Skocz do zawartości

Przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy na nowego właściciela


Recommended Posts

Chciałbym kupić działkę, na terenie na którym nie obowiązuje plan miejscowy. Obecny właściciel otrzymał już decyzję dotyczącą warunków zabudowy, które mi również odpowiadają. Jeśli zdecyduję się kupić tę działkę, czy będzie można przenieść na mnie tę decyzję? I czy sąsiedzi mogą się temu sprzeciwić?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/porady/26168-przeniesienie-decyzji-o-warunkach-zabudowy-na-nowego-wlasciciela

Link do komentarza
Gość Ewa S.
Pewnie nikt mi nie odpisze, ale mam ogromną chęć napisania o swoim specyficznym przypadku. Wiele lat temu otrzymałam wraz z ex decyzję o warunkach zabudowy na garaż. Jak napisałam decyzja była na nas wspólnie jako małżonków. Kilka lat temu rozwiedliśmy się i dokonaliśmy podziału majątku w wyniku którego mnie przypadła działka z decyzją o warunkach, o której mowa. W tym roku postanowiłam, że tak powiem "skonsumować" tę decyzję. Urzędniczka kazała mi napisać wniosek o przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy... tylko, że ja nie mogę pojąć dlaczego? Przecież wciąż jestem tą samą osobą prawną, która taką decyzję otrzymała, tyle tylko, że wtedy byłam mężatką a teraz rozwódką i wróciłam do panieńskiego nazwiska. Czytałam, że takie decyzje dotyczą sytuacji, gdy zmienia się właściciel nieruchomości na której ma być poczyniona inwestycja. W tym przypadku nie ma nowego nabywcy, ja to miałam i mam, nie było zmiany właściciela. Podział majątku wspólnego nie ma nic wspólnego z nabyciem nieruchomości. Szkoda, że nikt mi nie odpowie....
Link do komentarza
35 minut temu, Gość Ewa S. napisał:

Urzędniczka kazała mi napisać wniosek o przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy... tylko, że ja nie mogę pojąć dlaczego? Przecież wciąż jestem tą samą osobą prawną, która taką decyzję otrzymała, tyle tylko, że wtedy byłam mężatką a teraz rozwódką i wróciłam do panieńskiego nazwiska. Czytałam, że takie decyzje dotyczą sytuacji, gdy zmienia się właściciel nieruchomości na której ma być poczyniona inwestycja. W tym przypadku nie ma nowego nabywcy, ja to miałam i mam, nie było zmiany właściciela.

Jak sama napisałaś, WZ były wydane na was dwóch z tym że jeszcze Ty teraz zmieniłaś nazwisko więc WZ muszą być wydane na osobę która będzie sie teraz budować na tej działce. Z wydaniem WZ wiążą się inne sprawy papierkowe na których będzie widnieć Twoje nazwisko panieńskie więc gdybyś posługiwała się WZ na nazwisko męża nie było by spójności pomimo ze jesteś dalej tą osobą z tym samym nr pesel.

Link do komentarza

Przed zakupem warto upewnić się w gminie  jak przebiega procedura takiego przepisania  (jest to wydanie nowych w oparciu o poprzednie) a WZiZT nie dotyczy zabudowy zagrodowej. Można też samemu wystąpić o wydanie WZiZT.

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
6 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Przed zakupem warto upewnić się w gminie  jak przebiega procedura takiego przepisania 

 

Dnia 19.06.2020 o 18:44, Gość Ewa S. napisał:

dokonaliśmy podziału majątku w wyniku którego mnie przypadła działka z decyzją o warunkach, o której mowa.

Ona nie kupuje działki.

6 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Można też samemu wystąpić o wydanie WZiZT.

 

Dnia 19.06.2020 o 18:44, Gość Ewa S. napisał:

W tym roku postanowiłam, że tak powiem "skonsumować" tę decyzję. Urzędniczka kazała mi napisać wniosek o przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy...

Gość Ewa S. chce przepisać WZ, nie chce występować o nowe WZ.

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Mateusz
Witam, u mnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Kupiliśmy działkę i chcemy przenieść warunki zabudowy na siebie z poprzedniego właściciela ale z jedną zmianą dot. Szer. elewacji frontowej, ponieważ okazuje się, że obecna jest za mała wobec projektu. W urzędzie nalegają, aby wystąpić o całkiem nowe warunki chociaż wystarczy, aby obecny właściciel zebrał oświadczenia od 2 sąsiadów ,że nie mają nic przeciwko temu i czas postępowania jest krótszy co najmniej o 1 m-c. O co chodzi Gminie????
Link do komentarza

o przepisy?

Skąd te przeświadczenie, że wystarczy coś tam od sąsiadów? Jest to gdzieś umocowane w przepisach?

Szerokość elewacji frontowej to jeden z pięciu głównych elementów decyzji WZ więc zmiana takiego zapisu to nie kosmetyka. Albo przepisanie 1:1 albo nowa decyzja.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
jestem trzecim właścicielem działki. Drudzy właściciele mieli przeniesioną decyzję o warunkach zabudowy od pierwszych właścicieli oraz nie występowali o pozwolenie na budowę. Czy ja jako trzeci właściciel mam prawo wystąpić o przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy? Czy we wniosku mam się powołać na nr przeniesienia decyzji drugich właścicieli?
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Kupilam działkę z decyzja przekfalifkowania ja na budynek mieszkalny bo jest na niej budynek ale sąsiad wniósł sprzeciw i nie wyraził zgody do decyzji poprzednich właścicieli więc warunki nie mogą przejść na mnie co w takiej sytuacji ?
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Komentarz dodany przez Asia:
Witam. Kupiłam działkę bez przyłączy. Jestem w trakcie wydawania warunków przyłączy na prąd i kanalizację. Niestety mam odmowę na przyłączenie wody ( za niskie ciśnienie ).Zdecydowałam się więc na studnię głębinową. Starając się o warunki zabudowy odmówiono mi ich ze względu na brak umowy z dostawcą wody. Nie wystarczyła studnia i moje zapewnienia. Zasugerowano mi przepisanie warunków zabudowy poprzedników. W 2018 jeszcze wydawano zgody. Teraz pytanie. Czy jeżeli przepiszę warunki poprzednika, aby dostać warunki zabudowy i zacząć budowę domu , nie zblokuje na dzień dzisiejszy mojej studni ?Boje się , że mi powiedzą przy odbiorze domu ... o przepraszam , ale gdzie jest wodociąg wybudowany ?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...