Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Faktyczny koszt sieci wodociągowej/kanalizacyjnej


Recommended Posts

Witam,

od dwóch tygodni próbuję sobie jakoś racjonalnie wykalkulować, skąd bierze się powtarzana w internecie i wśród firm, z którymi się kontaktowałem średnia stawka wykonania sieci wodociągowej.

Zamierzam zakupić działkę, która jest okolo 150m oddalona od asfaltowej drogi, przy której biegnie wodociąg. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przy takiej odległości to nie będzie zwykle przyłącze tylko sieć. Ok, jak teraz oszacować jej zgrubny koszt? Ano wszelkie źródła mowią o stawkach rzędu 250-400zł/mb

Skąd taka cena?!
Rozumiem przy 20 metrach - około 5000zł za papiery/pozwolenia/odbiory plus 20 metrów przekopu (grosze), 20 metrów rury (paręset złoty), trochę piachu, może parę zgrzewów przy elektrooporowych złączach, dajmy też studzienkę za 1000zł.
To nam daje 7-8k zł.
Srednia metrowa faktycznie wychodzi 400zł

Dlaczego jednak przy podawaniu takich widełek 250-400 nie wspomina się o długości sieci? Przecież przy 150 metrach papiery/pozwolenia itd to nadal okolo 5-6k zł natomiast
150 metrów rury nawet jakiejś drogiej to 4500, 4 dni pracy koparki 4000zł, piach, 100zł, 2 studzienki 2000zł, zgrzewanie, robota ludzi (4 dni przy układaniu plus latanie za papierami), jakis trójnik takie pier... 10000zł

To daje nam 26600zł czyli 177zł za mb.
Za 4 dni przy układaniu i zgrzewaniu niech sobie lata 3-4 gości, każdy dostanie po 300zł dniówki to jest 4800 za całosć i szef za latanie za papierami 5200.

Proszę, naprostujcie moje oszacowanie.
Czy 1200zł za 4 dni pracy dla pomocnika to mało?
czy 5k dla szefa za ogarnięcie papierów to mało?
Czy 4 dni na takie wykopki to mało?
Czy 3-4 chłopa przy wykopie to mało?
Do minimalnych 250zł za metr jeszcze mi sporo brakuje, a wydaje mi się, że liczę 'z górką'.


Rozumiem, że może na cenę wpływać kwestia 'wejscia' w pas drogowy, czy przecisku itd, ale na razie to pomijamy, średnia cena jaka 'krąży' jest powtarzana jak mantra i nie pyta czy przecisk czy nie itd.

Proszę, niech ktoś mi to uzasadni.

Pozdrawiam serdecznie!

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Temat rzeka, to samo masz przy wycenie budowy domu. Większość strzela 3,5k 4k 5k za metr nie widząc złożoności projektu na oczy.

Jeśli chcesz mieć rzeczywisty koszt to źleć każdy etap osobno lub wyślij dokładną specyfikację na maila z wyceną każdego etapu osobno jak masz taką możliwość. Poważne firmy raczej przysiadają do takich kalkulacji, a reszta będzie rzucać metrówkami.

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...