Skocz do zawartości

Zmiana sposobu użytkowania


Recommended Posts

Witam wszystkich :)

Odkupiłam dom w trakcie rozbudowy. Mamy projekt i pozwolenie, jednak chciałabym zmienić sposób użytkowania. To znaczy z 2-lokalowego na jeden lokal. Co wiąże się też z zastosowaniem ogrzewania z pieca w starej części na całość. Czy ktoś może miał podobną sytuację? Mam wątpliwości czy potrzeba mi ekspertyzy technicznej i czy będzie to zmiana wymagająca pozwolenia na budowę. Logicznie rzecz biorąc jedyne co trzeba będzie zrobić to pociągnąć rury z dołu i podłączyć je do istniejącej instalacji na górze, więc wydaje się, że samo zgłoszenie powinno wystarczyć?

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...

Do tej pory udało mi się ustalić, że zmienić na dom jednorodzinny nie możemy bez projektu zamiennego. To z kolei droga przez mękę.

Być może ktoś się orientuje czy w przypadku domu dwulokalowego jest na pewno konieczność posiadania oddzielnych umów i przyłączy- energia, gaz?

Być może zmiany w zakresie projektów instalacji nie będą skutkowały koniecznością projektu zamiennego?

 

Docenię wszystkie wskazówki. 

 

Link do komentarza

to jest dom jednorodzinny, tylko dwulokalowy,  inaczej byłby bliźniak.

To takie pokraczne wyjście z sytuacji, gdy nie dopuszcza się zabudowy bliźniaczej, ale chce/musi się coś takiego wybudować.

 

Lokale muszą być samodzielne bez dwóch zdań, ale na mój gust ta samodzielność to nie dwie umowy przyłączeniowe, poszukaj w definicjach takich lokali, czy coś jest o przyłączach (nie mówię o instalacjach wewnętrznych) np  tu

Niemniej ważne jest co jest w projekcie rozbudowy, bo tego trzeba się trzymać. Jeżeli przyłącza są oddzielne to mogą tego wymagać i wtedy konieczny jest projekt zamienny żeby to zmienić, kwestia w jakim zakresie. Droga przez mękę? a czemu?

 

a, nie jest to zmiana sposobu użytkowania, chyba, że jeden z lokali nie jest mieszkalnym

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedź.

Sytuacja jest taka, że ten "drugi lokal" to nadbudowa na starym domu. Nie mam projektów instalacji (starego lokalu). Ponadto projektant, nie ma czasu/nie chce się podjąć wykonania projektu zastępczego. 

Więc teraz szukanie kogoś kto to wszystko przerysuje, zrobi kolejną inwentaryzację i uzyskanie nowego pozwolenia. Projekt z roku 2013, więc ryzykuję jeszcze jakieś inne interpretacje przepisów i odrzucenie go.  

 

W projekcie nie mam sprecyzowane jasno, że przyłącza mają być oddzielne.

image.png.0feb72b2ba8c5ea89abc1de38c630be5.png

Więc jeśli prawo tego nie zabrania, może można po prostu podłączyć się pod kotłownię na dole. Na pewno widziałam, że 2 lokale mogą być zasilane z jednego miejsca i nie stanowi to problemu. 

 

Już w ostateczności jeśli jednak byłby to problem to myślałam, żeby po prostu zrobić grzanie elektyczne u góry (lokal 2) na czas odbioru. Bo zmiany technologii grzewczej są chyba dozwolone? Wtedy po odbiorze to po prostu scalić i podłączyć do pieca gazowego w lokalu 1. Może tak by było mniej zachodu. Oprócz dodatkowych prac instalatorskich.

 

Mam jeszcze kwestię banku (hipoteka), gdzie lokal zamierzaliśmy mieć, jeden, ale myślę, że to pewnie notarialnie można opracować, żeby ustanowić na drugim lokalu i jakoś podzielić zobowiązanie.

 

 

Edytowano przez Jovi666 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...