Skocz do zawartości

Mam dwie oferty. Którą wybrać?


Recommended Posts

Witam, 

mam dwie oferty pomp powietrze-woda i kompletnie nie wiem którą wybrać. Są to to Panasonic T-CAP 9kW KIT-WXC09H3E5 oraz Dimplex LAK 9IMR. 

Obie są w podobnej cenie, podobne parametry (jak na moje laickie rozumienie tematu po przeczytaniu ofert i opisów), montowane przez dobre firmy z dobrym serwisem (sprawdzone). 

Będę wdzięczny za podpowiedzi, bo nie wiem na co się zdecydować. Z jednej strony o Dimpleksie jest bardzo mało opinii, aż można mieć wrażenie, że to jakaś firma krzak, ale jak się wejdzie na ich stronę to widać, że to jedna z największych firm w branży.

Panasonic opinie ma różne, ale są i widać, że sporo ludzi używa tych urządzeń, ale z drugiej strony zalatuje trochę towarem masowym. 

Nie wiem...

Link do komentarza

To z mojego doświadczenia - ja jak stałem przed takimi wyborami, tak dotyczące PC, PV, wentylacji z rekuperatorem - to wysyłałem nawet ponad 20 zapytań ofertowych. Z ofert które otrzymałem, wybierałem na podstawie różnych kryteriów(!) kilka które mi z różnych względów najbardziej spasowały i dopiero potem podejmowałem ostateczną decyzję. Mam nadzieję że też tak zrobiłeś...Bo jeśli od początku dostałeś tylko te 2 oferty, to....trochę słabo....

Link do komentarza

te dwie są wynikiem wysłania zapytań do wielu firm, może nie 20;) ale kilkunastu. Większość, które odrzuciłem, była od cwaniaków, którzy nawet dla laika takiego jak ja, próbowali mnie naciągać próbując sprzedać były co, byle drożej. Te dwie oferty to firmy, które zanim mi je przedstawiły, poprosiły o pokazanie charakterystyki energetycznej budynku, zapoznały się z technologią budowy, OZC, schematami ogrzewania podlogowego itp. Miałem jeszcze dwie inne oferty, ale poza moim zasięgiem finansowym. 

Także mam wstępne zaufanie, że oferty odpowiadają moim potrzebom. Niemniej jednak każda pliszka swój ogonek chwali, i każda z tych firm twierdzi, że ma lepszy 

produkt. Dlatego próbuję zasięgnąć opinii od osób bezstronnych i najlepiej z doświadczeniami z używania tych pomp. 

Link do komentarza

tylko którą? Dla mnie kluczowe jest jak te pompy zachowują się przy niskich temperaturach. Obydwie firmy zapewniają, że bez zarzutu, zarówno pod kątem zużycia energii czy wydajności. 

Tylko, że to nie są dokładnie takie same rozwiązania. Panasonic ma te dodatkowe 3kW grzałek, Dimplex zaś to inwerter i ma niby te dodatkowe grzałki 6kW w jednostce wewnętrznej.  

Najlepiej więc zapytać tych, którzy mają z tym doświadczenia albo znają te produkty.  

Link do komentarza

Panas to też inwerter. On ma stałą moc 9kw do -15C - jest to osiągnięte w ten sposób, że ma mocniejszą sprężarkę bodajże 12 albo 16kw i w wyższych temperaturach jest ona ograniczona programowo. To taki chwyt margetingowy ;)

Więc jak się boisz zachowania w niskich temperaturach, to bierz TCAPa.

Tyle, że w nowych mocno energooszczędnych domach, gdzie inwestorzy są pewni, że dobrze zbudowali dom, odchodzi się już od TCAP - bo jest on zwyczajnie za mocny, tylko raczej daje się słabsze (tańsze!) modele, bardziej szyte na miarę.

 

Nie podałeś też ceny obu zestawów - a to też bardzo istotna kwestia podczas wyboru.

Link do komentarza

na samo CO takie zapotrzebowanie? Nie chce mi się wierzyć, żeby tak dużo było w nowym domu, nawet jak dom duży i zbudowany na polskim "biegunie zimna"....Na CWU można przyjąć 0,25kW/1os, czyli w twoim przypadku 1kW.

Ale nie będę się upierać...jeśli faktycznie tyle potrzebujesz, to bierz TCAPa.

Tym bardziej, że teraz patrzę na dane techniczne tego Dimplexa i odnoszę nieodparte wrażenie, że jest on zwyczajnie za słaby do twojego domu. On ma tylko 6.2kW dla 2/35 (nie ma danych dla niższych temperatur, ale dla -15C na pewno sporo mniej), a TCAP ma 9kW do -15C na zewnatrz....nie ma się co zastanawiać...

Link do komentarza

no i te wyniki potwierdzają to co napisałem - jak boisz się niskich temperatur, to TCAP. Te 9kW do -15C na zewnątrz masz gwarantowane. Pytanie, czy faktycznie będziesz tyle potrzebować, bo temperatury zimą mamy ostatnio jakby trochę wyższe, więc w sumie ta druga PC też dałaby radę - ja jednak na twoim miejscu wziałbym Panasonica, skoro są w tej samej cenie.

Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Dimplex LAK 9IMR. Testuję go od już kilka miesięcy. Współczynnik SCOP wyszedł mi 2,47. 

Oceniam, że średnia dobowa temperatura z tego okresu to koło 7stCelcjusza (pow. żywiecki). 

Rodzina 5 osobowa.

Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym, łącznie 138m2

Wszędzie zamontowane ogrzewanie podłogowe bez grzejników.
Zapotrzebowanie na ciepło liczona na stronie cieplowlasciwe.pl to 7kW

 

Edytowano przez AndrzejD.
poprawa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...