Skocz do zawartości

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym


kazik693

Recommended Posts

Hej,

 

Jestem posiadaczem nowego domu szeregowego z ogrzewaniem podłogowym na całym parterze. Z racji tego, że idzie sezon grzewczy powoli zaczynam myśleć o jakimś zautomatyzowaniu mojej podłogowki. Podłogowka wygląda tak, że na okolo 45 m2 są 4 obiegi i rozdzielacz jak na foto. Chciałbym otrzymać poradę jak rozwiązać system sterowania. Nie chciałbym też wydać na to "majątku" chodzi mi o sensowne i przestępne rozwiązanie. Myślę, że na tej całej powierzchni udałoby się zamontować jeden sterownik plus 4 siłowniki na kazda pętlę. Teraz pytanie jakiego systemu użyć...

 

Z mojej amatorskiej wiedzy chciałem zrobić coś takiego: https://allegro.pl/oferta/zestaw-sterujacy-do-podlogowki-silownik-regulator-8541793995?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo-ogrzewanie-łazienka&ev_adgr=Ogrzewanie&gclid=CjwKCAjw-5v7BRAmEiwAJ3DpuHmZKa8qkcgAgR3OY_OxPRj5X2D03qcFDcIKzuO9wZl5asN-DfmTnhoCskkQAvD_BwE

 

Do tego dorzuciłbym 3 dodatkowe siłowniki. Co sądzicie?

Jeszcze jeden temat kazalem inwestorowi puscici w scianie kable skrętka eth pod przyszłe sterowniki lecz chyba nic  z tych kabli nie bedzie bo do sterownika idzie prad 230v?

 

Pozdrawiam

 

20200315_150518.jpg

Link do komentarza

Jest kilka firm które oferują sterowanie do różnych systemów grzewczych, urządzeń grzewczych, zaworów, siłowników etc. Salus (z linkowania), Auraton itd.

Mając na uwadze temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, jest kilka kombinacji. Urządzenie grzewcze czyli kocioł lub/i pompa ciepła powinna być też sterowana przez tzw. czujniki pogodowy z odpowiednimi nastawami krzywej grzewczej. Sterowanie w funkcji temperatury w pomieszczeniu/pomieszczeniach to niezbędne minimum.

Link do komentarza

Tak. Zawór RTL w zasadzie. Regulacja przepływu w instalacji podłogówki przy danej temperaturze medium (do którego kocioł/pompa ciepła) podgrzeje medium (wodę) w obiegu. Przy kilku obiegach lepiej jest zastosować zawór mieszający tak coś mi hydraulik mówił :) Tak czy inaczej. Chodzi o regulacje przepływu wody o danej temperaturze w układzie a zawężając  - w danej strefie grzewczej.

 

Ps. Tam widę chyba układ pompowy z zaworem mieszającym "na oko".

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...