Skocz do zawartości

Fundament


Recommended Posts

Witam, bardzo proszę o radę... Mam dom prawie 100 letni, który stoi i nic mu nie dolega... Planuję rozbudowę mam już zgodę na zagospodarowanie terenu. Zrobiłam badanie gruntu.. I jest piach, glina itp problem zaczyna się na 3 m gdzie jest namul gliniasty i dalej piach potem humus.. Konstruktor proponuje pale lub wymianę gruntu. Czy ja muszę robić tak ogromna dziurę na 4m? Czy można na tym postawić poprostu płytę? 

Link do komentarza

Jakie są w końcu kolejne warstwy gruntu? Licząc od powierzchni terenu:

- humus (ziemia urodzajna) - jaka grubość warstwy?;

- piasek - do 3 m grubości;

- namuł gliniasty - jaka grubość warstwy?

- znowu piasek?

Bo  się pogubiłem czytając opis.

Nie znam dokładnie warunków tej działki, ale jeżeli do 3 m jest piasek, to nie widzę uzasadnienia żeby komplikować sposób wykonania fundamentów. O ile w planie nie ma zrobienia piwnicy. Fundament będzie sięgał ok. 1 m poniżej poziomu terenu. Zostają jeszcze 2 m nośnych warstw. O ile dobrze rozumiem opis.

Jak posadowiony - na jaką głębokość - jest ten istniejący budynek?

Link do komentarza

Wynika z tego, że trudny grunt (pył) zaczyna się co najmniej 2 m poniżej poziomu terenu. Czym projektant w takim razie motywuje propozycję budowy na palach lub w wymiany gruntu?

Nie znamy dokładnie sytuacji i nie wiemy co ma zostać wybudowane. Jednak wykonanie płyty fundamentowej prawdopodobnie będzie znacznie łatwiejsze.

Z kolei wzniesienie budynku z drewna oznacza mniejsze obciążenie gruntu. Co w tej sytuacji jest korzystne.

Link do komentarza

Dziś robiłam drugi raz badanie i wychodzi, że jest np poniżej 2m trochę namułu czyli 0 nosnosci, a w drugim otworze jest namul dopiero na 3,3m, gdybym robiła odwierty tylko 3m to nikt by może nie wiedział co tam jest, ale projektant chciał na 6m. Konstruktor uważa, że nie da się tego inaczej obliczyć bo namul może osiąść i dom wtedy też. 

Link do komentarza
13 godzin temu, Lauralena88 napisał:

Dom to bliźniak połączony z 3 innymi budynkami, chcemy go rozbudować o 100 parę metrów. Fundamentu około 55m2 i reszta na 1 p. Więc wykopy pod domem na 5m odpadają. 

Jak piętrowy to jednak radzę skorzystać z rady konstruktora.

W ziemi bywa tak czasem, że grunt nośny się raptownie kończy, dlatego robi się badanie. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...