Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Prawidłowe łączenie rur elastycznych spiro w wentylacji grawitacyjnej


Recommended Posts

Witam, 

co sądzicie o wykonanym u mnie łączeniu rur na strychu?
Jak dla mnie, nie-fachowca, to wygląda na tymczasową robotę na „odp......się”, ale może się nie znam.  
Wykonawca twierdzi, że jest ok. 
Możecie ewentualnie podzielić się zdjęciami prawidłowo połączonych rur? Jakoś nie mogę znaleźć w necie. 

79942122-A349-45C3-8AE5-30A77FF2C25E.jpeg

CD0CC828-C3C4-4F6F-8DA2-8184890D0135.jpeg

41132DD9-5880-4939-915E-79AE25732A61.jpeg

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że chodziło o redukcję przekroju rury i co było pod ręką się przydało - mówię o tym białym odcinku rury. Najważniejsze to zachowanie szczelności połączeń. Oczywiście estetyka też jest ważna. To jest wentylacja grawitacyjna? Czemu część przewodów jest izolowana jak w systemach rekuperacji ?

Połączenie powinny być zrobione za pomocą nypli. Tu przykłady oferty alnor

https://www.alnor.com.pl/index/produkty-pl/kanaly-i-ksztaltki-okragle/zlaczki/ns.html

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ma być wentylacja grawitacyjna? No to przy takim sposobie prowadzenia kanałów nie ma ona szans działać prawidłowo. Osobna sprawa to użyte materiały i ich średnice. Takich elastycznych rur to można użyć do połączenia pionu kanalizacyjnego z wywiewką ponad dachem. Bardzo ciekawe jak te wentylacyjne "kominy" wyglądają właśnie powyżej dachu. I jak to coś ma przejść odbiór kominiarski.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To tak będzie wisieć na tym strychu?

Ja mam dla parteru wybudowany komin. A na poddaszu z dwóch pomieszczeń gdzie będą wentylatory i od kanalizacji idą ładnie przy ścianie szczytowej na sama górę rury PCV.

 

Tak się wtrącam bo tez mam grawitacyjną ale takich rur nie mam i 3 pomieszczenia na poddaszu nie mają wentylacji.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • a tu akurat pozytywne zakończenie takiej sprawy, więc można
  • Gość Agent
   Gdzie jest zapis o tym że może wezwać policje ? Mój sąsiad ma samowole którą użytkuje i nic mu nadzór nie może zrobić. Nawet jest sądowny nakaz rozbiórki podtrzymany....
  • Zarówno wieszaki jak i kątowniki wydają się dobrym rozwiązaniem. Tylko cały czas martwi  mnie to ze przy wieszakach muszę zrobić min. 2 otwory na stronę L+P czyli 8 na Belkę  Kątownik wymaga 1 otworu na stronę czyli 4 na belkę Natomiast szpilka tylko 2 otwory na Belkę. Przy 15 belkach to przy szpilkach tylko 30 otworów a przy Wieszakach 120.    przy 120 otworach prawdopodobieństwo ze któryś wypadnie na zbrojeniu jest dosyć spore dodatkowo szpilkę wiercę centralnie w środku wieńca kątowniki tez. Przy wieszakach wypadało by zrobić to w otworach najdalej od siebie odsuniętych. Duże prawdopodobieństwo pęknięcia wieńca. Tak mi się wydaje. 
  • OK. Ściana z cegły, bloczków - ma mniejszą sztywność wewnętrzną, pod ciężarem z góry działa plastycznie, siada równomiernie, a część naprężeń - różnych - przejmuje zaprawa, reagując elastycznie. Dzięki temu taki mur (oczywiście odpowiedniej grubości konstrukcyjnej - dla cegły 24, 38 cm) - nie pęka, jeśli ma stabilny fundament, a nawet jeśli pęknie, często nie oznacza niebezpieczeństwa.   Natomiast mur betonowy o malej grubości, nawet mając większą wytrzymałość i sztywność na siły z gory, ma z kolei stosunkowo małą wytrzymalość na zginanie, co może skutkować łatwo jego pęknięciem. W płycie niezbrojonej nie ma takich plastycznych "fug" mogących przejąć naprężenia - beton ma mniejsze tolerancje w tym zakresie, niż zaprawa wapienna, lub cement wap., a nawet sytem murowania na cemencie. Jeśli pęknięcie jest poziome, no to może się to trzymać na zasadzie klockow polożonych na sobie, jeśli ukośne w poprzek szerokości takiej ścianki - no to taka ścianka się po prostu może zlamać,a przynajmniej łatwo mogą nastąpić przemieszczenia fragmentów ściany. Zbrojenie takiej scianki ma temu przeciwdzialać - tym siłom poprzecznyym i wwyniku pęknięciom , a także rozpadnięciu się płyty betonowej na części w razie peknięć. Jak w płycie stropowej - przy czym pęknięcie juz oznacza poważną wadę.  To nazywam "podzbrojeniem" - termin niefachowy. Jednak zbrojenie takiej ściany w porownaniu do zbrojenia stropu - jest o wiele oszczędniejsze. 
  • Gdzie napisałem że nie wiem nic o takich konstrukcjach? Uważasz, że wieniec w stropie żelbetowym nie jest konieczny? Być może jest jakaś konstrukcja stropu żelbetowego bez wieńca, jednak osobiście nie znam takiego typu stropu, poza szkieletową konstrukcją, płytową (i tak różnie bywa), być może jakiś jeszcze wyjątek - poza regułą - ale to znowu nie dotyczy tematu.    Na pewno taki będzie potrzebny po oparciu przedmiotowego stropu żelbetowego na przedmiotowej ściance 12 cm - może kilka:      
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...