Skocz do zawartości

Jakie jest zadanie uziomu?


Recommended Posts

Gość Krzysztof
kwestionuję treść JAKIE JEST ZADANIE UZIOMU. Autor nie rozumie ci to jest i po co jest uziom, uziemienie . Po pierwsze wszystkie wrzucił do jednego wora, a różnica jest podstawowa i techniczna. 1) uziom roboczy sieci elektrycznej to uziemienie pracujące na 50 Hz z przepływem prądu poziomym odpowiadającym prądom zwarciowym, 2) uziemienie odgromowe pionowe bo piorun wali pionowo z chmury do ziemi to uziemienie impulsowe z prądem odwzorowującym szpilkę 10/700 mikrosekund i zdolnym odprowadzić prąd od 5 do 100 kA , 3) uziemienie ekwipotencjalizacją i ale może być jednocześnie ochronnym stałoprądowym (b. małe prądy ) i ew 50 Hz prądy wyrównawcze 1 do 20 A z pojemności sieci kablowej najczęściej 15 kV. Każe uziemienie musi spełniać określone parametry, a twierdzenie że najlepiej to jak uziemienie jest fundamentowe i odgromowym ti katastrofa. Po to chronimy budynki aby : m.in. wysoki potencjał z uderzenia piorunowego nie został przeniesiony na konstrukcję budynku a nigdy na uziemienie bolca gniazda zasilającego np. lodówkę. To b. nieodpowiedzialne twierdzenia autora - i wina Redakcji.
Link do komentarza

Przypominam, że piszemy tu o zabezpieczeniach na poziomie domów jednorodzinnych i stawianych im wymagań. A zasadniczy problem jest taki, że wiele z nich, nawet całkiem nowych, nie ma jakiegokolwiek uziomu. Dlatego konsekwentnie piszemy, że uziom fundamentowy w nowych budynkach powinien być standardem. Jako najprostsza i najtańsza, a przy tym wystarczająco skuteczna wersja uziemienia. Zgadza się, prądy odprowadzane do uziomu z domowej instalacji elektrycznej mają się nijak do tych będących efektem uderzenia w instalację odgromową. Tylko ile jest domów jednorodzinnych, w których w związku z tym wykonano dwa odrębne uziomy (np. fundamentowy i otokowy)? Problemem jest za to powszechny brak jakiegokolwiek uziomu. Przypominam przy tym, że w większości przypadków instalacja odgromowa w domach jednorodzinnych nie jest w ogóle wymagana. A panuje przy tym rozpowszechnione przekonanie, że przy jej braku nie jest potrzebny jakikolwiek uziom. Właśnie z takim fałszywym przekonaniem polemizowałem w tekście. Podsumowując, znacznie lepiej żeby w domu jednorodzinnym był jeden uziom, niż żaden. Niezależnie od tego czy jest w nim instalacja odgromowa, czy nie. 

Link do komentarza
Gość herman
Do @Krzysztof. Wiedzę o zjawiskach elektrycznych masz na poziomie kursu SEP po gimnazjum i kandydata na pomocnika leśniczego, więc o uziomach raczej się nie wypowiadaj. Bo mi się zajady robią ze śmiechu.
Link do komentarza
Gość Takiegoniema
Czyli z tekstu mozemy sie dowiedziec ze uziom jest niezbedny, gdyz zabezpiecza obudowy metalowe sprzetow w naszym domu poprzez polaczenie ich z instalacją odgromową.... musze takie cos u tesciowej zrobić... dziekuje redakcjo...
Link do komentarza
9 godzin temu, Gość Takiegoniema napisał:

gdyz zabezpiecza obudowy metalowe sprzetow w naszym domu poprzez polaczenie ich z instalacją odgromową....

Uziom w domu musi być, a instalacja odgromowa nie koniecznie i są to dwie różne rzeczy.

 

Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...