Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Jaki otwór pod drzwi wejściowe?


Recommended Posts

Czy mógłby ktoś udzielić informacji jaki powinien być otwór pod drzwi 100/210?

 Majster zostawił otwór 110/245cm bo mówi że kiedyś zrobił niższy i komuś nie pasowało ale nie pamiętam z jakiego powodu. Posadzka i ocieplenie liczę 15cm więc zostaje 230cm. A na co te dodatkowe 20cm? Podwalina chyba zawiera się w posadzce? 

Czy w przypadku drzwi można zastosować podwójną ościeżnice (systemową?) na którą można najechać styropianem żeby zmniejszyć mostki? Tak jak się to robi w oknach. 

Czy jeśli otwór jest wyższy to można to przy montażu zamurować? 

Link to postu

Uwzględniamy wysokość ościeżnicy - a nie samego skrzydła -  i planowaną wysokość wszystkich warstw podłogi. Na szczelinę montażową nawet z nadmiarem, zostawiamy do 5 cm (powyżej ościeżnicy). Proszę sprawdzić jaka jest wysokość ościeżnicy wybranych drzwi.

Styropian ocieplający ściany może nachodzić na krawędzie ościeżnicy.

Link to postu

Ja zapytam o te 245 - skąd dokąd jest to mierzone? Od gotowej podłogi czy jeszcze przed jej wylaniem. Pytam, bo co majster to inna religia w tym temacie. 245 na gotowej podłodze to tak nie za bardzo, bo wejdzie Ci tam albo mikroskopijne naświetle albo trzeba będzie podmurować.

Link to postu

Do szerokości otworu 110 cm można "przypasować" większość rynkowych drzwi o koniecznym świetle przejścia 90 cm, których szer. zewn. ościeżnicy wynosi zwykle 104-108 cm. Tego zatem bym nie zmieniał- chyba że wybrane będą innej szerokości.

Niezrozumiała jest wysokość 230 cm od gotowej podłogi, dla otworu, który projektant ustalił na 210 cm :icon_rolleyes: 

Być może, na tej elewacji są nadproża okien na wysokości 230 cm i majster chciał zabłysnąć jednakową wysokością...

Praktycznie wszędzie zakup podwyższonych drzwi lub naświetla będzie za niemałą dopłatą do tzw. standardu, który oscyluje w granicach własnie 210-212 cm od gotowej podłogi.

  • Lubię to 1
Link to postu
19 minut temu, dedert napisał:

A czy stosuje się jakieś docieplenia ościeżnic drzwi, jakieś grubsze cieplejsze może? Nadproża okien są jeszcze wyżej, projektowo 

Jest to zagadnienie dosyć szerokie, na które trudno odpowiedzieć jednoznacznie, nie znając producenta, modelu drzwi i tego, co można połączyć z ościeżnicą systemowo bądź kombinując z rozwiązań dostępnych na rynku.

Absolutnie unikać ościeżnic stalowych, które jeszcze wciskają niektórzy sprzedawcy do drzwi zewnętrznych.

Za to wybrane aluminiowe, są jeszcze dodatkowo ocieplone wewnątrz.

Bezspornie zalecam pod progiem jakąś podwalinę, np. systemowe poszerzenie lub np. purenit, klinaryt- bowiem zwykle 2 cm próg alu postawiony bezpośrednio na posadzce to proszenie się o kłopoty.

Po bokach, przy drzwiach otwieranych na zewn. mozna rozważyć także poszerzenie w celu lepszego docieplenia futryn- zwykle jest tam ok. 1 cm do zawiasów i to wszystko.

Można rozważyć- jeżeli szerokość otworu na to pozwala, stąd jest to rzadko praktykowane.

Na górze można "wkliknąć" jakieś kilku cm poszerzenie- nawet w celu ułatwienia, ewentualnego zdjęcia skrzydła. Zwykle nałożenie ocieplenia w granicach 3 cm, nie pozwala na późniejsze zdjęcie skrzydła z zawiasów. Kilka cm ale nie 20 cm.

  • Lubię to 1
Link to postu
  • 7 miesiące temu...

Pytanie, które tu padło to ważna kwestia, która związana jest z prawidłowym montażem drzwi. A warto przypomnieć, że prawidłowy montaż to 99% sukcesu, który odpowiada za poziom bezpieczeństwa oraz komfortu cieplnego domowników.
Polecamy zapoznać się z ważnymi informacjami, z którymi warto zapoznać się przed montażem: https://gerda.pl/blogerda/drzwi-zewnetrzne-i-wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-ich-prawidlowym-montazu/

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...