Skocz do zawartości

Jaki sposób ogrzewania ?


Recommended Posts

Witam, na przyszły rok planuję budowę domu. Jakieś 85m2 użytkowe. Parter plus sypialnie na poddaszu użytkowym. Dom w technologii tradycyjnej. Okolice Nowego Targu (Podhale). W Domu chcę zrobić rekuperację i zastanawiam się nad ogrzewaniem (gazu nie ma możliwości podpiąć). Zastanawiam się nad piecem na pellet. Czy możecie doradzić jaką formę ogrzewania (oraz koszt wykonania) można przemyśleć do takiego domu w tym miejscu? Myślę o pellecie ze względu na koszy "budowy". Swoją drogą jaka jest może być różnica w cenie zrobienia podłogówki, a zwykłych kaloryferów ? 

Edytowano przez MacieQS (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
24 minuty temu, MacieQS napisał:

Swoją drogą jaka jest może być różnica w cenie zrobienia podłogówki, a zwykłych kaloryferów ?

U mnie zmiana systemu z mieszanego na sama podłogówkę wyniesie ok.12tys.

Nie wiem co ten hydraulik nawymyślał "komfortowego" ale ponoć to jest drogo. Ale dom 196m2.

Sterowniki temperatury teraz w każdym pokoju maja być. 

Edytowano przez usiek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

W późniejszej fazie użytkowania podłogówkę zasilisz max 40 stopni z uwagi na wiekszą powierzchnię wymiany ciepła. Mówisz/piszesz o kotle na pellet - do podłogówki raczej przyda się, kocioł stałopalny, który podgrzeje medium do wspomnianej temperatury. Myślę o kotle wysokosprawnym kondensacyjnym Sa nawet takie kotły na pellet, aale muszą byc z podajnikiem dla zachowania stałopalnosci i kontroli temperatury na zasilaniu. Potem jeszcze przygotowanie cwu itp. Myślę, że najwięcej wydasz na kocioł (jak to mówisz piec). Różnic w podłogówce a grzejnikach tak bardzo nie odczujesz. Nie myślałeś nad powietrzna pompą ciepła ? Producenci mają teraz pakiety promocyjne a część dofinansowania możesz pozyskać z różnych programów rządowych/gminnych etc.

Link do komentarza
23 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

część dofinansowania możesz pozyskać z różnych programów rządowych/gminnych

Do nowo budowanego domu?

 

Ja się na tylko podłogówkę zdecydowałem bo jakby w przyszłości PC miała być.

Ale na tą chwilę w planie jeszcze jest kocioł na ekogroszek....

Edytowano przez usiek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

A okok, racja. To nie modernizacja. Pozostaje jednak nadal zagadnienie stałopalności i zapewnienia określonej temperatury medium na zasilaniu.

Kondensacyjne kotły na pellet marki ÖkoFEN Pellematic, Interfire 11(Lazar) to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy PLN. Dlatego wspomniałem o pompie ciepła.

I w twoim przypadku pewno musisz szykować pieniążki na coś takiego (oczywiście to tylko zarys rozwiązania):

147.jpg

 

 

Są jednak ciekawe promocje. Wiem o Stiebel Eltron (sa tam pompy 9kW monobloki), Ekspert Viessmann pewno tez tu zawita i Swoje dopowie, są też promocje pakietowe od marki Buderus oraz Junkers Bosch. Itd, itp. To jednak wszystko kwestia funduszy.

Link do komentarza

Niestety faktycznie obecnie nie ma dotacji na pompy ciepła do nowych budynków jako tako. Można jedynie skorzystać z dotacji w Moim Prądzie, zainwestować w połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką i obniżyć koszty ogrzewania praktycznie do zera. 

My teraz mamy promocję na gwarancję. Od 1 sierpnia na wszystkie pompy ciepła 5 lat gwarancji jest gratis.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...