Skocz do zawartości

Kupno i zagospodarowanie działki budowlanej


kanciapa789

Recommended Posts

Witam, 

Szukałem nieco w internecie, jak i na forach tematycznych, ale szukam kogoś, kto niedawno przechodził przez proces zakupu działki budowlanej. 

Obecnie, mam okazję kupić działkę budowlaną, właściciel pokazał nam mapkę zagospodarowania swojej ziemi na poszczególne działki. Już kilka domów jest tam pobudowanych i też zastanawiam się nad kupnem. Nie mam zamiaru na razie stawiac domu. Chciałbym, aby to była inwestycja na przyszłość, zamrożenie pieniędzy. Stąd moje pytania do zaawansowanych: 

1. Skoro facet posiada mapkę, potrzebne papiery, to wystarczy, że spisze z nim umowę u notariusza i będzie po sprawie, czy to dłuższy proces? 

2. Po zakupie, muszę znaleźć kolejny raz geodete, który wyznaczy mi granice działki, czy właściciel, skoro ma mapkę już to zrobił i mogę śmiało stawiac ogrodzenie? 

3. Zamierzam jedynie posiać trawę, postawić mały garaż na kosiarki i altankę pod jakieś spotkania/grilla, ale chciałbym podłączyć od prąd i wodę. Lepiej jest wszystkie media podłączyć od razu, tj woda prąd i szambo, czy nie koliduje to ze sobą? Sąsiad obok działki już media wszystkie ma. Właściciel gruntów powiedział, że dla mnie to łatwiej, bo już ktoś te media wcześniej podłączył, ale nie wiem dokładnie jakie to ma znaczenie dla mnie. 

Proszę Was o pomoc i wsparcie. Pozdrawiam 

 

Edytowano przez kanciapa789 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Przede wszystkim  trzeba ustalić, co na tej działce można zbudować. Jesli jest objęta MPZP to nie ma problemu - plan dokładnie określa warunki zabudowy. Jesli go nie ma , to trzeba uzyskać warunki zabudowy  (można o nie wystąpić przed zakupem) bo przedstawiony przez sprzedającego podział o niczym nie świadczy. 

Link do komentarza

HEJ HO 

U mnie wyglądało to tak:

- zakup działki, notariusz itp.

- wyznaczenie granic działki. nie mieliśmy prawnych granic i musieliśmy wyznaczać (3 miesiące wszystko trwało)

- postawienie złącza energetycznego (przyłącze potrzebne do pozwolenia na budowę - a dokładniej chociaż warunki)

- kupno projektu

- adaptacja

- złożenie wniosku o pozwolenie na budowę

- otrzymanie ze starostwa pisma o pozwoleniu na odrolnienie gruntów pod zabudowę domu i część podjazdu itp.

- otrzymanie zgody na odrolnienie gruntów z ministerstwa rolnictwa (warszawka musi klepnąć zgodę)

- i obecnie czekam na odbiór dokumentów i projektu 

- woda i kanalizacja może być później, najlepiej jak już jest budynek, wtedy od razu można za jednym zamachem zrobić wpinkę do sieci i doprowadzić wodę do budynku 

 

usłyszałem od inspektora znajomego który będzie mi zatwierdzał projekt,że bez uprawomocnienia pisma że mam odrolnioną działkę to lepiej nic nie robić - nawet jakieś prace ziemne, bo może znaleźć się biurokrata urzędnik z kiepskim humorem i może nie wydać zgody na budowę bo stwierdzi, że to dalej działka rolna .

co do altanki itp. sprawdź linię zabudowy na tej działce i radzę dowiedzieć się czy na takie drobne budynki też nie trzeba mieć jakiejś zgody na taki rodzaj zabudowy

 

 

Link do komentarza
Dnia 6.08.2020 o 10:30, Łukasz 87 napisał:

- woda i kanalizacja może być później, najlepiej jak już jest budynek, wtedy od razu można za jednym zamachem zrobić wpinkę do sieci i doprowadzić wodę do budynku 

Brak wody przy budowie nie przeszkadza? Ewentualnie jaka alternatywa?

Zastanawiam się właśnie czy robić przyłącza od razu po zakupie działki czy dopiero jak już surowy stan powstanie

Link do komentarza

dokładnie baniak

- samo sprzątanie działki obyło się bez wody .... no nie licząc wody ognistej :)

- wykop też bez wody

teraz czeka mnie i to też bez wody można zrobić:

- szalunek ław fundamentowych

- chudy beton

- zbrojenie 

- lanie ławy z gruchy

 

dopiero potem przy murowanie, chyba że ściany fund. to monolit, to dopiero chyba przy stawianiu ścian potrzebna woda. bo tak to do izolacji, zasypywania itp to chyba nie potrzebne.

mogę się mylić ale tak mi się wydaje :)

Link do komentarza
56 minut temu, usiek napisał:

Tylko taki baniak najlepiej codziennie uzupełniać do pełna.... u mnie w 7 chłopa zużywali 300-600 litrów do murowania.

 

image;s=644x461

 

Jeśli będą murowali na spoinę cienkowarstwową (bardzo polecam) to taki baniak starczy na cały dom (mowa o ścianach)
Budowałem dom z poddaszem użytkowym 9.5 x 8.5 m. Na parter wyszło max 20 worków zaprawy po 25 kg a na poddasze kilkanaście.
Oczywiście zdaję sobie sprawę że woda jest potrzebna również do innych zastosowań.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...