Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

9 godzin temu, niusiar napisał:

Witam, czy potocznie zwany blaszak bez drzwi spełnia wymogi wiaty? Zgodnie z definicjami wiata to również: obiekt który nie ma jednej ściany.

spełnia do 35m2 możesz go zbudować gdzie chcesz na działce jednak zachowując co najmniej 3 metry od granic działki, wystarczy zgłoszenie do PINB ze szkicem , zalączniki określa własciwy PINB

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiata do 50 m2 nie wymaga nawet zgłoszenia. Stąd pytanie czy blaszak trzy ściany plus dach będzie wiatą w myśl prawa. 

58 minut temu, Elfir napisał:

nie. garaż blaszany to garaż blaszany a wiata to dach na słupach

"Zgodnie orzecznictwem sądów administracyjnych wiata jest to samodzielna, lekka budowla, posiadająca dach, nie obudowana ze wszystkich stron ścianami lub nawet w ogóle ścian pozbawiona, której celem jest ochrona miejsca lub rzeczy przed oddziaływaniem atmosferycznym."  Czyli wystarczy że nie ma jednej ściany. 

 • Dziękuję 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Elfir napisał:

Niekoniecznie. Warto przeczytać orzeczenia sądów. Liczy się też intencja. Jak będziesz tam parkował samochód, będzie garażem a nie wiatą.

Poczekaj do 19 sierpnia - jest nowelizacja Prawa Budowlanego

Ok ale jeśli nie będzie tam parkowane auto będzie wiatą? 

Przed chwilą, niusiar napisał:

Ok ale jeśli nie będzie tam parkowane auto będzie wiatą? 

W zasadzie przeznaczenie ma być na rowery, kosiarkę itp. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

32 minuty temu, niusiar napisał:

 

 

49 minut temu, niusiar napisał:

Ok ale jeśli nie będzie tam parkowane auto będzie wiatą? 

W zasadzie przeznaczenie ma być na rowery, kosiarkę itp. 

Zgłosiłem do starostwa garaż blaszak. Odmówili z uwagi na gabaryt. Nie miałem pojęcia że plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tylko 25m2 a garaż ma 34m2. Niestety będąc przekonanym, że w myśl prawa budowlanego można taki obiekt postawić do 35m2 dokonaliśmy zakupu. Problem polega zatem na tym jak teraz wybrnąć z sytuacji bo wiatę mogę mieć do 50m2.

Edytowano przez niusiar (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Mam taki XPS - jak się tupnie obcasem, to się wgłębi. Ale jak położysz na nim kawałek OSB czy deski - to możesz młotkiem bić - i nic się nie stanie. Zmierzam do tego, że warstwa dociskowa nie tylko dociska  ale zmienia jakiś nacisk (czegokolwiek z góryY z punktowego na rozłożony na większą powierzchnię. Tak jak wylewka w garażu. Papa tego razej nie zapewni. Szczególnie nagrzana np. I co dalej z tym tarasem - jak te legary są mocowane - do styropianu, czy papy? Projekt budowlany musi takie rozwiązania dać - przynajmniej w opisie technicznym. Może - tylko jakoś trzeba ten styropian przymocować na kleju, piance - bo może dlatego po wichurach widać całe polacie styropianu zwisające z blokow - oczywiście obklejone papą.   legary 2,5 na papie? niezła tam będzie temperatura w słońcu. I dla papy, i dla styropianu. Wtopią się do środka, może nawet w styropian też - 2.5 cm to listwa, nie legar - jeszcze paru plażowiczów - i wcisną . Ale to pewnie wysokość - bo te legary może są jak deska. Tylko jeśli tak - to też nie zapewniają rozlożenia ciężaru równomiernie. Tu się ugnie, tam wyjdzie - po podłoże nie jest twarde.      
  • można to zrobić lepiej przez wyrównanie zaprawą wyrównawczą, ale - olałbym to i zostawił decyzję dekarzowi... natomiast to na co zwrócił uwagę @zenek , jest ważne...   Deski kompozytowe z legarami polecą razem   Legary mocowane (?)/układane na wspornikach... a te wsporniki mocowane/układane na styropianie - jak wsporniki mocowane? do czego? do styropianu? nawet EPS1000? przez papę? Już bardziej wyobrażam sobie długie legary - 6m - mocowane do ściany i  attyk - ale nie w wskazanej w tabelce grubości (2,5 cm)...   Ale tu jest gruntowanie (więc piasek luźny - wykluczony) i klejenie styropianu...   Może projektant i dekarz wiedzą, co robią Może - póki co - nie rób w salonie jakichś wymyślnych, podwieszanych sufitów... zrobisz je po jakichś kilku sezonach z opadami, po których okaże się, że dach-taras nie odfrunie i  sprawdza się... i na kanapę przed telewizorem nie potrzeba jest brać parasola...
  • okna tam raczej nie było nie widać żadnych śladów żeby mogło być
  • To nadproża powinny pozostać po zamurowaniu otworu okiennego.
  • Gość rafwla
   kominek z płaszczem wodnym nie może mieć tego płaszcza w komorze spalania ale nad komorą aby już dopalone spaliny oddały tam ciepło. Wtedy i szyba czysta i właściciel zadowolony
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...