Skocz do zawartości

Brązowiejące iglaki


Czytelnik_

Recommended Posts

Gałązki iglaków brązowieją też często z powodu niedoboru wody w okresie późnej wiosny. Należy więc pamiętać, aby intensywnie podlewać rośliny w tym czasie. Objawem jest w tym przypadku brązowienie i zamieranie gałązek wewnętrznych, od środka rośliny (co szczególnie widać jesienią). O intensywnym podlewaniu iglaków nie należy zapominać także latem (podlewanie około 2 razy w tygodniu).
Link do komentarza
Brązowienie igieł może nastąpić z powodu niedoboru wody, jaki dotyka roślinę wczesną wiosną. Jeśli iglak rośnie w gruncie, a wczesną wiosną są jeszcze mrozy, ma on trudności z pobieraniem wody z zamarzniętego gruntu. Nagłe ocieplenie sprawia, że w roślinie intensywniej zachodzą procesy życiowe, a brak wody jest tym bardziej niewskazany.

Pomimo, że iglaki są to dość odporne rośliny, mrozy mogą im zaszkodzić. Nie wszystkie gatunki znoszą je równie dobrze. Niektóre wymagają na przykład okrywania na zimę lub stanowiska (miejsca, gdzie rosną) osłoniętego od wiatru. Bardziej wrażliwe odmiany znajdziemy zarówno wśród żywotników, jak i cyprysików czy świerków.

Bardziej intensywne nawożenie może zapobiec brązowieniu roślin iglastych, jeśli jest ono spowodowane brakiem magnezu lub żelaza albo chorobami grzybowymi lub żerowaniem szkodników.

Rośliny iglaste (jak i liściaste) w ogrodzie są narażone na szkodliwe działanie odchodów psów. Igły brązowieją i opadają. Można temu zapobiec na przykład przez ustawienie wokół rośliny siatki chroniącej je przed czworonogami.
Link do komentarza
Rośliny ogrodowe należy podlewać także zimą. Podlewanie krzewów czy roślin zielnych w tym okresie powinno być jednak mniej intensywne niż w innych porach roku. Oczywiście rośliny podlewamy wtedy, gdy jest cieplej.

Dzięki podlewaniu roślina będzie mogła zgromadzić zapas wody. Może okazać się on dla niej niezbędny w okresie, gdy panować będzie minusowa temperatura. Powszechne jest wtedy zjawisko tak zwanej suszy fizjologicznej. Polega ono między innymi na tym, że roślina nie może pobrać z gleby wody, pomimo że woda w glebie się znajduje, a powodem tego jest zamarznięty grunt.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...