Skocz do zawartości

wiązary - gestożebrowy czy monolityczny strop - drgania


Recommended Posts

Witam

 

Przymierzam sie do budowy domu parterowego FABIA V i zastanawiam się nad wybraniem stropu (a raczej nad rezygnacją)

Chodzi o zmiane stropu monolltycznego na wiązary (ewentualnie strop gęstożebrowy) .

Głównym atutem zmiany jest cena (różnica między wiązarami a monolitem jest duża) oraz poprowadzenie wentylacji nechanicznej i klimy (żona chce mieć nawiewy klimatyzacji w suficie).

 

Jednak jest maly problem dom będzie stał w odległości ok 75m od torów kolejowych i boje sie o drgania.

 

image.png.60bed63d1982cec709d2dd213dd45faa.png

 

Czy strop monolityczny zmniejszy drgania budynku ?? 

Czy wybór wiązarów jest zasadny w tym przypadku ??

Co będzie lepszym rozwiązaniem??

 

P.S. nie wiem czy to ma znaczenie ale będzie montowana fotowoltanika na dachu (okolo 30 paneli)

 

 

Proszę o pomoc

z góry dziękuję.

Link do komentarza

Strop, a w szczególności monolityczny, jest zawsze elementem dodatkowo usztywniającym konstrukcję budynku. Dlatego taką zmianę musi zaaprobować konstruktor. Inaczej nie sposób oceniać wpływu zmiany rodzaju stropu n budynek. A trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że drewniany strop z dolnych pasów wiązarów sam jest praktycznie niewrażliwy na wpływ drgań.

Ja osobiście przy takiej bliskości torów myślałbym o projekcie w którym od strony torowiska jest garaż, a nie ma okien.

Link do komentarza
1 godzinę temu, sir.COLA napisał:

czyli dogrze rozumiem - jak architekt adoptujacy powie iz mozliwe jest zastosowanie wiazarow - to wybrac wiazary i wzmocnic fundamentowanie ??

 

jezeli tak to w jaki sposob proponujecie ??

1. Najpierw to napisz, czy te drgania rzeczywiście czuć, jak jedzie pociąg?

2. Zastanowiłbym się nad fundamentem płytowym na poduszce z piasku i izolacji termicznej - to powinno stłumić drgania - ale trzeba to skonsultować z projektantem i konstruktorem - bo jeszcze jest kwestia, jaki tam jest grunt.

3. Skoro są drgania  - może na tej płycie zrobić dom szkieletowy na konstrukcji drewnianej - taki dom przenosi mniej drgań, można go lepiej wyizolować z nich  jest też mniej wrażliwy na drgania. 

On ma też duzo wełny mneralnej w scianach, ktora mocno tłumi drgania w powiązaniu z płytami gipsowymi, .czy drewnem.

4. Podłogi bym zrobił pływające na wełnie mineralnej i odpowiednich podkładach tłumiących.

5. Żywopłot o odpowiednim głębokim ukorzenieniu i gęstym - też pożądany. 

 

Nie pokazałeś - ktore to miejsce na mapie - jeśli to ta pusta działka - no to część drgań wytłumią stojące przed - domy.

Dużo zależy od podloża.

Torowisko chyba na tym samym poziomie?

 

Ale ale - zapytaj już wybudowanych sąsiadów - jak bardzo czuja te drgania?

Link do komentarza

Sąsiedzi mówią, iż tragedii nie ma ponieważ między torami a domami jest mini lasek - ale troche czuć drgania na poddaszu jak jedzie pociąg.

 

Ja bede budował parterówke (nie wiem czy to ma znaczenie).

 

Torowisko jest na podobnym poziomie (może metr niżej).

 

Projektu raczej nie bede zmieniał (to juz decyzja mojej lepszej połówki ;-) ) więc zastanawiam sie jak zminimalizować ewentualne przyszle drgania.

 

Jeżeli chodzi o fundament płytowy to raczej odpada - jezeli mozna to poprosze o porade jak wzmocnic to co jest zaprojektowane.

 

Czytałem, że może pomóc ogrodzenie od strony torów na metr głębokie wraz ze styropianem.

 

moze będzie pomocne:

 

https://drive.google.com/file/d/1ZIsiIY0qhYwH05lK7aSFbi3E5KdEZ4KP/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1kK8IcR5ivpEdLpK_OVNU_LAPk2W32HoD/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1_z_Gyf_uUhif-sGEMTe8IljGshWy-5qy/view?usp=sharing

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...