Skocz do zawartości

Specjalne rodzaje tynków


Recommended Posts

Poza typowymi tynkami cementowo-wapiennymi oraz gipsowymi jest jeszcze kilka ich rodzajów o bardzo specyficznych właściwościach. Warto je znać, bo niekiedy bywają najlepszym i najprostszym rozwiązaniem nietypowego problemu, na jaki napotykamy przy wykańczaniu wnętrz.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budownictwob2b.pl/wykanczanie/baza-wiedzy/chemia-budowlana/18764-specjalne-rodzaje-tynkow

Link do komentarza
Dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc. Niedawno kupiłam mieszkanie od dewelopera. Mieszkanie było wilgotne (mokre plamy) więc było osuszane osuszaczem przez kilka tygodni. dopiero po rozdrapaniu tynku - wilgoć zaczęła znikać. Po zniknięciu plam, ściany zostały zagruntowane, zaszpachlowane, zaproponowano mi też farby akrylowe aby ściany jeszcze "pooddychały". Niestety dostępne farby akrylowe nie sprawdziły się (dostałam tylko satynową - a ta bardziej uwidoczniła nierówności). Położyliśmy więc inne farby mi.n, backers o obniżonej zawartości lotnych związków oraz eko śnieżka na sufit i jedną ze ścian. Z uwagi na słabe krycie - tych warstw było ok. 4. Z uwagi na ciągły dziwny zapach (farby? wilgoci?) Zdrapaliśmy farbę z jednej ze ścian (były na niej paski a farby najbardziej na niej zmieszane). Zdrapanie przyniosło skutek tylko po rozpuszczalniku DILL przemywając jeszcze octem - tylko wtedy schodziło. Niestety akryl trzeba było zdrapać dodatkowo jeszcze namaczając ściany szarym mydłem. Mieszkanie było cały czas wietrzone, jednakże pomiary na mierniku (tylko w tym pokoju) są złe: tvoc ok, 6.5 mg/m3, hcho ok. 0.800 mg/m3. pm 2.5 poniżej 10 (tu ok). Pomiary maleją do normalnych po wyjściu z pokoju. Nie wiem co robić - to pokój mojego syna, który ma podejrzenie astmy. Jaka może być przyczyna obecności formaldehydu i związków lotnych. W pokoju jest tylko szafa i łóżko przykryte folią. Czy to może być sprawa wadliwego tynku? Ten pokój ma odczuwalnie większą wilgotność i ten "dziwny zapach". Nie wiem, gdzie szukać pomocy. Pokój stoi nieużywany od 3 miesięcy, ponieważ nie chcę narażać zdrowia syna. Bardzo proszę o odpowiedź.
Link do komentarza

Nie wiem na ile dokładny był ten pomiar stężenia formaldehydu i lotnych związków organicznych, dlatego trudno odnosić się do konkretnych wartości.  Najbardziej podejrzane jest to utrzymujące się zawilgocenie tynków. Co do samych lotnych związków organicznych (LZO) to pokój jest po nałożeniu gruntu, kilku warstw farby, zdrapaniu części z niej i to z użyciem rozpuszczalnika, który przecież częściowo musiał zostać wchłonięty przez tynk. Już sama seria takich operacji może bardzo znacznie podnieść stężenie LZO. Ponadto nie wiemy czym jest wykończona podłoga oraz czy ich dodatkowym istotnym źródłem nie jest łóżko. Płyty drewnopochodne, a także bejce i lakiery do drewna również wydzielają takie substancje.

Konieczna jest dobra, koniecznie stała, a nie tylko przez okresowe uchylanie okna wentylacja tego pomieszczenia i obserwacja czy wilgotność oraz stężenie LZO spada.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...