Skocz do zawartości

Odrolnienie (zmiana przeznaczenia gruntów)


y@ap

Recommended Posts

Witam,

Naświetlę najpierw moją sytuację:
Zamierzam kupić działkę rolną, następnie przekształcić ją w budowlaną i wybudować domek. W gminie dowiedziałem się, że na obszar który obejmuje moją działkę toczy się studium na podstawie którego ma być uchwalony nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W tym studium teren pod moją działkę przeznaczony jest pod budownictwo jednorodzinne.

Większość obszaru objętego tym studium znajduje się na II i III klasie gruntów dlatego odrolnienie całego obszaru wymaga zgody Ministra Rolnictwa. Plan studium został już opracowany i wysłany do Ministerstwa w celu zatwierdzenia. Nie wiadomo jak długo może leżeć w ministerstwie i dlatego chciałem poprosić o radę:

Jak długo taki plan może procesować się w ministerstwie? Czy to jest kwestia miesięcy/lat? Czy istnieje może inny sposób pozwalający na wcześniejsze rozpoczęcie budowy? Może wystarczy jakiś wniosek do gminy, która wyda zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów pod działkę.

Czy w takiej sytuacji koniecznie składanie wniosku o ustalenie Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenu (WZIZT)?

Po zmianie przeznaczenia gruntów muszę złożyć wniosek o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej?

Dodam tylko, że działka posiada dostęp do drogi gminnej oraz graniczy z działką już zabudowaną.

Z góry dziękuję za odpowiedzi
Link do komentarza
Cytat

Występowanie o warunki zabudowy nie ma sensu, gdyż gmina z mocy prawa nie wyda zgody na zabudowę terenów rolnych. Pozostaje więc czekać na uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (do 1 roku)



Czy termin 1 roku jest gdzieś określony w jakieś ustawie bo nie mogę doszukać się takiej informacji w google?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...