Skocz do zawartości

Ocieplenie podłogi na uzytkowym poddaszu


Recommended Posts

Witam
W projekcie mam 5cm ocieplenia styropianem na użytkowym poddaszu i szlichta cem. 3,5cm (strop teriva, styropian 4cm, filia izolacyjna, szlichta panele). Dach bedzie ocieplony 20cm wełną. Specjalista twierdzi ze jesli nie planuje ogrzewania podłogowego i łazienki na uzytkowym poddaszu lub przewody od kanalizy na gorze ukryłem w stropie to wskazanym by było zrezygnować ze styropanu z trzech powodow:
1. ciepło z dołu bedzie ogrzewało podłoge na gorze a nie bedzie tego ciepła hamować
2. wyższe bedzie poddasze (wysokosc od podłogi do sufitu na poddaszu)
3. niższe koszty (nie trzeba bedzie kupowac styropianu)
Fachowiec twierdzi że dół ogrzewa sufit, ten napotykajac na barierę termiczna w postaci styropianu ucieka na boki w kierunku scian gdzie sie ochładza. Natomiast bez styropianu cieplo przenika do pomieszczen wyżej.
Moje pytanie jest takie: czy jest w tym racja, watpliwosci wzbudza pkt 1. Zwłaszcza ze w zimie te pomieszczenia na uzytkowym poddaszu chce miec zimniejsze niz na dole, bo nie bedzie w nich nikt mieszkał (garderoba, pokój goscinny itp.) wiec kaloryfery beda utrzymywały tylko temperaturę ok 10-15stopni. Co o tej teorii sadzicie czy fachowiec ma rację?
Link do komentarza
Teorie "fachowca" niewiele mają wspólnego z prawami fizyki, choć rzeczywiście przy stropach miedzypietrowych ich ocieplanie nie jest potrzebne. Również przy utrzymywaniu niższej temperatury na poddaszu można zrezygnować z izolacji cieplnej, jednak wtedy należy liczyć się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na ciepło w pomieszczeniach na parterze, ale z kolei mniej ciepła trzeba będzie dostarczać na piętro. Generalnie straty ciepła zależą głownie od izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych i np. wyłączenie jednego pokoju z ogrzewania nie przynosi oszczędności w zużyciu energii.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć,   chciałbym poradzić się w kwestii kanalizacji. Otóż mój problem wygląda tak, że pomiędzy domem a studzienką rewizyjną kanalizacji, którą mam na działce uda mi się maksymalnie uzyskać różnice wysokości 90 cm na 7 metrach odległości.  Daje to spadek rury na tym odcinku około 13%.    Reasumując, na domu spadek 2%, pomiędzy domem a studzienką (7 metrów) 13% i pomiędzy studzienką a główną nitką 4%   Ja wiem, że optymalny spadek to 2% natomiast interesuje mnie czy ktokolwiek był zmuszony użyć tak dużego spadku i u niego to funkcjonuje. Znalazłem kilka informacji, że dopuszczalny jest spadek 15%.   Pozdrawiam Mikołaj.
    • Dzień dobry,  W maju ubiegłego roku zamieszkałem w domu. Dziś zauważyłem około 30 do 50 cm nad oknami dachowymi takie dziwne plamy na membranie. Te plamy na te chwile są suche membrana uniosła się do góry tak jak kartka papieru która jest zmoczona i potem wyschnie. Dach pokryty blachodachówką panelową. Strych nie jest ocieplony. Pomiędzy parterem a strychem legary z drewna i 35 cm wełny mineralnej. Wokół dwóch kominów i we wszystkich innych newralgicznych miejscach takie coś nie występuje.  Macie Państwo pomysły co to i czy to może być groźne ? Podejrzewam że ma to coś wspólnego z wykraplaniem się wody, lub niepoprawną obróbką okien dachowych.  
    • Liczyć na "niezniszczalność" paneli winylowych mógł tylko ktoś, kto nigdy nie miał gramofonu i nie słuchał płyt. Winylowych przecież. Byle czym się przecież rysują, nie tylko szafirową (bardzo twardy materiał) igłą.   Natomiast zupełnie innym materiałem jest laminat. I swoją opinie napisałem znając ten materiał. Kiedyś kuchenne meble były wykończane laminatem. Można też było kupować płyty laminowane, bez podkładu. Czyli tę wierzchnią strukturę, z której niektórzy robili nawet boazerię. Kawałki takiej płyty mam do dzisiaj, przydają się w domowym warsztacie. Jeśli nie będziesz sypał piasku pod nogi, to niełatwo je zarysować na podłodze.     To oczywiste, bo ich powierzchnia wody nie przepuści nawet przez tydzień, ale diabeł leży w szczegółach, czyli krawędziach, jak wcześniej wspominałem. Niby są zabezpieczane, ale nigdy nie wiemy czy nie ma tam jakichś nieciągłości i/lub mikrouszkodzeń Lepiej więc nie przekonywać się, że jednak są.  A woda wejdzie w najmniejszą mikro dziurkę, ale wyjść nią później nie chce. Takie wychodzenie pod postacią pary trwa później miesiące i lata. 
    • Tak tak wodę zbierać od razu bo jak będzie stała to wiadomo że żaden panel nie wytrzyma. Ja się jednak decyduje na panele.  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...