Skocz do zawartości

Optymalizacja kosztów w SSZ, kilka pytań do parterówki


Recommended Posts

Cześć

Mam 4 małych dzieci i planuje w przyszłym roku budowę domu (działka ma 26*38m) i skłaniam się ku parterówce - prosta bryła dach dwuspadowy 30st). Projekt który biorę na przeróbki to wymarzony 10. Rzut po zmianach zamieszczam poniżej. (odbicie lustrzane, skrócenie całego domu  o 1,4m kosztem garażu aby wygospodarować pokoje, na lewo od wejścia kotłownia i nad nią mała łazieneczka. 5 pokoi musi być) Wszystkie pomieszczenia techniczne: 2 łazienki, kuchnia i kotłownia są blisko drogi z mediami - im mniej rurek tym taniej)

wymarzony.thumb.png.350744cb7560f4b78aca531016897704.png

 

Plan mam WSTĘPNIE taki i prosiłbym Was o opinie co warto zmienić (to mój pierwszy i oby jedyny dom i przyjmę każdą krytykę)

1. Materiał ścian zewnętrznych - ceramika poryzowana + ocieplenie, ściany zewnętrzne będą jedynymi ścianami nośnymi

2. Wiązary dachowe - przez to że opierają się na ścianach zewnętrznych odchodzą fundamenty pod wew ścianami i mogę zastosować cieńsze ścianki działowe.

3. Dolny pas wiązarów będzie stropem - ocieplenie wełną i sufity podwieszane. Poddasze nieużytkowe, ale na górze płyty OSB aby zrobić rupieciarnie, aby tam postawić rekuperator (z tego co czytałem na forum musi być ocieplony jakąś skrzynką i przewody wentylacyjne również ocieplone) Oferty na wiązary mam na ok 33-36 tyś w WLKP (mniej wiecej wychodzi tyle samo co zwykły strop i tradycyjna więźba, ale 4 tyg do przodu i cena zapisana w umowie - bez niespodzianek)

4. Ścianki działowe planuje z zrobić silikatów (tanie, cienkie i dobrze izolują akustycznie) - nie znalazłem opinii, żeby nie można było wykorzystać różnych materiałów budowlanych do różnych ścian (tym bardziej jak wszystkie działowe nie będą nośne)

 

Co byście doradzili/ odradzali? budżet mam bardzo ograniczony gdyż w dobie covida i z 4 dzieci mam niską zdolność kredytową i każdy tysiąc się liczy

pozdrawiam Marcin

 

 

 

Link do komentarza

Masz 4 dzieci, po co ci kominek? masz inne priorytety. Zamiast spizarki i wątpliwego pg zrobiłabym garderobe z wyjsciem z holu na 6 losób. Bardziej się przyda. Albo podzielić te pomieszczenia miedzy kuchnie a hol. Kuchnia w litere u pod korek szafkami.

Wolnostojąca ścianka w salonie . Po co? Ma zasłaniać pg ? To nie wc.

Mała łazienka za mała.

Wyprostuj przód. Niewiele daje załom a kosztować bedzie tyle samo co "na prosto" z dodatkowym metrem w środku.

W salonie zrób normalne drzwi balkonowe, są o wiele tańsze.

Link do komentarza
17 godzin temu, Marcin86 napisał:

ściany zewnętrzne będą jedynymi ścianami nośnymi

2. Wiązary dachowe - przez to że opierają się na ścianach zewnętrznych odchodzą fundamenty pod wew ścianami i mogę zastosować cieńsze ścianki działowe.

Masz szeroki ten dom - prawie 10 m. I dlatego powinienneś mieć ściannę nośną w środku. Konstrukcja dachu opartego tylko na ścianach zewnętrznych o tej rozpiętości nie jest prosta i o wiele droższa od całkiem prostej w wypadku dodatkowej środkowej ściany nośnej.

Ta ściana zresztą nie będzie wiele droższa od zwykłej działowej. Ogólnie też konstrukcja będzie tańsza i bardziej stabilna.

Zresztą masz tam do wyboru dwie takie ścianki srodkiem.

 

A więc przede wszystkim przy tej szerokości zrezygnowałbym z takiego wiszącego dachu muszacego przenieść cały siężar stropu i obciązenie uzytkowe.

 

To na poczatek - bo to sprawa podstawowa :12_slight_smile:

 

Noi jeszcze - piszesz więzary dachowe.

Chcesz dach prefabrykowany z więzarów, czy tradycyjną więxbę drewnianą? 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Dziękuje za odpowiedzi.

Od początku,

kominek byłby tylko w połowie zrobiony (sam komin i zaślepione miejsce kominkowe) aby na przyszłość jak dzieci wyjdą z domu mieć możliwość łatwej instalacji kominka.

Drzwi tarasowe oczywiście będą zwykłe a nie przesuwne, ścianka w środku salonu nie byłaby potrzebna wiec raczej z niej zrezygnujemy (tak zostało z rzutów oryginalnych)

 

Rozmawiałem z 2 firmami od prefabrykowanych wiązarów i twierdzili że w tym "magia" prefabrykatów że te wiązary opierają się na zewn. ścianach przez co mogę zaoszczędzić czas,  miejsce w środku i odchudzić fundamenty o ile takie rozwiązanie dam architektowi na początku projektowania aby uwzględnił mniejsze obciążenia wewnątrz. Ja tak zrozumiałem, że nieważne czy miałbym jakieś ściany nośne w środku i tak prefabrykowane wiązary opierają się na zewnętrznych ścianach (do 30m), ale dopytam w takim razie czy coś by dała ścianka działowa nośna.

 

Link do komentarza

spox, 10m dla wiązarów to nic, robią takie do 30m więc bez żadnych ścian nośnych w środku się obejdzie, wiązary są w zasadzie samonośne więc ściany to przeniosą

założenia rozsądne, te "wciągnięcie" elewacji bym sobie odpuścił, efekt zamarkowałbym materiałem na elewacji;

osobiści wybrałbym sobie główną sypialnię jak najdalej od salonu, chyba, że przewidujesz, ze dzieci będą siedzieć głownie w swoich pokojach (patrząc na wielkości pomieszczeń) czyli optymalnie chyba bym wybrał lewy górny róg, przesuwając działówki w stronę salonu (ale nie do salonu)

silikaty są ok, moim zdaniem na zewnętrzne ściany rozważ też silikat, chyba będzie taj niż poryzowane

Link do komentarza
13 godzin temu, Marcin86 napisał:

Rozmawiałem z 2 firmami od prefabrykowanych wiązarów i twierdzili że w tym "magia" prefabrykatów że te wiązary opierają się na zewn. ścianach przez co mogę zaoszczędzić czas,  miejsce w środku i odchudzić fundamenty o ile takie rozwiązanie dam architektowi na początku projektowania aby uwzględnił mniejsze obciążenia wewnątrz. Ja tak zrozumiałem, że nieważne czy miałbym jakieś ściany nośne w środku i tak prefabrykowane wiązary opierają się na zewnętrznych ścianach (do 30m), ale dopytam w takim razie czy coś by dała ścianka działowa nośna.

oczywiście, jeżeli zrobisz wiązary prefabrykowane - to je możesz oprzeć na ścianach zewnetrznych i ścianka wewnętrzna podpierająca nie jest potrzebna, tyle że i tak ją robisz , tyle że  chudszą..

Tyle, że pisałeś, że ci zależy na kasie - a więzary prefabrykowane są chyba droższym rozwiązaniem, niz tradycyjna więźba. Ale sprawdź - bo nie wiem.

I  - to jest moje szacowanie - tradycyjna więźba będzie miała większą siłę konstrukcyjną, niż zapewne oszczędne do bólu więzary prefabrykowane. Ale - to takie moje dywagacje.

 

Natomiast odchudzenie fundamentów to bajka - bo zamiast tego środkowego odchudzonego, musisz pogrubić te boczne. Na jedno wyjdzie.

Gdześ tam jedna, dwie sciany konstrukcyjne więcej - to nie jest duża róznica w cenie, natomiast wzmocnienie konstrukcji wydatne - i oparcie dla scianek działowych też. 

Tym bardzie, że dom masz długi - 18m. 

11 godzin temu, aru napisał:

wiązary są w zasadzie samonośne więc ściany to przeniosą

Co to znaczy, że "więzary są samonośne" i "więc  ściany to przeniosą" - co masz na myśli?

Jaki tu jest związek samonośności ze scianami?

 

A ściany przeniosą tyle na ile są obliczone one i ich fundamenty.

A więc w tym wypadku jedna sciana połowę obciążenia ciężaru dachu, stropu a nim zawieszonego, obciążenia wiatrem, śniegiem i obciążenia użytkowego stropu.

 

Link do komentarza

zeniu - jeżeli Autor nie ma jakiś trudnych warunków geotechnicznych to ławy zapewne ma i tak przewymiarowane, bo tak projektują (np nie spotkałem się z konkretnym projektem, gdzie ława jest grubości ściany lub mniejsza?), to raz

wiązary często są lżejsze niż odpowiedni przekrój więźby (tu zapewne miałby płatwiowo-kleszczową/jętkową)

 

w skrócie - taki układ w którym jego obciążenia na mur są tylko pionowe, ale to pewnie już wiesz :D

Link do komentarza
7 godzin temu, aru napisał:

jeżeli Autor nie ma jakiś trudnych warunków geotechnicznych to ławy zapewne ma i tak przewymiarowane, bo tak projektują (np nie spotkałem się z konkretnym projektem, gdzie ława jest grubości ściany lub mniejsza?),

Chcesz powiedzieć, że jakby fundamenty miały szerokość muru, to by nie były przewymiarowane? w sam raz?

 

7 godzin temu, aru napisał:

wiązary często są lżejsze niż odpowiedni przekrój więźby (tu zapewne miałby płatwiowo-kleszczową/jętkową)

To by treba policzyć, bo zwykle prefabrykowane wiezary są gęsto postawione, natomiast więzar więźby tradycyjnej co 3 - 4 m.

No i ten więzar jest dość mocno rozpięty, więc i ego drzewa konstrukcyjnego w nim troche będzie.

7 godzin temu, aru napisał:

(tu zapewne miałby płatwiowo-kleszczową/jętkową)

 

w skrócie - taki układ w którym jego obciążenia na mur są tylko pionowe, ale to pewnie już wiesz

a co to ma do rzeczy, szanowny kolego forumowiczu?

Link do komentarza

Te ściany udźwigną kilka pieter, więc prefabrykaty drewniane tym bardziej udźwigną a i stropu nie będzie (poddasze nieużytkowe). Wiązary byłyby rozstawione co ok 1 metr, więc znacznie bardziej równomiernie przenoszą obciążenia na ściany niż ciężkie wiązary tradycyjne co 4 metry.

Ja sie jeszcze zastanawiam czy całego domu z silikatów nie wybudować tylko nie wiem jak to jest np z kładzeniem kabli, rurek w tym materiale jako że jest bardzo twardy. Mam 60m do torów kolejowych więc izolacyjność akustyczna ma duże znaczenie, ale nie wiem czy warto...

 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 31.05.2020 o 22:58, Marcin86 napisał:

Ja sie jeszcze zastanawiam czy całego domu z silikatów nie wybudować tylko nie wiem jak to jest np z kładzeniem kabli, rurek w tym materiale jako że jest bardzo twardy. Mam 60m do torów kolejowych więc izolacyjność akustyczna ma duże znaczenie, ale nie wiem czy warto...

 

Dobrze się tnie tylko pyli. Jak przy torach to warto ale jeszcze pytanie jakie pociągi tam jeżdzą i jak często. Mam z silikatów, ssz, nie zmieniłabym. Przy bk czesto potrzeba dać słupy, zależy od geometrii budynku. U ciebie na bank przy takim długim. Znajomi się własnie budują dom 16m długości, parterówka, 5 słupów, bk. Chociaż.. mieszkam teraz w domu z bk, na szkodach górniczych, z lat 80tych. 3 pietra, 0 słupów, wszystko stoi nie chce się zawalić.

Też mam tory 100m i boje się troche o ta akustykę ale... silikaty, w strop pójdzie 35-40 cm wełny w granulacie, płyty gk akustyczne. Mogę ci napisać za pare miesięcy czy słychać.

Link do komentarza

Jak byłem u kilku budowlańców, powiedzieli ze 60m od torów to nie tak źle i lepiej budować z porotermu (pewnie dla nich łatwiej :) ) a najwyżej ścianę od torów zaizolować wełną. Od strony pociągów nie planuje okien więc może to i ma sens. Pociągi co 20-30 min.

Jeszcze rozmyślam nad dachem solarnym (dachówki fotowoltaiczne) ale to temat na inny dział 

 

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Dnia 28.05.2020 o 21:43, Chaton napisał:

Masz 4 dzieci, po co ci kominek? masz inne priorytety. Zamiast spizarki i wątpliwego pg zrobiłabym garderobe z wyjsciem z holu na 6 losób. Bardziej się przyda. Albo podzielić te pomieszczenia miedzy kuchnie a hol. Kuchnia w litere u pod korek szafkami.

Wolnostojąca ścianka w salonie . Po co? Ma zasłaniać pg ? To nie wc.

Mała łazienka za mała.

Wyprostuj przód. Niewiele daje załom a kosztować bedzie tyle samo co "na prosto" z dodatkowym metrem w środku.

W salonie zrób normalne drzwi balkonowe, są o wiele tańsze.

Popieram .Kuchnie powiekszyc i wydluzyc,aby zrownac korytarz, wtedy jesli nawet ma byc ta scianka, to tez ja "do góry".Duza rodzina, wiec gdzies duzy stol musi byc.Likwidacja pg i spizarki,a szafki po sam sufit. Oprocz tego wejscie zrownalbym,ew.dobudowalbym ganek, a lazienke z kotlownia tak obrocil, ustawil, aby w obu bylo okno, tym bardziej, ze jest prysznic. To tak po mojemu, powodzenia. Fajny projekt, tez go ogladalem.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...