Skocz do zawartości

Przerwanie wieńca


Recommended Posts

Witam. Proszę o poradę. Jesteśmy w trakcie rozbudowy domu. Dobudowa piętra, budynek z lat 70tych.. mury, które były na strychu(ok 1,5m) zostaja i do tego będzie dalej szła dobudowa. W projekcie w salonie mamy ujęte drzwi balkonowe(balkonu nie będzie tylko po prostu duże okno i ewentualnie barierka). Salon ma 20m4 więc żona sobie nie wyobraża żeby nie było drzwi balkonowych od podłogi w górę. Szerokość tych drzwi balkonowych ma wynosić 240 i kończą się przy samym rogu ściany zewnętrznej(gdzie indziej już nie ma możliwości, to jest jedyne miejsce gdzie może być jakakolwiek dziura). Nasz Bob budowniczy zaproponował nam aby zamiast tych drzwi balkonowych zrobić zwykłe okno z parapetem, nie takie od podłogi w górę, bo po:

1. Musiałby wykuć dziurę na to okno balkonowe i nie mógłby wtedy wykonać ciągłości wieńca.

2. Okno balkonowe przy samym rogu ściany jest tym bardziej niebezpieczne gdy się przerywa wieniec( co innego gdyby było pośrodku ściany).

  Czy istnieje możliwość aby zabezpieczyć te ściany w przypadku przerwania wieńca? Czy będzie to bezpieczne?

Można ewentualnie zmniejszyć szerokość drzwi tak aby nie były przy samym brzegu ściany i można było bezpieczniej wykonać wieniec?

Czy tylko pozostaje nam okno z parapetem bez możliwości okna tzw balkonowego? (Szkoda by było, stół przy takim dużym oknie wygląda super)

Jutro będziemy rozmawiali z naszym Bobem dlatego chciałbym się zorientować czy jest jeszcze jakaś w miarę bezpieczna możliwość aby zostały te drzwi balkonowe czy tylko zostaje zwykłe okno. 

P.s. szkic robiony na szybko

Pozdrawiam

15907892406921354013941.jpg

Link do komentarza

Projekt powinien to uwzględnić... czy może żona nie przedstawiła swojej wizji, obejmującej okno balkonowe...

Trzeba to skonsultować z projektantem...

Ale generalnie BOB BUDOWNICZY ma rację, gdy mówi, że nie powinno się przerywać wieńca i to jeszcze w dość krytycznym miejscu.

Link do komentarza
9 godzin temu, Mariuuusz napisał:

Nasz Bob budowniczy zaproponował nam aby zamiast tych drzwi balkonowych zrobić zwykłe okno z parapetem, nie takie od podłogi w górę, bo po:

1. Musiałby wykuć dziurę na to okno balkonowe i nie mógłby wtedy wykonać ciągłości wieńca.

Może wyjaśnij, o jaki wieniec chodzi.

W poziomie podłogi czy stropu?

I pokaż jakiś kawałek rzutu i przekroju z zaznaczoną propozycją otworu - na rzucie szerokość i miejsce w rogu, a na przekroju wysokość.

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
10 godzin temu, Mariuuusz napisał:

1.Musiałby wykuć dziurę na to okno balkonowe i nie mógłby wtedy wykonać ciągłości wieńca.

2. Okno balkonowe przy samym rogu ściany jest tym bardziej niebezpieczne gdy się przerywa wieniec( co innego gdyby było pośrodku ściany).

 3. Czy istnieje możliwość aby zabezpieczyć te ściany w przypadku przerwania wieńca? Czy będzie to bezpieczne?

4.Można ewentualnie zmniejszyć szerokość drzwi tak aby nie były przy samym brzegu ściany i można było bezpieczniej wykonać wieniec?

Piszesz że przebudowujesz to zapewne masz projekt i kierownika budowy,tak?

Ad1. Wieńca stropowego nie można przerywać w żadnym miejscu.

Ad2.  Niebezpiecznie nie jest lokalizacja okna tylko przerwanie wieńca.

Ad3. Nie ma takich zabezpieczeń. Nie będzie to bezpieczne.

Ad4. Ile chciałbyś te drzwi zmniejszyć? Pisząc ze chcesz zmniejszyć sądzę że chodzi Ci o ich zwężenie, więc o ile zwęszysz? o 10-20 cm i to co da? Aby nie przerywać wieńca należałoby zmniejszyć je na wysokość. Nie widzę problemu bo drzwi czy okna dzisiaj się zamawia na wymiar.

 

Link do komentarza
11 godzin temu, Mariuuusz napisał:

mury, które były na strychu(ok 1,5m) zostaja i do tego będzie dalej szła dobudowa.

Tiaaa...

 

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Nie widzę problemu bo drzwi czy okna dzisiaj się zamawia na wymiar.

Drzwi dla krasnoludków...

 

1 godzinę temu, zenek napisał:

o jaki wieniec chodzi.

ten, który pozostał po rozbiórce dachu, ten nad kolankową ścianą o wysokości 1,5m.

 

 

 

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

zapewne masz projekt

 

3 godziny temu, Mariuuusz napisał:

Projekt wykonany przez biuro projektowe. 

A kierownik budowy to BOB BUDOWNICZY zapewne...

 

Link do komentarza
18 minut temu, uroboros napisał:

ten, który pozostał po rozbiórce dachu, ten nad kolankową ścianą o wysokości 1,5m.

Rzeczywiście - dobrze wypatrzyłeś.

Ja nie :12_slight_smile:

 

To jeśli ten - to wszystko zależy od projektu nadbudowy. czy ta ścianka kolankowa ma grubość konstrukcyjnej, czy też będzie wzmocniona (pogrubiona)? Czy będzie nadbudowana? A jeśli tak, to pewnie będzie miała wyżej nowy wieniec?

 

Jesli to zwykła ścianka kolankowa, to prawdopodobnie mozna ten wieniec przeciąć (bo bedzie nowy wyżej z nadprożem nad wejściem belkonowym).

 

Ale skoro nadbudowuje - to pewnie ma projekt.

Pokaż projekt - @Mariuuusz!

 

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
13 godzin temu, Mariuuusz napisał:

1. Musiałby wykuć dziurę na to okno balkonowe i nie mógłby wtedy wykonać ciągłości wieńca.

 

1 godzinę temu, zenek napisał:

Jesli to zwykła ścianka kolankowa, to prawdopodobnie mozna ten wieniec przeciąć (bo bedzie nowy wyżej z nadprożem nad wejściem belkonowym).

Autor tematu pisze o wykonaniu ciągłości wieńca, nie wiadomo co ma na myśli czy ciągłość "starego" wieńca kolankowego czy ciągłość nowego wieńca stropowego bo zapewne ta nadbudowa jest pełnym piętrem. Wątpię aby w latach 70 był robiony wieniec kolankowy.

Wieniec kolankowy nie musi mieć ciągłości.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Trzeba było od razu napisać, że to pod dachem... 
    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...