Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy na nowego właściciela


Recommended Posts

Chciałbym kupić działkę, na terenie na którym nie obowiązuje plan miejscowy. Obecny właściciel otrzymał już decyzję dotyczącą warunków zabudowy, które mi również odpowiadają. Jeśli zdecyduję się kupić tę działkę, czy będzie można przenieść na mnie tę decyzję? I czy sąsiedzi mogą się temu sprzeciwić?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/porady/26168-przeniesienie-decyzji-o-warunkach-zabudowy-na-nowego-wlasciciela

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ewa S.
Pewnie nikt mi nie odpisze, ale mam ogromną chęć napisania o swoim specyficznym przypadku. Wiele lat temu otrzymałam wraz z ex decyzję o warunkach zabudowy na garaż. Jak napisałam decyzja była na nas wspólnie jako małżonków. Kilka lat temu rozwiedliśmy się i dokonaliśmy podziału majątku w wyniku którego mnie przypadła działka z decyzją o warunkach, o której mowa. W tym roku postanowiłam, że tak powiem "skonsumować" tę decyzję. Urzędniczka kazała mi napisać wniosek o przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy... tylko, że ja nie mogę pojąć dlaczego? Przecież wciąż jestem tą samą osobą prawną, która taką decyzję otrzymała, tyle tylko, że wtedy byłam mężatką a teraz rozwódką i wróciłam do panieńskiego nazwiska. Czytałam, że takie decyzje dotyczą sytuacji, gdy zmienia się właściciel nieruchomości na której ma być poczyniona inwestycja. W tym przypadku nie ma nowego nabywcy, ja to miałam i mam, nie było zmiany właściciela. Podział majątku wspólnego nie ma nic wspólnego z nabyciem nieruchomości. Szkoda, że nikt mi nie odpowie....
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Gość Ewa S. napisał:

Urzędniczka kazała mi napisać wniosek o przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy... tylko, że ja nie mogę pojąć dlaczego? Przecież wciąż jestem tą samą osobą prawną, która taką decyzję otrzymała, tyle tylko, że wtedy byłam mężatką a teraz rozwódką i wróciłam do panieńskiego nazwiska. Czytałam, że takie decyzje dotyczą sytuacji, gdy zmienia się właściciel nieruchomości na której ma być poczyniona inwestycja. W tym przypadku nie ma nowego nabywcy, ja to miałam i mam, nie było zmiany właściciela.

Jak sama napisałaś, WZ były wydane na was dwóch z tym że jeszcze Ty teraz zmieniłaś nazwisko więc WZ muszą być wydane na osobę która będzie sie teraz budować na tej działce. Z wydaniem WZ wiążą się inne sprawy papierkowe na których będzie widnieć Twoje nazwisko panieńskie więc gdybyś posługiwała się WZ na nazwisko męża nie było by spójności pomimo ze jesteś dalej tą osobą z tym samym nr pesel.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przed zakupem warto upewnić się w gminie  jak przebiega procedura takiego przepisania  (jest to wydanie nowych w oparciu o poprzednie) a WZiZT nie dotyczy zabudowy zagrodowej. Można też samemu wystąpić o wydanie WZiZT.

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Przed zakupem warto upewnić się w gminie  jak przebiega procedura takiego przepisania 

 

Dnia 19.06.2020 o 18:44, Gość Ewa S. napisał:

dokonaliśmy podziału majątku w wyniku którego mnie przypadła działka z decyzją o warunkach, o której mowa.

Ona nie kupuje działki.

6 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Można też samemu wystąpić o wydanie WZiZT.

 

Dnia 19.06.2020 o 18:44, Gość Ewa S. napisał:

W tym roku postanowiłam, że tak powiem "skonsumować" tę decyzję. Urzędniczka kazała mi napisać wniosek o przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy...

Gość Ewa S. chce przepisać WZ, nie chce występować o nowe WZ.

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
Gość Mateusz
Witam, u mnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Kupiliśmy działkę i chcemy przenieść warunki zabudowy na siebie z poprzedniego właściciela ale z jedną zmianą dot. Szer. elewacji frontowej, ponieważ okazuje się, że obecna jest za mała wobec projektu. W urzędzie nalegają, aby wystąpić o całkiem nowe warunki chociaż wystarczy, aby obecny właściciel zebrał oświadczenia od 2 sąsiadów ,że nie mają nic przeciwko temu i czas postępowania jest krótszy co najmniej o 1 m-c. O co chodzi Gminie????
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

o przepisy?

Skąd te przeświadczenie, że wystarczy coś tam od sąsiadów? Jest to gdzieś umocowane w przepisach?

Szerokość elewacji frontowej to jeden z pięciu głównych elementów decyzji WZ więc zmiana takiego zapisu to nie kosmetyka. Albo przepisanie 1:1 albo nowa decyzja.

  • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
jestem trzecim właścicielem działki. Drudzy właściciele mieli przeniesioną decyzję o warunkach zabudowy od pierwszych właścicieli oraz nie występowali o pozwolenie na budowę. Czy ja jako trzeci właściciel mam prawo wystąpić o przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy? Czy we wniosku mam się powołać na nr przeniesienia decyzji drugich właścicieli?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 7 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
Gość Iwona
Dzień dobry, czy jeżeli decyzja o WZ była wydana na dwie osoby, to przy przeniesieniu trzeba mieć oświadczenie od obydwu czy wystarczy od jednej?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...