Skocz do zawartości

Wełna czy styropian?


Recommended Posts

Wełna mineralna i styropian to najpopularniejsze materiały termoizolacyjne. Każdy ma zarówno gorących zwolenników, jak i przeciwników. Co oczywiste przedstawiciele producentów i handlowcy gotowi są dowodzić wyższości „swojego” materiału nad oferowanym przez konkurencję. W rzeczywistości żaden nie jest idealny i najlepszy w każdej sytuacji.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/termoizolacja/a/12620-welna-czy-styropian

Link do komentarza
Gość Łukasz
Mam wełnę na ociepleniu, uważam że jest zdrowsza. Znajoma ociepliła dom 30 cm styropianem, w środku wszystko się poci - uważam, że to plastik (jak w butelce). Oczywiście wszystko z rozsądkiem trzeba dobierać. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Nie wolno żałować swoich decyzji, wszystkie są dobre, bo nikt gów.. nie sprzedaje. Należy czuć się w swoim domu miło i nie słuchać doradców - oni chcą sprzedać swoje produkty, którymi handlują i za które mają prowizje. Złotówki za ogrzewanie też wprowadzają w błąd - róznice wynikają z taryfy, rodzaju pieca, izolacji rur, długości przewodów itd... Pozdrawiam
Link do komentarza

W Szwecji wykonywałem ocieplenia starych ścian drewnianych z trocinowym ociepleniem , Budynek 2 piętra niskie . Kubatura około 70 m2 .Podpiwniczona w Skale .Zewnętrzna ściana z deski Felcowanej , grubości 3cm poziomo .Izolacja Wełną Golfiber 15 cm-sprężysta ,z rolki , nie w blokach , i nie ta którą można kupić tanio w naszyćh marketach .Ma sie naprężać do mx 3 cm .I ściana wewnętrzna z deski felcowanej 2cm . Na to boazeria , lub Płyta GK . Nagrzewałem przez noc Farelką w dolnym pokoju i cały dzień miałem potem otwarte okna bez grzania. Podobną technologią wykonane przez polskich Górali  , / stała grupa montażowa z wieloletnią praktyką  /.  Sąsiedzi po 2 latach rozbierali i zmieniali technologie wykonawstwa - przemarzanie nie do ogrzania .Więc nie tylko Materiał , ale jaki i w jaki sposób montowany. Na bazie doświadczeń wieloletnich budowałem dla siebie , Sciany południowe / cegła Max  /+folia bombelkowa +wełna z rolki polska, tania+folia paroizolacyjna + steropian , razem 15cm Delatacja / +cegła dziurawka - Błąd w zbędnej grubości , ale w lato mam lodówkę bez otwierania drzwi i okien .Natomiast zimą spadły koszty grzania o połowę , a prawie na 1/3. Gorzej gdy latem długo pada , trzeba dogrzewać lub więcej gotować . Taką ścianę powinno sie stawiać od Północy , ale teraz u nas zimy się już ogrzały i technologie materiałowe gwarantują tańsze budowanie . Jednakoż należy zawsze rozpatrywać , gdzie oszczędzać gdy wyłączą możliwość systemu ogrzewania ,/ jak u Ruskich , nagle pozamarzały wszystkie kaloryfery i cała sieć wodna popękała / ,  w 1 tydzień , cała sieć w miastach i domach do wymiany.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Dziś wykonawca nam powiedział, że lepiej styropian jeśli chcemy mieć tynk, bo na wełnie bardzo często są "pajączki" po jakimś czasie. Podobno bardziej pracuje, a tynk nie zawsze jest w stanie podołać. Chcieliśmy wełnę ze względu na kwestie przeciwpożarowe. Czy ktoś może mógłby poradzić czy tak faktycznie jest?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...