to pozwoliłoby każdemu gospodarzowi rolnemu w Polsce na budowe wiatraka o mocy choćby 20 kw, a nie zbawki na dachu, wtedy prodykcja prądu wynosiłaby rocznie 150 Mwh na dom. Prąd produkowany bylby w czasie nazimniejszym i noca, czyli kiedy trzeba najbardziej. W lecie to nie trzeba energi tylko ochłody.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...