Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jestem zainteresowana zakupem działki budowlanej ze służebnością w drodze dojazdowej. Owa droga na początku ma szerokość około 6 m i zwęża się wgłąb do ok. 3 m. Moja działka byłaby ostatnia na tej drodze, nie ma możliwości poprowadzenia też innej drogi do działki. Po obu stronach znajdują się działki budowlane, które są uprawiane. Nie ma możliwości poszerzenia tej drogi ze względu na to, że sasiad, który mieszka przy końcu drogi ma wybudowany dom praktycznie w granicy działki. Na pewno nie uda się tam wygospodarować zalecanych 5 m. Obecny właściciel działki, którą chcę kupić mówił, że prowadził rozmowy z sąsiadem, którego pole uprawne (w mpzp  MN1) graniczy z ową drogą, aby droga znajdowała się w granicy i stanowiła własność wspólną (po około 3 m) niestety bezskutecznie. Czy w takiej sytuacji w przypadku zakupu tej działki mam jakiekolwiek szanse na uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy mogę się sądownie ubiegać o poszerzenie drogi kosztem pola sąsiada?

Link do komentarza

Słuzebność a współwlasność to zupełnie różne prawa. Z opisu wynika że dojazd do w/w działki jest tyle , że wąski , zatem  od warunków zabudowyzleży, jak ustalona będzie mozliwość dojazdu. Własciiel pola nie musi sprzedawać dzałki na drogę , jeśli nie będzie to droga publiczna.

 

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
5 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Słuzebność a współwlasność to zupełnie różne prawa. Z opisu wynika że dojazd do w/w działki jest tyle , że wąski , zatem  od warunków zabudowyzleży, jak ustalona będzie mozliwość dojazdu. Własciiel pola nie musi sprzedawać dzałki na drogę , jeśli nie będzie to droga publiczna.

 

Czyli jeżeli jest służebność w drodze o szerokości mniejszej niż 5m to mimo wszystko jest szansa, że dostanę pozwolenie na budowę?

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...

Witam. Mój problem polega na tym,że posiadam działkę bez pośredniego dostępu do drogi publicznej .Sąsiad zezwala mi jezdzić przez swoją posesję i powiedział ze podpisze mi w gminie oświadczenie czy też umowę miedzy nami na przejazd - bez problemu ,ale służebności notarialnie mi nie udzieli. I teraz jest pytanie czy takie oświadczenie czy też umowa miedzy nami podpisana w gminie wystarczy do dostania pozwoleń na budowę.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...