Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Czytelnik_

Brązowiejące iglaki

Recommended Posts

Zauważyłem, że niektóre iglaki w moim ogrodzie brązowieją. Dotyczy to głównie tych gałązek, które znajdują się w środku rośliny, bliżej pnia. Dlaczego tak się dzieje? Czy z drzewem jest wszystko w porządku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gałązki iglaków brązowieją też często z powodu niedoboru wody w okresie późnej wiosny. Należy więc pamiętać, aby intensywnie podlewać rośliny w tym czasie. Objawem jest w tym przypadku brązowienie i zamieranie gałązek wewnętrznych, od środka rośliny (co szczególnie widać jesienią). O intensywnym podlewaniu iglaków nie należy zapominać także latem (podlewanie około 2 razy w tygodniu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brązowienie igieł może nastąpić z powodu niedoboru wody, jaki dotyka roślinę wczesną wiosną. Jeśli iglak rośnie w gruncie, a wczesną wiosną są jeszcze mrozy, ma on trudności z pobieraniem wody z zamarzniętego gruntu. Nagłe ocieplenie sprawia, że w roślinie intensywniej zachodzą procesy życiowe, a brak wody jest tym bardziej niewskazany.

Pomimo, że iglaki są to dość odporne rośliny, mrozy mogą im zaszkodzić. Nie wszystkie gatunki znoszą je równie dobrze. Niektóre wymagają na przykład okrywania na zimę lub stanowiska (miejsca, gdzie rosną) osłoniętego od wiatru. Bardziej wrażliwe odmiany znajdziemy zarówno wśród żywotników, jak i cyprysików czy świerków.

Bardziej intensywne nawożenie może zapobiec brązowieniu roślin iglastych, jeśli jest ono spowodowane brakiem magnezu lub żelaza albo chorobami grzybowymi lub żerowaniem szkodników.

Rośliny iglaste (jak i liściaste) w ogrodzie są narażone na szkodliwe działanie odchodów psów. Igły brązowieją i opadają. Można temu zapobiec na przykład przez ustawienie wokół rośliny siatki chroniącej je przed czworonogami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czy o tej porze roku - grudzień-trzeba podlewać iglak, który rośnie częściowo pod dachem i niewiele deszczu na niego pada. Rośnie on w takiej niby donicy z palisady - wkoło jest kostka brukowa i schody - (pod spodem piach).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rośliny ogrodowe należy podlewać także zimą. Podlewanie krzewów czy roślin zielnych w tym okresie powinno być jednak mniej intensywne niż w innych porach roku. Oczywiście rośliny podlewamy wtedy, gdy jest cieplej.

Dzięki podlewaniu roślina będzie mogła zgromadzić zapas wody. Może okazać się on dla niej niezbędny w okresie, gdy panować będzie minusowa temperatura. Powszechne jest wtedy zjawisko tak zwanej suszy fizjologicznej. Polega ono między innymi na tym, że roślina nie może pobrać z gleby wody, pomimo że woda w glebie się znajduje, a powodem tego jest zamarznięty grunt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...