Skocz do zawartości

Podział działki i wydzielenie dojazdu


Recommended Posts

Witam, 

na początek jako nowy oczywiście pragnę się przywitać :)

Do sedna - poszukuję porady w zakresie podziału działki a właściwie konieczności zapewnienia dojazdu do działki powstającej w wyniku tego podziału.Chcę mniej więcej w połowie podzielić 30a działkę, na której w pierwszej części znajduje się budynek mieszkalny i garaż wolnostojący, w drugiej części, po podziale miałby powstać kolejny budynek jednorodzinny. Działka jest wąska a długa. Dom stoi pośrodku, z lewej strony odsunięty od granicy działki 4m, zgodnie z obowiązującymi przepisami.Garaż z tej samej strony odsunięty 3m od granicy działki (brak otworów okiennych). Do działki, która powstanie w wyniku podziału trzeba będzie oczywiście zapewnić dojazd. Jedyna możliwość to właśnie lewa strona działki między ogrodzeniem a domem. Rozmawiałem wstępnie z sąsiadem, który zgodził się odsprzedać mi pas szerokości swojej działki, wzdłuż mojej (na ten moment rozmawialiśy o 1m). W ten sposób przesuwam ogrodzenie wgłąb działki sąsiada i uzyskuję 5 m od budynku czyli min szerokość wymaganą na drogę (pytanie co w tej sytuacji z garażem bo tam uzyskam wtedy 4m od granicy działki). Czy takie rozwiązanie w ogóle wchodzi w grę i można w ten sposób zrobić ten dojazd? Załączam mapkę, może prymitywną ale powinna wystarczyć. Pomarańczowymi x zaznaczyłem miejsce prowadzenia dojazdu.

 

Będę wdzięczny za pomoc.

mapka.jpg

Link do komentarza

a musisz traktować to jako drogę?

zapewniasz pas służebności tj dojścia i dojazdu o szerokości x m "dla każdoczesnego właściciela działki..." i tyle

a czy musi być 5m? moim zdaniem nie, kwestia ile to minimum, żeby przejechał samochód (a w zasadzie pogotowie) - zakładam 2,5-3m;

droga pożarowa to nie będzie, odległości do granicy masz zwiększone o ten 1m sąsiada; nikt ci nie zabrani jeździć pod samym oknem na prywatnej działce :)

Link do komentarza

Powiem tak, działka jest w całości moja - w domu, który na niej obecnie stoi mieszkają rodzice. Planujemy się budować w dalszej części działki dlatego aby nie bawić się w podziały, przepisywanie części pod naszą budowę itd. rodzice zapisali mi całość żeby było prościej. Na chwilę obecną zrobię sobie pewnie dojazd do nowo wybudowanego domu normalnie po działce, bo kto mi zabroni a i 4m w zupełności wystarczy i powiedzmy, że to nie jest na tą chwilę żaden problem. Ale wybiegam teraz daleko w przyszłość, kiedyś zapewne zostanę sam z dwoma domami na jednej działce i co wtedy? Logicznym wydawało by się, że trzeba będzie to jakoś podzielić i stąd cały wątek i pytanie. Nie chce za x lat obudzić się z ręką wiadomo gdzie i okaże się, że fizycznie nie będzie możliwości oddzielenia tego.

Link do komentarza

kwestia czy jest możliwość takiego podziału, tj 30a (+ ten pas 1m) na dwie działki, nie znamy uwarunkowań, a i sama nomenklatura może tu wywołać problemy :scratching:(stąd pytanie czy musi to być "droga")

 

może być tak, że łatwiej pierw uzyskać PnB na drugi budynek, a potem starać się podzielić, generalnie skonsultuj to z lokalnym geodetą bo możesz sobie zrobić krzywdę

ps

jest tam studium?, MPZP?

Link do komentarza

Dla mnie nie ma znaczenia czy będzie to oficjalnie "droga" ze wszystkim co to oznacza czy też nie. Wiadomo, że nie dokonywałbym kiedyś tam podziału po to żeby podzielić i w ten sposób dokładać sobie kosztów i roboty tylko pod kątem ew. sprzedaży jednej z działek. Dla mnie to warunek niezbędny do tego aby w ogóle myśleć o budowie w tym miejscu. Działka jest piękna, budynki odsunięte od drogi głównej co zapewnia ciszę i spokój, drugi budynek byłby w sąsiedztwie pięknego lasu no wymarzone miejsce tylko ta jedna kwestia myśląc w dłuższej perspektywie...

Jest MPZP (gmina Wieliczka). 

Edytowano przez iguan_21 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Z tymi 2 metrami od sąsiada może być problem, chyba że nie będzie to na całej długości pasa, który mi odstępuje, a jedynie w miejscu w którym brakuje, wszak chodzi o jakieś 6m szerokości garażu, może wtedy dało by się coś przykombinować. Dostęp faktycznie dotyczył by tylko jednej działki. 

 

Jest jeszcze jedna opcja, która rozwiązuje całkowicie problem - pozbywam się garażu przy podziale działek...

Edytowano przez iguan_21 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Bez jakichkolwiek szans, budynki praktycznie w granicy działki (nie wiem jak to było załatwiane w ogóle) u sąsiada jakieś pomieszczenia gospodarcze przy domu, u nas z kolei kolejny, mniejszy garaż (nie ująłem go na mapce bo nic to nie wnosiło), różnica wysokości terenu, no nie ma najmniejszych szans w każdym razie.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...