Skocz do zawartości

Maty grzejne do malutkiego (21 mkw) mieszkanka?


Recommended Posts

Dzień dobry.

 

Zabrałem się do remontu niewielkiego budynku (łączna powierzchnia 21 metrów kwadratowych), w którym zamierzam pomieszkiwać przez cały rok. Stare budownictwo, ale ocieplone styropianem 15 cm. Zastanawiam się nad paroma kwestiami: 1. - Czy maty grzejne w ogrzewaniu podłogowym sprawdziłyby się w nim jako ogrzewanie podstawowe? 2. - Czy elektrownia nie puściłaby mnie z torbami? 3. - Są ogromne różnice w cenach mat DeviMat i Elektra (np. dla 12 metrów kwadratowych mat o mocy 100 W: ta pierwsza kosztuje prawie 2 tysiące złotych, druga - tylko tysiąc). Obie mają 20 lat gwarancji. Czy opłaca się przepłacać? Bardzo proszę o rady i pozdrawiam serdecznie:)

Edytowano przez Suchy1989 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, Suchy1989 napisał:

ocieplone styropianem 15 cm

To nie tak dużo...

Jak wygląda izolacja od podłoża i izolacja stropu? to też jest bardzo istotne!

 

1 godzinę temu, Suchy1989 napisał:

Czy elektrownia nie puściłaby mnie z torbami?

Jak policzysz koszty jakiejkolwiek innej instalacji grzewczej i jej eksploatacji w porównaniu z tymi nawet dwoma tysiącami za droższą matę i prądem - na pewno w skarpetkach nie pójdziesz...

Link do komentarza
29 minut temu, uroboros napisał:

Jak wygląda izolacja od podłoża i izolacja stropu? to też jest bardzo istotne!

 

Planuję w tym roku ocieplić fundamenty styropianem (40 cm poniżej gruntu wystarczy?). Na stropie póki co leży gruba na ok. 20 cm warstwa mocno ubitego siana (tak, wiem, to też zamierzam wymienić na gruby styropian bądź umieścić go na sianku;) Dzięki wielkie za odpowiedź!:)

Link do komentarza

Fundamenty fundamentami... jak wygląda posadzka, czy jest warstwa (powinna być jak najgrubsza) styropianu...

Siano jest dobre do ogrzewania węglem i i ciepłem - jakby tu delikatnie powiedzieć - zwierząt domowych... przy grzaniu prądem będziesz miał bardzo duże straty i faktycznie elektrownia może naruszyć portfel...

 

Podejdź bardzo poważnie do dokładnego ocieplenia budynku...

Link do komentarza
Gość mhtyl
16 godzin temu, Suchy1989 napisał:

(np. dla 12 metrów kwadratowych mat o mocy 100 W: ta pierwsza kosztuje prawie 2 tysiące złotych, druga - tylko tysiąc). Obie mają 20 lat gwarancji.

100W? czyżby uciekło Ci jedno zero?

Obie spełniają swoje zadanie więc czy jest sens przepłacać? Musisz opowiedzieć sobie sam :) 

16 godzin temu, Suchy1989 napisał:

Czy maty grzejne w ogrzewaniu podłogowym sprawdziłyby się w nim jako ogrzewanie podstawowe?

Spokojnie sprawdzi się. Tylko czy nie lepiej spojrzeć w kierunki foli grzewczych. Z matami  grzejnymi to tak jak w panelami solarnymi, kiedyś były hitem, dzisiaj odchodzą powoli w zapomnienie.

16 godzin temu, Suchy1989 napisał:

Czy elektrownia nie puściłaby mnie z torbami?

Spokojnie, czymś musisz ogrzać i nic nie jest za darmo.

Każdy boi sie kosztów bo utarło sie że prąd jest drogi, to jest mit. Weź na przykład płytę indukcyjną, w porównaniu z płytą na gaz z butli czy kuchenka gazową, jest ona o wiele tańsza w eksploatacji.

Co do opłat to aby je zminimalizować możesz zastosować i raczej powinieneś sterowanie zaawansowane.

Jeszcze najważniejsze pytanie, jaką ma ten budynek moc przyłączeniową?

Link do komentarza

Tylko czy jest jak sensownie ułożyć te maty? Z czego jest podłoga, jak izolowana, czym ma by wykończona? W przypadku ogrzewania podłogowego izolacja podłogi na gruncie ma kluczowe znaczenie.

Szczerze mówiąc przy tak niewielkim budynku i perspektywie mieszkania tam przez rok raczej myślałbym o grzejnikach elektrycznych. Nie ma sensu mnoży kosztów inwestycji.

Link do komentarza

To jest prawda z tym mnożeniem kosztów inwestycji, ale myślę, że tą maleńką powierzchnię grzaną podłogówką elektryczną - czyli matami, czy, jak radzi mhtyl folią grzewczą - łatwiej będzie zagospodarować bez stojącego, czy wiszącego na ścianie grzejnika elektrycznego...

Ale tak jak zaznacza Jarosław:

2 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

W przypadku ogrzewania podłogowego izolacja podłogi na gruncie ma kluczowe znaczenie.


I jest jeszcze słuszne pytanie:

3 godziny temu, mhtyl napisał:

jaką ma ten budynek moc przyłączeniową?

 

Link do komentarza

Przy takiej powierzchni nie spodziewałbym się wielkiego zapotrzebowania na moc grzewczą (chwilowego). Nawet jeżeli nie będzie on szczególnie dobrze izolowany to pewnie maksymalnie 2 kW. Autor wątku pisał zaś o macie 1 kW. Z niedoborem mocy przyłączeniowej raczej nie powinno być problemu.

Link do komentarza
Gość mhtyl
7 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

. Autor wątku pisał zaś o macie 1 kW.

Gdzie? Raczej pisał o 0,1 kW.

I jak na razie to autor nie ma zamiaru się wypowiadać, chyba już znalazł odpowiedź na nurtujące swoje pytania.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...