Skocz do zawartości

Pompa cieplna zdyskwalikowana....


Recommended Posts

  • 2 miesiące temu...
  • 6 miesiące temu...
Wyniki tych badań nie dziwią. To, że pompy ciepła nie są ekologicznym i ekonomicznie opłacalnym źródłem ciepła wiadomo od dawna. wystarczy przejrzeć podręczniki ogrzewnictwa sprzed 20 albo i więcej lat, nie mówiąc już o "Termodynamice" Ochęduszki. Ulgi podatkowe i dotacje do instalacji z pompami w niektórych państwach spowodowały, że zaczęły się one upowszechniać a umiejętna reklama spowodowała modę na nie.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Do praktykant (chyba u krawca):
Zakładając że każdy podręcznik termodynamiki opiera się na pracach Carnot'a i Kelvina (primo voto Thomsona), to wnioski jakie wyciagnąłeś nijak nie mają się do rzeczywistości, polecam artykuły prof J. Piotrowskiego w Budujemy Dom od 4/2004 do 1-2/2005 , czy uważasz że ten wybitny fizyk ma powody by kłamać ? Za wyjątkiem cen (tu Profesor nieco zaniżył) nie da się podważyć żadnego słowa z tych artykułów !!
Tak się składa że mieszkam niedaleko, sam niezależnie mam pompę ciepła i mogę to wszystko co Profesor napisał potwierdzić u siebie w każdej chwili doświadczalnie (wystarczy że spojrzę na teromometry i liczniki).
TEMPERATURA GŁUPCZE - to nie do Ciebie taki napis jest u mnie w warsztacie (produkcja pomp ciepła), i czytają go moi klienci, i ci co rozumią to przeważnie kupują tę pompę bo im się opłaca !!!
Link do komentarza
Drogi Gściu ekonomi, a co za ty idzie dyskwalifikacji pomp cipła nie można rozpatrywać w oderwaniu od potrzeb ciepła budynku. Przy małych rachunkach w domu z ogrzewaniem elektrycznym (40 kWh/m2/rok) różnica nakładów na pompę nawet najtańszą nie zwróci się i po 30 latach, natomiast gdy dom ma ogromne potrzeby cieplne (>150 kWh/m2/rok) dużo betonu i uniemożliwiającej sterowanie pseudoakumulacji to nakłady zwrócą się faktycznie po 6 - ciu latach. Ja od lat jestem zwolennikiem skutecznego izolowania i wentylowania, dlatego pomp ciepła uzywam tylko do obiektów zabytkowych. www.nie-co.pl
Radzę tez zapoznać sie z art. "Co zrobic, żeby zarobić" www.instalator.pl archiwum 2004/6 str.42
Link do komentarza
Trudno się dziwić, że producent pomp ciepła chwali te rozwiązanie - przeciez żyje z ich sprzedaży. Ale dla przecietnego uzytkownika to raczej kiepski interes. Koszt energii elektrycznej jest prawie trzykrotnie wyższy niż ciepła pozyskanego z gazu co przy średniorocznym współczynniku COP ok. 4 daje oszczędności rzędu 20 - 25%. Przy przeciętnym zużyciu energii przez dom o powierzchni 150 m2 wynoszącym 12 000 - 15 000 kWh rocznie pozwala oszczędzić 2400 - 3 750 kWh co w przeliczeniu na zł wynosi 350 - 550 zł. Przy różnicy kosztów inwestycyjnych przynajmniej 30 000 zł, pompa ciepła zwróci się nie wczesniej niz po 50 latach. Pozostaje również dyskusyjna sprawa ekologicznosci ogrzewania pompa ciepła. "Sprawność" prądu to średnio 30 - 35% energii pozyskanej z paliwa - w Polsce głównie z węgla co w porównaniu ze sprawnoscia kotłow gazowych ok. 90 % mówi samo za siebie. Rację ma praktykant, że boom na pompy to raczej sprawa mody niż racjonalnych przesłanek. Nie eliminuje to oczywiscie zastosowania pomp w szczególnie korzystnych warunkach i na skalę przemysłową np. przy wykorzystaniu głębokich odwiertów geologicznych.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Spróbujmy podejść do tego problemu inaczej: niekonwencjanalne i odnawialne źródła energii.... Temat ostatnio bardzo modny na skalę znacznie większą niż mały biały domek.... Sztaby ludzi pracują nad tym, straszne pieniądze przerabiają.... i szukają.... Pompa ciepła jest jednym z takich rozwiązań i jako taka ma przyszłość. Pozwala na uzyskanie dodatniego bilansu energetycznego i teraz trzeba tylko dopracować sposób jej zasilania - zamiast nieekologicznego prądu, może woda ze strumyka albo wiaterek. Nie ważne że będzie drożej, ważne że nie eksploatujemy konwencjonalnych źródeł energii. Może za 20 lat stosunki cen będą całkiem inne.....
Link do komentarza
Pompy ciepła będą opłacalne kiedy zamiast niekologicznego prądu będą napędzane prądem ekologicznym. Taki prąd już istnieje. Wytwarzają go elektrownie jądrowe.
Link do komentarza
Cytat

Pompy ciepła będą opłacalne kiedy zamiast niekologicznego prądu będą napędzane prądem ekologicznym. Taki prąd już istnieje. Wytwarzają go elektrownie jądrowe.



Ale takich w Polsce nie będzie w najbliższym czasie .
Niestety
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
jak chcesz coś zmienić to zacznij od siebie ....

mówienie o ekologicznym ogrzewaniu że jest nieekologiczne i niopłacalne to takie nasze, polskie, .... nie stać mnie na to, to pozazdroszczę innym i powiem że to be, po co ma być ładne jak nie mogę tego mieć. Nie mam innego wytłumaczenia tak jak kolega NOTO

rzeczywiście brak u nas ekologicznych źródeł energii zawdzięczamy naszym politykom co są z epoki kamienia łupanego a może jak by już coś zrobili to pewnie drugi Czarnobyl - więc może niech lepiej nic nie robią. Przytoczyć można sprawę produkowania prądu przez prywatnych inwestorów z elektrowni wiatrowych. Co zrobili ? sprzedali "kolesiom" pozwolenia na budowę i licencje bezterminowo i się kręci prywata. Mozna za 70 tys euro odkupić od nich 1 mega wat jak ktoś chce. 1 mega wat energii na godzinę z wiatraka to niezły kąsek, prawda ? Dalej będziemy wdychać te smrody z elektrowni jak i 20-to letnich silników samochodowych. Próżna dyskusja.
Może Unia coś zmieni w tej kwestii i dotacje w końcu skłonią ludzi do innego patrzenia na świat.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Witam.
Tak jak w temacie. Popieram.
Pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym wtedy, gdy energia dostarczona jest też ze źródła ekologicznego, czyli ciepło z ziemi, słońce, czy wiatr, powietrze, czego nie możemy powiedzieć o energii elektrycznej wytwarzanej w polskich elektrowniach.
Rzeczywiście pompy ciepła montowane w Polsce nie możemy nazwać w żaden sposób ekologicznymi to samo zresztą dotyczy się klimatyzatorów. Biorąc pod uwagę stan energetyczny polski można powiedzieć, że sprzyjają wytwarzaniu gazów cieplarnianych i to w dużym stopniu. Czy ktoś z forumowiczów kiedykolwiek myślał ile musi spalić paliwa kopalnego elektrownia w Polsce, że by zasilić pompę ciepła czy też klimatyzator gdybyśmy to wszystko policzyli skrupulatnie, czyli ilość spalonego paliwa stopień oczyszczenia spalin w filtrach elektrowni, straty, jakie powstają w procesie przetwarzania energii i co najważniejsze przesyłu to doszlibyśmy do wniosku, że stary kocioł węglowy w domu jednorodzinnym buchający popiołem i kopcący dymem jest po prosu czystszym urządzeniem w przeciwieństwie do pompa ciepła. Oczywiście tu też każdy by się kłócił odnośnie zastosowania jednostkowego. Mianowicie wiadomo, że elektrownia wytwarza energię masowo czy tez można powiedzieć hurtowo a nie dla jednostki, ale i tu, gdy byśmy podzielili odbiorców energii elektrycznej na posiadaczy pomp ciepła jak również i tradycyjnych klimatyzatorów a odbiorców nieposiadających tych urządzeń to zobaczylibyśmy, że zapotrzebowanie na energię elektryczną dla posiadaczy pomp ciepła jest ok 3 razy większe niż w przypadku odbiorców nieposiadających tych urządzeń, co w efekcie przy ciągłym deficycie energetycznym i tak złym stanie gospodarki energetycznej w Polsce jest bardzo znaczące. W Polsce standardem jest przecież sianie propagandy przesz publiczne media za pośrednictwem różnego rodzaju programów tematycznych jak i prasy tematycznej, ogólno budowlanej. Bierze się to z tond, że nikt nie uwzględnia stanu energetycznego polski a za to myśli się o nowościach technologicznych na rynku, (czyli, na czym można jeszcze zarobić) gdzie nie wszędzie zdają egzamin. W przypadku Niemiec i innych krajów bardziej rozwiniętych gdzie źródłami zasilania są elektrownie zasilane gazem, paliwem kopalnym z wykorzystaniem zaawansowanej technologii i w przeciwieństwie do polski po pełnej modernizacji,elektrownie wiatrowe czy też baterie słoneczne to taka pompa ciepła ma sens bycia i jak najbardziej jest wtedy urządzeniem ekologicznym. Jeśli chodzi o politykę to w Polsce jest to normalne, że rząd polski w tym kraju na stosunek negatywny i totalnie olewający, jeśli chodzi o ekologiczne źródła energii. Po co komu strajki górników a i rynek gazu i paliw ciekłych też musi się przecież rozwijać a szczególnie petrochemie i słynny "or..." a i wciskanie źródeł odnawialnych jest też ostatnio w modzie (ludzie mają zajęcie), ale czy są to rozwiązania eko- to bardzo wielki znak zapytania ?????? icon_confused.gif: Do następnego tematu. Na koniec dodam jeszcze, że jestem zwolennikiem montowania pomp ciepła, bo jednak jako odbiornik, urządzenie końcowe całego systemu, jest urządzeniem ekologicznym, ale nie w Polsce i to jest fakt. Elektrownia atomowa w Polsce to też bardzo głupi pomysł. Powodem jest brak jakiejkolwiek powagi i odpowiedzialności ze strony rządu, poza tym nie stać nas na pełną modernizacje i wdrożenie bardziej zaawansowanych technologii do istniejących elektrowni a bierzemy się za coś, co może być jednym wielkim niewypałem i utopieniem pieniędzy w błoto. To tak jakbyśmy dziecku dali w ręce granat do zabawy. W Polsce w państwie tak przecież demokratycznym icon_mrgreen.gif żaden rząd jeszcze nie wykazał jakiejkolwiek odpowiedzialności za ten kraj oprócz jednej rzeczy, własnej kieszeni osób rządzących.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
A czy ktoś z was ma pompę ciepła????? Ile wydajecie miesięcznie na prąd itp? Do tej pory nie udało mi się tego dowiedzieć - mimo iż dużo czytam tu na forum..... Bo Ja mam gaz i miesięczne rachunki za gaz i prąd w miesiącach zimowych (gdy duży mróz) wynoszą mnie 450zł (350zł gaz - tj. ogrzewanie i ciepła woda i 100zł prąd ; temp. w domu 22-23stopnie). Latem 200zł ..... (100zł prąd i 100zł gaz). Jesienią 100zł prąd + 200zł gaz (ogrzewanie i ciepła woda).
Spróbujcie mnie przekonać abym zmieniła to na pompę ciepła.... co na tym zyskam?
Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
Cytat

A czy ktoś z was ma pompę ciepła????? Ile wydajecie miesięcznie na prąd itp? Do tej pory nie udało mi się tego dowiedzieć - mimo iż dużo czytam tu na forum..... Bo Ja mam gaz i miesięczne rachunki za gaz i prąd w miesiącach zimowych (gdy duży mróz) wynoszą mnie 450zł (350zł gaz - tj. ogrzewanie i ciepła woda i 100zł prąd ; temp. w domu 22-23stopnie). Latem 200zł ..... (100zł prąd i 100zł gaz). Jesienią 100zł prąd + 200zł gaz (ogrzewanie i ciepła woda).
Spróbujcie mnie przekonać abym zmieniła to na pompę ciepła.... co na tym zyskam?

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Wyniki tych badań nie dziwią. To, że pompy ciepła nie są ekologicznym i ekonomicznie opłacalnym źródłem ciepła wiadomo od dawna. wystarczy przejrzeć podręczniki ogrzewnictwa sprzed 20 albo i więcej lat, nie mówiąc już o "Termodynamice" Ochęduszki. Ulgi podatkowe i dotacje do instalacji z pompami w niektórych państwach spowodowały, że zaczęły się one upowszechniać a umiejętna reklama spowodowała modę na nie.



Witam

Niestety musze się z toba niezgodzić. Ja mam dom o pow.300m2 i ogrzewam go pompa ciepła, za prąd płacę 300-330 zł i uważam że do wyprodukowania takiej ilości prądu elektrownia znacznie mniej zanieczyści środowisko niż ja gdybum ogrzewał dom węglem bo musiałbym spalić w nim napewno kilka ładnych ton i to wszystko poszło by w powietrze.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Witam, pompy ciepla nie beda w pelniekologiczne dopoki elektrownie beda na wegiel. Jesli przejdziemy na atom lub inne rozwiazania pozyskujace energie to PC okaze sie bardzo ekologiczna. Poki co wiekszosc pradu pochodzi z elektrowni weglowych a tam przy wyprodukowaniu 1kW en. elektr. ktora mamy w domu trzeba wyprodukowac 3kW, te 2kW to czysta strata -stad malo-ekologiczne sa "elektryczne" rozwiazania. Najgorzej gdy ktos ogrzewa "czystym" pradem, wowczas nie rekompensuje tych strat wydajnoscia urzadzenia grzewczego. PC zazwyczaj maja teraz cop powyzej 4 dla ogrzewania powierzchniowego o parametrach pracy 35*C/0*C. To juz daje nam rozwiazania oszczedne, ale nie dosyc zeby nazwac PC w pelni ekologicznymi. Nie zmienia to faktu, ze elektrownie pozakladaly filtry czy inne "bajery" zeby zmniejszyc zanieczyszczenia srodowiska. Domowe piece spalinowe takich filtrow nie posiadaja, elektrownie maja strefy ochronne zazwyczaj zalesione -domowe juz nie itd., itp. -mozna by pewnie dlugo dyskutowac, ale jaki to bedzie mialo sens?

Pzdr.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Niestety prąd z elektrowni węglowwej to nieszczególnie ekologiczne rozwiązanie - przede wszystkim dlatego, że w czystej postaci dostajemy 1/3 energii zawartej w spalonym węglu. Reszta marnuje się w samej elektrowni i w czasie dystrybucji. W efekcie faktycznie dobry kocioł we własnym domu może być bardziej ekologiczny.
PC poprawia ekologiczny aspekt zużycia prądu, choć oczywiście całkiem "czystym" rozwiązaniem nie jest. Dobrze widać to choćby w sposobie obliczania wskażnika Energii Pierwotnej w świadectwach energetycznych - PC nie wypada rewelacyjnie właśnie przez swoje źródło zasilania. Bardziej ekologiczny jest np. kocioł na biomasę.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

PC poprawia ekologiczny aspekt zużycia prądu, choć oczywiście całkiem "czystym" rozwiązaniem nie jest. Dobrze widać to choćby w sposobie obliczania wskażnika Energii Pierwotnej w świadectwach energetycznych - PC nie wypada rewelacyjnie właśnie przez swoje źródło zasilania. Bardziej ekologiczny jest np. kocioł na biomasę.


Niezwykle ciekawy argument! Muszę zapamiętać.
Link do komentarza
Jak się mówi „A”, to należy powiedzieć też „B”.
Jeśli weźmie się pod uwagę sprawność kotłów, to w ogólnym rozrachunku pompa ciepła niewiele ustępuje biomasie, nie wspominając już o fakcie, że wszystkie inne źródła zasilania pozostają daleko w tyle – pomijając oczywiście solary, które są na czele tej listy.

Należy też dodać, że pompa ciepła jest systemem grzewczym bezobsługowym w porównaniu do kotłów na biomasę.
Link do komentarza
Dobry kocioł na biomasę będzie miał jednak wyraźną przewagę. Tu rozmawiamy tylko o ekologiczności różnych rozwiązań.
Osobiście uważam też, że w tego rodzaju dyskusjach powinno się też uwzględniać wpływ na środowisko wywierany także przy produkcji a potem utylizacji/złomowania zużytego sprzętu. Tego brakuje mi szczególnie przy kolektorach słonecznych. Potrzeba kilku lat by, wyprodukowały więcej energii niż zużyto na ich produkcję.
Tak czy inaczej ekologia to tylko jedno z kryteriów wyboru.
Bezobsługowa praca urządzenia dla wielu osób jest decydująca, inaczej raczej nie decydowaliby się np. na stosunkowo drogi olej czy gaz płynny.
W ostatecznym rozrachunku trzeba jak najlepiej zważyć wszystkie wady i zalety. Raz najlepsza okaże się pompa ciepła, innym razem kocioł a jeszcze innym elektryczne grzejniki. Nie ma jednego rozwiązzania najlepszego pod każdym względem.
Link do komentarza
Cytat

Osobiście uważam też, że w tego rodzaju dyskusjach powinno się też uwzględniać wpływ na środowisko wywierany także przy produkcji a potem utylizacji/złomowania zużytego sprzętu. Tego brakuje mi szczególnie przy kolektorach słonecznych. Potrzeba kilku lat by, wyprodukowały więcej energii niż zużyto na ich produkcję.

Masz jakieś konkretne dane na ten temat ?
Link do komentarza
Cytat

Dobry kocioł na biomasę będzie miał jednak wyraźną przewagę. Tu rozmawiamy tylko o ekologiczności różnych rozwiązań.
Osobiście uważam też, że w tego rodzaju dyskusjach powinno się też uwzględniać wpływ na środowisko wywierany także przy produkcji a potem utylizacji/złomowania zużytego sprzętu. Tego brakuje mi szczególnie przy kolektorach słonecznych. Potrzeba kilku lat by, wyprodukowały więcej energii niż zużyto na ich produkcję.
Tak czy inaczej ekologia to tylko jedno z kryteriów wyboru.
Bezobsługowa praca urządzenia dla wielu osób jest decydująca, inaczej raczej nie decydowaliby się np. na stosunkowo drogi olej czy gaz płynny.
W ostatecznym rozrachunku trzeba jak najlepiej zważyć wszystkie wady i zalety. Raz najlepsza okaże się pompa ciepła, innym razem kocioł a jeszcze innym elektryczne grzejniki. Nie ma jednego rozwiązzania najlepszego pod każdym względem.



Jestem za. Też byłbym zainteresowany danymi tego rodzaju, bo czasem mam wrażenie, że niektóre akcje "proekologiczne" środowisku niewiele pomagają, właśnie przez takie szczegóły. Wczoraj przeczytałem np., że w USA można dostać dopłatę oddając stary paliwożerny samochód i kupując nowy, oszczędniejszy. Tyle, że ich eksperci szacują, że pomoże to głównie producentom a nie środowisku, bo wymieniany zwykle będzie trzeci samochód w rodzinie, który i tak ma małe przebiegi.
Link do komentarza
Cytat

Moim zdaniem pompa ciepła jest po prostu wygodnym i tanim (w eksploatacji, bo nie w czasie inwestycji) źródłem ciepła. A ekologiczność... Prąd, który zużywa i tak został już wytworzony. Trzeba go zużyć.

Podobnie jak węgiel, gaz, ropa, które został już wydobyte, drzewo, które zostało ścięte ...
Ciekawy sposób rozumowania icon_wink.gif
Link do komentarza
Jak juz wspominalem, PC sa ekologicznymi rozwiazaniami oczywiscie wg mnie icon_smile.gif
Ciagle oceniacie pompy ciepla jako be a co jakis czas przewija sie watek nie-ekologicznego pozyskiwania energii elektrycznej
To nie PC sa zle ale pozyskiwanie energii elektrycznej. Jestem pewien ze we francji czy np. dani PC beda bardzo ekologicznymi urzadzeniami, szczegolnie ze energia jest "czysta". Zaraz beda glosy ze jadrowe to... itp. itd, tak ale rdzenie zanieczyszcaja nawet po zuzyciu duzo mniej niz spalony wegiel. Jesli tylko beda odpowiednio skladowane zuzyte produkty reakcji to bedzie najczystsza energia dostepna dla "mas" na globie, z tego co wiem nie ma jakis specjalnych wymagan lokalizacyjnych (silne wiatry, duze naslonecznienie czy odpowiednie geotermalne warunki), wszystko mozna w miare potrzeby zbudowac.

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

Jak juz wspominalem, PC sa ekologicznymi rozwiazaniami oczywiscie wg mnie icon_smile.gif
Pzdr.



Myślę, że pompy ciepła, mimo iż pracują na energii elektrycznej pozyskanej w wyniku spalania węgla, to i tak ekologicznie są czystsze niż ogrzewanie kotłem węglowym, nawet na ekogroszek, bo ten "eko" to tylko mniejsza zawartość siarki.
Najlepiej to widać w Zakopanym, gdzie od kilku lat systematycznie likwidowane są indywidualne kotły na paliwo stałe. Tam znów powietrze jest czyste.
Elektrownie w sumie, emitują mniej substancji szkodliwych do atmosfery, bo posiadają filtry, których brak w instalacjach indywidualnych.
Link do komentarza
Z jakością spalin opuszczających nasze elektrownie podejrzewam, że wciąż nie jest najlepiej, podobnie jak z ich sprawnością. Całkiem słusznie el-instalator zauważył, że mówiąc o prądzie z elektrowni trzeba niestety uwzględniać jeszcze straty przy przesyle. Choć i tak pewnie zanieczyszczeń będzie mniej niż przy nienajlepszym kotle.
PS. Eko-groszzek, jest eko tylko z nazwy, bo to czysty marketing (ładnie brzmi nazwa i dobrze się kojarzy).
Link do komentarza
Zaczynamy rozmawiać o elektrowniach jądrowych icon_smile.gif OK! Fajny temat. Ale nie zmienia to faktu, że pochodzenie prądu nie może decydować o tym, czy pompę ciepła się dyskwalifikuje, czy też nie. Czy uznaje się ją za urządzenie ekologiczne, czy też nie. Jakoś nikt nie potępia ludzi oświetlających domy "brudną" energią elektryczną z elektrowni węglowych icon_smile.gif
Link do komentarza
Wszystko zależy od tego co się rozumie przez ekologiczność rozwiązania. Jeśli interesuje nas tylko wpływ na najbliższe otoczenie domu, to o tak rozumianą ekologiczność nie trudno. Co mnie np. obchodzi w tym momencie jaki wpływ ma na środowisko kopalnia skoro to daleko od mojego domu? Idąc dalej tym tropem nawet produkt przy którego wytworzeniu bardzo niszczy się środowisko jest dla nas ekologiczny, jeśli np. wyprodukowano go w Chinach, a my go kupujemy w Polsce. Oczywiście celowo doprowadzam to rozumowanie do absurdu.
Link do komentarza
Cytat

Moim zdaniem sprowadzanie do absurdu traci w tym wypadku sens, bo zaciera istotę problemu. To nie pompy należy piętnować, ale sposób produkcji energii elektrycznej w naszym kraju. A ta energia i tak jest produkowana i nie można jej magazynować!


no tak ale załozmy ze wystarczy nam trucie srodowiska produkując 22GW energi a mozemy na łeb na szyje wszycy pomontowac pompy i bedziemy potrzebowali ze 35GW energi ,to gdzie i kiedy bedzie wiecej zanieczysczen i jakie wtedy beda koszty energi ? napewno 1 zł za1 KW by niestarczyło ??????
oczywiscie odnosimy sie tylko i wyłacznie do sposobu ogrzewania
Link do komentarza
Cytat

no tak ale załozmy ze wystarczy nam trucie srodowiska produkując 22GW energi a mozemy na łeb na szyje wszycy pomontowac pompy i bedziemy potrzebowali ze 35GW energi ,to gdzie i kiedy bedzie wiecej zanieczysczen i jakie wtedy beda koszty energi ? napewno 1 zł za1 KW by niestarczyło ??????
oczywiscie odnosimy sie tylko i wyłacznie do sposobu ogrzewania

Jeżeli piszesz o GW (gigawatach), czy W (watach), to dotyczy to mocy. Jednostką energii jest GJ lub GWh.
Z tą ceną to chodziło Ci o 1kWh ?
Ostatnio policzono, że koszt wyprodukowania energii elektrycznej z elektrowni jądrowej może sięgać 0,69 zł/kWh.
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli piszesz o GW (gigawatach), czy W (watach), to dotyczy to mocy. Jednostką energii jest GJ lub GWh.
Z tą ceną to chodziło Ci o 1kWh ?
Ostatnio policzono, że koszt wyprodukowania energii elektrycznej z elektrowni jądrowej może sięgać 0,69 zł/kWh.


kolego wiem co to moc co to energia ,jesli pisze o mocy w GW to chyba wiodomo o co chodzi ,a to czy teza prawdziwa zakładam ze pompy są zamiennikiem do gazu ,bo nie znam zeby ktos zamiast wegla montował w domu pompe ,a co do kosztu to oszt wyprodukpowania 1kW w naszych warunkach bez elektrowni wiatrowych to ok 12gr ,natomiast uwzgledniajac produkcje z elektrowni wiatrowych ten koszt sie nieznacznie podwyzsza do niecałych 14 gr ,pisze o cenie netto natomiast reszte to Państwo nam pozera na przesył i podatki ze narazie mamy około 52gr za kW natomiast przy takich załozeniach jak pisałem to by łoby to powyzej 1zł za 1 kW ,a niedawno były ogłaszane rzeczywiste koszty z elektrowni jądrowej to koszt jedego kW jest ponizej 5 gr ,do tego koszty amortyzacji inwestycji i tak nie przekroczy 10gr za 1kW natomiast koncowy odbiorca i tak zapłaci za wszytko chocby to było nawet 2zł za 1 kW
Link do komentarza
Cytat

kolego wiem co to moc co to energia ,jesli pisze o mocy w GW to chyba wiodomo o co chodzi ,a to czy teza prawdziwa zakładam ze pompy są zamiennikiem do gazu ,bo nie znam zeby ktos zamiast wegla montował w domu pompe ,a co do kosztu to oszt wyprodukpowania 1kW w naszych warunkach bez elektrowni wiatrowych to ok 12gr ,natomiast uwzgledniajac produkcje z elektrowni wiatrowych ten koszt sie nieznacznie podwyzsza do niecałych 14 gr ,pisze o cenie netto natomiast reszte to Państwo nam pozera na przesył i podatki ze narazie mamy około 52gr za kW natomiast przy takich załozeniach jak pisałem to by łoby to powyzej 1zł za 1 kW ,a niedawno były ogłaszane rzeczywiste koszty z elektrowni jądrowej to koszt jedego kW jest ponizej 5 gr ,do tego koszty amortyzacji inwestycji i tak nie przekroczy 10gr za 1kW natomiast koncowy odbiorca i tak zapłaci za wszytko chocby to było nawet 2zł za 1 kW


Piszesz, że wiesz co to moc, a co energia, ale nadal energię podajesz w kilowatach icon_sad.gif .
Ta informacja, ok której pisałem pochodzi stąd:
http://beta.biznes.onet.pl/droga-energia-z...7,1,prasa-detal
Link do komentarza
Cytat

Moim zdaniem sprowadzanie do absurdu traci w tym wypadku sens, bo zaciera istotę problemu. To nie pompy należy piętnować, ale sposób produkcji energii elektrycznej w naszym kraju. A ta energia i tak jest produkowana i nie można jej magazynować!



Energia i tak jest produkowana, zgoda - ale w jakiej ilości i jak? W Polsce kolejne elektrownie są niezbedne, bo energii elektrycznej nam brakuje (szczególnie w dużych miastach), a stare elektrrownie są wyeksploatowane, nieekonomiczne i nieekologiczne. Pytanie co wybierzemy budując nowe elektrownie? I tu ekologia też ma znaczenie.
Przypominam jeszcze o tragicznym stanie naszych sieci, z których większośc nadaje się do remontu lub wymiany.
Link do komentarza
Cytat

Energia i tak jest produkowana, zgoda - ale w jakiej ilości i jak? W Polsce kolejne elektrownie są niezbedne, bo energii elektrycznej nam brakuje (szczególnie w dużych miastach), a stare elektrrownie są wyeksploatowane, nieekonomiczne i nieekologiczne. Pytanie co wybierzemy budując nowe elektrownie? I tu ekologia też ma znaczenie.
Przypominam jeszcze o tragicznym stanie naszych sieci, z których większośc nadaje się do remontu lub wymiany.


no to akuraqt sie zgadza ze sieci mamy do d... i pewnie gdyby chciec cała moc zainstalowaną rzedu 32GW w polsce przesłać to by swieciły albo pospadały ,takwiec polemioka czy wspierac rozwiazania idące w pompe ciep ła czy tez w istalacje gazową tak wiec proponuje zostawic ten temat
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I was really itching to fix it some wager some monied on some sports matches that are happening right now. I wanted to disillusion admit you guys recall that I did spot what I weigh to be the kindest plat in the USA. If you poverty to confound in on the spirit, authenticate it out-moded: [url=https://pokeronline.guru/online-gambling/]real online gambling[/url]
    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...