Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Działka rolna - zakup


Recommended Posts

Witam,

Mam możliwość kupno działki (aktualnie rolnej - klasa IIIb) ale w momencie gdy zostanie odrolniona (koszt odrolnienia po stronie sprzedającego), mnie natomiast martwi opłata roczna (płatna przez 10 lat) w kwocie 10% kosztu odrolnienia. Kilka dodatkowych faktów:

a) sąsiednie działki są częściowo zabudowane około 5/6 domów jednorodzinnych

b) nie ma planu zagospodarowania przestrzennego natomiast jest dostępne studium, w którym ten teren przeznaczony jest na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną

c) działka leży przy drodze (wydzielona z tefo samego terenu) z instalacjami typu kanalizacja, prąd, gaz, wodociąg

Oczywiście transakcja dojdzie do skutku wyłącznie w momencie gdy działka zostanie odrolniona. Rozumiem, że po odrolnieniu działki nie ma opcji by nie otrzymać warunków zabudowy / pozwolenia na budowę ? Jak to wygląda z tą opłatą coroczną, można tego uniknąć ? W ustawie widnieje zapis, że dla budynku jednorodzinnego, na który przeznaczy się do 500 m2 jest się zwolnionym z opłaty. Jak to wygląda w praktyce ? Czy biorąc pod uwagę odległe plany jeśli chodzi o budowanie na tej działce (za minimum 5 lat) można się czegoś obawiać ?

dzięki za pomoc,

Edytowano przez ad87 (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Samo odrolnienie nie decyduje o możliwości budowy, jest tylko jednym z warunków uzyskania WZiZT dla planowwanego obiektu i po spełnieniu innych warunków. Opłaty wnoszone są po zmianie sposobu uzytkowania gruntów rolnych -  w praktyce po uzyskaniu pozwolenia na budowę/zgłoszeniu , ale w tak odległym czasie przepisy mogą się zmienić.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, czyli odrolnienie i wydane warunki zabudowy nie są żadną gwarancją w przypadku gdy temat ten rozciągnie się w czasie? Nie chciałbym być ślepym optymistą ale co mogłoby sie wydarzyć by nie móc wybudować domu na takiej dzialce w przyszłości? 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.09.2020 o 22:12, ad87 napisał:

 Jak to wygląda z tą opłatą coroczną, można tego uniknąć ? W ustawie widnieje zapis, że dla budynku jednorodzinnego, na który przeznaczy się do 500 m2 jest się zwolnionym z opłaty. Jak to wygląda w praktyce ? Czy biorąc pod uwagę odległe plany jeśli chodzi o budowanie na tej działce (za minimum 5 lat) można się czegoś obawiać ?

dzięki za pomoc,

Do 500m2 jest bez opłat - tu musisz się zmieścić ze wszystkim, co planujesz wybudować (dom, garaż, droga dojazdowa itp)a jeśli architekt nie zmieści się na tych 500m2 to za każde dodatkowe 100m2 będziesz musiał zapłacić.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...