Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Jak zmienić istniejący budynek w dom energooszczędny?


Recommended Posts

Termomodernizacja domu

Większość domów jednorodzinnych w naszym kraju to budynki o niskim lub bardzo niskim standardzie energetycznym - nieocieplone lub ocieplone niewielką grubością materiału termoizolacyjnego. Dodatkowo przeważająca część domów nadal ogrzewana jest wysłużonymi kotłami na paliwa stałe. Budynki te nie tylko generują niemałe koszty utrzymania, ale również nie zapewniają domownikom odpowiedniego komfortu cieplnego i mają negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jeśli więc mamy taką możliwość, warto rozważyć wprowadzenie zmian, które sprawią że nasz dom stanie się domem energooszczędnym. Jak to zrobić?

Aby zmienić istniejący budynek w dom energooszczędny zazwyczaj niezbędna jest jego termomodernizacja. Składają się na nią działania, które mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło budynku. Inwestycja w ocieplenie przegród zewnętrznych, poprawę sprawności poszczególnych elementów systemu grzewczego, wentylacji i przygotowywania ciepłej wody przynosi znaczące oszczędności na kosztach utrzymania budynku, a także poprawia komfortu życia domowników. Zmiana budynku na dom energooszczędny przyczynia się także do polepszenia stanu środowiska naturalnego.

Zakres termomodernizacji

Aby stworzyć dom energooszczędny w sposób świadomy i bez ponoszenia niepotrzebnych kosztów, termomodernizację z pewnością warto poprzedzić choćby uproszczoną analizą techniczno-ekonomiczą, czyli audytem energetycznym. Dzięki niemu poznamy możliwe warianty modernizacji domu jako całości i ocenimy opłacalność planowanych zmian. Audyt pozwoli nam podjąć decyzję, w jakim zakresie zostanie wykonana termomodernizacja naszego domu.

W zależności od zakresu prac wyróżnia się 3 stopnie termomodernizacji:

-termomodernizację lekką, która obejmuje wymianę lub modernizację systemu grzewczego;
-termomodernizację średnią, na którą oprócz wymiany lub modernizacji systemu grzewczego skład się również wymiana stolarki oraz docieplenie przegród zewnętrznych, głównie ścian i dachu;
-termomodernizację kompleksową, tzw. głęboką, która obejmuje wymianę lub modernizację źródła ciepła, instalacji co. i c.w.u., ocieplenie wszystkich przegród zewnętrznych i likwidację mostków cieplnych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację wentylacji oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii (OZE).

Wybór zakresu prac termomodernizacyjnych zależeć będzie od tego, na jakim stopniu energooszczędności budynku nam zależy i z jakimi kosztami możemy się liczyć. Pamiętajmy, przy tym, że decydując się na termomodernizację możemy skorzystać z różnych programów wsparcia oferujących dofinansowanie lub preferencyjne pożyczki (zalicza się do nich m.in. Program „Czyste Powietrze” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Kolejność prac

Największe korzyści z termomodernizacji możemy osiągnąć łącząc ocieplenie przegród zewnętrznych z modernizację systemu grzewczego i wymianą źródła ciepła. Niezależnie od tego, jaki stopień energooszczędności chcemy uzyskać dzięki termomodernizacji, jej pierwszym etapem powinno być ograniczenie zapotrzebowania na energię grzewczą domu poprzez ograniczenie jej start. Dopiero po tym zaleca się modernizację systemu grzewczego. Dlaczego?

Ocieplenie przegród zewnętrznych przyniesie duże efekty jednak konieczna jest do tego również adaptacja systemu grzewczego do zmienionych warunków. Wymiana kotła przed dociepleniem domu spowoduje, że konieczne będzie zastosowanie urządzenia o większej mocy, które po późniejszym ociepleniu przegród i zmniejszeniu strat ciepła okaże się przewymiarowane i będzie pracowało generując większe koszty. Ograniczenie strat w pierwszej kolejności da nam możliwość zastosowania źródła ciepłą o mniejszej mocy, co wiąże się również z niższymi kosztami jego zakupu.

Dowiedz się więcej!

-Dom energooszczędny – przegrody zewnętrzne
-Modernizacja systemu grzewczego
-Kolejne kroki

Cały artykuł przeczytaj na naszym blogu firmowym TUTAJ

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...